Reklama:

Komentář:
Soutěžní formu dnes hodnotí
každý, kdo má klávesnici

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

V našem sportu se setkávám s tím, že se k hodnocení výkonnosti sportovců, ať kladně, či negativně, vyjadřuje každý, kdo má před sebou klávesnici a kdo viděl nějaký videolog s jeho oblíbeným kulturistou, či čtyři fotky ze soutěže. V komentáři to píše známý český kulturista Ladislav Kurčík.Kdo je autorem tohoto článku?

Český kulturista, fitness trenér. Příslušník silné generace, jež nastoupila na scénu přibližně v polovině 90. let a začala poměrně pravidelně vozit medaile z mezinárodních soutěží. Dlouholetý úspěšný reprezentant ČR v letech 1995 až 2006. Úspěchy: trojnásobný mistr ČR, mistr Evropy IFBB, druhý a třetí na ME NABBA, čtvrtý na MS IFBB, druhý na MS NABBA a další.

Soutěžní forma. Magické spojení slov, kterým označujeme připravenost závodníka či závodnice k soutěži.

Tohle spojení dále rozšiřujeme o přídavná jména jako například skvělá, vynikající, dobrá, špatná atd. Velmi často se používá i výraz "životní".

Co je to tedy ta FORMA, by mohlo být na první pohled každému jasné, kdyby... Zase nějaké kdyby a v tomto případě si troufnu říct: kdyby se velmi často nedělo to, že každý (alespoň v souvislosti s kulturistikou) používá slovo "forma", jako by byl přesvědčen, že ví, co to znamená. A možná taky přesvědčený je.

Vědění, co to znamená, se dá přeložit i jako "rozumět". Mně z toho tedy vyplývá, že posuzovat, hodnotit soutěžní formu by měli lidé, kteří dané problematice, v tomto případě kulturistice, alespoň trochu rozumí. A neberu nikomu právo hodnotit soutěžní formu kohokoliv, ale pak by mělo být jeho vlastním zájmem snažit se získávat zkušenosti ze soutěží. Ať už jako divák, nebo soutěžící.

Já vím, teď každý namítne, že fotbalu a hokeji taky rozumí kdekdo a hodnotí výkony sportovců a nemusí být fotbalista nebo hokejista. To je určitě pravda, ale možná to bude tím, že fotbal nebo hokej je předmětem zájmu široké veřejnosti a skoro každý už hokejový nebo fotbalový zápas viděl. V našem sportu se ale setkávám s tím, že se k hodnocení výkonnosti sportovců, ať kladně, či negativně, vyjadřuje každý, kdo má před sebou klávesnici a kdo viděl nějaký videolog s jeho oblíbeným kulturistou, či čtyři fotky ze soutěže.

Realita je ale velmi často taková, že takový hodnotitel nikdy neviděl skutečnou soutěž, nebo ji viděl, v lepším případě, z 10. řady hlediště. Daleko častějším zdrojem informací pro podobné experty je nějaké motivační video nebo osobní webová stránka sportovce, jehož formu dotyčný posuzuje.

Tenhle postup mi tedy přijde naprosto absurdní, obzvlášť pokud si uvědomíme, že kulturistika a fitness jsou porovnávací disciplíny a k hodnocení je naprosto nezbytné vidět posuzované sportovce a jejich formu v porovnání se soupeři. Už vůbec není třeba mluvit o tom, že v kulturistice hraje roli subjektivní pohled, ale taky technické prostředky, jako je nasvětlení pódia atd.

Ale i když si ujasníme všechny tyto aspekty, tak nám zde vyplave ještě jeden, který je skoro důležitější než vše ostatní. Tím aspektem je typologie, proporcionalita závodníka. Co to znamená, se dá vysvětlit docela snadno a já si k tomu vezmu na pomoc příklad: Na několika velkých, především mezinárodních soutěžích jsem viděl v zákulisí kategorii, u níž jste si netroufli hodnotit, kdo je tam dobrý a kdo ne. Zvlášť když se jedná o velkou soutěž, jako je třeba mistrovství Evropy nebo mistrovství světa, kde je v kategorii běžně i víc než 35 závodníků. Vynechme jednotlivé extrémní příklady do plusu i minusu.

Viděl jsem v zákulisí borce, u nichž jste si byli jisti, že budou na pódiu dominovat, a potom, když celá kategorie třeba na mistrovství světa vystoupila na pódium, naskytl se úplně jiný pohled a úplně jiný úhel posouzení než v zákulisí. Prostě na pódiu vypadá spousta borců a borkyň mnohem lépe a spousta mnohem hůře než v zákulisí. Někteří závodníci jsou prostě a jednoduše vysloveně "pódiové typy" a vyhrávají, přestože v zákulisí byste jim dali korunu, aby se šli najíst.

Čím to je? Je to veliké kouzlo pákových poměrů, proporcionality, tzv. tvrdosti svalů, respektive jen jejího vizuálního vjemu, symetrie a relativního objemu svalů. Dále sem vstupuje hra světel, velikost pódia a někdy i barva pozadí na pódiu. Je to velmi relativní a je to tak, že někdo se prostě na pódium hodí víc a pak je na dobré cestě uspět v kulturistice jako estetickém, porovnávacím odvětví. A někdo vypadá skvěle v posilovně, na denním světle, ale jinak nic.

A když chci hodnotit formu, je velmi důležité, abych si uvědomoval, že ona FORMA není jen největší vyrýsování či objem svalů, ale kombinace již zmíněných aspektů.

Možná si teď položíte otázku, jak to tedy poznat, co je dobré a co ne, a jak to zjistit. Tak například bych upřednostnil zhlédnutí co nejvíce soutěží naživo, a to na všech úrovních. Určitě je to přesnější než sledování motivačních videí, jejichž účelem je především PR závodníka, či marketingová práce sponzora, pro kterého je takové video prezentačním materiálem.

Považuji za skvělé, že jde v poslední době do našeho sportu spousta nových lidí a že vznikají nové kategorie, které dodají kulturistice masovost. Je logické, že se každý, nebo většina, chce vyjádřit k soutěžím, soutěžícím a kvalitě sportu. Ale zkusme se nejdříve v téhle oblasti alespoň trochu vzdělávat. Jak? Tak třeba začít by se mohlo tím, že se zvedneme od virtuálního světa kulturistiky a vydáme se do toho reálného. A pokud jsme závodníci, tak při veškerém respektu k sociálním sítím bude pro nás prospěšné si uvědomit, že fanoušci na naší fan stránce, jejichž slovní zásoba často nepřekračuje úroveň jednoduchých vět typu: "RESPEKT", nebo "SLUŠÍ", popřípadě "BOMBA", nejsou úplně nezaujatí posuzovatelé naší kvality. Někdy je tomu právě naopak.

Pokud jste dočetli až sem, tak vám všem přeji skvělé zážitky ze soutěží, které v současné době probíhají, i ve vaší přípravě na závody, pokud se jich účastníte jako soutěžící.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

02.11.23:50Petr.S. - Já si myslím, že básník tím chtěl říci, že spousta lidí di..
02.11.20:59petr m. - Asi se zařadím vedle většiny,kteří podle jednoho diskutují..+2
31.10.22:28Jan777 - Láďo tys píchl do vosího hnízda:-) a potrefené husy se vše..+1
31.10.04:58daymoon - Když se všichni ti kecálkové a samozvaní hodnotitelé formy..+3
30.10.23:33Amelie - Tak ještě jednou a lépe. Přečetla jsem článek znovu, tento..+4
30.10.21:59Korny - ...je úplně mimo. Na jednu stranu autor píše jak by ti, co..
30.10.21:02Č174 - Pochopil jsem to;) Jen nemám rád, když se uzavřená skupina..+10
30.10.20:25Jenda26 - mě to přijde podobné, jako když tady u plno soutěžních klu..+3
30.10.20:08Jakub BVB - Myslím, že je fajn, když se může každý slušně a svobodně v..+3
30.10.19:51Rolko - narodny park slovensky raj dnes slavy 25 let.-4
30.10.19:07Sidic - Předchozí články se mi líbili a tohle je podle mě naprostá..+6
30.10.17:57Pipo - http://www.rozhlas.cz/radiozurnal/host/_zprava/pavel-pafko..
30.10.15:28petthall - mám rád Láďovi články...Na diskuzi je pak krásně poznat,ja..+3
30.10.15:25Simp´[L]e - Výstižný článek, dle mého názoru by nebylo od věci udělat ..
30.10.15:24PavelV - Myslím, že Láďa psal o něčem jiném. Hodnoť formu dle libos..+11
30.10.15:15Ashok - Ano souhlas, napada me pripodobneni k hudebnimu svetu(ke k..+2
30.10.15:06kidacekfull - Přesně !!!!*1*
30.10.14:38Amelie - Napadá mě jediné, definovat slovo forma :) http://cs.wikip..+4
30.10.14:18Reality - S těmi diskusemi je to k ničemu, protože většina rozumných..+2
30.10.14:06Č174 - To je zase názor.. Příště u fotbalu v televizi prohlásit o..+8
30.10.13:48naazgul3 - tak a mozme zbalit svesky a prehlasit sa do kruzku mladych..+5
30.10.13:25Magumi - Já těmhle soutěžím krásy *22* moc nerozumím, ale není to s..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 116 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra