Reklama:

Funkční trénink
- základní charakteristika

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Trénink

Funkční trénink je fráze, se kterou se dnes setkáte prakticky na každém "fitness rohu". V každém větším fitness centru, které nabízí studiové hodiny, jistě budou mít i hodinu funkčního tréninku. Většina osobních trenérů uvádí funkční trénink ve svém portfoliu či ve svých zaměřeních. Výrobci pomůcek, ať už moderních, či staronových, jen v hezkých moderních designech, mají na svých e-shopech pomůcky specializované pro funkční trénink. Když se podíváme na video portály, tak po zadání výrazu "funkční trénink / functional training" Vám vyskočí nepřeberné množství výsledků. Všude narážíme na hesla "trénujte funkčně" či dotazy, zda "trénujete funkčně".

A tak se Vás ptám: "Trénujete funkčně?"

Asi si každý v duchu odpověděl a věřím, že většina z Vás si odpověděla kladně. Ale hned naváži další otázkou, u které si tou většinovou pozitivní odpovědí nejsem až tak jistý: "A víte, jaké jsou základní specifikace funkčního tréninku?"

Uklidním Vás, protože bohužel ani většina provozovatelů, kteří tyto lekce nabízejí, netuší, o co vlastně opravdu má jít. A bohužel to podle toho i tak vypadá.

Komerční podoba funkčního tréninku

Takto bych nazval souhrnně všechny studiové lekce a bohužel i většinu lekcí individuálního charakteru, vedených osobními trenéry.

Jak takový funkční trénink vypadá?

Trochu bych ho přirovnal ke crossfitu, jehož podstata se oproti hlavní myšlence funkčního tréninku hodně liší.

Takže nejčastěji uvidíte cviky jako kettlebell swing, burpies (angličáci), různé výskoky, trhání s činkou, házení medicinbalem, mlácení palicí, prvky strongmanských disciplín, cviky s lodními lany, planky a podobně.

Charakteristika funkčního tréninku

Už jen když se zamyslíme nad slovem "funkční", můžeme z toho lehce vyvodit cíl tohoto typu cvičení - zajistit fungování.

Základní charakteristika se vztahuje k fyzioterapii a rehabilitaci, kde se jedná hlavně o zajištění funkčnosti, znovuobnovení. Samozřejmě do jisté míry toto může zabezpečit i šikovný a vzdělaný fitness trenér a to je také hlavní myšlenka.

Individualita

Předem chci upozornit, že rozhodně nejsem proti rozumným studiovým lekcím výše zmiňovaného charakteru, ani proti takovým osobním tréninkům, jen je třeba si říct, jak opravdový funkční trénink vypadá. Výše zmiňované určitě zlepší Vaši kondici, a pokud cvičení budou volena rozumně, tak samozřejmě podpoří i Vaše zdraví.

Individualita je právě hlavní charakter správného funkčního tréninku.

Každý člověk má jiné držení těla, jiné pohybové stereotypy, jiné dysbalance, jiné životní potřeby a přesně z těchto bodů musí onen funkční trénink vycházet.

Právě proto název funkční trénink pro skupinové lekce je tak trochu mimo mísu, protože to, co je funkční pro mě, nemusí být a pravděpodobně nebude funkční pro jiného člověka.

Příklady funkčních tréninků - skupiny lidí

Zde bych Vám rád zmínil rozdíly mezi různými typy lidí, podle nichž sami usoudíte, že opravdu funkční trénink jedné skupiny nebude rozhodně efektivní pro skupinou jinou.

Kancelářský typ člověka

Člověk, který celý den sedí u počítače, v horším případě má ještě počítač na straně stolu a sedí k němu ve stálé rotaci. V tomto případě jsou jasné zkrácené svalové skupiny, které během funkčního tréninku tento jedinec bude protahovat. Dále bude posilovat ochablé svalstvo, s cílem vyrovnat onu nerovnováhu se skupinami zkrácenými. A určitě se také v jeho tréninku musíme soustředit na kompenzaci jednostranné rotace. Takže bude zapojovat střed těla a provádět oboustranné rotace přesně stanoveného rozsahu, aby se opět síla svalů, které jsou za rotaci odpovědné, vyrovnala.

Vrcholový sportovec - tenis

Charakter pohybu toho sportovce je všem asi jasný - jednostranná rotace, jednostranně přetěžovaný trup, stejně tak i horní a dolní končetiny. Funkčním tréninkem bude opět vyrovnání rozsahů a sil svalů, relaxace přetížených struktur a pořádný strečink.

Těhotná žena

V pozdějších měsících těhotenství se z důvodu přesunu těžiště ženy mění celkově pohybové stereotypy a hlavně míra působení určitých svalů jenom na pouhé udržování vzpřímené polohy. Z tohoto důvodu nastávají často problémy se zády, krční páteří a celkově pohyblivostí. Funkční trénink v tomto případě bude mobilizace páteře a naučení pozměněného držení těla, kdy se upevní ty nejsprávnější možné stereotypy. Dalším faktorem může být třeba změna dýchání, ležení, sezení a podobně.

Starý člověk

Tato skupina je nejproblematičtější. Stav jednotlivců je natolik originální záležitostí, že opravdu nelze aplikovat stejný pohybový trénink na dva jedince.

Zde bude funkční trénink například nácvik pohybů - zvedání z postele, sedání, zvedání ze židle. Nebo například zajistit funkčně to, aby si starý člověk byl schopen dojít nakoupit a nesl zpět tašku s nákupem, aby si podal něco z police a další běžné činnosti, které jsou pro mladé lidi banální.

Běžný člověk

Zde, pokud nejsou nějaká specifická omezení, může opravdu člověk už navštěvovat dané hodiny, ale i tak funkční trénink u běžného člověka bude například kompenzace laterality (dominance končetin, tzn. pokud je člověk pravák, či levák) nebo odbourávání běžných dysbalancí.

Jednoduše řečeno, vždy ten trénink bude směřovat k tomu, aby tělo fungovalo tak, jak v ideálním případě má.

Komerční sféra určitě k tomuto stavu může také přispět, ale většinou se jedná pouze o zajímavé kondiční cvičení, které mnohdy těmto specifickým skupinám uškodí.

Základní body, ze kterých funkční trénink vychází

 • 3D model lidského těla, pohyb ve všech rovinách
 • zapojení hlubokého stabilizačního svalstva
 • vyrovnání dominancí laterality

3D model - tři roviny

Na lidské tělo se z anatomického a motorického hlediska musíme dívat ze tří různých rovin:

 • frontální - čelní
 • sagitální - boční
 • transverzální - příčná

A v těchto rovinách se i tělo přirozeně pohybuje.

Myšlenkou funkčního tréninku je tyto pohyby vždy spojovat a aplikovat ve všech třech rovinách. Jednoduše řečeno - bicepsový zdvih není funkční cvik.

Stejně jako v běžném životě - něco zvedáte ze země, to něco leží vedle Vás a musíte to zvednout na poličku, která je na straně. Prostě všechny možné pohyby, co jdou v podstatě udělat, proto je potřeba i ve funkčním tréninku vždy pohybovat tělem jako celkem.

Z tohoto logicky vyplývá i to, že funkční cviky budou většinou cviky celotělové, cviky, kde se zapojí větší množství segmentů těla nebo alespoň více svalových partií. I kdyby jen stabilizačně.

Tělesné jádro - core

A máme ho tu opět - neustále opěvovaný hluboký stabilizační systém.

Ale právě tento komplex zabezpečuje, aby všechny pohyby ve všech rovinách probíhaly správně a s co nejmenším dopadem na páteř. Funguje to v podstatě jako jakási převodovka, jako místo, do kterého se člověk opře, jako místo, ze kterého čerpáte stabilitu, jako bod, který Vám pomůže přenést sílu třeba z dolních končetin až do Vaší dlaně.

Ne nadarmo se to jmenuje střed těla, ne jenom z důvodu, že jsou to svaly hlouběji, více ve středu uložené, ale jsou i uprostřed celé postavy člověka, v bodě, kde se nachází těžiště. A toto místo musí být opravdu stabilní, aby fungovaly všechny ostatní partie, byť periferní.

Rychlé opakování anatomie tělesného jádra:

Komplex svalů, vytvářející pomyslný box okolo bederní páteře, v oblasti břišní dutiny. Ohraničený hrudníkem a pánví. Funguje jako stabilizační místo pro jakékoliv přetížení, vychýlení těla z rovnováhy.

Účastní se zde tyto svaly:

 • bránice (diaphragma)
 • příčný sval břišní (m. transversus abdominis)
 • vnitřní šikmé břišní svaly (m. obliquus abdominis) - někdy vynechávané
 • pánevní dno (diaphragma pelvis)
 • hluboké svalstvo páteře (mm. multifidi, rotatores)

Lateralita

Každý z nás má dysbalance, už jenom proto, že více zapojujeme jednu paži, vždy vykročíme stejnou nohou. Této dominanci se říká lateralita.

Někdo se rodí jako levák, jiný jako pravák. Důvodem je dominance protilehlé mozkové hemisféry. Zatím nikdo neví, proč se tomu tak děje a co zapříčiní právě levou, nebo právě pravou. To pro nás ale není důležité.

U nás je důležité uvědomit si, že je třeba tomu přizpůsobit i trénink. Sami dobře víte, že většinou v dominantní ruce máte větší sílu, zvládnete více opakování. Většina se to snaží vyrovnat hlavně kvůli vizuálním důvodům. Už tento funkční trénink je velice důležitý, aby se jednostranná silnější část nepromítla v dalších segmentech těla, nezačala bolet záda a další a další části.

U funkčního tréninku je proto většinou charakteristické procvičení levé a pravé strany zvlášť, aby byl zajištěn rovnoměrný rozvoj. U cviků, kde pracují ruce současně, či nohy s komplexní zátěží, si člověk bohužel vždy lehce pomůže silnější částí a tyto problémy by se pouze prohlubovaly.

Navíc dalším výrazným benefitem jednostrannosti je nutnost zapojení výše zmiňované "převodovky" - tělesného jádra.

Takže se ptám znovu: "Trénujete funkčně?"


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

13.08.10:27RavenStalker - Já ne. Své klienty ano :)+2
12.08.16:14Steny - můj trénink je nefunkční..také nosím nefunkční prádlo spol..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra