Reklama:

Vzpomínky na rok 1974: Mistrovství dorostenců Klubu Fortuna Trnava

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti


Výhercem naší soutěže na Facebooku se stal Ivo Havíř, který odpověděl u obou snímků správně a jako první získal také oba body za pojmenování závodníků. Gratulujeme! Zúčastněte se příště i Vy! :)


Pan Ján Slovinec oslovil naši redakci a poskytl exkluzivně Ronnie.cz unikátní fotografie z doby, kdy české kulturistice dominovali např. Peter Uríček, Anton Holič, Libor Minařík, nebo Jiří Hovorka. K tomu připojuje také vzpomínky a zážitky z kulturistických soutěží, kterých se jako divák a fotograf zúčastnil. My mu za to velice děkujeme a těmito články tak rozšiřujeme unikátní kolekci vzpomínek na počátky československé kulturistiky, které publikujeme formou rozhovorů s osobnostmi, jakými jsou Juraj Višný, Alexander Bačinský, Milan Jablonský, nebo Ľudovít Major, ale také ohlédnutím za tehdejší dobou např. Jaroslava Kulovaného, či videozáznamy.

Vzpomínky Jána Slovince nejen na kulturistiku, ale především na období emigrace, místy drsné, jindy úsměvné, nebo i velice pikantní a hodně čtivé naleznete na webových stránkách majgemer.sk. Pokud máte rádi čtení o životních osudech, které vrhají člověka jednou tím a podruhé zas oním směrem, zatímco on se snaží veškerým svým úsilím kormidlovat, chvílemi plavat proti proudu a hlavně se vydrápat na břeh, pak si zde přijdete na své a budete se dobře bavit.

Co spojuje pana Jána Slovince, který před 34 lety opustil rodný kraj a emigroval do USA, s naším webem? Samozřejmě to nemůže být nic jiného než kulturistika, které se amatérsky věnoval a kterou zachytil také jako fotograf dříve, než se rozhodl utéci před politickým režimem.


[Vzpomíná Ján Slovinec, fotograf, USA] Tak jsem se konečně dostal ke slibovanému, jsem přece jen i v důchodu dost zaneprázdněný, a tak Vám posílám pár fotografií až dnes. A nyní pár řádků k tomu, jak se stalo, že jsem se ocitnul ve společnosti těchto pánů kulturistů...

V roce 1973 jsem se přestěhoval do Trnavy, ne však kvůli kulturistice, protože jsem tehdy ani netušil, že tam je, ale kvůli atletice, které jsem se již po desetiletí věnoval. I když jsem měl postavu velmi drobnou a nevýraznou pro tyto disciplíny, vybral jsem si vrh koulí a diskem, které jsem provozoval až do mých 52 let. Náhle jsem pak musel skončit kvůli mozkové příhodě, po níž jsem byl nějaký čas i ochrnutý.

No ale pojďme zpět do Trnavy, protože tam to všechno začalo!

Užíval jsem si života a mimo jiné jsem se seznámil i s lidmi, kteří mě vyzvali k fotografování sportovních akcí, v čemž jsem potom ještě nějakou dobu pokračoval.

Ing. arch. Peter Uríček
Hodně jsem se tehdy dočítal o tom, že právě Trnava má díky Ing. arch. Petrovi Uríčkovi obrovské zázemí, a byl to právě on, který věhlas tohoto mužného sportu takto široko daleko proslavil. Byl zkrátka obrovskou osobností tohoto mladého sportu u nás v Československu. Dost jsem se o něm dozvěděl nejen z mého oblíbeného deníku Šport, ale i z jiných sportovních časopisů, včetně časopisu Štart.

Také nemohu zastírat, že jsem tyto naše junáky neobdivoval, jak dokázali podřídit celou svou životosprávu, aby nakonec mohli sklidit úrodu po tvrdé a namáhavé celoroční práci na soutěžích, kterých začínalo víc a víc přibývat. Byl to nádherný zážitek chodit po takových akcích a vidět na vlastní oči, co vše vyžaduje, než se atlet představí na pódiu a předvede obrovskou show. Byli to zkrátka obrovští sportovci-umělci, s nimiž jsem byl na pár let v častém spojení. Mohl bych říci, že i dennodenně!

Kulturistický oddíl Fortuna Trnava byl pod záštitou Zväzu socialistickej mládeže, takže i název měl Klub SZM Fortuna, vedl jej tehdy pan Bonev, ale hlavním iniciátorem byl přece jen Peter. Byl srdcem oddílu i srdcem všude, kde bylo třeba, aby to vůbec existovalo. Byl obrovským pracovníkem s precizností. Věděl, co takový oddíl potřebuje ke své plné existenci, kvalitu a účelnost. Zkrátka byl osobou, která ví, jak to všechno skloubit dohromady. Byl zároveň obrovským vzorem nejen pro dorost, ale také spoluatletům-kulturistům, které velmi motivoval a pomáhal jim v každém směru.

Nejen, co se týkalo sportovní stránky, kondice a správného tvarování svalů a symetrie, ale i choreografie a výběru soutěžních cvičení, aby daný sportovec uspěl co nejlépe. Každý se musel dobře orientovat v pohybové kultuře, a pokud se s tím nedokázal vypořádat, což bylo dost časté, osobně s nimi tvrdě pracoval. Někteří se to nikdy nenaučili...

Při setkání s vedením klubu mě seznámili právě s Petrem a od tehdy se datovalo i naše spojení. Myslím si, že to mohlo být někdy v létě 1974, ale přesně to již nevím. V každém případě jsem se zúčastnil prvního fotografování na jaře v již zmiňovaném roce 1974.

Peter byl dost opatrný, ale všechno se rázem změnilo a začal mi i dost pomáhat, jak vše prakticky fotit, aby daný atlet co nejlépe na fotografii vyzněl.

S pozdravem Ján Slovinec, Sr.

P. S.: Přikládám pár fotografií, které byly mými prvními z oblasti kulturistiky, pocházejí z října roku 1974 z mistrovství dorostenců Klubu Fortuna Trnava.


Jak vzpomíná na Petra Uríčka Ján Slovinec dál a jaká byla soutěž roku 1975 v Myjavě? Na to se můžete textově, ale hlavně prostřednictvím fotogalerie těšit v příštím díle.

Máte i Vy v archivu unikátní fotografie z dob dávno minulých z oblasti našich sportů
a v hlavě jedinečné vzpomínky, o které byste se mohli podělit?
Budeme rádi, pokud se nám ozvete do redakce na redakce@ronnie.cz!


Mistrovství dorostenců Klubu Fortuna Trnava - říjen 1974

Další komentář k fotkám, především 2. - 4. snímku:

Tito mládenci vyrůstali blízko sebe. Jeden z nich se věnoval i plavání, a celkem úspěšně, neboť Trnava měla i svůj krytý bazén, v němž mimo jiné trénoval velmi úspěšný reprezentant Marcel Géry. Jeho trenérem byl tehdy Dr. Ladislav Hlavatý, vysokoškolský učitel pedagogické univerzity v Trnavě a můj dobrý přítel. Vídávali jsme se poměrně často, neboť jsem závodil v atletice za univerzitu a pomáhal i jako trenér mládeže.

Mládenec, o němž je řeč, se jmenoval Svoboda, ale křestní jméno si již nepamatuji. Bydlel tehdy na Podjavorinskej, stejně jako já na svobodárně Pozemních staveb, n. p. Trnava. Byly to bytovky vystavěné cca v 50. letech. Zároveň tam bydlel i Ervín Špajdel a Valter Tomík, byli nerozlučnou dvojicí. Byli velkými přáteli a tak trošku i rivaly, ale vždycky jen v dobrém. Ervín byl fantastický mladý muž a vycházel s každým. Byl velmi nekonfliktní, a i proto jsem si ho velmi oblíbil. Navíc byl velmi pracovitý a podřídil vše tomu, aby se dopracoval co nejdále. Navíc měl obrovský talent a předpoklady. Nikdy nezápasil s nadváhou, přibývala mu jen čistá svalová hmota na všech částech těla, jak je vidět i na fotografiích. Na závodech byl krásně vyrýsovaný.

To jen tak na okraj k fotografiím dorostenců roku 1974 z oddílové soutěže kulturistického oddílu SZM Fortuna Trnava.Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 114 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínZávodníci v kulturistice - rozhovory...
Geolupos (06:51) • Diamond Cupy jsou ale prostě jen větší pohárovky, tak to není nic proti ničemu.
magazínBehind the Pump - Branch Warren a Joh...
jr.e (22:39) • Nevím teda,ale technika Cviků u Branche a Johnniho je otřesná.,(hlavně co největší váhu...
magazínZávodníci v kulturistice - rozhovory...
Valasekjakub123 (22:13) • To je jedna fotka podívej se zepředu málo hmoty zality břicho atd...... na mezinárodní...
magazínZávodníci v kulturistice - rozhovory...
Geolupos (16:21) • Vždyť vypadá dobře.... https://kulturistika.ronnie.cz/img/data/clanky/galerie_2011/29...
magazínZávodníci v kulturistice - rozhovory...
Valasekjakub123 (15:46) • Sobotkovi chybí trošku soudnost! Nechápu co se tam ser..... zbytečná cestaErasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údaje
Copyright © 2010-2018 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2018 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra