Reklama:

Komentář:
Sponzor, kde ho vzít...?

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Tak si dovolím jeden názor pro ty adepty kulturistiky, kteří se ještě pořádně nedotkli činky a už řeší, proč je nikdo nesponzoruje: Ono je to “pudový”! Buďto to pu(j)de, nebo to nepu(j)de. V komentáři to píše známý český kulturista Ladislav Kurčík.Kdo je autorem tohoto článku?

Český kulturista, fitness trenér. Příslušník silné generace, jež nastoupila na scénu přibližně v polovině 90. let a začala poměrně pravidelně vozit medaile z mezinárodních soutěží. Dlouholetý úspěšný reprezentant ČR v letech 1995 až 2006. Úspěchy: trojnásobný mistr ČR, mistr Evropy IFBB, druhý a třetí na ME NABBA, čtvrtý na MS IFBB, druhý na MS NABBA a další.

V poslední době se na mě obrátilo několik starších či méně starých kluků s otázkou, jak to dělat, aby získali sponzory pro svoji přípravu.

Ptají se, jak jsem získával sponzory já, a docela často si stěžují na to, že sehnat sponzora je dnes moc těžké. Za příklad pak dávají hokejisty či fotbalisty s tím, že ti jsou na tom mnohem líp. Obvykle následuje žehrání na to, jak je to směrem ke kulturistice nespravedlivé a tak podobně.

Musím říct, že pokud se na mě obrátí s podobnými dotazy kluci ve věku okolo 16 - 17 let, tak jim to odpouštím a vlastně je chápu. Netuší, o čem mluví, a to jim lze vzhledem k věku a především době, kterou v kulturistice strávili, prominout.

Stejné otázky mi ale kladou i kluci, řekl bych už skoro pánové, o mnoho starší. Chlapi, kteří mají 25 - 27 let, se ptají, jak na to se sponzoringem. Když se jich zeptám na soutěžní minulost, tak se dozvím, že třeba ještě nikdy nikde nesoutěžili, nebo se vytasí s nějakým ne zrovna výjimečným výsledkem.

V tu chvíli nevím, jestli jsou tak drzí, nebo odvážní, nebo s prominutím tak nechytří, že mají tu kuráž chtít sponzora, když nic nenabízejí. Asi to bude všechno dohromady. Většinou nemají žádný kloudný výsledek a ani perspektivu pro potencionálního sponzora. No, řekněte sami, proč by měl někdo dávat své peníze do někoho, z koho nic nemá, a ani třeba není přesvědčený o tom, že na koníčka, kterého si vybral, má talent?

Autor komentáře na produktu
společnosti Vitalmax (rok 2004)
Popravdě, nic nenabízí potencionálnímu sponzorovi skoro žádný kulturista. Pokud vycházíme z principu, že sponzor (obchodní partner) investuje své peníze do sportovce proto, aby se mu vynaložená investice vrátila, ať už v přímém zisku, nebo vylepšením PR jeho firmy. Tato možnost existuje téměř výhradně pouze u výživových firem. Tyto se, jak dává logicky smysl, spojí s borci, kteří jim skutečně mohou udělat reklamu. Jsou to buď hotoví a již úspěšní kulturisté, nebo mají nějaké osobní kouzlo, příběh, který může zapůsobit na cílovou skupinu takového sponzora. Jenže kolik takových ve skutečnosti je...?

Asi teď kdekdo z vás namítne, že ale znáte toho či onoho, který má super sponzoring, že má balík od sponzora, přesto že je třeba "jen" mistr republiky a tak podobně.

No... říkat vám to může, ale nalijme si čistého vína: není to pravda. Sponzora třeba tihle kluci mají, ale v drtivé většině jen v tom smyslu, že dostávají několik krabic doplňků za rok.

Je to taky pomoc, ale rozhodně to je na hony vzdáleno masírce, kterou tihle borci kolem sebe vytvářejí ve snaze o vylepšení své image. Jen tak blbnou hlavy těm mladším a méně zkušeným, kteří pak třeba získají představu, že mít sponzora může prakticky kdekdo.

Pravda je ale taková, že v Česku najdete jen velmi málo kulturistů, kteří mají opravdový sponzoring, o který mohou pevně opřít svoji přípravu. A jsou to právě ti, co něco dokázali!

Autor komentáře na produktu společnosti Vitalmax (rok 2004)
Všechno ostatní, i kdybych chtěl sebevíc, nemohu nazývat sponzorskou spoluprací, nýbrž jakýmsi obdarováváním někoho, ke komu má takový dárce určitý vztah. I kdyby to měl být jen kamarád z posilovny, kterému se líbí, že chlapec poctivě trénuje a chce něčeho dosáhnout. Ostatně proč ne? Ale nemyslím si, že v tomto případě mluvíme o sponzoringu v tom smyslu, jaký si většina sportovců představuje.

Ze všeho, co jsem tady napsal, vyplyne i moje odpověď všem, kdo se ptají, jak jsem získával sponzory. No... prostě nejdřív nijak. A později, jakmile se mi podařilo dostat se do špičky ve své kategorii, jsem získal i odvahu oslovit nějakou firmu s žádostí o podporu a nabídnutím své osoby k využití prezentace dané firmy.

Až později, když už mi to šlo řekněme tak, že mě takové firmy oslovily i samy, to bylo vážně snazší. To uznávám. Ale za tím, aby to bylo snazší, byla spousta práce, na jejímž začátku jsem netušil, jestli se to někdy "vyplatí". Prostě jsem po tom toužil, chtěl jsem to a ono to (s nezbytnou dávkou štěstí, kterému se musí jít naproti) vyšlo alespoň tak, že jsem se těm svým snům přiblížil.

Tak si dovolím jeden názor pro ty adepty kulturistiky, kteří se ještě pořádně nedotkli činky a už řeší, proč je nikdo nesponzoruje: Ono je to “pudový”! Buďto to pu(j)de, nebo to nepu(j)de.

Trénujte pro sebe, snažte se zlepšovat a pak, až něčeho dosáhnete, snažte se získat sponzoring od někoho, pro koho bude mít smysl s vámi spolupracovat. Hlavně ale nefňukejte, jak je to složité. Vždycky to bylo složité a bohužel to nikdy nebylo pro všechny. To je třeba si uvědomit na jednom z prvních míst.

Přeji vám všem hodně úspěchů v tréninku, na soutěžích a posléze i u jednání o sponzorském kontraktu.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

10.09.12:26RebelSpirit - Tak sponzorovi člověk může nabídnout sand jen tělo a to, ž..
06.09.11:00DiamonD123 - Minulý týden bylo MS, odkud jsme si odvezli 2x bronzovou a..
06.09.10:45Korny - Tak jako je to olympijskej sport, ale ta sledovanost taky ..
06.09.09:12DiamonD123 - Divil by ses, ale dám za příklad třeba právě tu mojí rychl..
06.09.00:07NB4U - A ty o tom muzes jen snit, a mektat hovadiny protoze jsi o..-1
06.09.00:02PavelV - NB4U- svaz k onomu problému není hluchý, jenom to je téma ..+2
05.09.23:56Reality - Tobě nikdo peníze nedá proto, že jsi křivák. To je hlavní ..+7
05.09.23:43ygg - To bylo dobrý*22* . Jinak Hejnová je famózní běžkyně, ..
05.09.23:05NB4U - A zase jsme u toho...manager nalezne sponzora, ten si zjis..+3
05.09.22:41Korny - To, že firmy nesponzorujou kulturisty je ale logický...sch..
05.09.22:18Mablung - Ono to není až tak jednoduchý. Vím o tom celkem prd, ale c..
05.09.20:35DiamonD123 - Mě se líbilo, že ten článěk sdílel jeden kajakář s tím, že..+3
05.09.20:33Pažout - A nejlepší na tom je, že i fotbalisti a hokejisti pořád br..+1
05.09.20:05Mablung - Dobrý článek. Mimochodem, nedávno mě rozesmála Hejnová, k..+3
05.09.15:52jari - Je to uplně přesně tak!+2
05.09.14:17Č174 - Nedá se jinak než souhlasit. Pokud sponzorovaný nesoutěží,..+5
05.09.13:57whoo - pekne napisane. Palec hore*79* +3
05.09.13:55petthall - moc povedený a pravdivý článek...*79* *79* +3
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínZapojte se do studie a získejte zdarm...
malex (12:45) • nové kolo! www.docs.google.com/forms/d/1inqkSbXR3tfDT2_JTyHYL0VvpPc5s_tkIroOI7D4Agc/ed...
magazínPavel Vacek - záda a břicho 3 týdny p...
PavelV (14:46) • Děkuju, budu se snažit.
magazínRadikální změna (XVI.): Ze dne na den...
Blizard3 (11:19) • Ahoj Jáne, děkuji za reakci. Vůle se změnit, je v podstatě to, co na začátek potřebuješ...
magazínPavel Vacek - záda a břicho 3 týdny p...
Zodiak411 (22:03) • Super videolog. Osobně bych s Pavlem uvítal další a kdyby to bylo i s Radkem Loncem, ta...
magazínRadikální změna (XVI.): Ze dne na den...
Ján Černák (15:33) • Zdravím premena je to parádna klobuk dole. Taky sa o to pokušam ale nemam pevnu volu na...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra