Reklama:
Kupte 3x Protein Break a máte mléčnou rýži ZDARMA!
Akční cena na oblíbený Protein Break a skvělý dárek k tomu! Více zde.

Zemřel Joe Weider,
zakladatel federace IFBB
a tvůrce Mr. Olympia

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Kulturistický svět truchlí. Ve věku dvaadevadesáti let zemřel na selhání srdce legendární trenér šampiónů, spoluzakladatel federace IFBB a tvůrce soutěže Mr. Olympia Joe Weider. Informaci zámořská média přinesla v sobotu 23. března v podvečer našeho času.


Joe Weider se narodil 29. listopadu 1920. Vyrůstal v drsné čtvrti kanadského Montrealu v době velké hospodářské krize. Aby v těžkých časech pomohl svým rodičům vyjít s penězi, již ve dvanácti letech nechal studia na gymnáziu a začal si přivydělávat doplňováním ovoce a potravin na místním tržišti.

S hmotností kolem 52 kg a při nízkém vzrůstu se nejen zde nebyl schopen ubránit útokům násilníků z blízkého okolí, kteří si jej za cíl vybírali právě kvůli jeho subtilní postavě. Unaven neustálým ponižováním ze strany montrealských gaunerů se Joe vydal do místního zápasnického klubu s cílem naučit se nejnovější zápasnické techniky. Vzhledem k jeho drobné stavbě těla se tamní trenér však obával, že by mladý Weider mohl rychle přijít k úrazu, a z opatrnosti jej raději nepřijal.

S tímto odmítnutím Joeova touha po rozvoji silnějšího těla ještě vzrostla. V místním novinovém stánku si za pár drobných koupil dva staré kulturistické magazíny, které mu poskytly základní znalosti k zahájení tréninku a zažehly v něm jiskru, aby začal snít o tom, že jednou bude vydávat vlastní časopis. Postrádaje jakékoliv prostředky na zakoupení sady činek si Joe sestavil vlastní tréninkové náčiní ze staré nápravy a dvou setrvačníků. Tento nevzhledný kus šrotu pak s nezlomným odhodláním zvedal tak dlouho, dokud se jeho štíhlá postava postupně nezačala zaplňovat svalovou hmotou a on konečně přestal být terčem útoků okolních tyranů.

V té době bylo Joeovi patnáct let a díky svému tréninkovému úsilí i dosaženým výsledkům neunikl pozornosti skauta montrealské činkárny Verdun Barbell Club, který ho pozval, aby vstoupil do jejich klubu. Joe neváhal a při první návštěvě posilovny si připadal jako v nebi. Čas, který v tomto klubu po boku zkušenostmi překypujících powerlifterů a vzpěračů strávil, měl obrovský dopad na jeho další život. Přibližně v sedmnácti letech absolvoval své první vzpěračské závody, při nichž ve své kategorii vybojoval vítězství. Jeho soutěžní úspěch i čím dál více zlepšující se postava jej inspirovaly, aby své znalosti začal předávat dále a z kdysi hubeného mladíka se pomalu stával muž, který je dnes považován za zakladatele moderní kulturistiky a za nejvýznamnější postavu bodybuildingu vůbec.

Dělat koncem třicátých let jakoukoliv osvětu v oblasti kulturistiky a silových sportů nebylo snadné. Posilovny bývaly záměrně skryty zrakům většinové společnosti a vzpěrači získávali informace o tréninku výhradně z korespondence nebo časopisů. Články v nich však často neměly valnou úroveň nebo neobsahovaly úplné informace. Joe tento nedostatek cítil a viděl v něm svou příležitost. V srpnu roku 1940 s pouhými sedmi dolary v kapse začal pracovat na prvním čísle svého vlastního kulturistického magazínu s názvem Your Physique. Improvizovanou redakci si Weider zbudoval v domě svých rodičů a objednávky se brzy začaly jen hrnout. Do roka a půl Joe prodejem svých časopisů (výtisk prodával za patnáct centů) vydělal 10.000 dolarů, což v dané době představovalo již slušné jmění. Vzpomínaje na své potíže se získáním tréninkového náčiní pak v roce 1942 spustil vlastní zásilkový obchod, v němž prostřednictvím inzerce ve svém časopisu nabízel sady činek i další zařízení. Stejným způsobem dokonce také prodával první vitamínové a minerální doplňky výživy.

V roce 1946 si Joe se svým mladším bratrem Benem pronajal sál montrealského divadla, aby zde uspořádal první ročník kulturistické soutěže Mr. Canada. Funkcionáři organizace American Athletic Union (AAU), kteří řídili kulturistiku v zemi, však na poslední chvíli přišli s nečekaným krokem. Rozhodli, že uplatní trest proti všem závodníkům, kteří se soutěže obou bratrů zúčastní. Zklamáni nespravedlivým přístupem ze strany kanadských funkcionářů se Joe s Benem okamžitě rozhodli založit vlastní kulturistickou federaci, která by je oprostila od AAU a poskytla kulturistům příležitost k soutěžení. Touto alternativní federací se stala International Federation of Body Building (IFBB), ze které bratři Weiderovi v dalších desetiletích vybudovali jednu z největších sportovních federací na světě. Joeovi k tomu pomohl přátelský vztah, který navazoval s jednotlivými závodníky, a také to, že dokázal vycítit jejich potřeby v podobě jasně formulovaných tréninkových principů i dostupnosti kvalitních informací a motivujících fotografií v kulturistických magazínech.

Z Joeovy intuice a snahy o rozšíření kulturistiky a s ní spjatého zdravého životního stylu do celého světa se v roce 1965 zrodila i nejvýznamnější a nejdéle trvající profesionální soutěž federace IFBB - Mr. Olympia. Weider si v první polovině šedesátých let minulého století totiž uvědomil, že borci, kteří v jeho i ostatních federacích dosáhli na všechny nejvýznamnější tituly své doby (Mr. America, Mr. Universe a Mr. World), již nemají o co závodit. Tehdejší pravidla organizací IFBB, AAU a ani NABBA vítězům neumožňovala jejich tituly obhajovat a reálně hrozilo, že i takoví borci, jakými byli Larry Scott, Harold Poole nebo Chuck Sipes s kulturistikou nadobro skončí a raději se budou věnovat něčemu jinému, kde budou moci vydělat nějaké peníze.

S tím se Joe Weider nemínil smířit. V roce 1965 do dubnového čísla časopisu Muscle Builder napsal: "Potřebujeme tyto šampióny. Chceme, aby trénovali tvrději - pro jejich vlastní osobní prospěch i pro znalosti, které mohou dát celému světu. Chceme vidět, jak daleko mohou jít, jak velké svaly mohou vybudovat. Díky těmto znalostem se kulturistika bude rozvíjet a bude zaznamenávat rychlejší pokrok. Musíme zavést soutěž pro ty největší šampióny a jejím prostřednictvím objevit toho nejlepšího z nejlepších."

Jak Joe na jaře napsal, tak se později i stalo. V sobotu 18. září se v sále brooklynské hudební akademie odehrál první ročník Mr. Olympia. Vítězem se stal Larry Scott a klání se o několik desítek let později rozrostlo v několikadenní prestižní událost, kterou měsíce dopředu netrpělivě vyhlížejí tisíce fanoušků po celém světě.

Ať už to bylo publikování kulturistických magazínů, vytvoření tréninkových principů, zavádění nových soutěží, nebo podpora jednotlivých závodníků, Joe Weider postupně ve spolupráci se svým bratrem Benem dosáhl něčeho, co se dost možná nepodařilo nikomu v žádném jiném sportu. Takřka z ničeho vybudoval kulturistiku, jak ji známe dnes. Sportu, který neměl jasný řád, pomohl realizací své vize k rozšíření do všech koutů světa a vymyslel systém soutěží, který závodníky stále motivuje dále se zlepšovat.

Bez Joea Weidera by kulturistika a fitness, jak je známe, neexistovaly. Jeho odchod je pro svět bodybuildingu obrovskou ztrátou a kulturistice bude navždy chybět.


Joe Weider


S Joem Weiderem se prostřednictvím několika vět na sociálních sítích nebo nejrůznějších webových stránkách postupně loučí jednotlivé osobnosti kulturistiky. Jakými slovy největší legendě světového bodybuildingu vzdali hold Arnold Schwarzenegger, Lou Ferrigno nebo Rafael Santonja, se dočtete v tomto článku.


Použité elektronické zdroje:

 • MuscleMemory - The Internet Bodybuilding Database. [cit 2013-03-22]. Dostupné na http://www.musclememory.com
 • Wilkins, R. Joe Weider, Trainer of Champions. [cit 2013-03-23]. Dostupné na http://www.ifbb.com
 • Joe Weider. [cit 2013-03-23]. Dostupné na http://www.joeweider.com
 • History of Mr. Olympia. [cit 2013-03-23]. Dostupné na http://www.ifbb.com

  Foto:
  www.joeweider.com


 • Líbil se Vám článek?
  Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

  Související články:

  Diskuse k článku:
  Reklama:
  Uživatelské jméno:
  Heslo:
  Text:
  ...
  Upozornit na novou odpověď e-mailem.
  Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

  26.03.12:24Entry - R.I.P. Joe *4*
  24.03.11:58Spazik - Dožil se ale vpravdě požehnaného věku.
  23.03.23:47guruhonza - V kulturistickém nebi se objeví další legenda. Pro některé..
  23.03.23:27johny c - letošní rok odchází jedna legenda za druhou.rip
  23.03.22:19CZEBLADE - Skoda, odesel za svym bratrem. Nedokazi si predstavit, jak..
  23.03.22:06seanito - Lidi co dokáží změnit svět, zaslouží úctu, a on byl jedním..
  23.03.21:01david.lee.hat - Čest jeho památce
  23.03.20:28tezzy196 - Nejvetsi ztrata pro kulturisty a nenahraditelna postava sv..-1
  23.03.20:19NB4U - čest jeho památce, ztráta pro kulturistický svět :-(
  23.03.20:01LUC - ..a úpřimnou soustrast jeho rodině a blízkým. Bez pana W..+2
  23.03.18:41raw - R.I.P.
  Zobrazit všechny příspěvky  Jméno: pamatovat
  Heslo:
  NOVÉ INZERÁTYseznamka Hledám prima ženu z Prahy.
  Zachovalý single sympaťák se smyslem pro humor, hledá prima ženu z Prahy. Odepiš..., nemáš přeci...
  práce Trenér / clever fit Fitness Coac...
  Clever fit s více jak 400 pobočkami v Evropě přichází do Ostravy a hledáme právě vás: Osobní tren...
  práce Trenér na HPP
  Do našeho týmu hledáme nového kolegu na pozici trenér-obsluha baru a balneo provozu. Licence: Ins...
  bazar Časopisy Muscle & Fitness (1992-2004)
  Daruji hromadu časopisů Muscle & Fitness z let 1992-2004. Nejvíce čísel za sebou je z let 1993 a 2003. Osobní předání v Praze u Náměstí Míru. Pokud byste chtěli nějaké konkrétní číslo, tak napište.
  seznamka Osud a život
  Hledám holku se sport postavou, s humorem, s citem a rozumem, milující život. Holku která si nest...  Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
  Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
  Vyhledávání:
  RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie