Reklama:
DNES končí 12 akcí Extrifit 1+1!
V noci definitivně končíme, poslední šance k nákupu! Více zde.

Osobní trenér
- jak zvolit toho pravého

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Začátečníci

Osobní trenér - povolání, které v poslední době expanduje v populaci neuvěřitelným způsobem. Důvodem je samozřejmě pracovní perspektiva - potřeba těchto osob stále stoupá s rostoucím procentem civilizačních chorob a celkově zpohodlněním lidského života. Dalšími důvody, proč se člověk vydá touto cestou, může být atraktivita této práce, pestrost, ale určitě také finanční ohodnocení, které mnohdy není špatné.

Co vlastně ale můžeme očekávat od člověka, který si říká osobní trenér?

Pokud si tak říká oprávněně, podle české legislativy, tak můžeme předpokládat, že má na tuto práci vystavený živnostenský list.

Jelikož se jedná o živnost vázanou, je potřeba dosáhnout určité edukace, aby člověk mohl toto oprávnění dostat.

Minimálním požadavkem je splnění akreditovaného kurzu (MŠMT), kde se jedná o zhruba 14denní školení zakončené zkouškou, po jehož absolvování je osoba způsobilá k této činnosti. Další možností je jiné, vyšší specializované vzdělání - vysokoškolské - na základě kterého mu je činnost opět umožněna.

Konkurence

Bohužel nízké požadavky na tuto práci v podobě jednoho kurzu vytvořily obrovskou konkurenci a hlavně pro Vás - klienty obrovský výběr. Jak se v něm ale vyznat? Jak trenéra vybrat?

Výběr trenéra

Pokud se z jakýchkoliv důvodů rozhodnete pro možnost cvičení s trenérem, určitě děláte správně. Jak říká jeden můj kolega: "I trenér by měl mít trenéra." Jak si ale v tomto množství odborníků vybrat toho správného?

Měl jsem obrovské nutkání napsat slovo odborníků do uvozovek, protože spousta takto povolaných osob by rozhodně neměla mít právo nazývat se odborníkem.

Podíváme se na několik bodů, které by Váš trenér měl splňovat.

Vzdělání

I když Vám někteří budou tvrdit, že jejich mnoholeté cvičení je naučilo vše potřebné, není tomu tak. Nikdo neví všechno a stejně jako v mnoha dalších oborech i zde je potřeba se stále vzdělávat a rozvíjet.

Nechci tvrdit, že čím více licencí a workshopů má trenér za sebou, tak to přímou úměrou souvisí s jeho kvalitou, ale rozhodně to něco vypovídá o jeho snaze se posouvat dál.

Už jenom cena jednotlivých školení je dobrou známkou toho, že to onen trenér dělá opravdu pro nějaký profesní růst.

Na druhou stranu bohužel řada školení a workshopů jsou pouze absolventská, tedy bez jakéhokoliv výstupu.

Seznámení, úvodní hodina

Je běžnou praxí, že máte k dispozici jeden trénink, určitý čas zdarma na vyzkoušení, zda Vám trenér bude vyhovovat. Přece jenom je to práce s lidmi a ne vždy si každý s každým sedne. Proto je potřeba udělat si jasno i v otázkách sympatie.

Co se týká první hodiny, měla by být celá o Vás. Trenér by se měl v první řadě dotazovat na Váš cíl, časové možnosti, sportovní historii, zkušenost se cvičením, ale hlavně na Váš zdravotní stav.

Pokud se Vás týká nějaká zdravotní komplikace, i zkušený trenér si od Vás vyžádá doporučení lékaře či potvrzení, že můžete dělat určitě činnosti, nebo respektive bude chtít vědět, co dělat nemůžete.

V další části by měla přijít na řadu diagnostika praktická - neexistuje, abyste si domluvili s trenérem úvodní hodinu a on s Vámi bez ničeho začal cvičit.

Musí se zajímat o držení Vašeho těla, Vaše svalové dysbalance, pozorovat základní pohyby. Určitě byste si měli projít kompletním vyšetřením, co se týká zkrácených a oslabených svalů. Důležitá věc - měl by si vše poctivě zapisovat.

Příprava na trénink

Už v rámci prvního či druhého tréninku by Vás měl seznámit s náhledem na dlouhodobou perspektivu Vašeho tréninkového plánu - kolikrát týdně, co přesně, jaká pravidla byste měli dodržovat i mimo tréninky apod.

Každou tréninkovou lekci by měl mít trenér připravenou, ne jenom improvizovat a popřípadě si dělat poznámky o zátěžích a jiných věcech.

Na otázku "Z čeho mě z minule bolí tak hýždě?" by měl bez problémů díky přípravám odpovědět. Což samozřejmě není důvod přípravy na tréninkové jednotky.

V případě nemožnosti trénovat dohromady by Vám měl pomoci sestavit plán, který je potřeba na danou dobu dodržovat.

Měření, testování, vyhodnocování

V úvodu společného trénování by měl provést vstupní měření, nebo Vás k němu vyzvat - vážení, měření procent tuku, svalů, měření cm - zkrátka vše co, je dle Vašeho cíle potřeba.

Toto měření by se ale mělo v pravidelných intervalech opakovat, abyste oba zjistili, zda se někam posouváte a cesta, kterou pro Vás vybral, je ta správná…

Rozhodně to neberte jako chybu, když se někdy žádná změna nestane - potom by měl ale trenér něco změnit v tréninku, aby se něco měnit začalo.

Dohled, korekce

Ještě před několika lety byl za trenéra považován člověk, který Vám řekl: "Tenhle stroj dvacetkrát! Jedna, dva, tři…"

Za tento model byste asi nechtěli platit několik set korun za hodinu. Za obyčejné počítadlo.

Je potřeba, aby se Vám trenér věnoval v průběhu celého cvičení, kontrolovat přesnou techniku, dopomáhal, opravoval a trénink celkově vedl.

Doslova by kolem Vás měl běhat - kontrolovat ze všech stran, zda je Vaše tělo postavené tak, jak postavené být má. Pokud tomu tak není, tak opravovat slovy i předem dotázaným dotekem.

Výsledky

Postupem času, pokud děláte vše, jak Vám určil, byste měli dosáhnout svých cílů, pokud tomu tak není, je něco špatně.

Jak najít správného trenéra - základní tipy

Správné fitness centrum

Není od věci se zajímat, jaký typ lidí nejčastěji do daného fitness centra chodí. Pokud je to klasická "činkárna", asi těžko zde naleznete trenéra zaměřeného na zdravotní cvičení. To samé platí i obráceně - máte-li kulturistické nebo jiné silově sportovní ambice, nechoďte hledat odborníka do wellness centra s gymnastickými míči.

Klientela

Pozorujte, jak daný trenér trénuje své klienty. Nebojte se dokonce ty klienty oslovit a prohodit s nimi několik slov. Dostanete ty nejlepší pravdivé reference.

Cena

Samozřejmě cenová variabilita osobního tréninku je obrovská, ale nebojte se zeptat, proč je právě jeho lekce dražší než lekce jeho kolegy. Měl by Vám poskytnout adekvátní odpověď - že to například souvisí s jeho kvalifikovaností, ne jenom proto, že chce víc peněz.

Portfolio trenéra

Zkuste se zajímat o informace, které o trenérovi naleznete. Určitě co se týká jeho vzdělání, činnosti, historie. To vše by Vám mělo poskytnout obecný obrázek o tom, zda je to osoba vhodná, či nikoliv.

Zkušenosti

Tímto nechci srážet nováčky v oboru, ale jistá doba působení hraje také ve prospěch trenéra, pokud práci dělá již nějaký čas, teoreticky by to mělo vypovídat i o tom, že je úspěšný.


Napadá Vás nějaká otázka ohledně výběru trenéra? Nebo byste si rádi ověřili, že to, co s Vámi Váš trenér cvičí, je správné? Využijte diskusi pod článkem.

Foto: Pixmac


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

16.06.11:07katerinasky - Ahoj, hledám trenéra. Nechci závodit, ale ráda bych dosáhl..
29.08.20:58Mr.IuS - S držením těla naprosto souhlasím, to je alfa omega a celk..
27.08.22:20Karesjan - Mas pravdu,ale jestlize k tobe nekdo chodi 3x tydne,tak mu..
27.08.22:12Mablung - Zapomínáš na finanční stránku věci.
27.08.19:58Karesjan - Nevim,ale prijde mi,ze po mych dlouholetych zkusenostech s..
27.08.18:57vycitalos - Co jako na tom nechapes? Podle tebe treba Ben Pakulski bud..+2
27.08.16:39RavenStalker - Také znám trenéry kteří se sami nechávají trénovat od jiný..
27.08.16:35RavenStalker - Také je třeba vyhnout se navoněným trenérům v kravatě kteř..+2
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínMel Chancey: "Mike Matarazzo bojuje o...
tomášekp (22:35) • Zrovna Agel je fakt odbornost sama. Zavádí se stent, BYPASS se našívá, a nejprve perife...
magazínMr. Olympia 2020 s Mamdouhem Elssbiay...
deiw (11:41) • Popravdě minulý rok Cedric byl podobný případ. Měl dost bodů ještě z konce roku 2018 (p...
magazínMr. Olympia 2020 s Mamdouhem Elssbiay...
decarabas (09:06) • No neviem, nie je prvy ani posledny, ktory dostal zvlastne pozvanie. Nic na tom nevidim...
magazínMr. Olympia 2020 s Mamdouhem Elssbiay...
havlic (08:35) • ...no a věřím, že vyhraje...protože `chudáček malý` měl Covid, tak mu to dáme, zaslouž...
magazínMr. Olympia 2020 s Mamdouhem Elssbiay...
Paulie02 (22:16) • Snad jednou přijde tvrdý a totálně vyrýsovaný... Potřeboval by poradit od Doriana *2*Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra