Reklama:

Komentář:
I kdybych už vůbec necvičil,
tak za tohle to stálo

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Napsal mi pár vět, ale v jedné bylo doslova: "Děkuju, dokázal jsi ovlivnit mladý život a povedlo se ti to na plné čáře! Vše nej do nového roku!" Moje beseda pro něj byla tím prvním impulsem, po kterém si řekl, že chce žít jinak než za mřížemi těžkého vězení. V komentáři to píše známý český kulturista Ladislav Kurčík.Kdo je autorem tohoto článku?

Český kulturista, fitness trenér. Příslušník silné generace, jež nastoupila na scénu přibližně v polovině 90. let a začala poměrně pravidelně vozit medaile z mezinárodních soutěží. Dlouholetý úspěšný reprezentant ČR v letech 1995 až 2006. Úspěchy: trojnásobný mistr ČR, mistr Evropy IFBB, druhý a třetí na ME NABBA, čtvrtý na MS IFBB, druhý na MS NABBA a další.

Máme za sebou vánoční a novoroční svátky, všichni si plánujete své sezóny, bez ohledu na to, jestli jste vrcholoví kulturisti, nebo si cvičíte jen tak pro sebe. Všichni máte svoji motivaci a motivace pro Vás, kdož se zrovna nepřipravujete na vrcholné světové soutěže v kulturistice, není o nic méně hodnotná než motivace potencionálního mistra světa nebo špičkového profesionála. Říkám to proto, že se na to někdy zapomíná a lidi, co se tímhle sportem zabývají tak nějak "jen pro sebe", přistupují na "pravidlo", že tomu tak je. Že jejich motivace je méně významná než motivace, respektive cíle vrcholového kulturisty. Rozhodně to tak není, dokonce si myslím, že tomu může být právě naopak. Ne vždy, ale může.

Motivace stojí za vším a stejně tak, jak Vás může posunout ve Vaší sportovní výkonnosti, může Vám také pomoci nalézt cestu k lepší budoucnosti, kterou může být naprostá změna dosavadního vnímání světa, či soužití s lidmi kolem sebe. Když k tomu pak máte příklad, na který si můžete sáhnout, který je naprosto reálný a skutečný, může Vám to ukázat cestu, která daleko převyšuje hranici nějakého sportovního úsilí, ale nasměruje Vás do budoucnosti, která má pro Vás mnohonásobně vyšší hodnotu, než jsou nějaké medaile ze závodů. Ale sport pro Vás může být prostředkem, který Vám pomůže si tyto věci uvědomit a skrz nějž se posunete dál. A řekněme si, že to je až až... Že účel světí prostředky.

Mám k tomu konkrétní příklad, který se Vám možná bude zdát trochu bizarní, ale věřte, že je skutečný tak jako Vy nebo já. A myslím si, že rčení "účel světí prostředky" dostává v tomto případě úplně jiný rozměr, než jen jakési vyplknuté nic neříkající proklamace. Tak tedy...

Před lety jsem byl pozván do mírovské věznice na besedu s vězni. Ano, do TÉ mírovské věznice! Pozval mne jeden z vychovatelů, prý jestli bych nepřijel do této nejtěžší české věznice a neukázal tak pozitivní příklad lidem, kteří jsou v drtivé většině už naprosto na scestí a kteří možná ani o žádný příklad nestojí a jen přežívají s vědomím dlouhých let věznění, která mají před sebou za závažnou trestnou činnost, které se dopustili. Mírov je věznice, kam se nedostanete za žádné drobnosti. Třetí nápravná skupina, jak se kdysi říkalo, dnes zvýšená ostraha, ale mluvíme pořád o tom samém. Jedná se o nejtěžší české vězení a já se po příjezdu dozvěděl, při poučení personálem, že tam vlastně není nikdo, kdo se může napravit, a že uvidím samé mediálně známé tváře, protože ten je z toho násilného přepadení, o kterém se mluvilo v televizi, tamto je zase vrah... Než jsem se v doprovodu onoho vychovatele dostal do prostor, kde se beseda s vězni měla odvíjet, uběhlo dost času, protože jsem byl podroben velmi důkladné kontrole. A tak dál...

Neskutečně negativní prostředí, které ve Vás vyvolává strašné pocity, ale Vy si řeknete, že máte vlastně jen dvě možnosti. Buď ty lidi vezmete, jako by to byli běžní účastníci Vaší besedy, a pak to dáte, nebo se na ně nedokážete dívat jinak než jako na těžké kriminálníky a pak je asi lepší odejít. Beseda začala a já jim povídal o všem možném. O kulturistech, o závodech, o cvičení. Byli naprosto nadšení a já dokázal zapomenout na to, že se nebavím s žádnými jelimánky, co zapomněli zaplatit účet. Trvalo to víc jak hodinu a půl a těch 32 lidí, kteří byli za odměnu na tuto besedu vybráni, hltalo každé moje slovo. Přivezl jsem jim ukázat medaile z mistrovství Evropy, spousty fotek a oni se neustále na něco vyptávali, až jsem byl překvapen, jak moc toho někteří o kulturistice věděli. Na konci jsme udělali pár fotek a já odjel.

Vzpomínka na mírovskou věznici ve mně zůstala po léta, protože je to sakra zvláštní zkušenost, kterou jen tak nehodíte za hlavu. A po dlouhých letech, přesně v období právě skončených svátků, se mi stala tato věc:

Napsal mi člověk, který byl účastníkem té besedy. Kluk, který si v mládí udělal prů*er a pykal za to. Chtěl se mi ozvat už dříve, ale nějak neměl příležitost, a později, když už díky sociálním sítím možnost byla, nechtěl nějak obtěžovat. Až teď, po letech, snad i pod vlivem sváteční atmosféry, dal o sobě vědět.

Napsal mi, že byl tehdy účastníkem té besedy a že moje návštěva ho motivovala k tomu, aby dokázal zvednout vše, co člověka může posunout jinam, k jiné budoucnosti, než jsou roky strávené za mřížemi těžkého žaláře, a pokusil se otočit kolem vlastního, dosud ne moc chvályhodně se točícího osudu - lepším směrem.

Napsal mi pár vět, ale v jedné bylo doslova: "Děkuju, dokázal jsi ovlivnit mladý život a povedlo se ti to na plné čáře! Vše nej do nového roku!"

Dnes žije normálním životem, dělá sport, má rodinu, úspěchy a napsal mi, aby mi sdělil, že moje beseda pro něj byla tím prvním impulsem, po kterém si řekl, že chce žít jinak než za mřížemi těžkého vězení.

Má beseda ho motivovala k tomu, aby přehodnotil svůj život. Podařilo se mu vymanit a žít jinak. Neskutečné a musím říct, že mě to naprosto zasáhlo... Po letech, kdy jedete do prostředí za lidmi, kteří mají na krku těžké zločiny, a spousta Vašich známých Vás od takové návštěvy odrazuje, se dozvíte, že Vaše návštěva, těch několik hodin, které jste tam strávili, a ty asi 2 hodiny, které jste věnovali besedě s nimi, ovlivnily alespoň jednoho z nich natolik, že se mu podařilo najít novou cestu...

Musím říct, že jestli jsem někomu takhle, alespoň svým příkladem pomohl, tak je to pro mne víc než všechny medaile. I kdybych už vůbec necvičil, tak za tohle to stálo.

Poděkoval jsem mu, že se ozval, a popřál vše nejlepší jemu i jeho rodině, kterou si založil, všechno nejlepší do nového roku. A vyjádřil jsem přání, ať je třeba tenhle jeho příběh příkladem pro jiné mladé lidi, kteří našlápnou špatně, ale dokáží sebrat síly a začnou znovu. K něčemu takovému potřebujete silnou motivaci, touhu, kterou Vám může dát právě sport. A pokud sport dokáže splnit jen jakousi substituční funkci, je to mnohem víc než jen bezúčelná aktivita, kterou jiní, nesportující, pohrdají.

Můžete si pak říct, že to stálo za to!

Mějte skvělé dny.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

22.01.10:41mat10 - Souhlasím,termín zvýšená ostraha Mírov je dostatečná k tom..
16.01.08:42LUC - ..že nikdy nebudu vstupovat do diskuse u komentářů, které ..+3
14.01.19:55Korny - na jednu stranu pěknej příběh, je určitě pěkný vidět, že n..+8
14.01.16:05mysH - Na jednu stranu by bylo uzasny, kdyby tech, co uz se do ve..+12
14.01.14:07Carnivor - takové čtení potěší
14.01.12:58codea - silný!!! krásnej článek
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra