Reklama:

Arnold Classic 2013:
výsledky a fotografie!

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

V americkém Columbusu před několika okamžiky skončilo finále pětadvacátého ročníku Arnold Classic a třetího ročníku Bikini International. Profesionální kulturisté a závodnice nastupující v kategorii bikini si to na soutěži, podobně jako včera kulturistky, fitnessky a bodyfitnessky, rozdali v souboji o prestižní trofeje, tučné finanční odměny i o kvalifikaci na Olympia Weekend 2013. Komu se na prestižních závodech dařilo a kdo se naopak musí vyrovnat s tím, že se neumístil podle svých představ?


Arnold Classic 2013

Startovní pole letošního Arnold Classic čítalo třináct závodníků. Semifinálová vyvolávání napověděla, že o umístění v první trojici i nejvýraznější podíly z celkové finanční prémie ve výši 344.000 dolarů reálně bojují Dexter Jackson, Toney Freeman a Ben Pakulski. Rozhodčí během prejudgingu navíc dali jasně najevo, že jejich favoritem je třiačtyřicetiletý Jackson, když jej na rozdíl od Freemana a Pakulskiho již dále nevyvolávali.

Po zhruba čtyřhodinové přestávce začalo projevem prezidenta světové federace IFBB Rafaela Santonjy očekávané finále. Závodníci jej tentokrát načali nejprve několika pózami přímo v publiku a až pak zamířili na pódium, kde je moderátor soutěže Lonnie Teper jednoho po druhém představil divákům. Poté borci hlavní scénu sobotního večera hromadně opustili, aby se na ni později jednotlivě vrátili a předvedli volné sestavy. Po velmi různorodém provedení tohoto v současnosti nebodovaného kola následovala finálová vyvolávání, která žádný výraznější zvrat nepřinesla, když svým průběhem kopírovala prejudging.

Z vítězství a šeku na 130.000 dolarů se tak podle očekávání radoval Dexter Jackson. Vítěz Mr. Olympia z roku 2008 si na prestižní soutěži připsal již čtvrtý triumf, čímž vyrovnal rekord legendárního Flexe Wheelera. Dexter krátce před letošním Arnold Classic přiznal, že čtvrté vítězství z těchto závodů chce stejně, jako před lety toužil po triumfu na Mr. Olympia. Vyrovnání Wheelerova rekordu má pro něj podle jeho slov velký význam, protože Flex je někým, ke komu po léta vzhlížel.

Samotný Flex Wheeler byl pak jedním z prvních, kteří Dexterovi k jeho čtvrtému titulu z Arnold Classic blahopřáli. Jackson samozřejmě tradičně nebyl nejmohutnějším borcem na pódiu, k vítězství jej nicméně dovedla vyváženost postavy v kombinaci s výborným vyrýsováním i ostrostí, a i když zkušený kulturista možná nezávodil ve stejně dobré formě jako vloni na Masters Olympia, na vítězství mu to stačilo.

Svěřenec trenéra Charlese Glasse a specialisty na předsoutěžní přípravu George Faraha se netají, že chce závodit ještě tak dlouho, dokud bude na profesionálních show sbírat dobrá umístění. Do budoucna si bude muset začít dávat pozor, aby se mu nezhoršovala mírně patrná distenze břišní stěny, která na Arnold Classic v některých postojích působila poněkud rušivě.

Druhé místo zaslouženě (podle některých mohl i zvítězit) vybojoval Ben Pakulski z Kanady, který si tak připsal osm cenných bodů do žebříčku seriálu o kvalifikaci na Mr. Olympia 2013. Jednatřicetiletý svěřenec specialisty na předsoutěžní přípravu Chada Nicholse zaujal neuvěřitelným zlepšením horní části těla, díky němuž jeho postava s dosud dominantními dolními končetinami působí mnohem vyváženěji. Pakulskiho zdobila také celkově dobrá forma, která se odrážela i v dost možná nejnapruhovanějších hýždích startovního pole.

Pokud se ještě zastavíme u Kanaďanových perfektních kvadricepsů, vězte, že je Ben v uplynulých týdnech kvůli problémům s kolenem nemohl trénovat naplno. O to více se podle svých slov soustředil na hamstringy, u nichž díky tomu dosáhl viditelného pokroku v objemu i separaci. Potíže s kolenem nebyly však jedinou překážkou, kterou Pakulski musel při cestě za druhým místem z Arnold Classic překonat. Krátce před soutěží se přidala otrava jídlem, kvůli které Ben strávil hodiny na toaletě. Podle jeho názoru jej zažívací problémy připravily o větší plnost svalstva.

Tu by Pakulski mohl předvést již příští týden, kdy bude startovat na dalším ročníku tradiční Australian Pro Grand Prix. V dlouhodobém horizontu se tento absolutní vítěz kanadského národního šampionátu z roku 2008 musí soustředit zejména na zvýšení hustoty a hloubky zádového svalstva. Ben říká, že je odhodlaný na zádech pracovat tak dlouho, dokud nebudou vypadat jako ta, kterými ve své době vyhrávali soutěže Dorian Yates a Ronnie Coleman.

Třetí příčku si ze soutěže odnáší Toney Freeman, který za půl roku oslaví už sedmačtyřicáté narozeniny. Borec, jenž se na závody chystal s trenérskou pomocí Dennise Jamese, tak na Arnold Classic zopakoval své dosud nejlepší umístění z roku 2007. Přibližně 188 cm vysoký Toney znovu těžil z výborné stavby těla a nabídl i výborné vyrýsování. S ohledem na to, že tentokrát působil až příliš ploše a jeho stehna vypadala, jako by ztratila na objemu, si někteří myslí, že jeho jméno ve výsledkové listině mohlo figurovat i níže.

Dvaačtyřicetiletý Johnnie Jackson předvedl výbornou kombinaci připravenosti a svalové hustoty horní poloviny těla, díky čemuž si připsal dobrou čtvrtou příčku, která pro něj znamená vůbec nejlepší umístění z Arnold Classic. Pokud by Johnnie disponoval stejně neuvěřitelnými stehny jako hrudníkem, zády a trapézy, zřejmě by snadno zvítězil. Protože však jeho tradičně slabší stehna tentokrát vypadala ještě subtilněji než na loňských podzimních soutěžích, případný triumf nepřipadal v úvahu.

Na vysněné umístění v první pětici překvapivě dosáhl devětatřicetiletý Hidetada Yamagishi. Japonský sympaťák si jistě zaslouží uznání za hrdinský výkon, když přípravu na závody dokončil i přes bolesti, jež mu v tréninku i při pózování působila čerstvá zlomenina zápěstí. Nedá se však zbavit dojmu, že se svěřenec trenérky Iris Kyle mohl umístit i níže. Hidetada sice na jedné straně vypadal mohutnější a plnější než kdykoliv předtím a nabídl i výborné vyrýsování, na druhé straně se u něj ale objevily dosud nezvyklé problémy s kontrolou břišních svalů a Yamagishiho střed těla vypadal až rušivě nafoukle. K přednostem nevysokého kulturisty podporovaného společností Gaspari Nutrition opět patřila klasická volná sestava s pěknými přechody mezi jednotlivými pózami.

Až šesté místo zbylo na favorizovaného Cedrica McMillana. I když se pětatřicetiletý kulturista spolupracující s nutričním specialistou Chrisem Acetem jistě mohl umístit o několik příček výše, o vítězství v jeho případě nemohla být řeč. Americký armádní instruktor sice disponuje jednou z nejlepších staveb těla v historii bodybuildingu, nabízí výborné objemy, skvělou prezentaci a dechberoucí zadní i vytočené pózy, ale forma mu tentokrát nevyšla.

McMillanovi chyběla potřebná separace kvadricepsů a celková ostrost. Ve chvíli, kdy by Cedric nabídl optimální formu, na vysněné vítězství by dost možná dosáhl.

Sedmý skončil Fred Smalls, jenž se na závody připravoval pod vedením George Faraha. Sedmatřicetiletého kulturistu zdobily plné, kulaté svaly a upoutal také volnou sestavou, jejíž druhá část představovala spíše taneční vystoupení než pózování. Publikum se ale bavilo a Freda odměnilo velkým aplausem. Smalls pak o několik desítek minut později získal i cenu pro nejzábavnější pózing, k níž se pojil i šek na 10.000 dolarů.

Osmou příčku si z Arnold Classic při svém premiérovém startu na této soutěži odnáší Edward Nunn, jenž tradičně poutal pozornost stavbou těla a úzkým pasem.

Devátý se pak při svém prvním startu na Arnold Classic po sedmileté odmlce umístil Darrem Charles. Vystoupení třiačtyřicetiletého kulturisty do soutěže na okamžik vneslo atmosféru devadesátých let a Darrem při něm rozhodně nezklamal. Partner české physique profesionálky Petry Měrtl nabídl elegantní postavu i projev a tradičně skvělé paže. Jeho klasická volná sestava byla diváckým zážitkem, který si dost možná zasloužil ocenění trofejí za nejlepší pózing spíše než taneční kreace Freda Smallse.

Desáté místo Fouada Abiada je pro tohoto kanadského profesionála určitě zklamáním. Fouad věřil, že na pódium přinese novou a lepší postavu než vloni, se kterou bude moci pomýšlet na umístění v první trojici. Kromě mírných nedostatků v odvodnění během semifinále a drobné nevyváženosti mezi lepší horní polovinou těla a o trochu slabšími stehny, mu nebylo co vytknout. Přesto to v očích rozhodčích na lepší umístění nestačilo.

Až jedenáctou příčku bral Marcus Haley, který se k soutěžení vrací po loňském zranění pravého bicepsu. Na Arnold Classic byl s jistotou nejmohutnější za svou dosavadní kariéru, k ideální formě mu však něco chybělo. Dvanáctý skončil Michael Kefalianos, který tentokrát nebyl tak ostrý jako obvykle. Nabízí se otázka, zda si tělo soutěžně mimořádně aktivního Kefalianose neříká už o přestávku, kterou by Michael navíc mohl využít i k operaci nevzhledné pupeční kýly. Poslední místo zbylo na Ronnyho Rockela. Závodník, jenž byl kdysi zejména v čelních postojích pověstný svou tvrdostí, několikátou soutěž za sebou působil příliš měkce. Příčinou může být onemocnění cukrovkou, s níž se čtyřicetiletý Němec již několik měsíců léčí.

Finálový večer letošního Arnold Classic byl také oslavou pětadvacátého výročí soutěže. Na pódiu se při té příležitosti objevila většina předcházejících vítězů klání (s výjimkou Kevina Levroneho a Nassera El Sonbatyho), kterým se od publika po zásluze dostalo vřelého přijetí a poté, kdy je na pódiu doplnil Arnold Schwarzenegger, tak i ovací vestoje. Mimochodem, celkem v tu chvíli byli spolu na pódiu čtyři vítězové Mr. Olympia, kteří mají z této soutěže na kontě dohromady dvacet vítězství!

Součástí oslav bylo také předání ceny za celoživotní přínos bodybuildingu prvnímu šampiónovi Arnold Classic Richovi Gasparimu. Ocenění tradičně předával samotný Arnold a připomněl, že cena není udělována pouze za to, co závodníci dokázali na pódiu, ale zejména za jejich přínos kulturistice poté, kdy již ukončili kariéru.

Gaspari se v krátkém projevu po převzetí ceny svěřil, že se pro něj jedná o emotivní okamžik a fakt, že se mu tohoto uznání dostalo, považuje za čest. Prozradil, že Arnolda vždy považoval za svého mentora a inspiraci a poprvé se s ním setkal již v patnácti letech, kdy stál ve dlouhé frontě na jeho podpis.

Dalším programem finále Arnold Classic bylo také představení absolutních vítězů Arnold Classic Amateur. Své chvilky před zraky novinářů a diváků z nejrůznějších koutů světa tak strávil také Tomáš Klíč, který ovládl zápolení v physique mužů.


Výsledky Arnold Classic 2013:

  1. Dexter Jackson*
  2. Ben Pakulski
  3. Toney Freeman
  4. Johnnie Jackson
  5. Hidetada Yamagishi
  6. Cedric McMillan
  7. Fred Smalls
  8. Edward Nunn
  9. Darrem Charles
  10. Fouad Abiad
  11. Marcus Haley
  12. Michael Kefalianos
  13. Ronny Rockel

* kvalifikace na Mr. Olympia 2013


1. Dexter Jackson

2. Ben Pakulski

3. Toney Freeman

4. Johnnie Jackson

5. Hidetada Yamagishi

6. Cedric McMillan


Video - první semifinálové porovnávání


Závodníci kvalifikovaní na Mr. Olympia ke 3. březnu 2013:

jméno stát soutěž um.*
Phil Heath USA Mr. Olympia 2012 1.
Kai Greene USA Mr. Olympia 2012 2.
Shawn Rhoden USA Mr. Olympia 2012 3.
Dexter Jackson USA Mr. Olympia 2012 4.
Branch Warren USA Mr. Olympia 2012 5.
Dennis Wolf Německo EVL’s Prague Pro 2012 1.
Mamdouh Elssbiay Egypt Amateur Mr. Olympia 2012 1.

* um. = umístění dosažené na příslušné soutěži

Kategorie open - žebříček ke 3. březnu 2013:

p. jméno stát body
1. Toney Freeman USA 19
2. Johnnie Jackson USA 13
3. Roelly Winklaar Nizozemsko 9
4. Ben Pakulski Kanada 8
5. Robert Piotrkowicz Polsko 6
6. Hidetada Yamagishi Japonsko 5
7. Michael Kefalianos Austrálie 3
8. Edward Nunn USA 2
9. Ronny Rockel Německo 1


Bikini International 2013

Třetího ročníku Bikini International se zúčastnilo šestnáct sportovkyň, včetně všech medailistek z loňského Olympia Weekendu - Nathalie Melo, Nicole Nagrani a Indii Paulino. Při prejudgingu k žádnému většímu překvapení nedošlo a všechny tři závodnice dostaly prostor v prvním vyvolávání, kde se bojovalo o vítězství. V něm je doplnily ještě Yeshaira Robles a Tiffany Boydston.

Finále nakonec přineslo nečekané rozuzlení, když se z vítězství radovala India Paulino, která tak dokázala porazit úřadující šampiónku Bikini Olympia Nathalii Melo. Třetí místo připadlo Nicole Nagrani. Yeshaira Robles byla vyhlášena na čtvrtá příčce, pátá skončila Jessica Paxson, která si za své umístění připsala dalších pět bodů do žebříčku seriálu o kvalifikaci na Olympia Weekend a posunula se v něm na postupové třetí místo.


Výsledky Bikini International 2013:

  1. India Paulino*
  2. Nathalia Melo
  3. Nicole Nagrani
  4. Yeshaira Robles
  5. Jessica Paxson
  6. Jaime Baird
  7. Jennifer Andrews
  8. Tiffany Boydston
  9. Tawna Eubanks
  10. Ashley Kaltwasser
  11. Anna Virmajoki
  12. Lacey Deluca
  13. Abigail Burrows
  14. Lexi Kaufman
  15. Noy Alexander
  16. Marcela Tribin

* kvalifikace na Bikini Olympia 2013


1. India Paulino

2. Nathalia Melo

3. Nicole Nagrani


Závodnice kvalifikované na Bikini Olympia ke 3. březnu 2013:

jméno stát soutěž um.*
Nathalia Melo Brazílie Bikini Olympia 2012 1.
Nicole Nagrani USA Bikini Olympia 2012 2.
India Paulino USA Bikini Olympia 2012 3.
Dianna Dahlgren USA Bikini Olympia 2012 4.
Jaime Baird USA Bikini Olympia 2012 5.
Yeshaira Robles USA Ft. Lauderdale Cup 2012 1.
Michelle Brannan Velká Británie British Grand Prix 2012 1.
Vladimíra Krásová Česká republika Am. Bikini Olympia 2012 1.
Justine Munro Kanada EVL’s Prague Pro 2012 1.
Amanda Latona USA Border States Pro 2012 1.
Ashley LeBlanc USA Iowa Pro 2012 1.

* um. = umístění dosažené na příslušné soutěži

Kategorie bikini - žebříček ke 3. březnu 2013:

p. jméno stát body
1. Noemi Olah Maďarsko 11
2. Lacey Deluca USA 10
3. Jessica Paxson USA 8
4. Tawna Eubanks USA 7
4. Nicole Moneer USA 7
6. Tiffany Marie Boydston USA 5
7. Nikola Weiterová Slovensko 4
7. Anna Virmajoki Finsko 4
7. Gigi Amurao USA 4
7. Crystal Green USA 4
11. Tanja Čanč Slovinsko 3
11. Stacey Alexander USA 3
11. Jessica Arevalo USA 3
11. Yarelis Gonzalez Kuba 3
15. Gemmalyn Crosby Filipíny 2
15. Noy Alexander USA 2
17. Ashley Kaltwasser USA 1
17. Bianca Berry USA 1
17. Nicole Scott Velká Británie 1
17. Aly Veneno USA 1


Zdroje:
www.bodybuilding.com
www.ifbbpro.com
www.youtube.com

Foto:
www.rxmuscle.com / Jeff Binns
www.musculardevelopment.com / Per Bernal
www.easzlabs.biz


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

04.03.04:48downunderer - Tamagociho mam rad,je to simpatak,ale do top6 nepatril.Zla..+1
03.03.16:05cored - Kdy budou výsledky tipovačky?
03.03.16:00johny c - Buď rád že si tipovačku aspoň vyplnil, já čekal na posledn..
03.03.14:28Bleschman - Tak jak na to tak koukám nejsem jedinej komu zaříznutej Ce..
03.03.13:51utan - Škoda, že nebyl dotaženej, jinak by se pral o vítězství, a..
03.03.12:56maxpoint97 - No, tak to teda potěš... S Dexterem se jako s vítězem smíř..+2
03.03.12:54grek - nech sa nikto na mna nehneva ale dat Yamagishiho pred Cedr..+1
03.03.12:11RomanONE - ***-5
03.03.12:10jari - Plný souhlas s každou tvou větou, ještě se drobet rozepíšu..+3
03.03.11:56mety - jeste nikdo nezminil pakulskeho mega bachor
03.03.11:42Turakam - dosť slabý Arnold, žiaľ... drvivá väčšina štartovného pola..+5
03.03.10:14fitnessGURU - ***-1
03.03.09:54White or black - Škoda toho Pakulskiho ikdyž jeho čas ještě přijde když je ..+1
03.03.09:51celavie11 - Ja som bol uplne prekvapený z kategórie bikini. Vyslovene ..+4
03.03.09:39Barry_Lyndon - Tak nakonec zůstalo jen u snu, ale je to velká škoda. Mysl..+3
03.03.09:26metjuz - docela jsem taky vsail na Cedrica Pakulsimu jsem veřil, al..
03.03.08:27strudlik - Že já se nechal při tipování strhnout Cedricovou stavbou j..
03.03.06:2570mMyW!53 - Jo delam si srandu, ale tentokrat nevim z ceho
03.03.06:18guruhonza - děláš si srandu Tommy? +2
03.03.04:52Č174 - Cedric stejný problém jako Milan.. tuk žádný, ale možná to..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 1 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínMichael Toscano ladí formu na profi d...
moab (08:38) • Nešlo by zobrazování fotek v galerii vrátit do původní verze? Ta byla sice hrozná (okno...
magazínFit Parade Pro Grand Prix 2019: výsle...
ja.va (00:41) • Přiznám se bez mučení, že diskuze pod články na ronnie.cz navštěvuji jen kvůli radám mí...
magazínFit Parade Pro Grand Prix 2019: výsle...
Jay32 (22:39) • já to vidím možná trochu jinak. Za prvé nechápu, proč jsou záběry na fotkách a videí po...
magazínFit Parade Pro Grand Prix 2019: výsle...
eraZ (20:40) • Už pri prvotnom pohľade na fotky som mal ten pocit, že Lukáš mal najlepšiu formu. Teraz...
magazínFit Parade Pro Grand Prix 2019: výsle...
Patrick (12:31) • Ja som len preletel vysledky diky MiroErasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra