Reklama:

Komentář:
Letos jsem si kulturistiku užil

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Vrátil jsem se po letech opět ke kulturistice a měl jsem tak možnost zúčastnit se řady soutěží na různých úrovních, které se u nás letos konaly. V komentáři to píše známý český kulturista Ladislav Kurčík.Kdo je autorem tohoto článku?

Český kulturista, fitness trenér. Příslušník silné generace, jež nastoupila na scénu přibližně v polovině 90. let a začala poměrně pravidelně vozit medaile z mezinárodních soutěží. Dlouholetý úspěšný reprezentant ČR v letech 1995 až 2006. Úspěchy: trojnásobný mistr ČR, mistr Evropy IFBB, druhý a třetí na ME NABBA, čtvrtý na MS IFBB, druhý na MS NABBA a další.

Po letech bez kulturistiky jsem v letošním roce udělal krok, o kterém jsem ještě pár měsíců před jeho uskutečněním neměl tušení, ale jsem rád, že se stal.

Vrátil jsem se po letech opět ke kulturistice a měl jsem tak možnost zúčastnit se řady soutěží na různých úrovních, které se u nás letos konaly.

Ne, nevrátil jsem se už jako aktivní závodník. Jsem přesvědčen o tom, že skončit se má v pravý čas a že co jednou skončilo, se nemá znovu oživovat. Jsem přesvědčen, že jsou tady noví, jiní borci a že má úloha, pokud nějaká vůbec je, je jinde než v pozici závodníka na pódiu.

Nebyl jsem tedy na závodech jako soutěžící, ale zažil jsem je letos ve všech podobách, které jsou vlastně možné. Byl jsem běžným návštěvníkem i čestným hostem, byl jsem trenérem, byl jsem reportérem, rozhodčím...

Viděl jsem letos mistrovství České republiky v Praze, kde jsem objevoval pro mě nová jména, ale i závodníky, kteří se účastní soutěží už léta, a sledoval, jak se domácí kulturistika posouvá dopředu.

Byl jsem trenérem a koučem na naturálních soutěžích a zjišťoval, že u žen je tam řada zajímavých kategorií, které jsou divácky atraktivní, a taky, že v kategoriích mužů mě stále baví víc svalů v mé mateřské IFBB...

Byl jsem reportérem a stejně tak divákem na EVL´s Prague Pro a mohl si po letech srovnat, jak se vyvíjí světová profesionální kulturistika, a mohl jsem být hrdý na výkony našich reprezentantů a na to, že je v profi vůbec máme. Nebo že kategorie bikini, byť u nás ještě malinko tápe, si na mezinárodní scéně nastavuje jednoznačné trendy a pozice, což je určitě dobře.

Vedle již zmíněné "role" reportéra pro Ronnie.cz na EVL´s byla mou velikou a novou zkušeností "role" rozhodčího na Golem Classic kondičních závodníků v Kutné Hoře, kde jsem si uvědomil, že tato pozice mi velmi vyhovuje, protože místo kafrání, kdo jak měl kde skončit, mám možnost vzít na sebe tu zodpovědnost a posuzovat snažení závodníků a závodnic v různých kategoriích. Samozřejmě jsem si potvrdil, že se tato práce musí a dá dělat zodpovědně, abych se nemusel za své rozhodnutí, byť je jen jedno z pěti, stydět sám před sebou.

Všechny tyto mé zkušenosti z návratu ke kulturistice pro mě byly v podstatě nové a musím říct, že jsem si letos kulturistiku opět po letech užil.

Ale udělal jsem ještě jedno poznání, které mi udělalo radost největší. Myslím si, že kulturistika se v ČR opět dostává na výsluní zájmu aktivních účastníků i diváků. Že nové kategorie, ať už mužské, nebo ženské, znovu vzbudily zájem o tento krásný sport u nás.

A dalším a zdaleka ne zanedbatelným zjištěním pro mě bylo, že firmy a společnosti, které se zabývají výrobou a prodejem doplňků sportovní výživy a všeho, co je k tomuto sportu potřeba, už pochopily, že je především na nich, aby byly organizátory těchto akcí, a že svými příspěvky v podobě cen zvyšují zájem o to, aby se mladí kluci a holky rozhodli podstupovat náročné martyrium přípravy, že i když to není jen o cenách, mají motivaci získat i na té nejnižší soutěži cenu, která má pro ně alespoň nějaký smysl. Jsem si jist, že je to právě tato aktivita výživových firem, která zájem o kulturistiku především u mladých adeptů zvyšuje.

Někteří z vás teď namítnou, že je to pořád málo, že to chce víc, že pořád nejsou ceny na soutěžích nijak závratné. Ale přesto si troufám říct, že je to lepší.

Jsem nenapravitelný optimista, a proto věřím, že se kulturistika opět může dostat na pozici, která jí náleží. Přímé přenosy ze soutěží, o kterých před lety nikdo nezjistil víc než nanejvýš výsledky. Rozhovory se závodníky, které jim pak mohou pomoci k lepší prezentaci a získání sponzora, videa závodníků, která motivují ostatní ke zlepšení jejich tréninku, to jsou myslím kroky, které vedou k lepšímu cíli.

Je mi jasné, že toho je ještě spousta, co je potřeba zlepšit, ale po těch letech, kdy jsem v kulturistice nebyl, jsem letos získal naději, že se blýská na lepší časy.

Nechci tady vyzdvihovat konkrétní lidi, o nichž si myslím, že stojí za tímto zlepšením. Obecně se dá říci, že jde o lidi, resp. firmy, které, jak jsem již řekl, pochopily, že jejich byznys ovlivňuje do značné míry to, jestli mají především mladí kluci a holky motivaci jít do tvrdých diet a příprav. A pak jsou to i lidé, kteří mají kulturistiku prostě a jednoduše "jen" rádi. Všechny tyhle motivace považuji za pozitivní a prospěšné.

Možná si teď někteří řeknete, proč vám to tady povídám, že to vlastně víte. Ano, věřím, že to víte. Ale chtěl jsem jen říct, že jako člověk, který prožil v kulturistice nějakých 25 let života, mám prostě radost z tohoto blýskání se na lepší časy. Přeji našemu sportu vše nejlepší a vám všem krásné Vánoce. A ten nejlepší vstup do nového roku, ve kterém se zase budete snažit být větší, hustější, ostřejší, estetičtější. Prostě lepší než loni.

Tak tedy ještě jednou: krásné Vánoce a Nový rok vám všem. :)


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

05.01.10:45lukybull - Láďo, díky za energii, kterou nám všem věnuješ a věřím, že..
31.12.19:04Pažout - S příchodem pana Kurčíka se zvýšila už tak vysoká úroveň t..
30.12.13:27abrasi - Ronnie sleduji po očku už dlouhá léta, tak jak jsem se zro..+6
30.12.13:09Novic - Před invazí na Ronnie (v pozitivním smyslu) jsem vůbec net..
30.12.12:32jari - Super Láďo! +1
30.12.11:34petthall - No,měl jsi dobrý rok,Láďo..Jinak letos i díky za Tebe...*7..+2
30.12.11:10MOOG - Krásný komentář Láďo, díky za něj *79* +2
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 102 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínVýsledky tipovací soutěže: Wings of S...
Majka (11:31) • Píšu e-maily, ale že jste to Vy, můžete rovnou na redakce@ronnie.cz. :) Nezapomeňte tel...
magazínGP Ostrava 2019 - fotogalerie
Zodiak411 (11:05) • S tím gynem je to diskutabilní. Někdy postihují a někdy ne. Ale osobně si myslím, že po...
magazínVýsledky tipovací soutěže: Wings of S...
Zodiak411 (10:32) • Děkuju moc za ceny :) Jsem rád, že mi tip konečně vyšel po dvou letech :) Chtěl bych se...
magazínGP Ostrava 2019 - fotogalerie
xroll (10:17) • A pokud by si nechal gynekomastii odstranit bylo by to ok? Ne každý kdo sype má gynekom...
magazínGP Ostrava 2019 - fotogalerie
ezio (09:00) • Absolutní vítěz kondiční kulturistiky s gynekomastií? rozhodčí a pořadatelé by se měli...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra