Reklama:

Roman Gomola: "TRX procvičí komplexně celé tělo."

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti


Jméno: Roman Gomola
Datum narození: 8. 12. 1973
Znamení: střelec
Bydliště: Praha
Zaměstnání: fitness trenér

Jako dítě začínal Roman s fotbalem, ovšem tato míčová hra ho příliš neuchvátila. Přesedlal tedy na atletiku a tam se našel. Nejvíce mu seděly krátké tratě, hlavně stovka, kde mohl uplatnit své sprinterské dispozice. Díky nim ho v osmnácti letech oslovil učitel tělocviku s nabídkou, zda by nechtěl zkusit ještě jiný sport, ve kterém se sprinteři také skvěle uplatňují, a tím jsou boby. Roman boby nejenom zkusil, ale také u nich zůstal a ještě v roce 2011, ve svých 37 letech, jel světový pohár.

V současné době se Roman Gomola věnuje hlavně práci fitness trenéra a vede čím dál oblíbenější lekce TRX. Mezi ty, kteří k němu chodí cvičit patří nejen běžná klientela, ale také vrcholoví sportovci nebo známé tváře šoubyznysu. Ve svém přístupu ale nedělá Roman rozdíly. "Klidně zařvu na každého a neberu si servítky," přiznává s úsměvem. "Ale máme i srandu," dodává okamžitě, což jistě jeho klienti potvrdí.

Romane, jak dlouho už pracuješ jako fitness trenér a co tě k tomu přivedlo?

Trenéra dělám asi od roku 2000 a dostal jsem se k tomu díky sportům, které jsem dělal - atletice a bobům. V rámci tréninku jsem trávil hodně času v posilovně, a tak za mnou začali chodit kamarádi, kteří chtěli také cvičit, jestli bych jim neporadil s tréninkem. Později jsem si ještě udělal trenérskou školu a tak to celé začalo.

Nyní se hodně věnuješ cvičení s TRX, což mě obzvlášť zajímá. Pamatuješ si, kde jsi TRX viděl poprvé, a tušíš, kde má tenhle typ cvičení svůj původ?

TRX je záležitost stará asi 30 let. Popruhy k posilování s vlastním tělem používaly americké jednotky Navy Seals v ponorkách nebo vojáci v terénu na akcích, kde neměli posilovnu, ale potřebovali si udržovat kondici. Já cvičení s TRX viděl poprvé u hokejistů a na základě toho jsem si našel i nějaká videa. Cvičení se mi hrozně zalíbilo, tak jsem se toho hned chytnul. Když jsem začal vypisovat první hodiny, přišli mi třeba jen jeden, dva lidé, postupně ale zájem o TRX rostl a nyní se cvičí snad v každém fitku a hodiny jsou plné.

Proč myslíš, že se TRX těší takové oblibě? Co lidem nabízí navíc oproti jiným fitness aktivitám?

Mnoho lidí klasická posilovna nebaví, navíc tam často cvičí špatně a přetěžují pouze velké svalové skupiny. Při TRX se zapojuje mnohem víc svalů najednou, aktivizují se svaly hlubokého stabilizačního systému a lidé cítí cvičení úplně jinak. Ne nadarmo se TRX cvičení označuje jako funkční trénink. Tělo při něm pracuje v jiném režimu, zapojuje svaly komplexněji a člověk nepotřebuje zvedat tak velké váhy, aby získal sílu. Výhodou je i to, že popruhy TRX se dají sbalit do malého balíčku a vzít kamkoli. Toho využíváme při našich fit kempech v přírodě, kdy si jdeme třeba zaběhat do lesa, každý si nese svůj sáček s TRX, které cestou někde zavěsíme a procvičíme celé tělo, aniž bychom museli být zavření někde v tělocvičně.

Tak to je určitě velké plus. Mnoho lidí má ale zafixováno, že TRX je strašný masakr, a má z něj obavy. Pro koho je tedy toto cvičení vhodné?

Lidé nesmí koukat na YouTube pouze na profíky, kteří předvádí cviky nejvyšších obtížností. Cvičení s TRX je vhodné úplně pro každého, jelikož se cvičí pouze s vahou vlastního těla, navíc každý si náklonem těla určí míru obtížnosti cviku, takže se není čeho bát. S TRX mohou cvičit lidé všech úrovní kondice i všech věkových kategorií. Nejmladší dítě na mé lekci bylo asi sedmileté, ale TRX cvičím třeba i s režisérem Jiřím Menzelem, kterému je 75 let.

Máte lekce rozdělené na začátečnické a pokročilé, nebo všichni chodí dohromady?

Jelikož už hodiny TRX vedu dlouho, jsem schopný si vzít na lekci začátečníky i profíky a každému naordinovat trénink přiměřený jeho schopnostem. Většinou je skladba tréninku pro všechny stejná, pouze s tím, že začátečníci dělají méně opakování, zatímco profíci dostanou naopak naloženo. Mám s takto smíšenými lekcemi dobrou zkušenost, protože je to motivace pro všechny. Na hodiny mi chodí profesionální sportovci jako Adam Sebastian Hencelet, momentálně náš nejlepší desetibojař, kanoisté Filip Dvořák s Jardou Radoněm, třetí z olympiády, Zuzka Hejnová, třetí z olympiády na 400 m překážek, nebo Pavel Maslák, mistr Evropy na 400 m, a ostatní klienti se jim snaží při hodinách co nejvíc přiblížit. Obrovsky to ale motivuje i profíky, pro které je TRX trénink díky přetížení velkých svalových skupin také náročný, ale snaží se, protože nechtějí dopustit, aby byli ostatní lidé lepší než oni.

Takže je to výhodné pro všechny strany.

Přesně, navíc takové hodiny mají úplně jiný náboj.

Jaký přínos mají TRX lekce pro profesionální sportovce?

Právě v tom, že většina vrcholových sportovců dělá klasickou atletickou činku, kde přetěžují jen svaly, které už mají přetížené, ale neumějí aktivovat svaly hlubokého stabilizačního systému. A právě ty jim mohou pomoci k daleko většímu výkonu. Dělám s nimi i tzv. balance fitness, což je cvičení, které jsem vymyslel asi před 10 lety, s jehož pomocí zvyšujeme sílu, dynamiku a výbušnost. Tímto tréninkem se snažím aktivovat jejich tělo trochu jiným způsobem, než jsou zvyklí.

Takže TRX je vhodným doplňkovým tréninkem i pro vrcholové sportovce?

Určitě. V současné době používají TRX snad všechny reprezentace - atleti, fotbalisté, kanoisté, kajakáři, hokejisté, prostě všichni, což svědčí o tom, že má tenhle typ tréninku opravdu něco do sebe.

Dá se cvičením na TRX nabrat i svalová hmota?

TRX zlepšuje hlavně celkovou kondici, takže pro koho je primární růst svalové hmoty, ať zůstane u činek. Cvičení s TRX sice zvyšuje sílu, výsledkem jsou ale spíš atletické postavy než velké svaly.

TRX jsou jednoduché popruhy. Dá se s nimi vymyslet dost cviků, aby byl trénink dlouhodobě pestrý, zábavný a poskytoval člověku pořád impuls k rozvoji?

Repertoár cviků s TRX je strašně velký, navíc lze udělat i to, že se k popruhům přidá ještě bosu, a cvičení dostává zase úplně jiný rozměr. TRX se dá kombinovat i s dalšími pomůckami, takže možností, jak cvičit, je opravdu velmi mnoho. A jelikož trénuji sportovce, kteří patří ke světové špičce, neustále vymýšlím nové cviky a nové možnosti, které by jim mohly pomoci zlepšovat se.

Pracuješ se špičkovými atlety, trénuješ známé osobnosti, tvoje hodiny jsou plné... Čím to, že jsi jako trenér tak oblíbený a vyhledávaný?

Nevím. Asi proto, že se na lidi nebojím zařvat. (smích)

Každý člověk je jiný, každý potřebuje trochu jiný přístup a jiný trénink. Myslíš, že máš ten dar, intuici a samozřejmě ty zkušenosti, abys kouknul na člověka a věděl, co přesně potřebuje?

Mám, a proto to dělám.


Na TRX lekci s Romanem GomolouLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

04.06.08:23Dr.Manhattan - Je to fakt skoro o nicem
04.06.07:07DiamonD123 - Díváš se na to z blbýho pohledu *1* Ty TRXka jsou fakt dob..
04.06.04:43Smile04 - pozor jmenuje se to TRX RIP TRAINER... a kdo se vydrží nes..
04.06.04:41Smile04 - achjo...zase to trx...já to zatím viděl jenom se válet na ..
03.06.09:47katushka - TRX je super!!! *52* -2
03.06.08:54Darexy - TRX mohu jen a jen doporučit, je to pořádný záhul pro tělo..-2
02.06.16:43RavenStalker - Tak se mi to líbí, hezky na férovku a nemazat lidem med ko..+2
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 6 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínRonnie Coleman po lednové operaci opě...
Lukana (20:07) • jj, asi nechápeme. Dva tréninky, operace, dva tréninky operace. Jde vidět, že kromě těh...
magazínMichal Križánek - ramena a bicepsy př...
Spazik (14:25) • Solo vypadá super kde kdo. Na podiu v porovnání s ostatními se ukáže :-)
magazínMichal Križánek - ramena a bicepsy př...
70mMyW!53 (12:02) • Curry zas nema nijak uzke klicni kosti,to Heath je ma uzssi.... potom je mel uzke i Lev...
magazínRonnie Coleman po lednové operaci opě...
PavelV (10:28) • Myslím, že vůbec nechápete o co jde. Každý z nás ví, co by měl dělat. Spořit si na důch...
magazínRonnie Coleman po lednové operaci opě...
Lukana (09:40) • Taky jsem říkal, že by mohl zapojit hlavu, alespoň někoho jiného a překonat svoje ego....Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra