Reklama:

Michal Vrátný: "Kettlebell byl láska na první dotek."

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti


Jméno: Michal Vrátný
Datum narození: 19. 7. 1988
Znamení: rak
Bydliště: Praha
Sport: krav maga, kettlebell

Jméno Michal Vrátný by mohlo být synonymem slova aktivita. Tenhle člověk totiž dělá tolik věcí naráz, až je to k nevíře. Otevřel si svou tělocvičnu, kde vede tréninky kettelbellu, současně se věnuje sebeobrannému systému krav maga, pro jehož výuku vlastní instruktorskou licenci, trénuje brazilské jiu jitsu, boxuje a baví ho to natolik, že by se rád v budoucnu postavil do ringu. K tomu ještě pořádá sportovní semináře pro veřejnost, jiných se zase sám účastní z důvodu sebevzdělávání a autorskými texty zásobuje svůj portál Železná koule, který se, jak název sám už napovídá, tematicky věnuje hlavně oné železné kouli s madlem zvané kettlebell.

Ne vždy byl ale Michal tak sportovně aktivní. V jeho životě nastalo svého času i jedno „období temna“, kdy sport na nějakou dobu z jeho návyků vymizel. Bylo to během vysoké školy, kdy studoval IT a v IT hned také pracoval, takže místo pohybu vysedával 14 - 16 hodin denně u počítače, což si brzy vybralo svou daň. „Byl jsem unavený a stále ospalý, i když jsem spal třeba 10 hodin. K tomu jsem měl ještě asi o 20 kg víc, než mám teď,“ vzpomíná Michal na dobu svých studií.

Ovšem Michalovi nebylo souzeno tvrdnout po zbytek života u počítače a dál se křivit a tloustnout. Poděkovat za to může své zálibě v airsoftu, která dala směr veškerému jeho dalšímu vývoji.

S airsoftem začal Michal podobně jako většina ostatních: „Nejdřív jsme s klukama jen tak řádili po lese s kvérama, jak to většinou bývá,“ popisuje Michal ranou fázi své záliby. „Později jsme tomu ale chtěli dát vyšší úroveň, a tak jsme začali kopírovat reálné vojenské jednotky, sháněli jsme jejich autentické vybavení a také se snažili se zlepšit v taktice boje.“ Když pak takhle zapálení kluci dostali možnost zúčastnit se kurzů vedených instruktory ze speciálních jednotek, neváhali ani chvíli.

V krav maze jsem našel něco, co už jsem dlouho hledal...

A právě na tomto kurzu se Michal Vrátný poprvé setkal s krav magou, která v té době u nás byla známá většinou jen mezi vojáky, které v rámci několika seminářů proškolili izraelští instruktoři.

„V krav maze jsem našel něco, co už jsem dlouho hledal,“ přiznává Michal. Proto si okamžitě po kurzu našel pravidelné tréninky a od začátku trénoval tvrdě a víc než ostatní, aby se připravil na instruktorský kurz, o kterém ani nevěděl, zda se na něj dostane.

S instruktorským kurzem to nakonec Michalovi vyšlo a právě tento kurz byl jeho startem k naprosto novému životnímu stylu, při kterém toho už věru příliš nenasedí.


Michale, jak instruktorský kurz krav magy ovlivnil tvé rozhodnutí vyměnit život u počítače za život v tělocvičně?

Významně. Tenhle instruktorský kurz trval měsíc čistého času, kdy jsme cvičili 8 - 10 hodin denně, byl ale rozdělený na dvě části, mezi kterými jsme měli čas na zdokonalování svých nedostatků, takže reálná doba trvání kurzu byla nakonec téměř dva měsíce. Během kurzu nešlo myslet na nic jiného než na krav magu, takže mi bylo jasné, že práce do toho už zakomponovat nepůjde, a tak jsem skončil.

Jen tak? Bez toho, abys měl zajištěnou nějakou jinou výdělečnou činnost?

Já vždy do všeho skočím po hlavě a teprve pak zjišťuji, jaké to má následky. (smích) Ale tady to nebylo tak docela. Měly se totiž otvírat nové kurzy krav magy na Smíchově a po absolvování kurzu jsme je měli dostat na starosti.

Tak, to byl příběh o tom, jak Michal ke krav maze přišel. A co ten, jak přišel ke kettlebellu?

To šlo ruku v ruce. Všichni ti, kteří v krav maze něco znamenají, všichni vyšší instruktoři z Izraele, cvičili s kettlebellem v rámci obecné kondiční přípravy, tak jsem to chtěl zkusit také.

A?

A byla to láska na první dotek. První cviky s kettlebellem mě naučil Amnon Darsa, krav maga expert z Izraele. Do kettlebellu jsem se prakticky okamžitě zamiloval, takže jsem si začal pouštět cvičební videa, hledal si různé články a zjišťoval něco o jeho historii.

Co jsi zjistil?

Zjistil jsem, že kettlebell má své kořeny v Rusku a že ho ruská armáda stále používá k fyzické přípravě i k testování zdatnosti. U nich se tedy netestuje, kolik udělají kliků, ale kolik udělají třeba snatchů s kettlebellem. Druhá rovina užití kettlebellu je v tradičním kettlebell sportu, který je velmi populární v Rusku i na Ukrajině. Jedná se o silově vytrvalostní disciplínu, ve které se soutěží. Trochu se podobá vzpírání, ale nejde tam o maximální váhu v jednom zdvihu, ale o maximální počet opakování.

Jaký je tvůj přístup? Bereš kettlebell jako prostředek k všeobecné silové přípravě, nebo tíhneš ke kettlebell sportu a soutěžení?

Mým učitelem je Pavel Tsatsouline a jeho systém hardstyle. V jeho pojetí se kettlebell používá jako nástroj obecné silové přípravy.

Takže nemáš s kettlebellem soutěžní ambice?

Ne, já si hlavně užívám celý ten proces zlepšování. Můj primární cíl je jít na trénink zase další den a také mi jde o to, bych byl dostatečně silný a zdravý pro život i pro další sporty, které dělám.

Proč jsi dal ve své silové přípravě přednost kettlebellu před posilovacími stroji či klasickými činkami?

Zaprvé kvůli jeho jednoduchosti. Jedná se o obyčejnou železnou kouli s madlem, na které nejde nic rozbít, nikdy se jí nezničí display nebo nedojde baterka. Další věcí je, že pokud člověk trénuje s rozumem a kreativitou, vystačí si poměrně dlouho dobu s jedním 16kg kettlebellem, později si dokoupí ještě 24kg, 32kg a hrazdu a má všechno, co potřebuje. Nemusí tedy vlastnit celou sadu jednoruček, odpadá logistika s nakládáním činek.

Největší výhodou kettlebellu jsou ale balistické cviky jako swing, clean nebo snatch, které se prakticky s ničím jiným provádět nedají, a právě ty jsou středem celého kettlebell vesmíru.

Co člověku tyto cviky přinesou? Bude to i síla, přestože se v kettlebellu pracuje s mnohem nižšími váhami než v klasické posilovně?

Když se někdo bude věnovat powerliftingu, tak se neobejde bez toho, aby dělal mrtvý tah, bench a dřep. Ale pokud se budeme bavit o fyzické přípravě pro nějaký jiný sport, nebo o obecné kondiční přípravě úplně běžného člověka, bude pro něj kettlebell trénink zdravější a řekl bych, že i efektivnější a rychlejší než trénink s činkou a jednoznačně pro něj bude lepší než trénink na strojích.

Co se týče silové náročnosti, tak kettlebell tak trochu „mate tělem“. Díky svému tvaru a posunutému těžišti mimo úchop, stačí například v tlacích poměrně menší hmotnost kettlebellu k tomu, aby člověk efektivně sílil. Navíc kettlebell svým tvarem umožňuje úchop s neutrálním rovným zápěstím, což je o hodně zdravější jak pro zápěstí, tak pro rameno.

V posilovně ale zase můžeš jednotlivé svaly procvičit izolovaně, což s kettlebellem s největší pravděpodobností nejde.

To ne. My ale stejně tělo nebereme jako jednotlivé části a jednotlivé svaly, ale jako komplexní systém, který pracuje souvztažně. Když to vztáhnu třeba na úder v bojových sportech, tak to také není jen o tom, jak mám silný triceps, ale také o tom, jak dokáži zabrat nohama do země, jak dokáži středem těla spojit pánev a hrudník, jak umím v úderu pracovat s latissimem a v neposlední řadě jak silně dokážu zatnout úchop.

Může tedy kettlebell trénink zlepšit synchronizaci těla a pomoci tak lidem i v běžném životě?

Určitě a naše tréninky jsou i tak koncipované. V první fázi se snažíme kompenzačním cvičením pomoci lidem, kteří většinou celý den sedí. S těmi hodně protahujeme přední část těla a posilujeme zadní, na což se v běžných trénincích často zapomíná. Jakmile mají tohle za sebou, začínáme pracovat na technikách cviků a posléze také na síle.

Když člověk začne cvičit s kettlebellem, v jaké oblasti zaznamená nejdříve pokroky - v mobilitě, v aerobní zdatnosti, nebo v síle?

Jde to všechno ruku v ruce. Většinou každý člověk, který k nám začne chodit, přijde zhruba po 3 - 4 týdnech poděkovat, že ho přestala bolet záda, což bývá taková první změna. Pak se k tomu přidává to, že mají větší sílu, vytrvalost a že se jim často rozhýbou kyčle nebo ztuhlá ramena, což je také evergreen dnešní doby.

Takže kettlebell může fungovat i jako rehabilitační prostředek?

Mnoha sportovcům kettlebell pomohl. Za všechny bych jmenoval třeba slavného powerliftera Donnieho Thompsona, který jako první na světě překonal hranici 3000 liber v součtu všech liftů. Ten si svými tréninkovými hrátkami zničil záda natolik, že jednoho krásného dne skončil v kuchyni na zemi, kde se bezmocně povaloval asi 8 hodin, než ho odtamtud někdo zachránil A ten dnes nedá na kettlebell dopustit, protože díky swingu si dal zase záda dohromady. Takže kettlebell lze rozhodně využít i jako rehabilitační nástroj, ale musí se k tomu i odpovídajícím způsobem přistupovat, tedy cvičit s menšími váhami a důsledně dbát na techniku. A rada pro všechny, které bolí ramena. Začněte cvičit turkish get up a bude to dobré!

Kettlebell je nástroj velmi jednoduchý, a tak ani zásobník cviků nebude asi příliš obsáhlý. Jak to děláš, aby se lidé na tvých hodinách nenudili?

Zásobník cviků je opravdu poměrně omezen, ale nám to nevadí, protože razíme filozofii, že je lepší dělat méně věcí lépe. Proto stále dokola opakujeme tytéž věci, jen tak se v nich člověk může zlepšovat. A prostor pro zlepšování je veliký. Lze postupně zvyšovat váhu kettlebellů, zvedat obtížnost cviků… Kromě kettlebellů do hodin zařazuji také posilování s vlastní vahou, takže lidé se časem naučí klik na jedné ruce, s pokročilejšími skupinami děláme dřepy na jedné noze, dál se dá pokračovat třeba k přítahům na jedné ruce... Těch možností je jednoduše mnoho, takže když lidé chodí většinou dvakrát týdně hodinu, mají na spoustu let co dělat.

Pokud někoho cvičení s kettlebellem zaujalo, ale tradiční posilovny se nechce vzdát a kettlebell chce využít jen pro zpestření tréninku, jaké cviky bys takovému člověku doporučil?

Bezpochyby swing a turkish get up.

Pokud někoho ale povídání s tebou zaujalo natolik, že by chtěl vyzkoušet právě tvoje hodiny, má šanci?

Pokud by si chtěl někdo cvičení s kettlebellem jen vyzkoušet a zjistit, o čem vůbec je, budou pro něj nejvhodnější naše semináře, které pořádáme každý měsíc dva. Pokud už ale někdo ví, že kettlebell je to, co rozhodně dělat chce, pak může přijít na trénink a začít. Ale pokud chce někdo chodit přímo ke mně, bude si muset přivstat. Chystáme otevření ranních tréninků, ty odpolední jsou už beznadějně plné. Otevření nových večerních lekcí plánujeme na září.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

20.06.22:24Ibanus - Tvého srdce šampión. Viď? *79*
19.06.10:28Lucie - Ano, to je on.
18.06.21:42Luster - Maerlyn0: Cetl si poradne? daymoon: je Mismas: s hmo..
18.06.19:36Maerlyn0 - Neříkám, že kettlebell je není dobrá cvičební pomůcka, ale..+2
18.06.15:14daymoon - Je Michal Vratny Zelezna koule z fora?
18.06.15:08Mišmaš - Zdravím, články pana Vrátného hltám, s kettlebellem cvičím..+1
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 58 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra