Reklama:

Studie: Efekt před- a potréninkového nápoje na organismus

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Suplementace

Všichni, kdo se zajímají o silové sporty, se jistě už setkali s pojmem předtréninkový a potréninkový nápoj. Předpokládám, že velká část návštěvníků stránek Ronnie.cz již nějaký ten před- či potréninkový nápoj vyzkoušela/zkouší/konzumuje. Vyšel již nespočet studií, které se zabývaly vlivem této suplementace na míru proteosyntézy, regenerace svalové tkáně, glykogenové superkompenzace, změny síly atd. Nicméně nejsem si vědom, že by proběhl výzkum ohledně vlivu těchto nápojů na kardiovaskulární systém. To se ale v březnu nynějšího roku změnilo, jelikož vyšla studie, která se zaměřila na vliv výše zmíněné suplementace na kardiovaskulární systém a také obsah tuků v těle.

Dvojitě zaslepené studie se zúčastnilo 29 zdravých mužů, kteří již měli zkušenosti s posilováním alespoň po dobu jednoho roku a pravidelně trénovali s frekvencí minimálně 3x týdně. Čtyři týdny před započetím studie vysadili veškerou stávající suplementaci (vyjma multivitamínových preparátů, pokud je užívali). Tréninkový program byl naplánovaný na 6 týdnů a účastníci byli rozděleni do dvou skupin - kontrolní (placebo) a experimentální, která užívala dva multikomponentní suplementy. Tyto suplementy obsahovaly syrovátkový protein, kaseinovou bílkovinu, BCAA, kreatin, β-alanin, kofein a L-arginin. Obsah bílkovin v nápoji byl 18 g před tréninkem, respektive 20 g po tréninku (0 g sacharidů a 0 g tuků). Nápoj byl konzumován 15 minut před tréninkem a další dávka neprodleně po tréninku. Kontrolní skupina konzumovala ve stejné časy izokalorický nápoj obsahující maltodextrin. V netréninkové dny konzumovaly skupiny své přidělené dávky vždy ráno.

Výzkumníci zkoumali mimo jiné vliv suplementace hlavně na krevní tlak, tepovou frekvenci, změnu tělesné stavby a různé biochemické ukazatele zdravotního stavu. Výsledky studie ukázaly rozdílné změny v oblasti tělesné kompozice. Údaje, které se konkrétně měřily, byly aktivní hmota, celkový tělesný obsah tuků a procentuální zastoupení tuků v androidních a gynoidních oblastech.

Výsledky

Množství aktivní hmoty účastníků před započetím studie bylo kolem 67 kg. Na konci studie měla kontrolní skupina o 1,9 % aktivní hmoty více a experimentální dokonce o 4,2 %. Obsah celkového zastoupení tuků klesl u experimentální skupiny o 1,2 %, respektive o 0,9 % u placebo skupiny. Množství tuku v androidní oblasti se zmenšilo o 1,8 % - 1,6 % u obou skupin, v gynoidní oblasti zhubli zástupci experimentální skupiny o 0,3 % více než účastníci ve skupině kontrolní.

Studie mimo jiné ukázala, že suplementace výše uvedených látek nemá po dobu 6 týdnů žádný negativní vliv na kardiovaskulární systém, respektive nedošlo k žádným změnám u měřitelných ukazatelů.

Závěr

Studie jasně dokazuje pozitivní vliv zvýšeného příjmu bílkovin v předtréninkové a potréninkové době na změnu tělesné kompozice, respektive zvýšení obsahu aktivní tělesné hmoty (svaloviny) a redukce hmoty tukové.


Zdroj:
Ormsbee JM et. al. The effects of pre- and post-exercise consumption of multi-ingredient performance supplements on cardiovascular health and body fat in trained men after six weeks of resistance training: a stratified, randomized, double-blind study. N&M (2013). Dostupné z: http://www.nutritionandmetabolism.com/content/10/1/39

Foto:
tuareq/SXC


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

27.05.15:17Magumi - Díval jsem se do studie, ale nenašel jsem žádnou informaci..+1
27.05.13:59amoresPE - Zaujimavy clanok, ale v podstate nic nove, co by ma prekva..+1
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 3 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra