Reklama:

Historie světové kulturistiky:
Období 1937 - 1964

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Ostatní

Úterní úvod do historie světové kulturistiky definoval pravidla žebříčku,
který bude provázet tento příběh kulturistických legend.

Dnešní díl se bude věnovat počátkům soutěžní kulturistiky, která se datuje od roku 1937 až po vznik dnes naprosto dominantní soutěže Mr. Olympia, která vznikla v roce 1965.

40. léta

První soutěží, která přesahovala národní úroveň, byla Mr. Europe 1937, ale z pohledu našeho historického žebříčku (jehož pravidla jsou definována v úvodním díle) byl prvním významným momentem rok 1940, kdy svět poznal Johna Grimeka. John Grimek byl reprezentant USA ve vzpírání, který v roce 1936 vybojoval na olympijských hrách 9. místo, aby se poté vrhnul na kulturistiku. John získal ve svých 29 letech svůj první velký titul na Mr. America AAU 1940, který obhájil i v roce 1941. Po této obhajobě začalo platit pravidlo, že absolutní vítěz Mr. America se této soutěže již nesmí v budoucnu účastnit. K titulu se tak dostal za Grimekem vždy druhý Frank Leight. Z pohledu žebříčku je toto pravidlo pro šampióny tohoto období nevýhodou, resp. je ochuzuje o možnost získávání více bodů. Dnes není nikomu odepřena možnost sbírat body do žebříčku. Mr. Olympia i Arnold Classic může každý obhajovat až do aleluja. John Grimek po zavedení tohoto pravidla pár let nesoutěžil.

Mr. America AAU byla nejprestižnější soutěží té doby, ale tímto pravidlem vznikl prostor pro vznik dalších soutěží s ještě větší kvalitou, protože nikdo nechtěl po dobytí Mr. America se svou kariérou končit. A tak vznikaly různé soutěže (America's Finest Physique, Most Muscular Man in America, Best Developed Athlete in America, York Perfect Man), které se ale nikdy nezopakovaly. Více ročníků se podařilo uskutečnit soutěžím Pro Mr. America (5x), Mr. World, Mr. USA a World-Universe FICH. Skutečnou cílovou destinací šampiónů té doby se stávala nejčastěji federace NABBA, která začala pořádat Mr. Universe v roce 1948 a v roce 1952 přidala Universe Pro NABBA, což byla soutěž pro profesionály. Skutečně pravidelnými soutěžemi této doby se staly i Mr. Europe od roku 1950, Mr. America IFBB a Mr. Universe IFBB od roku 1959.

Největší souboje tohoto období se dají spočítat na prstech jedné ruky. Soutěží tehdy příliš nebylo a závodníků jakbysmet. Pravidlo, že se vítěz nesmí účastnit následujících ročníků, velkým soubojům také příliš nenahrávalo. Přesto se párkrát i ty největší hvězdy postavily na jedno pódium.

V roce 1947 přišel s myšlenkou dostat nejlepší kulturisty na jedno pódium první vítěz Mr. America AAU 1938 Bert Goodrich, který se ukázal jako nejlepší promotér soutěží té doby. Soutěž se jmenovala sice „jen“ Mr. USA, ale očekávání souboje tria Reeves, Ross, Grimek bylo zárukou, že se bude jednat o největší soutěž roku.

John Grimek se po 4leté odmlce vrátil, když v roce 1946 získal titul Most Muscular Man in America. Steve Reeves byl držitelem titulu Mr. America AAU 1947 a Clarence Ross získal titul Mr. America v roce 1945 a o rok později i Pro Mr. America. Nyní se měli všichni utkat o titul Mr. USA 1948. K souboji ještě ale nedošlo, protože Johnu Grimekovi se narodil syn, a tak pozdravil fanoušky pouze prostřednictvím telegramu. Ve vzájemném souboji mezi Reevesem a Rossem uspěl starší Clarence Ross.

Steve Reeves, George Eiferman,
Armando Tanny, Clarence Ross
Ještě na podzim téhož roku zavítal John Grimek i Steve Reeves do Londýna na první ročník Mr. Universe NABBA. Z vyrovnaného souboje vyšel jako poražený opět Steve Reeves, a tak zůstával John Grimek stále neporažený. Steve Reeves se v tomto roce přeci jen dočkal vítězství, když získal titul Mr. World. Grimek ani Ross na pódiu ale nestáli.

Již v roce 1949 se fanouškům splnil sen, když se dočkali na pódiu Mr. USA vzájemného souboje celého tria. Myslím, že když si tehdejší Mr. USA představíte ve formátu Arnold Classic, nebudete daleko od pravdy. Soutěž pro 4500 diváků byla spojena s Miss USA s účastí známých celebrit. Program byl obohacen o vystoupení nejlepších artistů své doby a o soutěž strongmanů, kterou mimochodem vyhrál George Eiferman výkonem v bench-pressu 20 opakování se 113 kg. Na svou dobu šlo o velkou událost.

Historický žebříček do r. 1949
1. John Grimek 30
2. Clarence Ross 20
3. Steve Reeves 17
4. Frank Leight 13
5. Steve Stanko 12
6. Dan Lurie 12
7. Bert Goodrich 10
8. Jules Bacon 10

Z 15členného startovního pole Mr. USA 1949 se dostali na finančně ohodnocená místa Armando Tanny, který byl nejvyrýsovanějším mužem na pódiu a patřila mu 5. pozice, George Eiferman, který byl nejmohutnější, což mu vyneslo 4. místo. Souboj se skutečně udál mezi očekávaným triem. Stevu Reevesovi chyběla dostatečná forma, a tak se opět zařadil za své protivníky. Clarence Ross dominoval nejlepšími břišními svaly, což si většinou zasloužilo označení nejvíce symetrického muže na pódiu. Spojením všech těchto atributů byl John Grimek. Měl údajně tak velká ramena a hrudník, že mu nekvalitní světlo zastínilo zbytek postavy, přesto rozhodčím neušla ani jeho symetrie, skvělá lýtka a připravenost. A jaké bylo tehdy hodnocení rozhodčích? Rozhodčí nerozdávali žádné body, ale zavřeli se do místnosti, kde se nakonec museli shodnout na konečném pořadí.

Pro Johna Grimeka to byla poslední soutěž jeho kariéry, během které nepoznal hořkost porážky. Jeho nadvláda je vidět i na našem historickém žebříčku do roku 1949. K tomu si ještě připomeňme zákaz obhajoby titulů, který mu zabránil sbírat další vavříny. V žebříčku se od zbytku kulturistů oddělili i druhý Clarence Ross a třetí Steve Reeves.Steve Reeves na Mr. World 1948


50. léta

Reg Park a Steve Reeves
Na začátku 50. let byla kariéra Johna Grimeka ukončena a Clarence Ross si dal od soutěžení pauzu. Steve Reeves měl volné pole, a tak se vydal do Londýna pro titul Mr. Universe NABBA, který mu před dvěma lety vyfoukl John Grimek. V Londýně našel Reeves velmi vyrovnaného soupeře v podobě Rega Parka. 95 kg vážící Reg tehdy nabídl lepší vyrýsování a srovnatelné objemy, ale na krásnou postavu a slavné jméno Steva Reevese s 5 kilogramy navíc to nestačilo.

Ještě v roce 1950 si Reg Park připsal na své konto další tituly - na Mr. Europe a Best Developed Man in America, kterou pořádali bratři Weiderové. Na dalším ročníku Mr. Universe NABBA se již Reg Park dočkal vítězství. Perličkou této soutěže je páté místo Joea Weidera. Po těchto vítězstvích postrádal Reg Park motivaci a hlavně cíle, které by mohl dobýt, a tak se na pár let odmlčel.

Postavy Steva Reevese, která oplývala výraznou symetrií (lýtka, paže a krk měřily shodně 46 cm), si brzy všimli tehdejší magnáti filmu v Itálii, a tak se Steve od roku 1954 věnoval natáčení filmů, kterých bylo celkem 17. Nejznámější je jeho role ve filmu Herkules z roku 1957. U posledního filmu v roce 1969, Dlouhá cesta z pekla, se stal také spolutvůrcem scénáře. Steve Reeves byl až do příchodu velké popularity Arnolda Schwarzeneggera nejznámějším kulturistou světa.

Vraťme se na začátek 50. let. V roce 1951 byl na vrcholu své kariéry i John Farbotnik, když po zisku titulu Mr. America AAU získal i vítězství na soutěži Pro Mr. America 1951 a World-Universe FICH 1951. Rok 1952 patřil Jimu Parkovi, jehož kariéra se odehrála sice v krátkém období, ale Jim toho stihl hodně: vítězství na Mr. America AAU (1952), Mr. World AAU (1952) a Universe Pro NABBA (1954).

V roce 1953, kdy Jim Park nezávodil, na sebe poprvé výrazněji upozornil Bill Pearl, který získal prvenství na Mr. America AAU a Mr. Universe NABBA.

Clarence Ross se vrátil po 6 letech na soutěžní pódium, aby získal titul Universe Pro NABBA 1955. Jenže neuspěl, když ho po vítězství v kategorii porazil v souboji o absolutní titul Leo Robert. Další start naplánoval Clarence Ross na Mr. USA 1956, kde se jeho kroky střetli s Billem Pearlem. Titul si odnesl Bill Pearl před zklamaným Clarencem Rossem, kterému nevyšla forma. Přesto to stačilo na druhé místo před bronzovým Irvinem Koszewskim. Poté se Bill Pearl pokusil v roce 1956 dobýt nejvyšší titul Universe Pro NABBA, ale tehdy ho ještě zastavil Jack Delinger, který netušil, že tak bude jediným mužem historie, který Billa Pearla porazil.

Po Regu Parkovi byl nejlepším Evropanem těchto let Francouz James Mathe, který vyhrál v padesátých letech rekordní 4 tituly Mr. Europe, ale na světové úrovni se neprosadil. Zkoušel to v roce 1955 na Universe Pro NABBA, ale ve vyšší kategorii mu patřila "až" 4. příčka.

Historický žebříček do r. 1958
1. John Grimek 30
2. Clarence Ross 28
3. Steve Reeves 21
4. Bill Pearl 20
5. Jim Park 16
6. John Farbotnik 16
7. Reg Park 14
8. Dick DuBois 14
9. Ray Schaefer 14
10. Jack Delinger 13

Trochu odděleným světem byly soutěže federace FICH, kde v padesátých letech kraloval Američan japonského původu Tommy Kono, který si připsal 4 vítězství na World-Universe FICH. Tento titul získal například i John Farbotnik a Bob Gajda.

V roce 1958 zažil svět kulturistiky jeden velký comeback, když se na Universe Pro NABBA objevil slavný Reg Park, aby se stal prvním mužem na světě, který získal dva nejvyšší tituly federace NABBA. V případě Parka se jedná o jeden titul profesionální (1958) a amatérský (1951), což je ale dáno tím, že se v roce 1951 profesionální soutěž NABBA ještě nekonala. Po sečtení bodů do roku 1958 se dostáváme k pořadí v žebříčku, kterému stále vévodí velké trio Grimek, Ross, Reeves, ale jen bod za Reevesem je Bill Pearl. Reg Park je i přes svou slávu díky své pasivnější kariéře "až" sedmý, ale Regova kariéra přesahuje časový rámec tohoto dílu a sahá dokonce až do třetího dílu. To znamená, že Reg neřekl své poslední slovo.Reg Park a Steve Reeves na Mr. Universe NABBA 1951


60. léta

Historický žebříček do r. 1961
1. John Grimek 30
2. Clarence Ross 28
3. Bill Pearl 26
4. Steve Reeves 21
5. Jim Park 16
6. John Farbotnik 16

Indián Bill Pearl měl zvláštní kariéru plnou superlativů. Zvláštní v tom slova smyslu, že závodil v průměru jen jednou za 4 roky, a to v letech 1953, 1956, 1961, 1967 a 1971. Svůj druhý pokus podmanit si svět profesionálů NABBA načasoval Bill na rok 1961. Jeho hlavní konkurenti byli Len Sell a Earl Maynard. Bill Pearl ale opět potvrdil svou suverenitu a posunul se tímto vítězstvím v žebříčku před Steva Reevese na třetí místo.

Po roce 1961 se již objevují na medailových umístěních velká jména pozdějších let: Larry Scott, Harold Poole, Serge Nubret, Earl Maynard nebo Chuck Sipes. Ale získané body vpustí do elitního TOP 10 žebříčku jen vítěze Universe Pro NABBA z roku 1964 Earla Maynarda, a to na 9. místo před Johna Farbotnika.

Dále se do vyšších pater žebříčku v tomto období probojoval svěřenec Billa Pearla Ray Routledge, který získal více bodů do žebříčku trochu paradoxně tím, že titul Mr. America AAU získal až na čtvrtý pokus v roce 1961. Předtím skončil 2x na stříbrné pozici. V roce 1961 přidal ještě titul Mr. Universe NABBA (1961), ale na nejvyšší titul federace NABBA Universe Pro nestačil, když se musel v roce 1962 těsně sklonit před Lenem Sellem, který se o získání tohoto titulu pokoušel také již třetím rokem. Další posun do TOP 10 zaznamenal již 15 let soutěžící George Eiferman, který ještě v roce 1962 ukořistil titul Mr. Universe IFBB. Pokud tedy uzavřeme toto období v roce 1964, dojdeme k tomuto bodovému součtu nejlepších šampiónů:

Historický žebříček do r. 1964
1. John Grimek 30
2. Clarence Ross 28
3. Bill Pearl 26
4. Steve Reeves 21
5. Ray Routledge 18
6 Len Sell 17
7 George Eiferman 17
8 Jim Park 16
9 Earl Maynard 16
10 John Farbotnik 16

V příštím díle se můžete těšit na období od vzniku Mr. Olympia (1965) až do roku 1969.Bill Pearl


Rok Dominantní soutěž Vítěz Prestižní soutěže Vítězové Universe Pro NABBA
1937 Mr. Europe Jacques Pasquet
1938 Mr. America AAU Bert Goodrich Mr. World Emil Bonnet
1939 Mr. America AAU Roland Essmaker Mr. Europe Oscar Heidenstam
America's Finest Physique Bert Goodrich
1940 Mr. America AAU John Grimek
1941 Mr. America AAU John Grimek
1942 Mr. America AAU Frank Leight
1943 Mr. America AAU Jules Bacon
1944 Mr. America AAU Steve Stanko
1945 Mr. America AAU Clarence Ross
1946 Pro Mr. America Clarence Ross Mr. America AAU Alan Stephan
Most Muscular Man in America John Grimek
1947 Mr. America AAU Steve Reeves Mr. Universe Steve Stanko
1948 Mr. World Steve Reeves Pro Mr. America Floyd Page
Mr. Universe NABBA John Grimek
1949 Mr. USA John Grimek Mr. America AAU Jack Delinger
Pro Mr. America Armand Tanny
1950 Mr. USA Armand Tanny Mr. America AAU John Farbotnik
Mr. Universe NABBA Steve Reeves
1951 Pro Mr. America John Farbotnik Mr. America AAU Roy Hilligenn
Mr. Universe NABBA Reg Park
1952 Mr. World AAU Jim Park Mr. America AAU Jim Park Juan Ferrero
Mr. Universe NABBA Mohamed Nasr
1953 Mr. America AAU Bill Pearl Mr. Europe James Mathe
Mr. Universe NABBA Bill Pearl
1954 Pro Mr. America Elias Rodriguez Mr. America AAU Dick DuBois Jim Park
Mr. Universe NABBA Enrico Tomas
1955 Mr. America AAU Steve Klisanin Mr. Europe James Mathe Leo Robert
Mr. Universe NABBA Mickey Hargitay
1956 Mr. USA Bill Pearl Mr. America AAU Ray Schaefer Jack Delinger
Universe AAU Steve Klisanin
1957 Mr. USA Dick DuBois Mr. America AAU Ron Lacy Arthur Robin
Mr. Universe NABBA John Lees
1958 Mr. America AAU Tom Sansone Mr. Europe Ray Schaefer Reg Park
Mr. Universe NABBA Earl Clark
1959 Universe IFBB Eddie Silvestre Mr. America AAU Harry Johnson Bruce Randall
Mr. Universe NABBA Len Sell
1960 Universe IFBB Chuck Sipes Mr. America AAU Lloyd Lerille Paul Wynter
Mr. Universe NABBA Henry Downs
1961 Mr. America AAU Ray Routledge Mr. Europe Christian Barreau Bill Pearl
Mr. Universe NABBA Ray Routledge
1962 Universe IFBB George Eiferman Mr. America AAU Joe Abbenda Len Sell
Mr. World IFBB Jose Castaneda
1963 Universe IFBB Harold Poole Mr. America AAU Vern Weaver Joe Abbenda
Mr. America IFBB Reg Lewis
1964 Universe IFBB Larry Scott Mr. America IFBB Harold Poole Earl Maynard
Mr. World IFBB Jorge Brisco


Zdroje:
www.musclememory.com
www.youtube.com


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

26.10.08:33renso - A přesně to jsem chtěl odpovědět na dotaz Maxpointa... Pře..-1
09.06.23:19Maerlyn0 - Sice to je z kategorie fitness (nebo něco takovýho), ale p..
09.06.20:36maxpoint97 - Tak mi řekni, kdo z dneška se alespoň trochu podobá kultur..+1
09.06.20:31Muflon - Vystihl jsi dobre to ze to lidi chcou. Kdyby to lidi necht..+1
09.06.17:07wiro - je vtipne ked sa niekde ukazu fotky zo 70 alebo 80tych rok..+4
07.06.16:48Muflon - Kurnik... to vakuum... a jak si dává ty přítahy osy s krás..+1
06.06.22:06Gerallt - ten žebříček co se tu sestavuje mě ani trochu nezajímá,ale..
06.06.21:46Lukasus - Zdravím, zajímalo by mě, zda-li se tady objeví článek o V..+1
06.06.15:09jouja - Moc děkuji za upozornění. Oni jsou všichni jak bráchové *1* +2
06.06.13:50Johncreasy - U popisku Mr. USA 1949 stojí Reeves, Eiferman, Tanny , Ros..+2
06.06.12:29UndyinG - Reg Park, Steve Reeves sú dodnes neprekonaný ,pretože oni ..
06.06.12:20johny c - Celkově se mi ta doba, mnohem víc líbí.+2
06.06.10:58CZEBLADE - Jo na něj nezapomenu nikdy, výborná postava a snad nejlepš..+2
06.06.10:50seanito - Sakra, proč ti chlapi vypadají tak dobře v porovnání s tím..+4
06.06.10:28jan dziadek - Jojo, 50. a 60. léta, zlatý věk kulturistiky a z mého pohl..+2
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 101 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínTréninkový videolog: Milan Šádek (06/...
Spazik (10:45) • Myslím si, že to jak se kdo prezentuje ve videích, na soc. sítích atd. je především zál...
magazínPortugal Pro 2018: výsledky a fotogra...
Turakam (18:43) • To sa uvidí, ak sa dorieši jeho štart na mr. O, tak je to jasny víťaz 212ky.
magazínPortugal Pro 2018: výsledky a fotogra...
Petr Prielozny (17:15) • hodne vyvazena postava v podani Hadiho. Skoda,ze nedostane tolik prostoru jako kdyby by...
magazín„Moderní výživy“ se prodalo již 5.000...
Ronnie (12:49) • Petře poslal jsem Ti tady přes web soukromou zprávu, mrkni. Jinak aktuálně se snažím...
magazínLenda Murray Pro 2018 - výsledky a fo...
jnerez (11:30) • Super. Díky za tuto reportáž. *79*Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2018 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2018 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra