Reklama:
Zbývá už jen 20 ks kusů!
100 % Whey Protein + 500 g zdarma, vyberte si z 11 8 příchutí dříve, než dojdou zásoby! Více zde.

Spartan Race 2013
- fotoreportáž a výsledky

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

V sobotu 8. a v neděli 9. června se v České republice uskutečnil první závod Spartan Race. Více než důstojné podmínky pro konání tohoto druhu klání poskytl areál Monínec a samozřejmě také předešlé deštivé dny, které na mnohých místech lidem povodněmi rozhodně neudělaly takovou radost jako organizátorům závodu a možná i některým masochistickým závodníkům. :)


Výsledky najdete v závěru článku.


Celý víkend je provázela naše kamera, v sobotu jsem navíc lovila snímky zablácených a unavených, přesto šťastných (až na výjimky, bohužel jsem byla přítomna i zlomení nohy) závodníků, ale i závodnic! Účast byla vskutku mezinárodní, zaslechla jsem hovory běžců v angličtině, němčině, polštině a slovenštině. V sobotu se přes 2500 závodníků utkalo v závodu Spartan Race Sprint na více než 5 km a min. 15 překážkách, v neděli pokořovalo Spartan Race Super přes 1000 závodníků na více než 12 km a min. 20 překážkách. Super byl rozšířenou verzí Sprintu, níže nabízím trať varianty Super i Sprint.

Na místo jsme přijeli v devět hodin a ještě zaparkovali v pohodě v ulici pod areálem, postupem času se situace výrazně zhoršovala. První, na co závodníci narazili, byla oblast určená k registraci, byl jim vydán čip na měření času, startovní číslo a byli popsáni číslem i na paži a čele (že by z toho cokoli na konci závodu bylo vidět, se říci nedá :)).

V další části areálu, pod hlavní strání (v zimě sjezdovkou), stál stan hlavního sponzora - firmy Survival - a informační stany organizátorů.

Před desátou hodinou již začal moderátor nahánět závodníky z první startující vlny a přesně v deset se stádo rozeběhlo do strmého kopce. Někteří se hnali, jiní rozvážně stoupali za nimi krokem.

Jedněmi z prvních překážek byly tři stěny - na přelézání, podlézání a prolézání. Zvláště před první, vysokou dřevěnou zdí, kterou bylo nutné překonat vrchem, se začaly hromadit postávající skupinky, moc se jim do toho nechtělo… Dívkám většinou pomohli ochotně galantní závodníci, někteří překážku „přeskočili“ jako nic a ještě elegantně, někteří kluci ji ne a ne zdolat. Kdo nebyl schopen daný úkol splnit, musel se vždy vykoupit angličáky - muži třiceti, ženy patnácti.

Další, co závodníky potrápilo, bylo vlečení kovové traverzy na řetězu po kruhové trati nahoru a dolů. Zakázáno bylo její nošení, ženy měly zátěž menší. Rozhodně ji ale všem ztěžovalo bahno, kterého si pod kovový kus nahromadil tažením každý nemálo. První překážka, na které to všem zatraceně klouzalo. A to byl teprve začátek! Všichni byli v tuto chvíli ještě „čerství“ a čistí. :) Korunu všemu ovšem nasadila dívka s lahví na potetovaných zádech, která lopotící se kluky před sebou pobízela: „No tak, pánové, nezdržujte a pohněte se!“ Trať proběhla jako nic.

Obdobně úspěšnou jsem ji mohla sledovat na další zastávce, kde vylezla bravurně po laně. Ženy měly oproti mužům lano vybaveno uzly. I tady se cvičilo angličáků snad nepočítaně, spoustě borců nebylo dopřáno zazvonit na zvonek na horním konci čím dál víc zabláceného a mokrého lana.

Trať závodu pokračovala romanticky po cestě do lesa. Na můj dotaz, zda jsou v něm po cestě nějaké zajímavé překážky na focení, organizátoři odpověděli kladně, že prý jakési ručkování, a bezostyšně mě poslali po cestě spolu se závodníky. Během ní jsem je postupem času proklínala a říkala si, že to byli zlí a úskoční slovenští skřeti. :)

Celou trať jsem si tedy společně se závodníky osobně prošla, takže Vám mohu zprostředkovat skutečně ojedinělé fotografie. Moc dalších fotografů jsem tam totiž nepotkala a ani se jim nedivím :), kdybych dopředu věděla, jak „cesta“ bude vypadat, zřejmě bych se tam ani já nevydala.

Krásná cesta zelení, malebnou vesnicí, po prázdné silnici, zase do lesa po pěkné stezce, jen místy mokřejší. Libovala jsem si, jaká je to pěkná procházka. Kolem mě probíhali závodníci v různorodém oblečení, někteří dokonce vypadali, že si zrovna běží v Praze nakoupit jen do Tesca.

Jenže vydatné deště uplynulých dnů zaručily valnou většinu běhu přírodou jako brodění se bahnem a obřími loužemi, které se nedaly v žádném případě obejít, pořádně rozhňácané tisícovkami nohou. Někteří se pokoušeli jít/běžet alespoň po lépe vypadajících místech (asi netušili, že jim to bude v budoucnu stejně k ničemu), jiní si louže užívali, ale všem bez výjimky to po celý zbytek běhu všude klouzalo. Pády jsem ani nepočítala. Všichni měli ale skvělou náladu a objektivu věnovali úsměv, nebo nějaké to gesto.

A už to začíná… Mimochodem, při svém cestování bažinami jsem potkala na trati také Milana Suchého alias Jongiho, který zdolal celý závod za něco málo přes 1 hodinu a 50 minut, a prosvištěl kolem mě velkou rychlostí i pětinásobný vicemistr světa ve fitness Franta Bartoš, který to dal za 1 hodinu a 29 minut.

A jdeme na klouzání z kopečka… kde nechyběli ani kravaťáci.

A cesta se už jen zlepšovala…

Téměř na konci běhu, skoro u asfaltové silnice, která byla kousek od areálu, byla ona organizátory slibovaná překážka! Tímto jim děkuji, že jsem díky nim prošla celou super trasu, když jsem mohla jít spodem suchou a čistou nohou. :)

Ovšem zajímavý byl i návrat od tohoto přelézání lanové stěny, která byla utopena v hloubce… Většina lezla do kopce s námahou po čtyřech. Únava již byla znát, ale stále ještě byli všichni „čisťouncí“, jak vidíte. :)

Nicméně při pohledu na některé účastníky, klobouk dolů!

Je mi líto, že divácky zajímavou podívanou, tedy brodění bahnivou lázní po pás, která následovala, neměl kvůli přístupnosti možnost zažít nikdo kromě samotných závodníků. Nabízím tedy zakončení jejich pobytu u rybníka, a to ručkování po trubkové konstrukci.

Po opětovném vyběhnutí půlky kopce sjezdovky měli závodníci před sebou ještě posledních 8 úkolů. První byl na první pohled poměrně snadný, vsedě vytahovali a spouštěli kus traverzy na laně.

Další je vyšťavil a obarvil snad nejvíce. V hutném nánosu bahna se pod ostnatým drátem plazili těžce do kopce. Nejeden závodník byl nahý, o to více utrpěla jejich záda při střetu s ostny. Na konci se bořili po kolena v blátě, asi chápu, jak snadno se po cestě někde ztratí bota, když jsem jednoho v lese zahlédla běžet jen v ponožce.

Někteří si to ovšem dovedli užívat a ještě si odpočinout. :)

Přesun po straně klouzavé, mokré stěny zvládlo jen málo Spartanů, angličáky se tu jen hemžilo. A nechyběla ani krev na holeních.

Skluzavka do bahnité nádrže byla divácky velmi oblíbenou atrakcí a i mnozí závodníci si to fakt užívali! Bláto cákalo na metry daleko, hlavy se nořily do na pohled nechutné břečky a shora skluzavky se ozýval pokřik: „Hned pryč z vody! Bacha! Pozor!“ Nejednou se beztak stalo, že další borec přistál na zádech předešlého, případně si dali „skupinovku“. :) Tady také bohužel v závěru úspěšného dne ukončil své snažení jeden ze Spartanů, když jej odvezla sanitka se zlomenou nohou.

A jedna po hlavě. :)

Běh k další překážce, nyní již po naprosto bahnitém povrchu, ráno tu byla krásná zelená tráva.

Přelézání jakési střechy za vodním příkopem, z jedné strany klouzavé desky s pomocí lan (prolévané průběžně organizátory), z druhé žebřík.

Házení oštěpu na cíl. Téměř každý si užil angličáky.

Čekalo na ně také přeskakování ohnivých polen, které někteří opět pojali ve velkém stylu s nedocenitelnou technikou.

Těsně před cílem již byli jedinou překážkou gladiátoři, kteří měli znepříjemnit dobíhajícím radovat se ze spásného zvuku ve finiši. Byli skutečně sehraní a nedej bože, pokud jste upadli, to jste pár pěkných ran schytali navíc. Musím s pousmáním konstatovat, že u holek žádný neopomněl plácnutí zbraní po zadku (ale je fakt, že jinak je nijak moc netrápili).

Po proběhnutí cílem šup na krk památeční medaili a už se jen zaslouženě radovat, že to důstojně zvládli a mohou být na sebe pyšní.

Potřebných na sprchu bylo poněkud více než hadic, z nichž tekla čistá voda.

Jen mě mrzí, že vyhlašování vítězů příliš nevyšlo. Z osmi vyhlášených se dostavilo pro ceny darované Survivalem a památeční desku pouze pět, přičemž z druhého týmu přišel jen jeden zástupce a vítěz jednotlivců ani jeden, nevím tedy ani, jak takoví neskutečně výkonní jedinci vypadají, jen to, že nejlepší žena zvládla Spartan Race za 1 hodinu a 3 minuty (Hana Švarcová, 1:03:00.9), muž za těžko uvěřitelných 45 minut a 53 s (Jaroslav Kordula, 0:45:53.1).

Počasí všem rozhodně přálo, konečně se umoudřilo a poskytlo slunečnou nebo polojasnou oblohu, což přispělo ke skvělé atmosféře plné neskutečných výkonů, sáhnutí si na dno, ale i milých, přátelských a i v těžkých chvílích usměvavých a vtipných lidí. Nezbývá než poděkovat za skvělou akci, věřím, že se se všemi opět setkám na příštím Spartan Race!


Spartan Race Sprint 2013 - výsledky

Ke stažení zde: absolutní, muži, ženy, tým.


Spartan Race Super 2013 - výsledky

Ke stažení zde: absolutní, muži, ženy, tým.Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

20.06.19:47Peter Ustinov - kde je slibovany videolog???+1
19.06.13:00Vittus - Ahoj, sháním tým do Vechece. Pokud máte místo nebo se chce..
11.06.14:47Majka - Safra, to bylo v tom lese po startu? :) On nebyl nikde žád..
11.06.14:44mike_prague - prvni prekazka byly sandbags :)
10.06.21:13Majka - Na Ronnie.cz bude videoreport z obou dní :)+3
10.06.20:56petrsak - Super v neděli byl super!!! Organizace skvělá, lidi skvělí..
10.06.20:32eschaia - AČR BUČOVICE 1.ROTA! *79*
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra