Reklama:

Profesionální kulturistika:
Co přinesl rok 2013?

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Další profesionální sezóna je definitivně minulostí a nabízí se proto, abychom se k ní, podobně jako vloni nebo předloni, vrátili prostřednictvím krátkého ohlédnutí. V tom se tradičně zaměříme na mužskou profesionální kulturistiku. Budeme se věnovat výčtu profesionálních debutů a návratů, zmíníme jména nových profesionálů a připomeneme i zármutek budící okamžiky, kdy tento svět mnohdy výrazně předčasně opustili někteří skvělí borci.Vítězové a poražení sezóny 2013

Stejně jako před dvanácti měsíci však nejprve začněme u vzpomínky na to, kterým závodníkům letošní sezóna vyšla. Na své úspěchy z roku 2012 dokázali bezezbytku navázat Phil Heath a James "Flex" Lewis. První na Mr. Olympia vybojoval třetí titul v řadě a záhy přidal i svůj první triumf z Arnold Classic Europe. Druhý přes omezující zranění zad obhájil loňské prvenství z Olympia 212 Showdown a zopakoval také vítězství v kategorii do 212 liber na EVL´s Prague Pro, a to i přesto, že mu v Praze k ideální formě z loňské sezóny něco málo chybělo.

Mezi ty, kteří s letošním soutěžním ročníkem nemohou být nespokojeni, jistě patří také Dexter Jackson, Dennis Wolf a Roelly Winklaar. Čtyřiačtyřicetiletý Jackson se i letos držel v absolutní špičce. Jako jediný profesionální kulturista dokázal v tomto roce vybojovat tři vítězství, z nichž tím nejcennějším jednoznačně je jeho čtvrtý triumf z Arnold Classic, kterým dorovnal rekordní zápis legendárního Flexe Wheelera. Další vítězství si Jackson připsal na tradiční Australian Pro Grand Prix a uspěl také na listopadové soutěži v Tijuaně, která sezónu uzavírala.

Německý profesionál Dennis Wolf si letos splnil jeden ze svých snů, když se probojoval do první trojice na Mr. Olympia. Podařilo se mu to navíc v obrovské konkurenci a díky předvedeným zlepšením podle některých dokonce mohl pomýšlet na druhou příčku. Tu však rozhodčí nakonec přisoudili nezcela dotaženému Kaiovi Greenovi. Wolf se díky své fazóně stal jedním z překvapení letošní Olympie. Tím druhým a možná ještě větším bylo vystoupení Roellyho Winklaara. Nizozemský absolutní šampión Arnold Classic Amateur z roku 2009 se pro letošní sezónu rozešel se svou dosavadní trenérkou Sibil Peetersovou a v přípravě začal spoléhat více na sebe. To se mu vyplatilo a na Mr. Olympia se prezentoval na své poměry nevídanou plností svalů, díky níž sahal na umístění v první šestici. Rozhodčí se jej však neodvážili ve výsledkové listině posunout před legendárního Jaye Cutlera, jenž se k závodění vracel po přestávce zaviněné zraněním levého bicepsu, a Winklaar tak nakonec ze závodů odcházel s i tak bezvadným sedmým místem.

K borcům, jimž letošní sezóna vyšla, lze řadit také masivního Egypťana Mamdouha Elssbiaye, jenž při profesionálním debutu na New York Pro doslova smetl všechny soupeře z pódia. Pokud zůstaneme doma, nelze nevzpomenout ani vydařenou premiéru mezi profesionály v podání českého kulturisty Jana Kubíka, jenž se na EVL´s Prague Pro dokázal prezentovat překvapivými zlepšeními, která mu v kombinaci s výbornou formou v obrovské konkurenci vynesla osmé místo. Pokud by se mistr Evropy z roku 2005 na pražských závodech navíc umístil ještě o něco málo výše, zřejmě by nikdo nemohl nic namítat. Výsledek českého závodníka z EVL´s Prague Pro a skutečnost, že dokázal, že mezi profíky z kategorie do 212 liber patří, je navíc o to cennější, že jej mnozí před jeho vstupem mezi elitu podceňovali a v podobně vydařený profesionální debut v jeho podání věřil asi jenom málokdo.

Kde jsou vítězové, tam musejí být i poražení a zklamaní. Pokud by se vybíral profesionální kulturista s nejhorší formou sezóny, jednoznačným kandidátem na tuto nelichotivou úlohu by se stal Emro Karaduzovic. Závodník z Černé Hory patřil vždy k těm, kteří končili na chvostu startovního pole, zároveň ale ještě zřejmě nikdy nepřišel tak žalostně nedotažený, jako tomu bylo při jeho letošním startu na PBW Championships. Na stejné soutěži znovu zklamal také masivní Jason Huh, jenž má, zdá se, nekonečné problémy s nalezením receptu na optimální formu. Nevydařenou sezónu má za sebou dále například také šestadvacetiletý Kanaďan Antoine Vaillant, jenž si při svém profesionálním debutu na New York Pro jistě nešel až pro čtrnáctou příčku. Ta pro něj ale s ohledem na předvedenou formu ještě vlastně byla dobrým výsledkem.


Přehled vítězů profesionálních soutěží kategorie open pro rok 2013

soutěž jméno s.*
Arnold Classic Dexter Jackson 12
Australian Pro Grand Prix Dexter Jackson 10
FIBO Power Pro Cedric McMillan 15
Arnold Classic Brasil Brandon Curry 12
Mr. Europe Pro Robert Piotrkowicz 16
New York Pro Mamdouh Elssbiay 18
Toronto Pro Supershow Victor Martinez 20
Wings of Strength Chicago Roelly Winklaar 17
PBW Championships Evan Centopani 30
Europa Supershow Steve Kuclo 17
Nordic Pro Baitollah Abbaspour 12
Mr. Olympia Phil Heath 19
Arnold Classic Europe Phil Heath 18
EVL´s Prague Pro Kai Greene 16
Tijuana Pro Dexter Jackson 6

* počet poražených soupeřů


Přehled vítězů profesionálních soutěží kategorie do 212 liber pro rok 2013

soutěž jméno s.*
Europa Show of Champions Troy Alves 14
New York Pro Jose Raymond 20
Toronto Pro Supershow Jose Raymond 19
Wings of Strength Chicago Tricky Jackson 15
Olympia 212 Showdown James "Flex" Lewis 11
EVL´s Prague Pro James "Flex" Lewis 14
Europa Phoenix Pro David Henry 15
Sheru Classic David Henry 4

* počet poražených soupeřů


Zdravotní problémy profesionálů

Kromě úskalí v hledání ideálního způsobu finální přípravy na závody se profesionální kulturisté samozřejmě musejí potýkat i s dalšími obtížemi. K těm patří i zranění a jiné zdravotní problémy. Do rukou operatéra se letos museli svěřit například Guy Cisternino (nechával si spravit staré zranění menisku), Todd Jewell (podstoupil operaci lokte, zraněného při autonehodě) nebo Hidetada Yamagishi (zakopl v posilovně a zlomil si zápěstí). Skalpelu neunikl ani Ben Pakulski, jenž si nechal opravit rušivě vypadající kýlu, operaci se nevyhnul ani estetický veterán Rusty Jeffers, který laboroval se zraněním ramene.

Přehled chirurgických zákroků, jimž se v roce 2013 podrobili profesionální kulturisté, ani zde ještě nekončí. Se zraněním tricepsu museli na sál Robert Piotrkowicz i Eduardo Correa. Druhý si úraz přitom způsobil pouhých čtrnáct dnů před účastí na Olympia 212 Showdown, a ačkoliv soutěž i se zraněním nakonec absolvoval, krátce po ní se nezbytné operaci musel podrobit.

Na podzim desetidenní hospitalizaci musel podstoupit také začínající britský profesionál Darren Ball. Hovoří se o tom, že příčinou pobytu v nemocnici v jeho případě byly problémy s funkcí ledvin. Jeho potíže měly být akutního charakteru a po propuštění do domácího ošetřování se Ballův zdravotní stav měl začít rychle zlepšovat.

Zemřeli

Pro profesionální kulturistiku byl rok 2013 mimořádně tragický. Ve velmi útlém věku předčasně odešli Greg Kovacs, Daniele Seccarecci, Ed van Amsterdam, Nasser El Sonbaty a Mat DuVall. Z borců zlaté éry zemřel Casey Viator, navždy tento svět opustil také legendární spoluzakladatel federace IFBB a tvůrce soutěže Mr. Olympia Joe Weider.

Ukončili kariéru

Profesionální kulturistika stejně jako většina odvětví lidské činnosti znamená nepřetržitý koloběh, a tak zatímco někteří svou profesionální kariéru začínají, jiní si naopak dopřávají soutěžní přestávku, nebo dokonce odcházejí do kulturistického důchodu. V sezóně 2013 soutěžní kariéru ukončili američtí veteráni Jason Arntz, Vince Galanti a Steve Burke. První dva tak učinili na New York Pro, na němž závodili v kategorii do 212 liber, pětapadesátiletý Burke si pro konec kariéry vybral PBW Championships a nutno dodat, že se zřejmě představil v životní formě.

Nejvýraznější stopu ze zmíněného tria za sebou v profesionální divizi IFBB zanechal jednačtyřicetiletý Jason Arntz, jenž od sezóny 1999 nasbíral přes tři desítky soutěžních startů. V letech 2008, 2010 a 2011 se dokázal probojovat do první šestice na Olympia 202 Showdown.


Profesionální debuty v roce 2013

Zatímco vloni profíci z kategorie open mohli nastoupit celkem k sedmnácti soutěžím, letos jich měli k dispozici patnáct. O to více je zajímavá informace, že ke zmíněným patnácti profesionálním show se připravilo hned 120 různých závodníků, tedy o šest více než vloni. Pro devětadvacet sportovců přitom sezóna 2013 znamenala tu první, kterou trávili mezi profesionály. Sedm nováčků si ke svému prvnímu startu mezi elitou vybralo letní PBW Championships, šest jich profesionální kariéru načalo na květnovém New York Pro. Právě na newyorském klání se přitom odehrál i nejvydařenější profesionální debut sezóny v podání masivního Egypťana Mamdouha Elssbiaye, jenž zde dokázal přesvědčivě zvítězit. Dobře si při profesionálním debutu v kategorii open vedli také Alexey Lesukov (na Nordic Pro obsadil čtvrté místo), Cory Mathews (páté místo na Europa Supershow), Emiliano Dell´Uomo (pátá příčka na Nordic Pro) a Justin Compton (rovněž pátý na Wings of Strength Chicago).

V kategorii do 212 liber se letos uskutečnilo pouze osm soutěží, což je o pět méně než vloni. Cestu si na ně našlo 73 různých závodníků (o tři méně než vloni), třináct z nich přitom právě v uplynulých měsících absolvovalo profesionální debut. Ten nejlépe vyšel pětadvacetiletému Aaronu Clarkovi (vybojoval čtvrté místo na New York Pro), při prvním startu mezi elitou se dařilo i Gilmaru de Souzovi (obsadil sedmé místo na EVL´s Prague Pro), Janu Kubíkovi (na stejném klání vybojoval osmou příčku), Darronu Glennovi (skončil osmý na New York Pro) a Bryanu Pazdzierzovi (rovněž osmé místo si připsal na Wings of Strength Chicago).


Profesionální debuty v kategorii open

jméno stát soutěž um.*
Luke Schembri Austrálie Australian Pro Grand Prix 10.
Joseph Ulberg Nový Zéland Australian Pro Grand Prix 11.
Tony Breznik Rakousko FIBO Power Pro 15.
Darren Ball Velká Británie Mr. Europe Pro 9.
Mamdouh Elssbiay Egypt New York Pro 1.
Anthoneil Champaigne USA New York Pro 6.
Antoine Vaillant Kanada New York Pro 14.
Jeff Beckham USA New York Pro 15.
Mike Johnson Kanada New York Pro 15.
Dalibor Hájek Česká republika New York Pro 15.
Novoa Mendez Dominikánská republika Toronto Pro Supershow 8.
Kenneth Jackson USA Toronto Pro Supershow 16.
Justin Compton USA Wings of Strength Chicago 5.
Štefan Havlík Slovensko Wings of Strength Chicago 7.
Alexey Shabunya Bělorusko PBW Championships 9.
Rafael Jaramillo USA PBW Championships 10.
Rudy Richards USA PBW Championships 13.
Joe Derousie USA PBW Championships 16.
Lloyd Dollar USA PBW Championships 16.
Christopher Saccardo USA PBW Championships 16.
Maor Zaradez Izrael PBW Championships 16.
Cory Mathews USA Europa Supershow 5.
Zack Khan Velká Británie Europa Supershow 7.
Stephen Frazier USA Europa Supershow 12.
Alexey Lesukov Rusko Nordic Pro 4.
Emillano Dell'Uomo Itálie Nordic Pro 5.
Mehdi Hatami Irán Nordic Pro 12.
Alfredo Azpeitia Mexiko Tijuana Pro 5.
Juan Carlos Graham Mexiko Tijuana Pro 7.

Profesionální debuty v kategorii do 212 liber

jméno stát soutěž um.*
Anthony Paitaris USA Europa Show of Champions 14.
Aaron Clark USA New York Pro 4.
Darron Glenn USA New York Pro 8.
Greg Doucette Kanada New York Pro 15.
Joe Vu USA New York Pro 16.
Mike Lynds Kanada Toronto Pro Supershow 16.
Bryan Pazdzierz USA Wings of Strength Chicago 8.
Shelby Starnes USA Wings of Strength Chicago 10.
Chris Darby USA Wings of Strength Chicago 13.
Gilmar de Souza Brazílie EVL´s Prague Pro 7.
Jan Kubík Česká republika EVL´s Prague Pro 8.
Kevin Ofurum USA Europa Phoenix Pro 11.
Dobromir Delev Bulharsko Europa Phoenix Pro 14.


Profesionální návraty v roce 2013

Comebacků po delší soutěžní přestávce se v profesionální kulturistice letos odehrálo poskrovnu, a tak za návrat tentokrát považujeme i to, když se sportovec vrátil k závodění po loňské vynechané sezóně. Při platnosti tohoto pravidla se v kategorii open comeback výsledkově nejlépe vydařil čtyřicetiletému Victorovi Martinezovi, jenž po soutěžní přestávce zaviněné pobytem ve vazbě a následnou rekonvalescencí ze zlomeniny pažní kosti obsadil druhé místo na New York Pro za vítězným Elssbiayem. Ke své formě ze sezóny 2011 se Martinez letos však vrátit zcela nedokázal a potvrdil to i jeho následný start na Mr. Olympia, kde se Victor musel spokojit s jedenáctou příčkou. Po nejdelší soutěžní odmlce se k závodění mezi těžkotonážníky vrátil Maďar Jeno Kiss, který na Nordic Pro soutěžní plavky navlékl poprvé od sezóny 1999.

V kategorii do 212 liber nejlepší comeback po třech sezónách absence předvedl Charles Ray Arde, který vybojoval dobré čtvrté místo na Wings of Strength Chicago. Po nejdelší odmlce soutěžní plavky navlékl Ital Fabrizio Zittucro, který však při svém startu na EVL´s Prague Pro profesionálního kulturistu připomínal pouze vzdáleně. Zmiňme ještě také soutěžní návrat českého kulturisty Michala Menšíka. Ten po pěti letech bez závodění na již zmíněném EVL´s Prague Pro díky velmi dobré připravenosti v lehčí váze vybojoval desáté místo, a to přesto, že se po léta potýká s nevyléčitelnou Crohnovou nemocí.


Profesionální návraty v kategorii open

jméno stát soutěž um.* mimo**
Marcus Haley USA Arnold Classic 11. 2
Ivan Sadek Austrálie Australian Pro Grand Prix 5. 3
Dainius Barzinskas Litva FIBO Power Pro 9. 2
Paco Bautista Španělsko Arnold Classic Brasil 13. 3
Angel Higueras Španělsko Mr. Europe Pro 13. 2
Alfonso del Rio Španělsko Mr. Europe Pro 17. 2
Victor Martinez Dom. republika New York Pro 2. 2
Frank McGrath Kanada Toronto Pro Supershow 4. 2
Craig Richardson USA Wings of Strength Chicago 11. 2
Jonathan Rowe USA Wings of Strength Chicago 12. 2
Michael Liberatore USA Wings of Strength Chicago 14. 2
Emro Karaduzovic Černá Hora PBW Championships 16. 3
Jeno Kiss Maďarsko Nordic Pro 7. 14
Jerry Ossi Finsko Nordic Pro 9. 2
Jay Cutler USA Mr. Olympia 6. 2
Martin Kjellström Švédsko Arnold Classic Europe 14. 2
Hunni Glanville Velká Británie Arnold Classic Europe 18. 5
Robert Burneika Litva EVL´s Prague Pro 16. 2
M. Van Steenberghe Belgie EVL´s Prague Pro 16. 2

Profesionální návraty v kategorii do 212 liber

jméno stát soutěž um.* mimo**
Jason Arntz USA Europa Show of Champions 11. 2
Henderson Thorne Kanada Toronto Pro Supershow 16. 2
Gregory Ulysse Kanada Toronto Pro Supershow 16. 2
Charles Ray Arde USA Wings of Strength Chicago 4. 3
John Sherman USA Wings of Strength Chicago 6. 3
Michal Menšík Česká republika EVL´s Prague Pro 10. 5
Fabrizio Zittucro Itálie EVL´s Prague Pro 15. 6
Guy Ducasse USA Europa Phoenix Pro 12. 5

* um. = umístění dosažené na příslušné soutěži
** mimo = délka soutěžní přestávky v letech


Česká stopa

V profesionální divizi IFBB se v roce 2013 představilo hned pět českých kulturistů! Nejlepších umístění z nich dosáhl Jan Kubík, který v kategorii do 212 liber vybojoval osmou příčku na EVL´s Prague Pro a následně obsadil čtvrté místo v pětičlenném startovním poli Sheru Classic. V kategorii open nakonec dobrou první sezónu mezi profesionály prožil člen Extrifit týmu Dalibor Hájek, který se po nevýrazném vystoupení na New York Pro díky zlepšené formě probojoval k deváté příčce z výborně obsazeného EVL´s Prague Pro. Svou třetí profesionální sezónu v kategorii open absolvoval Tomáš Bureš, zajímavý návrat na profesionální scénu prožil Michal Menšík, jenž si připsal desátou příčku v kategorii do 212 liber na pražské profesionální show. Na EVL´s Prague Pro v lehčí váze závodil také Lukáš Osladil, jenž v současnosti za pomoci mezinárodně uznávaného specialisty na předsoutěžní přípravu George Faraha již směřuje své úsilí k jarním soutěžím sezóny 2014.


Noví profesionálové

Profesionální kartu v roce 2013 vybojovaly desítky závodníků. Nejvíce nových profesionálů tradičně pochází ze Spojených států, kde se profesionální karty udělují jak na běžícím pásu. Možnost zamířit mezi elitu získal například i jednaosmdesátiletý Jim Arrington. Přehled jmen borců, kteří si v uplynulých měsících vybojovali možnost zamířit mezi elitu, Vám nabízíme níže. Uzavírá jej jméno českého kulturisty a člena Extrifit týmu Tomáše Kašpara, jenž uspěl na prvním ročníku řeckého Ben Weider Diamond Cupu.

jméno stát soutěž
Jan Kubík Česká republika Mistrovství Evropy mužů 2005
Marian Čambal Slovensko Mistrovství světa mužů 2012
Emiliano Dell´Uomo Itálie Arnold Classic Amateur 2013
Darren Ball Velká Británie Arnold Classic Amateur 2013
Luke Schembri Austrálie Amateur Bodybuilding GP 2013
Julio Balestrin Brazílie Arnold Classic Brasil 2013
Saiid Tejan-Kamara USA NPC Team Universe 2013
Rudy Richards USA NPC Team Universe 2013
Malcolm Marshall USA NPC Team Universe 2013
Martinez Hagans USA NPC Team Universe 2013
Henri Pierre Kanada Mistrovství Kanady 2013
Zane Watson Kanada Mistrovství Kanady 2013
Chris Wong Kanada Mistrovství Kanady 2013
Troy Tate USA NPC Masters Nationals 2013
Joe DeRousie USA NPC Masters Nationals 2013
Pete Ciccone USA NPC Masters Nationals 2013
Mike Yablon USA NPC Masters Nationals 2013
Daniel Hawtin USA NPC Masters Nationals 2013
Michael Ely USA NPC Masters Nationals 2013
Timothy McGuire USA NPC Masters Nationals 2013
Gregg Krause USA NPC Masters Nationals 2013
Ron Talomie USA NPC Masters Nationals 2013
Jim Arrington USA NPC Masters Nationals 2013
Max Charles USA NPC USA 2013
Rafael Jaramillo USA NPC USA 2013
Kevin Ofurum USA NPC USA 2013
Breon Ansley USA NPC USA 2013
Victor Delcampo USA NPC USA 2013
Derek Leverant USA NPC USA 2013
Richie Langit USA NPC USA 2013
Akim Williams USA N. American Championships 2013
Alejandro Cambronero USA N. American Championships 2013
Rafael Diaz Archiga* Mexiko N. American Championships 2013
Julius Page USA N. American Championships 2013
Brad Davis USA N. American Championships 2013
Douglas Dolphin USA N. American Championships 2013
Anthony Costa USA N. American Championships 2013
Alejandro Ortiz Mexiko Mr. International 2013
Sandro Hofer Švýcarsko Arnold Classic Europe 2013
Kenny O'Malley Nový Zéland Mistrovství Nového Zélandu 2013
Ricardo Correia Velká Británie Mistrovství Velké Británie 2013
Mohamed Zakaria Egypt Mistrovství světa mužů 2013
Alfredo Azpeitia Mexiko Mistrovství Mexika 2013
Juan Carlos Graham Mexiko Mistrovství Mexika 2013
Ryan Pateracki USA NPC Nationals 2013
Joel Thomas USA NPC Nationals 2013
Kevin Jordan USA NPC Nationals 2013
Brad Rowe USA NPC Nationals 2013
Chris Tuttle USA NPC Nationals 2013
Lorenzo Jones USA NPC Nationals 2013
Thomas Anderson USA NPC Nationals 2013
Danny Hester USA NPC Nationals 2013
Edward Foster USA NPC Nationals 2013
Alfredo Prince USA NPC Nationals 2013
Damion Ricketts USA NPC Nationals 2013
Martae Ruelas USA NPC Nationals 2013
David Nguyen USA NPC Nationals 2013
James Shumpert USA NPC Nationals 2013
Giannis Magkos Řecko řecké amatérské soutěže
Ibrahim Sami Fahim Egypt Amateur Mr. Olympia 2013
Tomáš Kašpar Česká republika Ben Weider Diamond Cup 2013

* Rozhodčí nejprve hovořili o tom, že profesionální kartu získal Eboni Wilson. Podle pozdějších informací však nakonec připadla Rafaelu Diazovi Archigovi. Eboni Wilson tak o svou šanci zamířit mezi elitu, zdá se, ještě bude muset bojovat.


Ohlášené profesionální debuty

Někteří z kulturistů, kteří letos získali profesionální kartu, neváhali a již stihli absolvovat svůj profesionální debut. Další tento důležitý krok jejich kariéry čeká v sezóně 2014. Již na březnové Australian Pro Grand Prix by se publiku mohl představit celkový šampión letošního novozélandského šampionátu Kenny O'Malley, jehož si možná někteří pamatují ze společného exhibičního vystoupení s masivním Kaiem Greenem.

Dubnová Europa Show of Champions, na níž se v roce 2014 bude závodit v kategorii open, by mohla přinést profesionální debut masivního veterána Malcolma Marshalla, který mezi elitu zamířil po úspěchu z posledního ročníku NPC Team Universe. Rovněž v dubnu by profesionální část kariéry měl načít Brazilec Julio Balestrin, jenž se pod vedením trenéra Dennise Jamese připravuje k účasti na Arnold Classic Brasil.

Tradiční Europa Supershow se pro nadcházející soutěžní ročník přesunula ze srpnového na květnový termín a ke svému profesionálnímu debutu si ji vybral absolutní vítěz letošního NPC Masters Nationals Mike Yablon. Na soutěži zřejmě nastoupí v kategorii do 212 liber. Následné BodyPower Pro by mohlo nabídnout první profesionální start Anthonyho Bailese. Ten si možnost nastupovat mezi elitou zajistil již celkovým triumfem na britském národním šampionátu v roce 2012.

Výrazné množství profesionálních debutů by mělo přinést tradiční New York Pro. V kategorii open v první profesionální start doufají Kanaďan Henri Pierre a Američané Akim Williams, Douglas Dolphin a Max Charles. V lehčí váze by v New Yorku na profesionální pódium poprvé mohli vstoupit nevysocí Shaun Clarida a Steve Silverman. Oba profesionální kartu přitom získali již v sezóně 2012.

Na domácí Toronto Pro Supershow svůj první start mezi elitou plánuje absolvovat poslední mistr Kanady v kategorii do 102 kg Zane Watson, následné Wings of Strength Chicago si k profesionálnímu debutu potom vybral také šampión letošního NPC Masters Nationals v kategorii čtyřicátníků nad 102 kg Michael Ely.

Srpnové Wings of Strength PBW Tampa Pro by mělo přinést první profesionální start vítěze letošního NPC USA v kategorii do 70 kg Dereka Leveranta, až na říjnovém Nordic Pro plánuje soutěžní plavky znovu navléknout nový řecký profík Giannis Magkos. Jedním z nejzajímavějších nových profesionálů je díky netypickým rysům své postavy kanadský veterán čínsko-jamajského původu Chris Wong. Ten hovoří o tom, že by napřesrok mohl závodit na nové říjnové čínské profesionální show Goldentimes Asian Pro.

Profesionální návraty v roce 2014

Z českých závodníků by se na soutěžní pódium měl v nadcházejícím roce po vynechané letošní sezóně vrátit Petr Vaniš, jehož dosavadní přípravu můžete sledovat prostřednictvím videologů na Ronnie.cz. Ze zahraničních borců pak o comebacku hovoří v minulosti s onemocněním ledvin se potýkající Jihoafričan Marius Dohne. Na prvním Arnold Classic v kategorii do 212 liber se po různě dlouhých soutěžních odmlkách k závodění plánují vrátit Stan McQuay a Quincy Winklaar. Na některé z březnových soutěží pak po šesti letech bez závodění plánuje před rozhodčí předstoupit také Novozélanďan Salah Ibrahim.Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

31.12.17:41dzordn2 - Debut si odbyl po třech a půl letech a jeho jméno v seznam..
31.12.17:15dusinko3 - ako ste mohli zabudnut na debut zacka khana??? po dvoch ro..
30.12.16:20jr.e - Perfektní článek...*1*+2
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínTréninkový videolog: Milan Šádek (06/...
Spazik (10:45) • Myslím si, že to jak se kdo prezentuje ve videích, na soc. sítích atd. je především zál...
magazínPortugal Pro 2018: výsledky a fotogra...
Turakam (18:43) • To sa uvidí, ak sa dorieši jeho štart na mr. O, tak je to jasny víťaz 212ky.
magazínPortugal Pro 2018: výsledky a fotogra...
Petr Prielozny (17:15) • hodne vyvazena postava v podani Hadiho. Skoda,ze nedostane tolik prostoru jako kdyby by...
magazín„Moderní výživy“ se prodalo již 5.000...
Ronnie (12:49) • Petře poslal jsem Ti tady přes web soukromou zprávu, mrkni. Jinak aktuálně se snažím...
magazínLenda Murray Pro 2018 - výsledky a fo...
jnerez (11:30) • Super. Díky za tuto reportáž. *79*Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2018 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2018 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra