Reklama:

Čeští bobisté drtí i v létě

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Ostatní

Ve čtvrtek 18. dubna 2013 byla v Míčovně Pražského hradu slavnostně podepsána přihláška Českého olympijského výboru na XXII. zimní olympijské hry ("ZOH") v Soči. Akce se zúčastnili i potenciální účastníci ZOH v Soči, tj. i zástupci Českého svazu bobistů a skeletonistů.

A jaký mají naši bobisté na únor 2014 cíl? Jejich úsilí v nastávající olympijské sezóně směřuje k účasti dvou pilotů na ZOH, resp. k co nejlepšímu umístění českého A týmu - v TOP 10.

Na následujících řádcích se dozvíte něco o jejich tréninku.

Standardní bobová sezóna začíná v říjnu a končí březnem. Pak se dráhy nechají rozmrazit a při nejlepším se využívají ke komerčním letním jízdám (jako např. v norském Lillehammeru). Bobistům však přichází kruté časy plné intenzivní atleticko-silové a speciální trenažérové přípravy, kterou i letos podpořily společnost, jako je Agrofert Holding, a. s. či Atex Sportswear. Reprezentantům pomáhají vydatně též resortní sportovní střediska Centrum sportu Ministerstva vnitra a SC Dukla.

Vstup do přípravné sezóny je krutý, většinou se shazují přebytečná zimní kila, naběhávají se kondiční kilometry a zejména se přitvrzuje v posilovně.

"Přípravu na olympijskou sezónu v žádném případě neberu na lehkou váhu. Od letošního roku jsem se svěřil do rukou zkušeného atletického trenéra Petra Šarapatky a v době, kdy mnozí ještě regenerují z minulé zimy, absolvuji běžeckou přípravu," uvádí Jaroslav Kopřiva, který by se rád se svým pilotem Radkem Matouškem podíval nejen na lednové MS juniorů, ale zejména i do Soči. Zmiňovaný trenér nepomáhá s atletikou jen jemu. V jeho stáji jsou též mladé opory jako zmiňovaný Matoušek, dále Dominik Dvořák či Jan Carda. Ten k tomu dodává: "Rychlost ladíme i na atletických závodech. Každý týden běžím závod na 60, 100 či 200 metrů, popř. překážky či nějakou techniku." Formu dva naposled jmenovaní zkoušeli dokonce i v rámci víkendové atletické extraligy. Skupinku připravující se na ASK Slavia Praha doplňuje matador Bohman, který je nyní nejstarším aktivním závodníkem chystajícím se už na svou třetí olympiádu a na přelomu tisíciletí reprezentoval ČR právě i v atletice.

S tím je spojena i změna posilovacího režimu. "Nohy v posilovně rozhodně nešetřím, ale místo velkých objemů se dostávám do období velkých vah," upřesňuje Jan Stokláska. "Například hmotnost na sedech se nyní pohybuje i přes 200 kg a půjde to rozhodně výš." Pilot českého A týmu Jan Vrba vzhledem ke svým problémům s páteří aktivně využívá balančních pomůcek: "V jarním období, kdy jsem potřeboval po sezóně aspoň měsíční pauzu, je velmi důležité nejdříve zpevnit tělesné jádro před samotným tréninkem. Říkáme tomu příprava na trénink a trvá zhruba 3 týdny." A další pilot Vláďa Hladík dodává: "Nohy tak nijak zvlášť na objemu neztrácí, jsou nejvýznamnější svalovou partií bobisty, a tak jejich trénink zabere nejvíc času, nicméně horní část těla je ve sprinterském tréninkovém plánu zanedbávána a k jejímu zmohutnění a zesílení se dostanu až během léta kdy se začne blížit bobová sezóna. Prozatím tak prsům a pažím musí postačit jeden 'tajný' trénink týdně (obvykle místo trenérem nakázaného klusu)." "Jádrem silového tréninku pro posílení trupu a celkové silové dynamiky jsou pak nesčetná množství vzpěračských cvičení, zejména trh či přemístění," upřesňuje atletický a teď už i tak trochu bobový trenér Petr Šarapatka.

"Máme v týmu pracovně vytížené reprezentanty, jako např. Michala Vacka či Dominika Suchého zotavujícího se po zraněních a následné operaci, ale v zásadě každý absolvujeme 2 - 3 silové tréninky v týdnu. Pondělní je hodně na váhy - sedy nebo dřepy ve 4 - 5 sériích a 4 - 8 opakováních, váhy 150 - 200 kg. Stejné počty sérií a opakování na přemístění, avšak zde se váhy liší dle aktuální kondice každého z nás. Následují jedinečné bench-pressy dle chuti, kde jedem opakování kolem metráku, větší váhy přijdou na řadu až v pozdním létě, výstupy atd. Čtvrteční tréninky jsou víc o dynamice, takže podřep a výskok střídá zakopávání, následují trhy a různá silově dynamická cvičení na schodech či na dráze, či klasické kruháče. V sobotu si každý dopřeje 'gymfit' dle vlastní chuti a uvážení, aby v zimě při závodě v televizi nevypadal 'vychcíple'," s úsměvem dodává Bohman.

V sobotu 8. června 2013 bobisté v Liberci na trenažéru nad atletickým stadiónem pořádají tradiční jarní testy. Přijďte také vyzkoušet svou sílu a rychlost, případně je podpořit.

Bobu zdar!

Foto:
archiv ČSBS


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

30.05.21:42TIGR - Jsou to frajeři, držím jim palce! *22* *79*
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínRoelly Winklaar: exhibice 2 týdny pře...
Zodiak411 (21:54) • Sám jsi potvrdil má slova z prvního komentáře a ani o tom nevíš :) Už radši nic nepiš....
magazínRoelly Winklaar: exhibice 2 týdny pře...
Paulie02 (20:40) • 70mMyW!53 ... jedna perla za druhou :D
magazínRoelly Winklaar: exhibice 2 týdny pře...
70mMyW!53 (17:34) • a pokud se bavime o zadech se vsim vsudy (whole siluet, kostra, separece,...) tak aspo...
magazínRoelly Winklaar: exhibice 2 týdny pře...
70mMyW!53 (17:26) • ja za zada nepovazuju jen svalove partie jako laty, spodni zada a stredni zada...tedy t...
magazínKeone Pearson - naturální vítěz Arnol...
jari (16:48) • Nepodceňuju sílu genetiky, že se tu a tam objeví prostě hříčka přírody, ale léta zkušen...
NOVÉ INZERÁTYpráce Skladník/přípravář v Ronnie.cz
Společnost Dafit, s. r. o., provozovatel sportovního obchodu Ronnie.cz, hledá do svého týmu (do c...
bazar Magazíny Muscle & Fitness a Svět kulturistiky
Prodám fitness magazíny Muscle & Fitness a Svět kulturistiky ve výborném stavu, kolem 100 časopisů včetně všech plakátů které uvnitř jsou od roku 2009-2017, ale ne vždycky všechny čísla z daného roku. Pouze osobní předání v Litoměřicích. Cenu nabídněte. Ale přibližně kolem 1000,-Kč. Nabídky psát do SMS.
práce Hledáme trenéry
Do našich privátních studií na Andělu a na Florentinu hledáme nové trenéry. Pokud jsi komunikativ...
bazar Puzzle mats
Zdarma 6ks 1m x 1m puzzle mats / karate /, starší používané. K vyzvednutí: Praha 3 - 24.2. - 26....
seznamka parťák-parťačka na hory a skály
Ahoj všem, hledám někoho na společné akce v horách /skialp, ferraty, lezení, ledovec/ celá ČR a S...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra