Reklama:
BRZY KONČÍ:
Protein Smart Whey v akci 1+1
Ještě 8 příchutí na výběr! Více zde.

Reebok CrossFit Games Open 2013 - 5. workout a rozhovory se závodníky

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

Ve čtvrtek 4. 4. 2013 byl vyhlášen pátý a poslední workout první fáze světových crossfitových her Open, která byla určena milovníkům CrossFitu bez ohledu na výkonnost. Zdaleka ne všichni se ale dopracovali až sem. Řada z nich už po prvním workoutu zjistila, že soutěž bude nad jejich síly, jiní měli natrénováno, ale ze hry je vyřadilo zranění. K těmto nešťastníkům nepatřila jen vítězka předchozích dvou ročníků Games Annie Mist Thórisdóttir, kterou po třetím workoutu zradila záda, ale pro zranění museli soutěž přerušit i někteří z českých atletů. Letošní Open nemohla kvůli zraněním ze vzpírání dokončit velmi nadějná Pavla Kladivová a po třetím workoutu musel ze zdravotních důvodů odstoupit i favorizovaný Martin Štěpánek.

Jak se ale říká, show must go on, a tak i v posledním týdnu budou probíhat urputné boje českých atletů o co nejlepší umístění nejen v českém žebříčku, ale i v tom evropském. Všichni, kterým ještě zbyly síly, se tedy ještě jednou pokusí ze sebe vydat své maximum v tomto posledním workoutu letošních Open.

OPEN WORKOUT 13.5 - muži, včetně masters do 54 let
max. počet koleček za 4 min.
opakování cvik váha
15x thruster 100 lbs (45,36 kg)
15x chest to bar pull-ups
• pokud jsou 3 kola (90 opakování) dokončena v čase pod 4 min., čas. limit se prodlužuje na 8 min.
• pokud je 6 kol (180 opakování) dokončeno v čase pod 8 min., čas. limit se prodlužuje na 12 min.
• pokud je 9 kol (270 opakování) dokončeno v čase pod 12 min., čas. limit se prodlužuje na 16 min.
• thruster - z předního dřepu do výrazového tlaku z ramen • chest to bar pull-ups - shyb do výšky prsou

OPEN WORKOUT 13.5 - ženy, včetně masters do 54 let
max. počet koleček za 4 min.
opakování cvik váha
15x thruster 65 lbs (29,48 kg)
15x chest to bar pull-ups
• pokud jsou 3 kola (90 opakování) dokončena v čase pod 4 min., čas. limit se prodlužuje na 8 min.
• pokud je 6 kol (180 opakování) dokončeno v čase pod 8 min., čas. limit se prodlužuje na 12 min.
• pokud je 9 kol (270 opakování) dokončeno v čase pod 12 min., čas. limit se prodlužuje na 16 min.
• thruster - z předního dřepu do výrazového tlaku z ramen • chest to bar pull-ups - shyb do výšky prsou


Zaostřeno na tělocvičnu CrossFit Praha

CrossFit Praha je skvělou líhní závodníků CrossFitu. Právě za tuto tělocvičnu Zdeňka Weiga závodí mimo jiné i Lucie Lenďáková, momentálně druhá žena českého žebříčku CrossFit Games Open, či Honza Špaček, který právě „obývá“ osmou příčku mezi Čechy, ale v druhém workoutu Open to natřel všem českým crossfiterům. S oběma atlety Vám přinášíme krátké rozhovory, ve kterých prozradí, jak trénují a jak se ke CrossFitu vůbec dostali.

Předtím si ale neodpustím, abych se nepodělila o jeden krásný příběh, související právě s první jmenovanou závodnicí, Luckou Lenďákovou. Začátkem roku 2011 jsem byla v tělocvičně CrossFit Praha, abych si pro své reportáže z cyklu „Na vlastní kůži“ vyzkoušela hodinu CrossFitu. Tehdy jsem tam také dostala permanentku, ale nestíhala jsem chodit, takže permanentka na mě jen čas od času vykoukla z peněženky jako němá výčitka. Když mi tedy napsala jedna čtenářka a o CrossFit se zajímala, kromě základních odpovědí jsem jí věnovala i onu permanentku. Nyní, v rámci celosvětových crossfitových her, jsem oslovila s žádostí o rozhovor Lucii Lenďákovou, atletku, která se po třetím splněném workout CrossFit Games dělila ještě s jednou závodnicí o první místo na českém žebříčku. Když jsme se pak k rozhovoru v tělocvičně CrossFit Praha setkaly, Lucka mě totálně dostala do kolen otázkou: „A nejsi náhodou ty ta redaktorka, co mi dala permanentku na CrossFit?“ Tenhle téměř neuvěřitelný příběh mi udělal ohromnou radost. Lucka je totiž nejen šikovná sportovkyně, ale také obrovská sympaťanda, takže permanentka se věru nemohla dostat do lepších rukou.Jméno: Lucie Lenďáková
Věk: 23
Znamení: kozoroh
Zaměstnání: studentka lékařské fakulty
Sport: CrossFit

Lucie Lenďáková

Luci, CrossFit je tvůj první sport, nebo jsi sportovala už dříve?

Sportuji už od pěti let a prošla jsem celou řadou sportů - od tancování přes tenis, volejbal... To vše jsem ale dělala jen rekreačně, závodně jsem jezdila na koni. A od drezury jsem se dostala až ke CrossFitu. (smích)

Mám ohromnou radost, že i my jsme k tomu malým dílem přispěli. Pamatuješ si, kdy jsi o CrossFitu slyšela poprvé?

O CrossFitu mi řekl kamarád, který cvičil ve vlastní tělocvičně, a mně se to cvičení začalo opravdu líbit. Nejdřív jsem byla jen pasivním fanouškem, dívala se na videa a obdivovala ty sportovce. Později jsem začala některé cviky cvičit sama doma a zároveň jsem se rozhlížela po internetu a narazila na tělocvičnu CrossFit Praha. O ní jsem také našla článek na Ronnie.cz, takže jsem napsala redaktorce, tedy tobě, a dostala nejen odpověď na otázku, ale i permanentku, takže jsem měla možnost to vyzkoušet. A po prvních dvou hodinách mi bylo jasné, že CrossFit je pro mě to pravé...

Měla jsi už před CrossFitem nějakou zkušenost s fitkem a s činkami?

Ještě na Moravě, odkud pocházím, jsem chodila do fitness center na takové ty hodiny pro ženy, jako je kalanetika nebo body forming, kde jsme posilovaly s růžovými kilovými činkami. Teď se tomu musím smát, když si nakládám olympijskou činku...

Jak intenzivně jsi nastoupila do CrossFitu?

Ze začátku jsem chodila 2 - 3x týdně, abych stíhala školu, studuji lékařskou fakultu, obor všeobecné lékařství. Postupně ale, jak jsem byla do CrossFitu víc a víc zabraná, našla jsem cestu, jak si čas zorganizovat tak, abych stíhala školu i každý den cvičení.

Cvičíš každý den?

Cvičím 5 - 6x týdně, i když teď je to náročnější, protože máme soutěž, a tak je potřeba víc regenerovat. Obecně se ale snažím trénovat 5 - 6x týdně, i když někdy nás už trenér musí z tělocvičny vyhánět, protože člověk nerad odpočívá, když ho to tak baví.

Baví tě to kvůli tomu sportu jako takovému, nebo i kvůli lidem?

Určitě i kvůli lidem. Máme tu skvělou partu, takže já do tělocvičny chodím ráda už kvůli té společenské stránce. Když přijdu, hodinu si zacvičím, ale pak si tam třeba ještě další dvě hodiny povídáme s ostatními, konzultujeme cvičení, jídlo, rozebíráme, kdo kolik zhubl nebo jak se kdo zlepšil, a to mě strašně motivuje.

Jak vlastně probíhají vaše tréninky, vymýšlí je Zdeněk?

Ano, vždy když přijdu do tělocvičny, najdu na tabuli rozepsané cvičení. Když něčemu nerozumím, Zdeněk mi to vysvětlí, ukáže, dohlídne na techniku, a pokud to jde, stopuje čas. Každý den si tedy zacvičím trénink z tabule, který je každý den jiný, což mě baví, a pak si ještě sama piluji věci, které mi nejdou. Jsem totiž typ člověka, který těžko nese, když mu něco hned nejde, takže když se něco takového objeví, snažím se na tom pracovat ještě zvlášť.

Co jsou tedy tvoje silnější a co slabší disciplíny?

Strašně ráda mám dřepy na všechny způsoby - přední dřep, zadní dřep. Na sílu nohou si nestěžuji, hroší je to s tím vrškem.

I ten ale vypadá nabitě.

Jen vypadá... Cvičím teprve rok, takže některé náročnější cviky jsem se ještě nestihla naučit. Problémy mi dělají gymnastické věci jako kruhy, ani hrazda není má oblíbená, přestože už nějaké shyby udělám. Ale chtělo by to ještě zabrat.

Na to, že cvičíš teprve rok, si ale vedeš velmi dobře a momentálně jsi na druhé příčce českého žebříčku v CrossFit Games Open. Jsi soutěživá?

Jsem strašně soutěživý typ. Opravdu mě baví, když mám srovnání s ostatními a když mám někoho před sebou, koho mohu dohánět. (smích)

Ty máš momentálně za sebou čtyři z pěti workoutů Open. Který z nich ti seděl nejvíc?

Nejvíc mi seděl ten druhý, ale nejvíc mě bavil ten první, protože mám ráda angličáky a také mě poslední dobou strašně baví olympijské vzpírání. V tom bych se chtěla zlepšit, takže každou neděli chodím na technické lekce.

Zatížení při CrossFit Games je veliké a mnoho závodníků už kvůli zranění muselo odstoupit. Jak jsi na tom ty a používáš nějaké suplementy pro urychlení regenerace?

Nepoužívám nic speciálního, jen protein po tréninku a občas zajdu na masáže. Co se týče úrazů, ty jsou dány soutěžní atmosférou. Všem nám na výsledcích hodně záleží, takže člověk maká naplno, nekouká na to, že ho někde něco bolí, a jde přes svůj limit.

To si ty snad ale jako budoucí lékařka ohlídáš! Ať tedy zdraví drží a ať se daří nejen v tom posledním soutěžním workoutu Open, který tě ještě čeká.Jméno: Jan Špaček
Věk: 25
Znamení: střelec
Zaměstnání: konzultant pro projektové řízení
Sport: CrossFit, americký fotbal

Honza Špaček

Honzo, ty kromě CrossFitu děláš i americký fotbal. Nejde oboje tak trochu proti sobě?

Americký fotbal má sezónu jen půl roku, takže v druhé půlce se člověk připravuje, aby byl silnější. Těch silových tréninků ale v tu dobu zas tolik není, takže crossfitové tréninky nejsou od věci. Někteří lidé sice říkají, že oboje kombinovat není právě ideální, ale i někteří hráči NFL dělají CrossFit, jen ho mají možná trochu upravený.

Pravda je, že trénink CrossFitu lze asi vyladit tak, aby podporoval dovednosti potřebné pro fotbal.

Jenže já si myslím, že mě v americkém fotbalu zatím chybí víc technika než větší síla. Na té budu také muset zapracovat, ale až se zlepším technicky. Jinak si ale nemyslím, že CrossFit s fotbalem jdou tak moc proti sobě. Na CrossFitu se věnujeme silovým disciplínám, které jsou fajn, a děláme atletiku, která mi pomůže odehrát všechny čtyři čtvrtiny ve fotbale.

Ty teď ale závodíš v CrossFit Games, během kterých se už řada závodníků zranila. Nebojíš se, že by tě mohlo zranění z CrossFitu vyřadit z fotbalu?

Myslím, že jestli se někde zraním, tak to bude na americkém fotbale. (smích) Na CrossFitu snad ne, tam je člověk za celý rok naučený cvičit poctivě a technicky správně a také víc vnímat své tělo. Musím zaťukat, ale všechna zranění se mi zatím vyhýbají.

A ještě jednou CrossFit vs. americký fotbal. Jsou lidé, kteří se v obou prostředích pohybují, hodně rozdílní?

Úplně. Na americkém fotbalu vládne takové macho klima, testosteron tam úplně srší. Hlubší přátelství tam obvykle příliš nevznikají, protože každý bojuje o svou vlastní pozici. CrossFit dělají oproti tomu odlišní lidé, kteří mají k sobě blíž. Do tělocvičny CrossFit Praha navíc chodí sportovci z jiných sportů, také řada cizinců s různými pohledy na svět, takže si člověk ještě rozšíří obzory.

A napadá mě další rozdíl. Zatímco ve fotbale hraješ a snažíš se za tým, v CrossFitu bojuješ sám za sebe. Jaký z obou přístupů ti víc vyhovuje?

Jsem spíš týmový hráč, ale i CrossFit je o týmu. My se sice navzájem hecujeme, a když chce někdo odcvičit workout za 18 minut, já to chci dát za 17:30, v tom jdeme proti sobě. Obecně se ale hecujeme navzájem, s cílem zlepšovat se společně.

Zmínil ses, co bys potřeboval doladit v americkém fotbalu, takže se ještě svěř s tím, co bys potřeboval doladit v CrossFitu. A samozřejmě doplň i to, co ti naopak jde.

Pro mě jsou nejlepší takové hloupé cviky, kdy jich máš udělat moc. Třeba ve třetím workoutu Open bylo 150 wall ballů, což pro mě bylo ideální. Pustím si muziku, vypnu a jedu. Horší pak byly muscle-upy, které následovaly. Tam musí člověk zkoordinovat práci celého těla, což pořádně neumím, a v tom pokulhávám i ve fotbale.

A dal jsi nějaký muscle-up?

Dal jsem jeden, naučil jsem se ho jen den před cvičením. A byla to škoda. Cvičení před tím jsem stihl dost rychle, takže na muscle-upy mi zbylo pět minut, za které bych jich mohl stihnout dost, kdybych je pořádně uměl.

Máš motivaci pro příště. Co ostatní workouty Open? Který z nich ti nejvíc sednul, nejvíc ti šel, nebo tě nejvíc bavil?

Nejvíc jsem spokojený s tím druhým, protože ten se mi povedl z chlapů v republice nejlépe, což bylo super. Ale bavil mě třeba i třetí, navzdory muscle-upům. A v tom je kouzlo CrossFitu, že je tak komplexní. Nejde o to udělat dobře jen jeden cvik z workoutu, jde o to odjet dobře všechny.

Neštve tě ale někdy, když část WODu zvládneš perfektně a pak ti ho zkazí cvik, který ti naopak nejde vůbec?

To mě někdy hrozně rozčiluje a trenér říká: „Když nám něco nejde, tak to přece nebudeme dělat.“ Samozřejmě že je to ale ironie a on to myslí úplně opačně - že člověk by se měl každý den ničit právě na tom, co mu nejde.

Co je pro tebe největší motivace v CrossFitu?

Když jsem přišel před tím rokem a půl sem do tělocvičny, byli pro mě motivací ti kluci tady, co zvedali ty velké činky a vypadali úžasně. Oni tvořili srdce tělocvičny. A možná to bude znít hloupě, ale líbí se mi, že někteří kluci se snaží teď přiblížit mně, takže i já jsem teď jeden z těch, co tvoří srdce tělocvičny, i když jsou tu samozřejmě stále lepší lidé než já.

Obrovský motor musí být i to, že děláš pokroky a že se ti daří.

To rozhodně.

A tvé ambice týkající se letošních Games? Máš tu ve své blízkosti nějakého rivala, kterého bys chtěl předběhnout, nebo se mu alespoň přiblížit?

(smích) Zdeněk, majitel tělocvičny, vždy na začátku říkal, že jemu bude stačit, když bude lepší než já. A on je mnohem lepší, ale myslím, že ho překvapuji. Jinak se také těším na to, až budou nějaké soutěže v Čechách a my vyjedeme jako tým a ostatním to natřeme! (smích)


Průběžné výsledky českých závodníků

A jak se pohnulo pořadí českých závodníků po čtvrtém workoutu? Mezi muži soutěžícími za Čechy momentálně vede Bretton Buehler, za ním se drží v závěsu David Egydy a třetí místo si alespoň pro tento týden „předcvičil“ Vladimír Brzokoupil. Co se týče českých crossfitových dračic, první místo si s přehledem hlídá zkušená závodnice Kamila Ďuricová, druhá příčka patří v tomto týdnu Lucii Lenďákové a třetí nejlepší pozici mezi českými atletkami momentálně drží Livie Szencziova.

Kompletní výsledky Reebok Crossfit Games Open 2013, včetně výkonů nejlepších atletů světa, naleznete na oficiálních stránkách soutěže.Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínIFBB Mr. Universe Prague 2024 - kompl...
moab (19:19) • Bejt jedním ze třiceti vítězů víceméně lokální soutěže... To má váhu.
magazínDominik Vrátný - trénink ramen a tric...
moab (19:16) • Je fakt, že je to humus tohle mít dobrovolně na zádech.
magazínDominik Vrátný - trénink ramen a tric...
Sidic (17:38) • Představ si, že lidi maj takový akné i bez věcí, protože je to vcelku přirozený mít akn...
magazínDominik Vrátný - trénink ramen a tric...
Deny01 (16:08) • Mít vlivem věcí na zádech takový akné, tak se to aspoň snažím nějak zakrejt..
magazínIFBB Mr. Universe Prague 2024 - kompl...
Valasekjakub123 (14:49) • Jak je možné že na takové soutěži je mnohem méně závodníků než na Moravě? Tím počtem zá...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie