Reklama:

Tomáš Kašpar: "Pokud někdo závodil, má to ´zažraný´ pod kůží."

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Tomáš Kašpar byl coby závodník juniorského věku považován za jednoho z nejtalentovanějších sportovců své generace. Jeho soutěžní výsledky šly strmě nahoru a začaly připomínat zářivou kometu kulturistického nebe. Ale jak už to taky s kometami bývá, jejich záře nemá dlouhého trvání. I Tomáš poté, co svedl v roce 2003 těsný souboj o mistra ČR s pozdější superstar české kulturistiky Tomášem Burešem, vcelku nečekaně odešel do ústraní, a to na poměrně dlouhých 9 let.

Comeback přišel tedy až s rokem 2012, kdy ohlásil start na jarním Arnold Classic v USA. Bohužel sezóna 2012 Tomášovi nevyšla zcela dle jeho představ a předsevzetí a Tomáš stál na křižovatce rozhodnutí, kterým směrem svou kariéru nadále směřovat. Bylo zřejmé, že k zužitkování jeho potenciálu a talentu je zapotřebí vyhledat silného partnera, který bude Tomášovi věřit a bude mu v přípravě na prestižní soutěže oporou.

Tomáš Kašpar tedy oslovil s žádostí o spolupráci firmu Extrifit. Značku, která je synonymem pro podporu kulturistiky, kulturistů a celého fitness hnutí v České republice. Značku, která vychází vstříc všem těm, kteří to myslí se svými kulturistickými sny vážně. A tato žádost padla na úrodnou půdu.

Vyjádření společnosti Extrifit:

Extrifit proto veřejně oznamuje, že vítá ve svém Extrifit týmu nového člena - Tomáše Kašpara. Věříme v Tomášův potenciál, v jeho talent a odhodlání docílit těch nejlepších možných výsledků. Věříme, že díky spolupráci s Extrifitem Tomáš všem dokáže, že zdaleka neřekl své poslední slovo, a zároveň bude obrovským přínosem pro vývoj nových doplňků a pro všechny aktivity spojené se značkou Extrifit, jako jsou pravidelná setkání s fanoušky, exhibice a nejrůznější semináře. Proto vítej, Tomáši, u Extrifitu.

Rozhovor s Tomášem Kašparem

Ahoj Tomáši, sešli jsme se na tvém semináři v Plzni, kde jsi mohl oznámit svého nového sponzora, firmu Extrifit. Zrekapitulujme si krátce tu tvoji dosavadní kariéru. Ty jsi poměrně jasně zazářil coby mladý závodník, ale v roce 2003 ses najednou na dost dlouhou dobu odmlčel. Co jsi dělal těch 9 let?

V té pauze jsem se věnoval tzv. normálnímu životu. Založil jsem rodinu, předělal jsem byt, narodil se mi syn, prostě klasika. Normální život s normálními starostmi.

Dobře a co tě vedlo tedy k tomu návratu na soutěže?

Pořád to tam bylo. Ta touha závodit. Neustále jsem to měl v hlavě: "To nemůžeš zapomenout." Pokud někdo závodil, pod kůží to má "zažraný". Pořád jsem tak nějak cvičil a chtěl jsem dodělat to, od čeho jsem odešel. A také bych si chtěl jednou splnit sen, se kterým jsem do toho šel.

A co je ten sen?

Stoupnout si na Olympii. Je to tak, nevím, proč bych to měl skrývat, ale tohle je přeci sen každého kluka, co začal závodit. Nevím, jak je to reálné, nebo ne, ale chci se o to ještě pokusit. Ať tam jsou překážky, ať si mnozí říkají, že to nejde, já se o to chci ještě porvat.Comeback jsi uskutečnil minulý rok, ale rok 2012 ti úplně nevyšel, že?

Ano, na jarního Arnolda jsem nesmyslně shazoval do 100 kilo, přičemž jsem spálil hromadu svalů. Byla to soutěžní chyba pramenící z té dlouhé pauzy, kdy jsem z toho trochu vypadl a hlavně jsem neměl potřebné zkušenosti v odhadu formy. Podzimní Arnold se zase nesl ve znamení zdravotních komplikací, které opět pramenily z mojí nemotivovanosti, a čestně musím přiznat, že si za ně mohu sám. Ale jsou to zkušenosti, z nichž jsem se poučil, a věřím, že to bude jenom lepší. Na druhou stranu jsem absolutně vyhrál závody v Rakousku, takže alespoň nějaký úspěch tam byl.

Ty se teď chystáš na Arnold Classic 2013 do Španělska. Při té příležitosti jsi oslovil firmu Extrifit s nabídkou spolupráce. Proč zrovna Extrifit?

Proč Extrifit? Protože se mi líbí směřování značky. Extrifit se soustředí na závodní kulturistiku, kde je potřeba znát a mít přesné a jasné složení výrobků. To se v té soutěžní kulturistice prostě pozná. Je to úplně něco jiného než posuzování výrobků, když si chodíš jen tak kondičně zacvičit. Ale z toho právě těží i ti kondiční borci, protože mají jistotu neochuzeného výrobku. Zároveň se mi líbí ta podpora kulturistiky, kterou Extrifit deklaruje a která je hlavně vidět.

Jak hodně tě láká i jakási klubová příslušnost k Extrifit týmu?

To je druhá a neméně podstatná věc. Vždyť se se všemi znám už několik let, ne-li desítek let! A všichni v týmu jsou fajn lidé, takže i to je tak trochu lákavá věc, ale patřit do téhle party je i prestižní věc. Určitě se moc těším, až se všichni sejdeme na nějaké akci Extrifitu.

Extrifit zase určitě předpokládá, že se s ním posuneš někam dál. Myslíš si, že dokážeš přibrat ještě nějaká kila navíc?

Určitě ano. Pořád to jde, pořád se to zlepšuje. Rok 2012 byl takový trochu zkušební, ale teď už je to zase trochu někde jinde a po té dlouhé pauze tělo dobře reaguje na trénink.Cítíš, že ti ta několikaletá pauza pomohla?

Asi to tělo není tak opotřebované. Ale pomohla mi především v tom, abych si uvědomil, co skutečně chci. Co je pro mě důležité. A i když vím, že život není jenom o kulturistice, tak jsem si ale zároveň uvědomil, že je kulturistika pro mě nesmírně důležitá a že bych chtěl dosáhnout toho, co jsem si kdysi dávno vytyčil.

Tomáši, kolik momentálně vážíš a kolik bys rád měl na soutěži?

Teď mám kolem 118 kg na 176 cm výšky. Rád bych se prezentoval na soutěži s váhou kolem 113 kilo. Momentálně to chci trochu podržet a zkusit to co nejvíce zkvalitnit. Zároveň trochu doufám, že tím, jak budu mít teď dostatek stavebních látek, tak bych mohl ještě trochu přibrat, nebo minimálně alespoň udržet stávající hmotu. Ale tak jako tak tam vidím progres, protože minulý rok jsem měl nějakých 105 kg a letos tam je kilogramů svaloviny určitě víc.

Díval jsem se na tvoji skladbu doplňků, které sis nechal přivézt na svůj seminář, a zarazilo mě skutečně nezvyklé množství BCAA. Je to suplement, na který v přípravě sázíš nejvíc?

Určitě. BCAA jsou pro mě absolutní základ při ochraně svaloviny a její regeneraci, což ve finále zajistí růst. Všeobecně se spoléhám na klasiku. Proteiny, BCAA a glutamin. Navíc teď v dietě jsem absolutně nadšený z BCAA Instant, protože jsou chuťově nepřekonatelné, což je prostě super v tom tvrdém dietním režimu. Takže si dělám šťávu, která je dobrá a ještě má skvělý obsah a rostou po ní svaly. Dokonalá kombinace!

Minulý rok jsem slyšel mnoho kritiky na pořádání Arnold Classic a na jeho rozhodování. Nebojíš se, že se bude situace opakovat?

Abych pravdu řekl, tak bojím. Už ta eliminace byla hodně divoká, strašně rychlá a mnohdy absolutně neobjektivní. Osvětlení zvláštní, chvíli denní světlo, pak kombinace rampy a denního světla, nakonec umělé osvětlení, takže jsi nevěděl ani jak se namazat…

A vnímáš tuhle zkušenost alespoň jako výhodu oproti nováčkům této soutěže?

Vím, do čeho jdu, a pokusím se tomu přizpůsobit, ale jak to bude probíhat…

Po Arnoldu se ještě někde ukážeš?

Určitě ano. Podívám se na termíny všech možných pohárovek a na některé určitě pojedu. Zároveň mě fanoušci mohou vidět v odpovídající formě na stánku Extrifitu na EVL’s Prague Pro, kde bude mnoho příležitostí k setkání s fanoušky.

Já ti, Tome, děkuji za rozhovor a přeju ti, ať se ti v přípravě daří podle tvých představ.


Seminář Tomáše Kašpara v PlzniLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

13.08.22:26LUC - ..a sil, Tomáši!
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínZapojte se do studie a získejte zdarm...
malex (12:45) • nové kolo! www.docs.google.com/forms/d/1inqkSbXR3tfDT2_JTyHYL0VvpPc5s_tkIroOI7D4Agc/ed...
magazínPavel Vacek - záda a břicho 3 týdny p...
PavelV (14:46) • Děkuju, budu se snažit.
magazínRadikální změna (XVI.): Ze dne na den...
Blizard3 (11:19) • Ahoj Jáne, děkuji za reakci. Vůle se změnit, je v podstatě to, co na začátek potřebuješ...
magazínPavel Vacek - záda a břicho 3 týdny p...
Zodiak411 (22:03) • Super videolog. Osobně bych s Pavlem uvítal další a kdyby to bylo i s Radkem Loncem, ta...
magazínRadikální změna (XVI.): Ze dne na den...
Ján Černák (15:33) • Zdravím premena je to parádna klobuk dole. Taky sa o to pokušam ale nemam pevnu volu na...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra