Reklama:

Recenze: Cyklistika - anatomie

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Ostatní

Informace nakladatelství:

Informace obsažené v této publikaci jsou z pohledu cyklistického tréninku velmi významné. Zařazení posilovacích cviků, předložených Shannonem Sovndalem, do každodenního cyklistického tréninku bude mít efektivní vliv na Vaši zvýšenou celkovou výkonnost. Velmi doporučuji přečíst a v praxi využívat poznatky uvedené v této knize nejenom aktivním cyklistům, ale i návštěvníkům fitness a spinning center.

V knize Cyklistika - anatomie řeší autor problém trénování každé svalové skupiny k získání toho nejlepšího výkonu při jízdě na kole. Jednotlivé cviky byly vybrány tak, aby splňovaly nároky cyklistů. Zkuste je začlenit do svého tréninkového programu a uvidíte, jaké výsledky ve výkonu Vám tato cvičení přinesou.

Celkem 74 nejúčinnějších cvičení pro jízdu na kole, každé s jasným postupným popisem a barevnými anatomickými ilustracemi, které vyobrazují svaly právě zapojené do určitého pohybu. Jednotlivé cviky se aplikují přímo na situace při jízdě a při urputných bojích během soutěží. Zobrazené pracující svaly během zatáčení, stoupání, klesání a sprintu ukazují, jak jednotlivé cviky zásadně souvisí s cyklistickým výkonem.

Naučíte se také pozměnit cvičení tak, abyste se zaměřili na určité svalové oblasti, snížili svalové napětí a minimalizovali tak vznik běžných cyklistických úrazů.

Nedávno jsme Vám představili zajímavou publikaci z nakladatelství CPress Jóga - anatomie a teď mi tu vedle klávesnice na stole leží její o něco „mladší sestřička“ Cyklistika - anatomie. „Jak jde asi cyklistika s posilovnou a s kulturistikou dohromady,“ říkám si, zatímco se zájmem listuji publikací. Postavte vedle sebe cyklistu a kulturistu a v ten okamžik zjistíte, že jsou to naprosto dva odlišné světy. Přesto ale posilovnu mohou využívat jak skalní následovníci Arnolda, tak zastánci a následovníci některé z cyklistických hvězd.

„Jízda na kole stejně jako jiné sportovní úsilí vyžaduje, aby tělo sportovce mělo silný a pevný základ. Je to klíč k dosažení vysokého výkonu, prevenci před zraněním a užívání si sportu v pozdějším věku.“ Úvodní kapitoly nás vyvádějí z omylu, že cyklista potřebuje mít jen silné, ale štíhlé nohy, aby zvládl pokořit všechny své cíle. Štíhlé, šlachovité, ale silné nohy ano, ty potřebujete, protože čím větší svalové objemy máte, tím více spotřebují kyslíku a tím více je pro Vás daná aktivita náročnější. Ovšem nejen síla dolních končetin určuje Vaši cyklistickou kondici. Po přečtení první kapitoly Cyklista v pohybu se tak dozvíte, že potřebujete mít i silné břicho a záda, které stabilizují Vaše tělo v dané poloze, hodí se Vám také silné paže a pevný úchop, který využijete při jízdě ze sedla, při sprintu nebo stoupání. Pozice sedu na kole je náročná i pro prsní svaly, svalstvo ramen a šíje. Spolupracují tedy všechny systémy, nad nimiž stojí Váš mozek, který celou tuto složitou mechaniku řídí a dohlíží na ni.

Dvousetstránková publikace v sobě ukrývá devět kapitol. Úvodní stránky nás zavedou do světa svalových vláken, seznámíme se s jejich stavbou a se způsobem, jakým pracují. Přirovnat aktin s myosinem k lanu a horolezci je bezvadná názorná pomůcka k pochopení fungování svalové kontrakce. Jak je důležité posilovat celé tělo a nesoustředit se jen na dolní končetiny, podtrhuje publikace podrobným vysvětlením funkce jednotlivých svalových partií během jízdy na kole. V první kapitole najdeme i užitečná základní doporučení silového tréninku a typy takového cvičení. Každý si tak může zvolit přesně ten svůj.Následující kapitoly jsou rozděleny podle svalových partií. První na řadu přicházejí paže, následovány posilováním ramen a krčních svalů, třetí v řadě pak stojí hrudník, jehož důležitá spolupráce se zády je uzavřena pátým celkem - svaly břicha. Šestý celek, tedy kapitola sedmá, je věnován samostatnému posilování nohou, další část zahrnuje celkové zapojení svalstva na nohou a poslední, devátá kapitola připraví Vaše tělo celkově na trénink. Ať už si vyberete, že se začtete do jakékoli z těchto kapitol, vždy Vás bude čekat srozumitelně a zajímavě popsaná anatomie dané části těla. Autor si je vědom zaměření své publikace, a proto i zde najdete hned několik poznámek vztahujících se k cyklistice. Nechybí tedy informace ani o kosterním aparátu, ani o anatomii svalstva. Za anatomií vždy následuje část věnovaná rozcvičce a strečinku dané partie. Jakmile otočíte stránku, otevírá se před Vámi řada důležitých cviků, které Vám pomohou posílit ty svaly, které zatěžujete během jízdy na kole a potřebujete je mít silné a připravené k záběru. U každého cviku najdete obrázek postavy s vyznačenými svaly, které při cviku zapojujete. Současně jsou v ilustraci svaly popsány jak latinskými názvy, tak českými ekvivalenty. Nechybí zde ani přehledně vypsané hlavní a pomocné svaly. Hned na vedlejší stránce Vás jistě zaujme ilustrace cyklistky nebo cyklisty během jízdy. Odstavec „Zaměřeno na jízdu“ tak pro Vás bude to, co potřebujete vědět. Je totiž důležité vědět, k čemu Vám posílení svalů pomocí uvedeného cviku bude. I tato ilustrace má vyznačeny svalové skupiny, které v tu danou chvíli pracují. Cviky jsou obohaceny ještě o své variace a jiné tipy, jak co nejvíce napodobit při tréninku s činkami a na strojích jízdu a posed na kole. U některých cviků pak narazíte také na vykřičník v červeném trojúhelníčku a velký nápis: Tip pro bezpečnost! Dbejte tedy i na tato doporučení.

Myslím, že tato publikace splňuje to, co člověk od jejího názvu a zaměření očekává. Oceňuji především zdařilé ilustrace, které jsou k vidění jak u Jógy - anatomie, tak také zde. Řekla bych, že názorná ukázka toho, které svaly jak pracují jak při cviku na strojích či s činkami, tak během různých způsobů jízdy na kole, jsou potřebné k lepšímu vnímání svého těla při tréninku a k pochopení principů posilování pro cyklistiku. Členění kapitol je přehledné a každému cviku je věnována jedna dvoustránka. Oceňuji zařazení anatomických poznámek ke každé probírané části, které jsou napsány výstižně, stručně, ale je zde zahrnuto vše potřebné, co bychom k cvičení a cyklistice měli z této oblasti znát.Co mě trošku mrzí, že autorův popis provedení cviků není úplně dokonalý. Opět, podobně jako v řadě jiných publikací zaměřených na cvičení, ani zde není zmínka o dýchání. V jaké fázi cvičení provádíme nádech a kdy výdech. Možná si říkáte, že to přeci každý, kdo alespoň párkrát překročil práh posilovny nebo má ke sportu všeobecně blízko, ví. Ale řeknu Vám - neví. Kromě toho tato publikace by měla sloužit jak člověku, který činku v ruce jaktěživ nedržel, tak člověku, který ke svému cyklistickému tréninku posilovnu už navštěvuje. A tohle je jedna ze základních informací, kterou bychom zde měli najít. Také nevidím jako příliš šťastnou volbu zařazení cviků na posilování flexorů a extenzorů krku. Už tak přetížené svaly krku. Zvlášť horní část m. trapesius a m. sternocleidomastoideus, které jsou často příčinou chybného držení těla a mnohých bolestí, přetěžujeme tímto cvičením ještě víc. Ale samozřejmě záleží na každém individuálním jedinci a jeho svalových dysbalancí. Je ale dobré, že v publikaci najdeme jak cviky s maximální oporou (o stroj nebo o lavičku), tak také cviky upevňující rovnováhu a posilující naše vnitřní stabilizační svaly. Využití velkého cvičebního míče, balančního disku, medicinbalu nebo cviků na jedné noze je přínosem pro každého z nás.

A jestli knihu doporučit, nebo nedoporučit? Pokud Vám jízda na kole není cizí a chcete se zlepšit, ať už jen v oblasti rekreační cyklistiky, nebo cyklistiky závodní, pak doporučuji. Variací cviků je zde nespočet, takže Vaše tréninky rozhodně nebudou jednostranné.

České vydání navíc vzniklo pod vedením Mgr. Viktora Zapletala, reprezentačního trenéra ČR MTB a trenéra tělesně handicapovaných cyklistů, který je mj. také osobním trenérem Jaroslava Kulhavého a Jiřího Ježka. Vyzkoušejte a uvidíte sami, že Vaše příští cyklistické tréninky naberou zcela jiné rozměry!


Základní údaje o knize:

  • úplný název: Cyklistika - anatomie
    Váš ilustrovaný průvodce pro sílu, rychlost a vytrvalost
  • autor: Shannon Sovndal
  • nakladatelství: CPress
  • rok vydání: 2013
  • počet stran: 200
  • rozměr: 170 x 243 mm
  • typ: vázaná s laminovaným potahem


O autorovi:

Shannon Sovndal, MUDr.

Je vlastníkem a zakladatelem Thrive Health and Fitness Medicine, špičkového týmu doktorů, fyziologů a atletů, kteří svým klientům poskytují nejvyšší úroveň osobní zdravotní péče, životosprávy a tréninku. Nyní působí jako týmový lékař Garmin/Chipotle profesionálního cyklistického týmu. Pracuje také jako atestovaný lékař v oboru urgentní medicíny v nemocnici Boulder Community, Colorado a ve Všeobecném výzkumném centru Coloradské univerzity. Než se stal lékařem, věnoval se závodní silniční cyklistice na území Spojených států amerických. Zvítězil v cyklistickém California/Nevada šampionátu a v mnoha dalších silničních závodech. Sovndal je spoluautorem knihy Fitness Cycling (Spinning). Napsal také nespočet sportovních článků a přednášel o podobných tématech. Vystudoval lékařskou fakultu Kolumbijské univerzity v New Yorku a svou stáž ukončil na Stanfordské univerzitě v Kalifornii. Nyní žije v Coloradu.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ INZERÁTYbazar Prodam vybaveni fitness studia
Prodam vybaveni studia. Vse nove. Trampoliny, bosu, kettlebelly. Idealne vse jednomu zajemci.
služby Osobní Trenér Praha - Adam Špulá...
Chceš se naučit základy boxu, thaiboxu, nabrat svalovou hmotu, zlepšit si kondici anebo už prostě...
práce Osobní trenér pro VIP klientelu
Do týmu BodyBody Home & Office hledáme osobního trenéra se zkušenostmi, vynikajícím přístupem ke klientům a ochotou učit se nové věci. Hledáme trenéra, který bude jezdit za klienty domů nebo do kanceláře.
práce Trenér do domu
Hledáme nové kolegy na spolupráci v projektu „Trenér do domu“. Přidejte se do našeho týmu a začn...
práce Trenerku pro stretching
Hledam Fitness Trenerku v Praze ktera by pomohla se stretchingem, normalne placene jako hodina tr...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie