Reklama:

NPC Nationals 2013:
čtrnáct nových
profesionálních kulturistů!

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

Uplynulý víkend byl ve floridském Fort Lauderdale vyhrazen v pořadí již dvaatřicátému ročníku prestižní soutěže NPC Nationals, která je ve Spojených státech považována za vrcholné klání amatérské sezóny. Závody sportovcům z kategorií kulturistiky a physique mužů a kulturistiky, physique, bodyfitness a bikini fitness žen každoročně nabízejí příležitost bojovat o pořádný kopec profesionálních karet a nejinak tomu bylo i letos.

V tomto článku se podrobněji zaměříme pouze na úspěšné borce z kulturistiky mužů, závodníci z ostatních kategorií dostanou příležitost později. K účasti na NPC Nationals 2013 se přihlásilo 177 bodybuilderů, kteří předtím museli úspěšně projít kvalifikačními soutěžemi. K těm patřily například poslední dva ročníky národního šampionátu, poslední tři ročníky NPC USA, NPC Team Universe nebo IFBB North American Championships, ale také vybraná klání oblastní úrovně. Se snižující se úrovní kvalifikačních soutěží je přitom vždy nastaven přísnější nominační klíč, a tak zatímco z některých soutěží se na NPC Nationals nominovali borci z první pětice dané hmotnostní kategorie, z jiných to byl pouze absolutní vítěz.

Profesionální karty se na letošním NPC Nationals v kulturistice mužů udělovaly stejným systémem jako vloni a na možnost zamířit mezi elitu tak dosáhli všichni závodníci, kteří ve své hmotnostní kategorii dosáhli na první či druhé místo. Při existenci sedmi kategorií tak ve hře bylo hned čtrnáct profesionálních karet! Kdo je získal?


Kategorie nad 102 kg - Ryan Pateracki a Joel Thomas

Kategorie nad 102 kg na letošním NPC Nationals trpěla nedostatečnou kvalitou startovního pole, k čemuž přispěla i na poslední chvíli ohlášená neúčast favorizovaného Nicka Trigiliho. Borci, kteří nakonec v supertěžké váze uspěli a získali profesionální kartu, však rozhodně nejsou nezajímaví a stejně jako další noví profíci si zaslouží bližší pozornost.

Již od prvních okamžiků semifinále bylo jasné, že o první dvě místa se podělí Ryan Pateracki a Joel Thomas. V boji o vítězství rozhodčí nakonec upřednostnili čtyřiatřicetiletého svěřence trenéra Dona Longa Ryana Paterackiho, jenž sice nemůže sázet na tak líbivé tvary jako jeho zmíněný soupeř, nabídl však lepší finální dotaženost a celkově brutální množství perfektně zpracované svalové hmoty. Se svými 114 kg soutěžní váhy při výšce 180 cm navíc patřil k nejmasivnějším borcům na soutěži.

Druhý Joel Thomas představuje zcela jiný typ kulturisty než Pateracki. Disponuje fantastickými tvary, které z něj v pouhých devětadvaceti letech dělají borce s obrovským potenciálem. K jeho naplnění tento 174 cm vysoký závodník potřebuje pouze konečně nalézt recept na optimální formu, což se mu však zatím dlouhodobě nedaří a zejména v zadních postojích v tvrdosti a ostrosti ztrácel i tentokrát. K nejvýraznějším přednostem Joela, jenž se na klání připravoval pod vedením profesionálního kulturisty Bena Pakulskiho, patřily kvadricepsy, lýtka a také hrudník, jenž odráží skutečnost, že se může chlubit fantastickými silovými výkony v bench-pressu. V juniorském věku Thomas v této disciplíně silového trojboje posbíral několik rekordů a ve třiadvaceti letech s tělesnou hmotností pod 100 kg zatlačil 287 kg.


Ryan Pateracki na NPC Nationals 2013

Joel Thomas na NPC Nationals 2013


Kategorie do 102 kg - Kevin Jordan a Brad Rowe

Z kategorie do 102 kg vzešel pozdější absolutní vítěz Kevin Jordan. Dvaatřicetiletý závodník, jenž si do poslední chvíle nebyl jistý, v jaké z obou nejtěžších hmotnostních kategorií bude startovat, na NPC Nationals těžil z pěkných tvarů a symetrické postavy. Proti svému vystoupení na letošním IFBB North American Championships zaujal také zlepšenou finální dotažeností, kterou dokreslovaly napruhované hýždě. Pro svá soutěžní vystoupení mezi těžkotonážníky v profesionální divizi IFBB 178 cm vysoký závodník nicméně ještě musí zapracovat na vyváženosti mezi lepší horní a mírně zaostávající dolní polovinou těla.

Toho si je, zdá se, samotný Kevin dobře vědom, když se bezprostředně po odchodu z pódia svěřil, že si nyní dopřeje určitý čas bez závodění a v objemovce se zaměří právě na svou nejvýraznější slabinu. Absolutním triumfem na NPC Nationals se tento svěřenec trenéra a nutričního specialisty Chada Nichollse zařadil po bok předcházejících celkových vítězů soutěže, jimiž jsou například legendární Lee Haney, Shawn Ray nebo Kevin Levrone.

Druhé místo v kategorii do 102 kg připadlo třicetiletému Bradu Rowemu, jenž pozornost poutal svalovou hustotou, obrovským množstvím detailů a skvělými stehny. Nejvýraznější slabinou 175 cm vysokého svěřence trenéra Charlese Glasse je jednoznačně až příliš široký pas, který zejména v póze břicho - stehna působí poněkud rušivě. Brada Roweho k zisku profesionální karty dovedlo tři a půl roku závodění, během nichž byl téměř nepřetržitě v dietě a absolvoval v nich třináct soutěží.


Kevin Jordan na NPC Nationals 2013

Brad Rowe na NPC Nationals 2013


Kategorie do 90 kg - Chris Tuttle a Lorenzo Jones

Podobně jako tomu bylo v případě obou nejtěžších hmotnostních kategorií, i v devadesátce o první a druhé místo bojovali borci disponující zcela odlišnými postavami. Z vítězství se nakonec radoval devětadvacetiletý svěřenec trenéra Fakriho Mubaraka Chris Tuttle, jenž zaujal pěkným "X" tvarem těla a celkově svěže vypadajícími svaly.

Tuttle, jenž dorostl do výšky 175 cm, přitom do poslední chvíle musel bojovat o to, aby se do limitu své kategorie vůbec vešel a k potřebnému snížení hmotnosti pod hranici 90 kg dokonce musel využít poměrně drastického, hodinu a půl trvajícího pobytu v sauně. Nakonec se mu v ní přebytečné necelé 2 kg přeci jenom shodit podařilo. Díky boji s ukazatelem váhy se Chrisovi optimálně nacukrovat a vyladit formu povedlo až na finále, do nějž nastoupil s hmotnostní kolem 93 kg.

Druhá profesionální karta v kategorii do 90 kg připadla pětačtyřicetiletému veteránu Lorenzu Jonesovi. Pokud Chrisu Tuttlemu s ohledem na jeho výšku ještě zbývá prostor pro zaplnění jeho postavy další svalovou hmotou, Jones na své 170 cm vysoké kostře s ohledem na svůj věk drží zřejmě tolik svalů, kolik je jenom možné. Výborné objemy tohoto bývalého boxera se odrážely v šířce zad a neskutečné masivnosti kvadricepsů. Celkový dojem z postavy texaského závodníka srážely pouze následky dávného zranění jeho levého bicepsu.


Chris Tuttle na NPC Nationals 2013

Lorenzo Jones na NPC Nationals 2013


Kategorie do 80 kg - Thomas Anderson a Danny Hester

Souboj Thomase Andersona a Dannyho Hestera v kategorii do 80 kg byl díky jejich líbivým a přesto rozdílným postavám pastvou pro oči. Ze zaslouženého vítězství se radoval stále pouze osmadvacetiletý Anderson, jenž se prezentoval moderním typem postavy s pěknými tvary, masivními rameny a pažemi, vysekaným středem těla, skvělými hýžděmi a hamstringy i hluboce řezanými stehny z boku. Fazóna, v níž se jen 163 cm vysoký kulturista na letošním národním šampionátu představil, byla natolik mimořádná, že mu někteří dokonce věřili i na celkový triumf!

Druhé místo za Andersonem, jenž se závoděním začínal v roce 2007, vybojoval již výše zmíněný veterán Danny Hester. Ten podle svých slov ve čtyřiačtyřiceti letech na letošním NPC Nationals závodil v životní formě. K největším přednostem 168 cm vysokého Hestera patřily klasické linie, kterými zkušený kulturista připomínal legendárního Franka Zaneho nebo Leea Labradu. K profesionální kartě v případě Dannyho Hestera vedla neuvěřitelně dlouhá cesta. Na soutěžních pódiích se pohybuje již od roku 1989, na národní úrovni o profesionální kartu poprvé neúspěšně bojoval již v roce 1992, kdy se na amatérských soutěžích setkával s takovými borci, jakými byli Paul Demayo, Flex Wheeler nebo Michael Francois.


Thomas Anderson na NPC Nationals 2013

Danny Hester na NPC Nationals 2013


Kategorie do 75 kg - Edward Foster a Alfredo Prince

I v případě kategorie do 75 kg profesionální karta připadla jednomu zástupci mladší generace a jednomu veteránovi. Z vítězství se mohl těšit šestačtyřicetiletý Edward Foster, jenž na pódium přinesl neuvěřitelně vysušený vzhled a dechberoucí svalovou tvrdost. K přednostem 160 cm vysokého závodníka kromě perfektní připravenosti patřila i kompletní postava bez viditelnějších mezer v rozvoji jednotlivých svalových skupin.

Druhé místo vybojoval třicetiletý Alfredo Prince. Původem 165 cm vysoký Kubánec pozornost poutal vysekanými kvadricepsy i hýžděmi a excelentními lýtky. K jeho přednostem patřil zadní dvojitý bicepsový postoj, nepřehlédnutelný byl Alfredo také v nejsvalnatější póze. Stejně jako všechny borce, kteří na NPC Nationals uspěli v kategorii do 90 kg a níže, jej první krůčky v profesionální divizi IFBB s největší pravděpodobností čekají v lehčí váze. Aby zde mohl pomýšlet na úspěch, bude muset dále pracovat na objemech a nalézt také recept na to, aby se příště prezentoval ještě lepší ostrostí v oblasti spodních zad.


Edward Foster na NPC Nationals 2013

Alfredo Prince na NPC Nationals 2013


Kategorie do 70 kg - Damion Ricketts a Martae Ruelas

Ke kvalitě startovního pole v kategorii do 70 kg nejvíce svou měrou přispěli Damion Ricketts a Martae Ruelas. Z vítězství se nakonec radoval sedmadvacetiletý Damion Ricketts, který je nejmladším ze všech čtrnácti kulturistů, kteří po letošním ročníku NPC Nationals míří k profesionálům. K přednostem 168 cm vysokého svěřence trenéra Dona Longa patřilo špičkové vyrýsování a detaily po celém těle. Výborný byl v bočních postojích, v zadních pózách pak Damion pozornost poutal vysekanými hamstringy a hýžděmi. Zajímavostí v případě tohoto borce je, že s tréninkem začínal v devatenácti letech, kdy byl jako člen námořní pěchoty Spojených států amerických odvelen na misi do Iráku. Kulturistický trénink zde pro něj byl způsobem, jak trávit volný čas.

Martae Ruelas se při Rickettsově triumfu musel spokojit s druhým místem. K silným stránkám tohoto osmadvacetiletého závodníka, jenž dorostl do výšky 160 cm, patřily napruhované hýždě, husté latissimy a celkově kompletní postava.


Damion Ricketts na NPC Nationals 2013

Martae Ruelas na NPC Nationals 2013


Kategorie do 65 kg - David Nguyen a James Shumpert

V nejlehčí hmotnostní kategorii letošního NPC Nationals zvítězil třicetiletý David Nguyen, jenž těžil ze symetrické postavy, pěkných tvarů a solidní tvrdosti. Borec, jemuž mezi devíti stovkami účastníků závodů připadlo startovní číslo jedna, na klání tentokrát nastoupil s hmotností kolem 64 kg, což představuje přibližně o 2 kg více než na letním NPC USA, kde mu patřilo až deváté místo. S kulturistikou tento osobní trenér a skvělý pózér začínal 1. ledna 2008, kdy stát se bodybuilderem bylo jedním z jeho novoročních předsevzetí. Po jedenácti měsících pak vyhrál svou první soutěž a netají se, že se mu tehdy dostalo zadostiučinění, když jej v jeho novém sportu jen málo lidí podporovalo a setkával se s názory, že je na kulturistiku příliš malý a jako Asiat nikdy nemůže mít velké svaly.

Druhé místo si v pětašedesátce připsal dvaatřicetiletý James Shumpert, jenž si tak splnil svůj letitý cíl stát se prvním profesionálním kulturistou, z přibližně dvousettisícového washingtonského města Spokane. K přednostem borce, jenž soutěžní plavky navléká od roku 2007, patřila dobrá separace stehen, napruhovaný hrudník i pěkná boční tricepsová póza.

Nguyen i Shumpert se i při existenci kategorie do 212 liber v profesionální divizi IFBB nenacházejí v lehké situaci, a pokud se rozhodnou vstoupit na profesionální pódium, musí se připravit na to, že na ně i v lehčí váze budou čekat až o 30 kg těžší soupeři.


David Nguyen na NPC Nationals 2013

James Shumpert na NPC Nationals 2013


Absolutní vítězové NPC Nationals:

rok jméno pr. st.*
1982 Lee Haney 16
1983 Bob Paris 32
1984 Mike Christian 22
1985 Phil Williams 13
1986 Gary Strydom 20
1987 Shawn Ray 19
1988 Vince Taylor 74
1989 Troy Zuccolotto 2
1990 Alq Gurley 19
1991 Kevin Levrone 62
1992 John Sherman 20
1993 Michael Francois 9
1994 Paul Demayo 4
1995 Don Long 13
1996 Willie Stallings 6
1997 Tom Prince 8
1998 Jason Arntz 31
1999 Aaron Maddron 7
2000 Victor Martinez 25
2001 Johnnie Jackson 61
2002 Toney Freeman 55
2003 Mat DuVall 3
2004 Chris Cook 5
2005 Bill Wilmore 18
2006 Desmond Miller 4
2007 Evan Centopani 7
2008 Edward Nunn 20
2009 Cedric McMillan 8
2010 Robert Burneika 4
2011 Todd Jewell 4
2012 Brian Yersky -
2013 Kevin Jordan -

* počet pozdějších startů mezi profesionály


Foto:
www.rxmuscle.com / Jeff Binns


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

24.11.17:42dzordn2 - Díky za upozornění, opraveno :)
24.11.17:11yura - Heh zajimave. Vetsi lidi z RXmuscle, MD atd. se shoduje, z..+2
24.11.17:04Turakam - Veľmi silný ročník, skvelí víťazi, špeciálne sa teším z Jo..
24.11.16:42daymoon - Jsou tam všude nad fotkama roky 2012, ale chlapiska teda n..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 95 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra