Reklama:

Komentář:
Jde se na profíky!

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Tou "naší Olympií” byl právě Sandow. Vězte, že to byla dokonalá oslava kulturistiky, která neměla ve východním bloku obdoby. V komentáři to píše známý český kulturista Ladislav Kurčík.Kdo je autorem tohoto článku?

Český kulturista, fitness trenér. Příslušník silné generace, jež nastoupila na scénu přibližně v polovině 90. let a začala poměrně pravidelně vozit medaile z mezinárodních soutěží. Dlouholetý úspěšný reprezentant ČR v letech 1995 až 2006. Úspěchy: trojnásobný mistr ČR, mistr Evropy IFBB, druhý a třetí na ME NABBA, čtvrtý na MS IFBB, druhý na MS NABBA a další.

Jak se tak blíží velká akce profi bodybuildingu v Praze, tak se pozvolna dostávám do nějaké sentimentální nálady.

Vybavuji si, kdy jsem vlastně viděl profesionální kulturisty, nebo třeba jednoho profesionálního kulturistu poprvé v životě.

Opravdu nechci, aby to znělo nějak staromilsky, ale byla to 80. léta minulého století, kdy pan Luděk Nosek z váhy svojí osobnosti ve světové kulturistice dokázal dostat na svůj veleslavný Grand Prix Sandow do Mariánských Lázní profesionály, jako byli např. Jusup Wilkosz nebo třeba Mohamed Makkawy, kteří tam vystupovali exhibičně.

Pro mě byli v té době ale mnohem důležitější "naši profíci", kterými pro nás, tehdy 16 - 17leté kluky, byli pánové Dantlinger, Minařík, Holič, Pek, Jastrzebski a mohl bych jmenovat dál.

A Mr. Olympia se pro nás neodehrávala kdesi na západě. Tou "naší Olympií” byl právě Sandow. Vězte, že to byla dokonalá oslava kulturistiky, která neměla ve východním bloku obdoby.

Myslím, že Grand Prix Sandow z roku 1985 nebo 1987 překoná jen stěží nějaká soutěž pořádaná v ČR. Spousta hostů, které jsme znali z časopisu SPORT REVUE a vedle nich ti naši nejlepší, "naši profíci". Určitě pro nás byli mnohem většími idoly než ti, na které jsme si nemohli nikdy sáhnout, kteří byli pro většinu z nás naprosto nedostupní a mohli jsme je obdivovat jenom v těch časopisech.

Pan Nosek tuto nedostupnost prolomil už v těch osmdesátkách, kdy sem přijeli Makkawy, Wilkosz, Anja Langer a další.

A potom: v 90. letech, konkrétně v roce 1997, sem opravdu přijeli a soutěžili v Praze profesionálové, kteří v té době představovali světovou špičku.

Všichni ti Levronové, Dillettové, Sonbatyové, Matarazzové... to bylo jako zázrak. Byla tady celá širší světová špička a naprostý výkvět světového bodybuildingu. Každý, kdo v Praze tehdy byl jako divák, nemluvil o ničem jiném. Profesionální show obsazená předními závodníky, medailisty Mr. Olympia, o tom se před pár lety nesnilo ani největším nadšencům kulturistiky u nás.

Nutno říci, že to bylo, pokud se profi kulturistiky v české kotlině týká, na dlouhá léta všechno. Ale nebylo všem dnům konec a dnes už asi nepotkáte fanouška kulturistiky, který by nevěděl, co se skrývá za názvem EVL´s Prague Pro.

Největší akce, kterou můžou fandové kulturistiky v Čechách v současnosti zažít.

A také už každý ví, že to není komedie pro pár pozvaných, ale akce pro opravdu širokou kulturistickou veřejnost, kde se profíci nestraní diváků, ale naopak se s nimi klidně fotí, dávají rozhovory. Prostě jsou to normální lidi. A jak jsem měl vloni při prvním ročníku možnost přesvědčit se na vlastní kůži, EVL´s jsou závody pro normální lidi.

Snad právě proto, že se, jak už jsem říkal na začátku, dostávám do té sentimentální nálady, nemůžu nevzpomenout na ta 80. léta, kdy jsme chodili na ty "naše" profíky a na českou "Olympii" jménem Grand Prix Sandow.

EVL´s je EVL´s a Sandow byl Sandow. Tu paralelu se Sandowem mi možná někdo vytkne, protože bude oponovat, že žádná neexistuje. Ale já jsem ji použil proto, že ve výjimečnosti a ojedinělosti těchto dvou akcí je nemálo společného. Samozřejmě s odstupem desetiletí a tedy v naprosto jiných reáliích doby.

Ale dost sentimentu.

EVL´s bude i letos a my tam budeme mít opravdové profíky. Ty naše!

A i když konkurence bude veliká a čeští kluci a holky to budou mít těžké, jsem rád, že je tam budeme moci vidět. A vy jistě také.

Tak co? Dost řečí a... JDE SE NA PROFÍKY!Za poskytnutí snímků patří velké díky našemu čtenáři Mikucovi, autor fotografií z GP Sandow: Milan Kurovský z Trnavy.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

02.10.21:31petthall - Opět povedený článek....*79*
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra