Reklama:

Tijuana Pro 2013:
výsledky a fotografie

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

V mexické Tijuaně se v sobotu 16. listopadu odehrála poslední letošní profesionální soutěž v kulturistice mužů open a bikini žen. Ačkoliv Tijuana Pro 2013 kvůli své nepočetně obsazené startovní listině pro mužskou kategorii původně budilo mírné rozpaky, jak se soutěž blížila, začínalo se čím dál tím více zdát, že nakonec přeci jenom nabídne mimořádně zajímavou podívanou.


Tijuana Pro 2013 - kategorie open

Co k tomuto obratu přispělo? Dopředu (kromě jasně předvídatelného prvenství favorizovaného Dextera Jacksona) nezcela snadno odhadnutelné výsledky, pestrost účastníků, když se proti sobě měli postavit například téměř 130 kg vážící obr Martin Kjellström a Kevin Ofurum, který se naopak ani v objemové fázi přípravy nepřehoupne přes hranici 100 kg, a také účast dvou zcela nových domácích profesionálů. Ti si možnost zamířit mezi elitu vybojovali den před závody na připojeném mexickém šampionátu, který byl sám o sobě natolik pozoruhodnou soutěží, že se u ní na chvíli zastavíme.

Na letošním mexickém mistrovství se totiž bojovalo hned o devět profesionálních karet, když dvě měly připadnout závodníkům z kulturistiky mužů, bodyfitness žen a physique mužů a tři sportovkyním, které startovaly v bikini žen. V kulturistice mužů přitom o možnost zamířit mezi elitu v pěti hmotnostních kategoriích bojovalo celkem jenom čtrnáct borců a ve čtyřech z těchto kategorií nastoupili vždy pouze dva závodníci. Skutečnost, že se na tak nepočetně obsazením klání, bojovalo o takové množství profesionálních karet, vyvolává určitou mírou nevole, kterou například za evropské závodníky vyjádřil švédský amatér Samir Troudi. Ten poukázal na to, že Evropan musí o profesionální kartu zpravidla bojovat na špičkově obsazené mezinárodní soutěži a ještě na ní dosáhnout špičkového umístění, zatímco zde připadne kulturistovi, který měl v kategorii jediného soupeře.

Zpět ale k Tijuana Pro. K tomu v kategorii mužů open nakonec s oběma novými mexickými profíky (představíme si je později) nastoupilo sedm závodníků, kteří bojovali o jedno přímé postupové místo na Mr. Olympia 2014 i o podíly z finanční prémie v celkové výši 25.000 dolarů. Do prvního semifinálového vyvolávání rozhodčí vybrali Dextera Jacksona, Kevina Ofuruma, Martina Kjellströma a Manuela Lomeliho, když pak Lomeli pózoval i ve druhém vyvolávání po boku Grigoriho Atoyana a obou nových mexických profesionálů Alfreda Azpeitii a Juana Carlose Grahama, bylo zřejmé o umístění v první trojici se podělí Jackson, Ofurum a Kjellström. Krátké finále, které na prejudging bezprostředně navazovalo, na tom již nic nezměnilo.

První místo a odměnu ve výši 12.000 dolarů si vybojoval vítěz Mr. Olympia z roku 2008 Dexter Jackson, který koncem tohoto měsíce oslaví již čtyřiačtyřicáté narozeniny. Legendární závodník se na klání představil ve velmi slušné formě a ačkoliv v celkové ostrosti zřejmě o něco málo zaostával za svou fazónou z vystoupení na nedávném EVL´s Prague Pro, o jeho triumfu nebylo pochyb. Již před mexickými závody Dexter uvažoval o svých dalších plánech a nechal se slyšet, že vynechá jarní Arnold Classic. Jednoznačně si totiž potřebuje odpočinout, když je s v výjimkou několika málo dnů oddychu nepřetržitě v dietě již extrémně dlouho dobu. Tijuanský úspěch pro něj znamená devatenácté vítězství v profesionální kariéře. Jubilejní dvacáté by si mohl připsat třeba i na příštím ročníku stejné soutěže, na nějž již nyní slíbil opět přicestovat.

Druhé místo paří Martinu Kjellströmovi, který na první pohled poutá pozornost svou masivností. Přibližně 183 cm vysoký kulturista ke svým tradičním objemům tentokrát přidal také bezproblémovou kontrolu břišních svalů a neskutečně napruhované hýždě. Vytknout by se mu dala snad jen nedostatečná ostrost v oblasti horní části zad. Dvaačtyřicetiletý Švéd si díky svému umístění z Tijuana Pro zajistil čtyři body do kvalifikačního žebříčku a po závodech prozradil, že udělá vše pro to, aby svůj boj o postup na Mr. Olympia 2014 dotáhl do zdárného konce a na pódiu nejprestižnějšího klání profesionálního bodybuildingu napřesrok nechyběl. Na Olympii dosud závodil jednou, a to v sezóně 2009, kdy mu zde patřilo dělené šestnácté místo.

Třetí příčku vybojoval devětatřicetiletý Kevin Ofurum, který svou soutěžní hmotnostní patří a podle svých slov ještě i dlouho patřit bude do kategorie do 212 liber. Pro začínajícího profesionála je jeho výsledek z Tijuana Pro, kde měřil síly s masivnějšími borci z kategorie open, fantastickým úspěchem a také jednoznačně nezapomenutelným zážitkem. Když letos v létě vybojoval díky vítězství na NPC USA v kategorii do 90 kg profesionální kartu, o tom že za několik měsíců bude stát na pódiu vedle bývalého vítěze Mr. Olympia v kategorii open a ještě zde dosáhne na třetí místo, se mu ani nesnilo. Jeho výsledek z mexického klání je o to cennější, že s účastí na závodech až do poslední chvíle nepočítal. Po svém říjnovém profesionálním debutu na Europa Phoenix Pro zvolnil a dopřával si méně striktní režim. V okamžiku, kdy se ke startu na akci nechal přemluvit, měl na to, aby pro Tijuana Pro udělal formu, pouze šest dnů.

Čtvrté místo vybojoval nejzkušenější z domácích účastníků soutěže Manuel Lomeli, který se na klání připravoval pod vedením profesionální kulturistky Cathy LeFrancois. Pátá příčka při jeho profesionálním debutu patří absolutnímu vítězi připojeného mexického šampionátu Alfredu Azpeitiovi. Sedmadvacetiletý závodník, jenž mezi amatéry nastupoval v kategorii do 100 kg, na soupeře, kteří se umístili před ním, ztrácel v celkovým objemech. Díky jeho stavbě těla se však dá říci, že disponuje zajímavým potenciálem. Do budoucna se kromě další práce na objemech také nabízí, aby podstoupil operaci, při níž si nechá spravit nevzhlednou pupeční kýlu.

Až šesté místo patřilo již poměrně zkušenému americkému profesionálovi Grigorimu Atoyanovi, výsledkovou listinu uzavírá druhý z nových mexických profíků Juan Carlos Graham. Dvaatřicetiletý borec profesionální kartu získal jako šampión kategorie nad 100 kg.


Tijuana Pro 2013 - kategorie open:

  1. Dexter Jackson*
  2. Martin Kjellström
  3. Kevin Ofurum
  4. Manuel Lomeli
  5. Alfredo Azpeitia
  6. Grigori Atoyan
  7. Juan Carlos Graham

* kvalifikace na Mr. Olympia 2014


1. Dexter Jackson

2. Martin Kjellström

3. Kevin Ofurum

Závodníci na 4. až 7. místě


Závodníci kvalifikovaní na Mr. Olympia k 17. listopadu 2013:

jméno stát soutěž um.*
Phil Heath USA Mr. Olympia 2013 1.
Kai Greene USA Mr. Olympia 2013 2.
Dennis Wolf Německo Mr. Olympia 2013 3.
Shawn Rhoden USA Mr. Olympia 2013 4.
Dexter Jackson USA Mr. Olympia 2013 5.

* um. = umístění dosažené na příslušné soutěži

Kategorie open - žebříček k 17. listopadu 2013:

p. jméno stát body
1. Branch Warren USA 5
2. Fred Smalls USA 4
2. Martin Kjellström Švédsko 4
4. Victor Martinez Dominikánská republika 3
4. William Bonac Nizozemsko 3
4. Kevin Ofurum USA 3
7. Manuel Lomeli Mexiko 2
8. Alfredo Azpeitia Mexiko 1

Pravidla, jimiž se na jednotlivých soutěžích řídí kvalifikace na Olympia Weekend i udělování bodů do kvalifikačního žebříčku, popisujeme v tomto článku.


Tijuana Pro 2013 - kategorie bikini

V kategorii bikini se na Tijuana Pro představilo osmnáct závodnic, včetně všech třech nových domácích profesionálek Loreny Bucio, Edny Olivas a Nataly Banuelos. Pro české a zejména pak pro slovenské fanoušky bodybuildingu bylo také zajímavé sledovat, jak si na klání povede aktuálně jediná slovenská bikini profesionálka Nikola Weiterová.

Klání, jež nemělo jasnou favoritku, nakonec ovládla Crystal Matthews, která si tak připsala nejlepší výsledek v dosavadní profesionální kariéře a zároveň si zajistila i přímý postup na Bikini Olympia 2014. Druhé místo vybojovala Jessica James, třetí skončila Dayna Maleton, která se díky bodovému zisku posunula do čela kvalifikačního žebříčku. Nikole Weiterové tentokrát patří deváté místo.


Výsledky Tijuana Pro 2013 - kategorie bikini:

  1. Crystal Matthews*
  2. Jessica James
  3. Dayna Maleton
  4. Ashriel Osgood
  5. Lorena Bucio
  6. Belinda Kiriakou
  7. Cristy Mendivil
  8. Edna Olivas
  9. Nikola Weiterová
  10. Deborah Goodman
  11. Marisol Lara
  12. Brittany Gaylord
  13. Simone Sinclair
  14. Ronda Porter
  15. Christy Cook
  16. Michelle Mein
  16. Nataly Banuelos
  16. Gilari Tapia

* kvalifikace na Bikini Olympia 2014


1. Crystal Matthews

2. Jessica James

3. Dayna Maleton

9. Nikola Weiterová


Závodnice kvalifikované na Bikini Olympia k 17. listopadu 2013:

jméno stát soutěž um.*
Ashley Kaltwasser USA Bikini Olympia 2013 1.
Yeshaira Robles USA Bikini Olympia 2013 2.
Stacey Alexander USA Bikini Olympia 2013 3.
Nathalia Melo Brazílie Bikini Olympia 2013 4.
India Paulino USA Bikini Olympia 2013 5.
Lacey DeLuca USA Houston Pro 2013 1.
Vladimíra Krásová Česká republika EVL’s Prague Pro 2013 1.
Jennifer Andrews USA Ft. Lauderdale Cup 2013 1.
Narmin Assria USA Iowa Pro 2013 1.
Amanda Latona USA Sacramento Pro 2013 1.
Taylor Matheny USA Iron Games Pro 2013 1.
Crystal Matthews USA Tijuana Pro 2013 1.

* um. = umístění dosažené na příslušné soutěži

Kategorie bikini - žebříček k 17. listopadu 2013:

p. jméno stát body
1. Dayna Maleton USA 9
2. Tawna Eubanks USA 8
3. Anna Virmajoki Finsko 6
4. Nikola Weiterová Slovensko 5
4. Stephanie Mahoe USA 5
6. Michelle Brannan Velká Británie 4
6. Gigi Amurao USA 4
6. Nicole Moneer USA 4
6. Sarah LeBlanc USA 4
6. Noy Alexander USA 4
6. Jessica Arevalo USA 4
6. Jessica James USA 4
13. Gemmalyn Crosby USA 3
13. Ashriel Osgood USA 3
15. Noemi Olah Maďarsko 2
15. Crystal Green USA 2
15. Candice Conroy USA 2
18. Jessica Renee USA 1
18. Sandi Forsythe USA 1
18. Lorena Bucio Mexiko 1

Pravidla, jimiž se na jednotlivých soutěžích řídí kvalifikace na Olympia Weekend i udělování bodů do kvalifikačního žebříčku, popisujeme v tomto článku.


Po tomto víkendu v kalendáři profesionálních soutěží pro rok 2013 již nezbývá žádné klání.
Nejbližší profesionální show by mělo být Legends Pro Classic, které se odehraje 1. února 2014 v Las Vegas. Závodit na něm budou pouze sportovkyně z kategorie bikini. První soutěží v kulturistice mužů pro rok 2014 bude až Arnold Classic, které se odehraje na přelomu února a března.


Foto:
www.musculardevelopment.com / John Hawley


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

17.11.21:57j00hny - To víš, při tom minimálním množství tuku, se kterým ty hol..+1
17.11.18:09Muflon - MI přijde že silikony jsou v bikinach snad povinne :D Ne ž..+1
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň: záda a prsa 6 dní před...
Yody (21:47) • jasný :D Já se dobře bavím :D Hodně štěstí na závodech Pepo. (y)
magazínJosef Květoň: záda a prsa 6 dní před...
ironfighter (21:41) • A on si tady nekdo z vas mysli, ze se da delat zavodni kulturistika ciste ? :-D.
magazínJosef Květoň: záda a prsa 6 dní před...
ZdenekRazic (21:38) • Uz jsem to tu zminoval, ale oni asi nectou komentare..
magazínJosef Květoň: záda a prsa 6 dní před...
ZdenekRazic (21:37) • Mily pane, tohle s vami, co nemate samozrejme ani fotku, takze nevim skym mlivim rozhod...
magazínJosef Květoň: záda a prsa 6 dní před...
Zodiak411 (20:41) • A nevadí ti třeba zprávy o zahraničních profesionálech? Proč se tu tolikrát vzpomínal D...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra