Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

Výživová poradna (07/2013):
Jak vybírat proteinové tyčinky

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Výživa

Poradna odpovídá na konkrétní dotazy zájemců velmi zjednodušeně, aby jejímu
obsahu porozuměl skutečně i ten, kdo má nulové vědomosti o výživě.

Hledáte-li podrobnější informace k daným tématům, využijte našeho vyhledávače
nebo členění příspěvků podle kategorií, mnoho odborněji laděných a podrobnějších článků jistě najdete.

Dobrý den, ráda bych věděla, proč sportovci jí proteinové tyčinky a jestli jsou vhodné i pro mne, tak jak je vybírat. Snažím se zhubnout a nerozumím ani složení, ani hodnotám, které mají. Jaký poměr bílkovin vůči sacharidům je nejvýhodnější? Dodnes jsem byla přesvědčená, že jsou všechny tyčinky vhodné a není mezi nimi velký rozdíl. Děkuji za odpověď.

Přikládám jednu z řady častých otázek. Dotazy kolem proteinových tyčinek mne zahlcují klienti poměrně často, proto si dnes řekneme něco právě o nich - jak tyčinky správně vybírat, jak často je jíst, kdy a kam je zařadit do jídelníčku, případně v jakém množství, kde je koupíte, na co si dávat pozor při nákupu, jak porozumět složení, nutričním hodnotám a poměrům jednotlivých živin - bílkoviny, sacharidy, tuky a jejich dílčí složky.

Patříte mezi ty, kteří jsou schopni jíst proteinové tyčinky každý den? Nebo naopak nevíte, kterou si vybrat a radši zůstáváte u běžnějších tyčinek typu müsli tyčinka, ořechová tyčinka slepená medem nebo čokoládovou polevou? Jestli jste se našli v jedné nebo druhé skupině, tak hned zadržte a něco si o proteinových tyčkách nejprve přečtěte.

Proč si kupovat proteinovou tyčinku

Nejčastější využití bývá v oboru fitness, ale dnes už si ji jako sladkost nebo pro zpestření jídelníčku zařazujeme běžně i mimo pohybovou aktivitu. Své klienty stále učím to, aby si zvykali mlsat bílkovinu, ne obyčejné tuky a sacharidy, které seženou na každém rohu.

Zařazení proteinových tyčinek do jídelníčku má své výhody:

  • Navýší bílkoviny v jídelníčku.
  • Částečně doplní vitamíny, minerály, antioxidanty a další živiny.
  • Když nemáme čas chystat si jídlo, lze je mít stále při ruce (schůzky, cestování…).
  • Zasytí - díky bílkovině.
  • Jako optimálnější náhrada sladkostí nebo müsli tyčinek kvůli jejich vysokému obsahu cukru, tuků a nízkému množství bílkovin.
  • Díky tomu, že kvalitní tyčinky jsou lahodné s konzistencí připomínající nezdravou tyčinku Mars, Margot nebo Deli, nám nepřijde, že se o něco šidíme.

Jak správně vybírat proteinové tyčinky

Znáte to - chystáte se koupit nějaký výrobek a nakonec ze zmatku, že nerozumíte ani složení, ani nutričním hodnotám, si nekoupíte nic. Na trhu existuje opravdu nepřeberné množství proteinových tyčinek od různých výrobců, které se liší v mnoha parametrech. Zmiňuji ty hlavní z nich a také důležité informace, kterých byste si i Vy měli všímat.

Složení

Složení výrobku je výčet surovin, ze kterých se skládá. Složení některých proteinových tyčinek je někdy více než pestré, což bývá občas spíše škoda než užitek. Pro ukázku ingrediencí v tyčinkách můžeme jmenovat např. tyto:

mléčná bílkovina, bílkovinový koncentrát, dextrózový sirup, glukózový sirup, izolát sójových bílkovin, kakaové máslo, čokoláda nebo cukrářská poleva, koncentrát ovocných pyré, rýžový škrob, palmový tuk, pšeničná vláknina, sušená syrovátka, škrobový sirup, extrudovaná rýže a kukuřice, sójový lecitin, maltitol, sladidlo sukralóza apod.

Jak se v tom tedy vyznat? Na prvním místě by podle platné legislativy měla stát ingredience s nejvyšším podílem, další ingredience jsou řazeny sestupně. Jak už název napovídá, tak proteinová tyčinka je výrobek složený z bílkovin, proto i na prvním místě by měla být bílkovina (protein), nikoliv sladidlo nebo poleva.

Kvalita bílkoviny

Ve složení se může objevit mnoho různých surovin, ale ne všechny jsou ty správné. Na obalech můžeme zahlédnout například:

mléčný protein, izolát sójových bílkovin, syrovátkový proteinový koncentrát, kaseinát vápenatý, sušená syrovátka, mléčný proteinový izolát, hydrolyzát želatiny, kolagenní hydrolyzát apod.

Zaměřte se spíše na syrovátkový hydrolyzát a izolát, naopak se vyhněte levnému a méně kvalitnímu hydrolyzátu želatiny. Zaměřte se na správně označené druhy bílkovin, které nejsou zaobalené pod nějakým záhadným názvem, například jen "sójová bílkovina". Jde zkrátka o to, že nevíme, jestli se jedná o koncentrát, izolát nebo hydrolyzát apod. Pokud se tím výrobce nechce chlubit, tak se nejspíš bude jednat o nějakou ne příliš kvalitní bílkovinu.

V opačném případě výrobce napíše něco o původu i kvalitě bílkoviny, například hydrolyzovaný mléčný protein - 90% izolát. To už zní zajímavě.

Energetická hodnota

U tyčinek můžeme sledovat tzv. energetická pásma. Preferujte proto nízké pásmo, výjimečně střední.

Energetická hodnotaEnergie na 100 g
nízká do 1600 kJ
střední 1600 - 1800 kJ
vysoká nad 1800 kJ

Poměr bílkoviny : sacharidy

Tento poměr by měl být minimálně 1 : 1 a samozřejmě platí to, že čím vyšší poměr bílkovin tyčinka má, tím pro nás lépe. Množství sacharidů by rozhodně nemělo převyšovat množství bílkovin o více než 10 g (ve 100 g). Pak už se nemůže jednat o správnou a kvalitní tyčinku.

Tuky

Množství tuků na 100 g tyčinky také velmi vypovídá o její kvalitě. Na 100 g tyčinky by měl být obsah tuků maximálně do 10 %. Jakmile je to více, podívejte se na složení, z čeho takové množství tuku je - bláhově si můžeme myslet, že ze zdravých oříšků. Ve většině případů to ale bude kvůli čokoládové nebo jogurtové polevě nebo rostlinným tukům přidaným přímo do vnitřku tyčinky (část bez polevy). Takovou tyčinku bych si osobně už nekoupila.

Kromě celkového obsahu tuku je dobré sledovat ve složení i obsah ztužených tuků, které jsou zdroji rizikových trans-mastných kyselin. Tyto kyseliny vznikají průmyslovou hydrogenací, tzv. ztužováním olejů při výrobě tuků. Jedná se o nenasycenou mastnou kyselinu, jejíž dvojná vazba má uspořádání trans (vodíky jsou na různých stranách vazby), na rozdíl od přírodní cis- formy (vodíky jsou na jedné straně). Rozdíl se může zdát nepatrný, ale takováto změna molekuly má pro naše zdraví zásadní význam. Trans-mastné kyseliny zvyšují hladinu LDL cholesterolu, triglyceridů v krvi, lipoproteinu A (jednoho z viníků kardiovaskulárních chorob) a snižují hodnoty HDL cholesterolu.

Sladidla

V proteinových tyčinkách se objevuje opravdu nepřeberné množství různých sladidel. Čím méně, tím lepe. Mohou to být například tato:

invertní cukerný sirup, karamelová pasta 2,6 %, slazené kondenzované mléko, glukózový sirup, fruktózový sirup, karamelizovaný sirup, cukr, izomaltulóza (palatinóza), maltitol, sorbitol, xylitol, sukralóza, aspartam, acesulfam K atd.

Pokud narazíte na izomaltulózu, jste vítězové - ze všech ostatních sacharidů se jedná o pomalu se štěpící sacharidy s nižším glykemickým indexem. Bohužel nejvyšší podíl často tvoří právě obyčejný glukózový sirup a fruktóza.

Vitaminizace (přídavek vitamínů)

Na první pohled si můžeme říci, že tyčinka s přídavkem vitamínů je skvělou volbou. V organismu to tak ale vždy nefunguje. Látka, která není vázána na vlákninu nebo jiné živiny, které jsou zapotřebí k jejímu vstřebání, se v našem těle nemusí vstřebat. Proto by obsah těchto látek určitě neměl rozhodovat o koupi tyčinky.

Cena = cca množství bílkovin

Obecně platí, že čím dražší výrobek, tím více bílkovin na 100 g obsahuje. Ovšem najdou se i výjimky, kdy nás výrobce trochu klame a v domnění, že si kupujeme drahou (a proto kvalitní) tyčinku, ve skutečnosti kupujeme produkt s nízkým obsahem bílkovin a navíc nízké kvality. Tyčinky se mohou pohybovat cenově od 15 Kč do 200 Kč. Pokud je cena tyčinky podezřele nízká, většinou pohoří ve chvíli, kdy se podíváte na složení a na prvním místě zahlédnete nějaký druh sladidla, nikoliv bílkovinu.

Chuť a konzistence

Komu by chyběla lahodná tyčinka Mars a podobné dobroty, tak některé proteinové tyčinky tuto delikatesu bez problémů nahradí - v tom je jejich velká výhoda. Samotná chuť tyčinky už leccos vypoví. Pokud se příliš podobá běžným cukro-tučným tyčinkám z obchodu, tak to příliš trefa nebude. Dlouhodobí fajnšmekři už po prvním soustu odhalí kvalitu tyčinek. Buď je tyčinka "cukrovatá", přeslazená a snadno odkousnutelná. To je známkou také vysokého množství cukru. Čím je tyčinka hutnější a méně sladká, tím pravděpodobně obsahuje více bílkovin. Pozor, nepleťte si to s "tahací" konzistencí, kterou způsobuje invertní cukerný sirup. Ale vzhledem k tomu, že jste už před koupí nebo rozbalením tyčinky četli složení, by se Vám toto stát nemělo. :)

Kolik tyčinek můžeme sníst

Tyčinkou můžeme nahradit téměř jakékoliv jídlo (když je nejhůře), záleží spíše na složení tyčinky. Rozhodně bychom tyčinku neměli mlsat několikrát denně. Není vhodné si zjednodušovat jídelníček do takové míry, že bychom nahrazovali tyčinkou třeba obě svačiny. Už jedna bohatě stačí kvůli množství jednoduchých sacharidů a obsahu trans-mastných kyselin v polevě. Vzhledem k tomu, že poslední položku výrobci obvykle ani neuvádějí (např. firma Weider deklaruje u několika svých tyčinek fakt, že jsou "free of trans AA"), můžeme snadno kupovat zajíce v pytli a škodit si více, než myslíme.

Někteří výrobci na obalu uvádějí, že je možné tyčinkou nahradit až 2 jídla denně. V praxi by člověk musel mít obrovský fyzický výdej a i tak by přesáhl denní limity některých živin.


Pojďme se nyní podívat na zoubek konkrétnímu složení tyčinek.

Tyčinka 1 (1 ks = 100 g)

Složení: kaseinát vápenatý, glukózový sirup, fruktózový sirup, mléčnočokoládová poleva (cukr, kakaové máslo, sušené mléko, kakaová hmota, emulgátor sojový lecitin, aromata), kokosové vločky, rostlinný olej, kokosový prášek, syrovátkový hyperproteinový prášek, dextróza, želatinový hydrolyzát, aroma, kyselina citronová, sušený vaječný bílek

Nutriční hodnoty na 100 g
energiebílkovinysacharidytuky
1801 kJ25 g44,9 g14,8 g

Hodnocení: Tyčinka se energetickou hodnotou pohybuje ve vysokém pásmu. Navíc jedno balení váží 100 g, takže pro ženy by to byla docela kalorická bomba. Preferovala bych ji spíše jako "zákusek" k dopolední svačině, a to ještě jen polovinu až třetinu tyčinky. Muži po těžkém tréninku (ne typ endomorf) si mohou dovolit jednou za čas klidně jednu celou. Kaseinát vápenatý zastupuje veškeré množství bílkovin, tady nám trochu chybí rozmanitost. Jen pro informaci - kaseináty se využívají zejména jako aditiva v různých potravinářských výrobách jako složky vázající vodu, jako emulgační a pěnotvorné prostředky. Při představě, že tvoří hlavní podíl bílkoviny v naší tyčince, je to škoda a určitě najdeme lepší zdroj bílkovin. Hned na druhém místě ve složení stojí 2 typy sladidel, čokoládová poleva, olej… Jdeme dále ukázat si něco lepšího.


Tyčinka 2 (1 ks = 80 g)

Složení: syrovátkový protein, hydrolyzovaný mléčný protein - 90% izolát, kaseinát vápenatý, sójový protein, hydrolyzovaný pšeničný gluten, sójové vločky (sójový protein, tapiokový škrob, sůl), glukózový sirup, mléčná čokoláda 18,8 % (cukr, kakaové máslo, plnotučné sušené mléko, kakaová hmota, emulgátor: sójový lecitin, aroma), invertní cukerný sirup, karamelová pasta 2,6 % (slazené kondenzované mléko, glukózový sirup, rostlinný tuk, karamelizovaný sirup, cukr, emulgátory (mono a diglyceridy mastných kyselin), sůl, aroma), mléčný protein, palmový tuk, nízkotučné kakao, aroma, emulgátor (sójový lecitin)

Nutriční hodnoty na 100 g
energiebílkovinysacharidytuky
1336 kJ24,8 g34,1 g8,8 g

Hodnocení: Zde vidíme zajímavý poměr mezi složením, nutričními hodnotami a cenou. Na prvním místě jsou bílkoviny, dokonce 90% izolát. Výrobce se trochu více vyřádil na sladidlech, ale neobjevuje se žádné umělé sladidlo, což je dobře. Je trochu škoda přídavek palmového tuku, ale výrobce tím chtěl asi udělat kompromis mezi použitím vyššího množství rostlinného oleje, který je na rozdíl od palmového tuku teplotně méně stabilní. Tyčinka by tak obsahovala více trans-mastných kyselin. Energetickou hodnotou se řadí do velmi nízkého energetického pásma, sacharidů je více než bílkovin, ale ještě to splňuje náš limit 10 g. Množství tuků 8,8 g je také v limitu. S cenou kolem 40 Kč se tato tyčinka nemusí tedy za nic stydět.


Tyčinka 3 (1 ks = 100 g)

Složení: proteinová směs (syrovátková bílkovina, mléčná bílkovina, kolagenní hydrolyzát), fruktózový sirup, čokoládová poleva, glukózový sirup, rostlinný tuk, aroma, kyselina askorbová, lecitin

Nutriční hodnoty na 100 g
energiebílkovinysacharidytuky
1638 kJ42 g40 g8,2 g

Hodnocení: Zde je vidět složení, které nepotřebuje příliš komentářů. Energetické pásmo je nízké, množství bílkovin nad 40 g skvělé a množství sacharidů ani nepřesahuje množství bílkovin. S množstvím tuků se vejdeme do 10 g. Na prvním místě ve složení jsou proteiny (bílkoviny), výrobce je na něj ale dostal tím, že je uvedl jako souhrn více položek - "proteinová směs". Způsob uvádění bílkovin je dosti zavádějící. Jelikož výrobce shrnul bílkoviny do jedné závorky a neuvedl procentuální zastoupení jednotlivých surovin, pro spotřebitele je už ve hvězdách, kolik procent každá bílkovina zastupuje - převažuje syrovátková bílkovina, nebo méně kvalitní kolagenní hydrolyzát? Na první pohled se to může zdát jako banalita, ale přesně toto bývá jeden z tahů výrobců, jak zamaskovat horší složení tyčinky. Proto si na to dávejte pozor a upřednostňujte vždy produkty s uvedeným detailním rozpisem všech surovin zvlášť i s procentuálním množstvím. Dále následuje ve složení už jen poleva a z emulgátorů kyselina askorbová a lecitin a nic víc - to je nevídaný luxus ve složení. Také této tyčince odpovídá i cena a patří mezi ty drahé.


Položte svůj dotaz o výživě a suplementaci!

Své dotazy můžete posílat prostřednictvím tohoto formuláře:

Vaše jméno / nick:
Váš e-mail:
Váš dotaz do poradny:




Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

07.09.12:01Maerlyn0 - Krom toho některé tyčinky jsou na slušné úrovni, nedávno j..
04.09.23:30janinho - ked uz si mam so sebou vlacit flasu, protein, alebo dokonc..+2
04.09.11:14RavenStalker - Fast jídlo myslím rychlé které se nemusí vařit: kuřecí šun..
04.09.11:13RavenStalker - A je problém mít někde pet lahev s vodou a připravený např..
04.09.11:08RavenStalker - Wow to by mě zajímalo co to je za cihlu *22* +1
04.09.09:37janinho - oka hosi, jasne ze kus masa je lepsi jak tycinka, ale ak s..+2
03.09.22:06EddieCz - ale dobra tycinka = zadna tycinka+1
03.09.19:31Ashok - Clanek mi vubec neprijde zbytecny nebo nevhodne pojmuty, p..+3
03.09.18:11JoeC - Nevím kde jsi slyšel o tom, že KJ se už nepoužívá.. blbost..+6
03.09.12:58Maerlyn0 - Podle mě také trochu nevhodně pojatý článek, důležité je, ..-1
03.09.12:25toker - zajimavy ale trochu zbytecny clanek, proteinove tycinky si..-2
Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
Mikuc (19:55) • Všechno špatný k něčemu dobrý! Poskočí nohy, vršek do roka dožene a bude zas jinde! A k...
magazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie