Jméno: |
Štěpán Ginzel |
Ročník narození: |
1979 |
Znamení: |
lev |
Profese: |
osobní trenér, trenér Hardcore tréninků, podílí se na přípravách sportovců na soutěže fitness, je odborným poradcem sportovním klubům a amatérským i profesionálním sportovcům (hokej, ragby, basket, bojové sport atd.)
|
Sport: |
posilování, silově-vytrvalostní tréninky, hokej, snowboarding |
Jméno: |
Jiří Nečásek |
Ročník narození: |
1985 |
Znamení: |
býk |
Profese: |
osobní trenér, instruktor fitness, trenér Hardcore tréninků, dále se zaměřuje na cvičení a zdravější způsob života v kancelářích |
Sport: |
silově-vytrvalostní tréninky, basketbal, cyklistika |
Štěpán a Jirka jsou dva kluci, kteří milují sport a kteří si našli svou vlastní cestu, jak se hýbat i jak rozhýbat lidi kolem sebe. Oba dva sportovali už od malička. Štěpán se věnoval hokeji, Jirka basketu. Jejich cesty se zkřížili, když se oba dali na dráhu osobních trenérů. Trénovali ve stejné posilovně a tam si také čas od času vzájemně postěžovali, jak je štve, že ze svých klientů nedokáží vytáhnout maximum, a jak je nebaví trénovat lidi, kteří nechtějí makat a do posilovny chodí jen aby měli pocit, že něco dělají. Oběma chyběl i týmový duch, který znali ze svých mateřských sportů a o kterém věděli, že člověka dokáže vyburcovat k mnohem větším výkonům, než k jakým by se donutil sám. Jo. Ostré tréninky a tvrdý dril, to bylo přesně to, co kluci chtěli.
A právě takový požitek jim dříve přinášely kruhové tréninky, které mívali v rámci kondiční přípravy pro své sporty. A právě tyto kruhové tréninky je inspirovaly. Rozhodli se, že udělají takové tréninky pro lidi, kteří opravdu chtějí makat, a že je udělají ještě lepší, ještě tvrdší a ještě zábavnější, než to dělávali dřív jejich trenéři.
Nepřemýšleli dopředu, jestli bude jich projekt komerčně úspěšný, či nikoli. Prostě chtěli dělat tréninky, které je budou bavit, chtěli vymýšlet nové koncepty, nové cviky a nestereotypní kombinace a za tím si i šli.
Začínali tak, že se své jednotlivé lekce snažili vpašovat do programu fitcentra, kde pracovali, dnes mají tělocvičnu, kde probíhají jen jejich vlastní hodiny. Zprvu vymýšleli, co všechno by se dalo použít ke cvičení, aby to jednoduše fungovalo, splňovalo svůj účel a přitom to co nejméně stálo, dnes už mají vybavení, které jim dovoluje stavět neustále nové a pestré tréninky. Na první jejich lekce přišlo jen pár přátel, nyní jsou všechny jejich hodiny obsazené už víc jak týden dopředu. „Dalo by se říct, že na české poměry prožíváme takový malý americký sen,“ říká s úsměvem Štěpán Ginzel a Jirka Nečásek, druhý ze zakladatelů Hardcore tréninků, souhlasně přikyvuje.
Jirko, Štěpáne. Cvičební koncepty, které jste vytvořili a které servírujete svým klientům, jste nazvali Hardcore tréninky. Jsou vaše tréninky opravdu hardcore?
Jirka: Myslím, že si za tím názvem opravdu můžeme stát. Spousta lidí kvůli nim dokonce změnila životosprávu. (smích)
Jak to souvisí?
Štěpán: No, protože většina lidí zjistila, že když jedí špatně a moc, nebo naopak nejedí nic a přežívají na Coca Cole, tak tu pak zvrací.
To zní drsně. Dáváte klientům schválně tak do těla, abyste si vybudovali pověst „fakt vostrých“ tréninků?
Jirka: Tak to není. Rozhodně si tu nehoníme ega a nesnažíme se, aby nám při trénincích všichni za každou cenu zvraceli...
Štěpán: I když je pravda, že svého času jsme s oblibou říkali, že na našich trénincích je krásné, že lidi „i když zvracej, tak se vracej“. (smích) Není to ale naší filosofií. Naopak. Pokud k nám někdo přijde poprvé, snažíme se ho spíš mírnit, aby si trénink odjel ve svém tempu a nenechal se hned ztrhat vyhecovanou atmosférou a naším řvaním, chceme, aby si první trénink hlavně užil. Povzbuzujeme a hecujeme spíš lidi, které už známe a o kterých víme, že ještě mají rezervy a navíc se zlepšovat chtějí.
Mohli byste blíž popsat, jak vlastně vaše Hardcore tréninky vypadají?
Štěpán: Dříve jsme dělali pouze Hardcore kruháč, podle kterého jsme se i jmenovali, ale jelikož jsme chtěli dát lidem větší komplexnost, vymysleli jsme ještě další programy a přejmenovali se na Hardcore tréninky. Momentálně tedy nabízíme tři koncepty - Hardcore kruháč, což je klasický kruhový trénink, ale stavený nestereotypně pokaždé jinak a s jinými cviky. Ten je určen lidem, kteří chtějí zlepšit svou vytrvalost, stabilitu, koordinaci a výbušnost. Pro kluky, které zajímá spíš silová vytrvalost a svalový objem, jsme vyvinuli koncept zvaný Hardcore pumpa, při kterém se během 45 minut propumpují všechny svaly prostřednictvím izolovanějších cviků. Třetí náš koncept - „spalovač“ - je určen holkám. S těmi jsme na začátku moc nepočítali, předpokládali jsme, že budeme dělat tréninky jen pro kluky.
A holky se vám vnutily.
Štěpán: Tak nějak. (smích) Pro ně připravujeme tréninky, které by měly celou dobu probíhat v aerobní hladině, cviky jsou zaměřené na holčičí problémové partie, nebo jsou to cviky komplexní, které přenášíme z Hardcore kruháče.
Kromě těchto třech typů tréninků ještě na jaře a v létě pořádáme pravidelně outdoorové tréninky Hardcore Riegráč, které se podobají spíš atletické přípravě. Zde uplatňujeme nápady, s kterými se nevejdeme do naší tělocvičny.
Prvním a základním tréninkem byl ale, jak jste říkali, Hardcore kruháč. Jak ten v praxi vypadá?
Jirka: Hardcore kruháč trvá hodinu čistého času, kapacitně je určen pro 16 lidí a vypadá tak, že nejdříve proběhne warm-up, pak lidem během několika minut ukážeme všechny cviky, které je budou čekat, protože každý trénink je jiný a originální, a pak už na to vlítnem.
Štěpán: Jinak se jedná o klasický model kruhového tréninku. Na každém stanovišti cvičí jeden člověk po dobu určitého časového limitu, následuje krátký čas určený jen na přemístění z jednoho stanoviště na druhé. S časováním práce i odpočinku si často různě hrajeme a tréninkové koncepty tak limitovaně měníme. Pro štamgasty je to jedna z dalších příjemných změn.
Nicméně v rámci stanoviště a časového limitu si každý může určit svoji intenzitu cvičení. Lze z toho tedy usoudit, že vaše kruhové tréninky mohou navštěvovat lidé všech úrovní kondice?
Štěpán: Ne tak docela. Máme na lidi určité požadavky a může se také stát, že některým lidem po první hodině doporučíme, aby si nejdříve našli kvalitního osobního trenéra, který je naučí základům fitness.
Dobře. Co by tedy měli zvládat lidé, kteří by k vám chtěli začít chodit?
Jirka: Nemáme to pevně specifikované, ale právě proto máme první hodinu zdarma. Ta nemá sloužit jen klientům, aby zjistili, do čeho by šli, ale je to vodítko i pro nás. Pokud někdo v životě nebyl ve fitku, neumí cvičit proti zrcadlu, dělá věci asymetricky, nebo nedokáže pořádně udělat dřep, není to vhodný adept pro naše tréninky.
Štěpán: Samozřejmě, my jsme osobní trenéři a jako takoví bychom si s tím poradili, ale když tu máme 16 lidí, není v našich silách se každému individuálně věnovat. To je bohužel jedna ze stinnějších stránek hromadných tréninků - že lidé tu už musí mít nějaké základy a musí být trochu samostatní.
Takže pokud má někdo zkušenosti s klasickým posilovacím tréninkem v posilovně, bude mu to stačit?
Štěpán: Své zkušenosti z posilovny u nás určitě uplatní, protože většina cviků, které tu vymýšlíme, jsou vlastně určitou simulací základních posilovacích cviků z kulturistiky. Všechny cviky a i ty, které vymyslíme, se drží jasných pravidel a provádějí se podle toho, jakou má daný sval funkci, kde začíná a kde se upíná, takže technika provedení by měla být zkušeným lidem z fitka jasná.
Jaký je tedy rozdíl mezi vaším cvičením a cvičením v posilovně?
Jirka: Zátěže kladou odpor jinak a v jiných úhlech.
Štěpán: Většinou se také jedná o komplexnější cviky, při kterých se v mnohem větší míře zapojuje střed těla.
Tím pádem je to ale technicky náročnější a lidé z posilovny stejně nebudou dostatečně připraveni.
Jirka: Ale lidé, kteří cvičí v posilovně, už určitým způsobem znají svoje tělo, takže je s nimi jednodušší práce. Takovému člověku, když na dálku přes zrcadlo ukážu, aby se narovnal, nebo prohnul záda, tak to vidí a udělá to. Ovšem ten, kdo nikdy ve fitku nebyl, ani nechápe, co na něj gestikuluji, a do zrcadla se bojí vůbec podívat.
Štěpán: Hlavně člověk, který umí v posilovně technicky dobře třeba veslování s oporou hrudníku, tak i když bude u nás dělat veslování na lanových systémech, bude vědět, jak na to. Jen u nás ještě zpevní celé tělo, což ho zase posune někam dál, protože tím zapojí hluboké svaly, které se při cvičení na strojích většinou nezapojí.
Jakým podílem je ve vašich trénincích zastoupena složka silová a složka kondiční?
Štěpán: V tom se právě s Jirkou skvěle doplňujeme. Já jsem spíš na ty silovější věci, takže podle toho vypadají tréninky, které stavím já, Jirka se zas víc zaměřuje na dynamiku a koordinaci, podle toho zase vypadají jeho tréninky. Když tedy někdo chodí 4x týdně, odcvičí si s každým z nás dvakrát a dá si zabrat po všech stránkách.
Všechny složky kondice rozvíjí ale třeba také CrossFit. Jaký je rozdíl mezi ním a vaším konceptem Hardcore kruháče?
Štěpán: Jde o dvě absolutně odlišné filosofie. U CrossFitu se výkonnost zvyšuje tím, že se každý snaží udělat co nejvíc opakování v nějakém časovém limitu, ovšem na techniku se zas tak moc nehledí.
Jirka: Když vezmu třeba shyb, tak v CrossFitu není striktní posilovací shyb téměř k vidění. Jsou to spíš shyby švihové a cílem je udělat jich co nejvíc v podstatě jakýmkoliv způsobem. My zase preferujeme, aby jich bylo třeba míň, ale pořádných.
Na vaše kruhové tréninky chodí lidé různých úrovní zdatnosti, navíc každý chodí různě často. Dá se za takových podmínek vůbec dělat trénink, který bude mít vzestupnou tendenci obtížnosti?
Štěpán: Každý si zvyšuje nároky na sebe sám tím, že zvyšuje intenzitu tréninku.
Jirka: Chodí k nám třeba lidé z bojových sportů, kteří mají super fyzičku, a ti svůj trénink odjedou s úplně jiným nasazením a v jiném tempu než člověk, který tu cvičí měsíc.
Štěpán: A nikdo nikdy tu ale ještě neodcvičil na 100 %, protože málokterý člověk v sobě našel to totální maximum. Takže rezervy jsou tu stále i u těch nejlepších.
Zmínili jste, že k vám chodí lidé z bojových sportů. Je tedy váš trénink vhodný i jako doplněk pro sportovce z jiných sportovních odvětví?
Štěpán: Určitě. Naše tréninky si oblíbili kromě lidí z bojových sportů, také bikeři a vypíchnul bych třeba Dana Krejbicha, který se věnuje už dvacet let americkému fotbalu. Dan se pro tuto sezónu vykašlal na silovou část přípravy a připravoval se u nás. Teď říká, že ho Hardcore tréninky ohromě posunuly dopředu, protože mu pomohly k větší vytrvalosti a rychlosti. Tím ho začal i fotbal ještě víc bavit, takže doufá, že u něj ještě nějakou dobu vydrží, i když v týmu nepatří mezi ty nejmladší. Nicméně na druhou stranu patří mezi nejzkušenější, protože je jedním ze zakladatelů tohoto sportu u nás a může se chlubit třinácti mistrovskými tituly.
Čím to zlepšení? Hecování kolektivu tu totiž nejspíš odpadá, když každý cvičí na svém stanovišti a v tu chvíli má co dělat i sám se sebou...
Jirka: Vše se ale odehrává na tak malém prostoru, že lidé se vzájemně vnímají, a když se dva znají, jdou třeba schválně na stanoviště vedle sebe, aby se mohli hecovat.
Štěpán: Takže když jeden vytuhne, druhý na něj zařve: Franto, dělej! To ale úplně nejvíc funguje u konceptu pumpa, kdy kluci nikam nepřebíhají, cvičí vedle sebe a svaly tuhnou s každou sérií víc a víc. Úměrně tomu pak roste i zvuková kulisa...
Jirka: Jo, takže to tu je občas jak v zoo. (smích)
Je vhodné spolu kombinovat koncepty Hardcore kruháč a Hardcore puma?
Jirka: K nám chodí lidé, kteří na sobě pracují komplexně, takže chtějí mít kondičku, ale zároveň chtějí i nějak vypadat a být silní. A pro ty je právě tato kombinace ideální.
Štěpán: Obojí jsme vymysleli právě za tím účelem, aby se to dalo kombinovat. Klukům z kruháče totiž něco chybělo. Díky kruhovým tréninkům byli rychlejší, výbušnější a třeba i vysekanější, ale mnoho z nich chtělo i určitou svalovou vytrvalost a svalový objem, a proto jsme vymysleli program Hardcore pumpa.
Co holky? Jak jste je nakonec přijali a s jak velkým sebezapřením připravujete tréninky i pro ně?
Štěpán: Pravdou je, že náboj v tréninku holek je pro nás asi nejmenší, ale to v žádném případně neznamená, že bychom jejich tréninky nějak flákali. Snažíme se jim do lekcí integrovat nestandardní cviky, které používáme i na kruháčích, a program stavíme tak, aby byl pro ně cíleně nejlepší. Navíc musím uznat, že některé holky umí opravdu dobře máknout.
Jirka: Někdy to umí dokonce líp než chlapi. Máme tu třeba 5 - 10 holek, které strčí spoustu chlapů do kapsy.
Štěpán: Co se týče kruhových tréninků, zjistili jsme, že byla chyba, když jsme se dřív snažili dělat zvlášť hodiny pro kluky a pro holky. Svého času jsme fungovali v jedné školní tělocvičně, kde jsme měli omezený počet hodin, a tak jsme byli nuceni holky i kluky spojit. Ukázalo se to ale jako ideální. Úplně se totiž vyselektovaly holky, které nechtěly makat, ty, co zbyly, se snažily dokázat klukům, že se s nimi mohou měřit, kluci se zase snažili vytáhnout před holkami, takže ideální stav.
Takže jste vytvořili podmínky, ve kterých se všichni zlepšují. A co vy sami? Zlepšujete se taky?
Štěpán: Jako aby žák nepředčil svého trenéra?
Přesně tak.
Štěpán: Tak já cvičím nejvíc v posilovně, kam musím v časech, kdy nepořádáme tréninky, docházet za svými dlouholetými klienty, kterým se ještě stále věnuji. Zvyklý jsem trénovat systémem 3, nebo 4+1 a naše tréninky mám jako doplněk 1x týdně, protože nejde cvičit každý den celé tělo. I v posilovně ale používám cviky, které aplikujeme na Hardcore trénincích, nebo je přímo v posilovně při vlastním tréninku vymýšlím a uplatňuji naopak na Hardcore trénincích.
Jirka: Já jsem dřív také cvičil z 80 - 90 % v posilovně, ale posledního tři čtvrtě roku jedu hlavně naše tréninky. Když mi nevyjde, abych si dal trénink s lidmi, dám si ho pak ve svém volném čase v podobných kombinacích. Takhle mě to teď baví a také mi to funguje. Byl jsem si třeba nedávno po letech zahrát basket s klukem, který teď do toho hodně šlape, ale já jsem ho díky našim tréninkům přehrál.
A jakou byste si mohli přát lepší vizitku! Přeji hodně zdaru i do budoucna.
Další skvělou vizitkou pro Hardcore tréninky je i fakt, že si je pro svou doplňkovou přípravu vybral i nadějný boxer Dan Táborský, úspěšná závodnice kategorie bikiny Veronika Szalayová a hráči amerického fotbalu z Black Panthers a že Hardcore tréninky Tým letos vyhrál v soutěži družstev náročný závod Spartan Race.
Bližší informace o všech nabízených programech Hardcore tréninků, včetně jejich tréninkových kempů, naleznete na webových stránkách
www.hardcore-treninky.cz.
Hardcore tréninky - výběr cviků
Black Panthers na Hardcore kruháči