Reklama:
Spalovač tuků Thermogel v akci 1+1 ZDARMA
Oblíbený silný spalovač tuků nyní v akční nabídce! Více zde.

Zemřel bývalý profesionální kulturista Mat DuVall

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

V pátečních večerních hodinách našeho času přišla ze zámoří zarmucující zpráva. Ve věku pouhých čtyřiceti let byl ve své koupelně nalezen mrtev bývalý profesionální kulturista Mat DuVall.


Mat DuVall se narodil 31. října 1972. Odmala byl všestranně sportovně nadaný, speciálně však miloval americký fotbal. Ve třinácti letech se mu naskytla příležitost navštívit církevní posilovnu, kde měl možnost nahlédnout do staré, opotřebované kulturistické knihy, v níž objevil obrázky Billa Pearla a Arnolda Schwarzeneggera. Fotografiemi byl doslova fascinován a uvědomil si, že touží mít stejnou postavu jako borci na obrázcích. Ačkoliv místní tréninkové zařízení neumožňovalo vstup cvičencům mladším osmnácti let, Mat tak dlouho naléhal na správce posilovny, až jej nakonec přesvědčil. Po počátečních problémech díky svému nadšení a píli mezi starší návštěvníky posilovny zapadl, a protože většina z nich používala spíše powerlifterský způsob tréninku, počínal si DuVall stejně. Jako dvaaosmdesátikilový teenager v bench-pressu brzy zatlačil přes 180 kg a v sedmnácti letech pak konečně absolvoval i svou první kulturistickou soutěž.

Až do roku 1996 nastupoval na soutěžích regionální úrovně. V sezóně 1997 si pak mezi muži poprvé vyzkoušel starty na NPC USA a NPC Nationals. Obě soutěže již v té době sloužily amatérským borcům k zisku profesionální karty a Mat si na nich nevedl vůbec zle. Na NPC USA v nejtěžší hmotnostní kategorii sice obsadil až jedenácté místo, ale dokázal porazit Michaela Morrise, Edgara Fletchera i Boba Cicherilla. Z podzimního NPC Nationals pak odcházel se sedmou příčkou a se skalpem ambiciózního Kinga Kamaliho.

O dvě sezóny později 180 cm vysoký DuVall na NPC Nationals v kategorii nad 102 kg již vybojoval stříbro, když nestačil pouze na vítězného Aarona Maddrona. Poté, kdy stejný výsledek na této soutěži zopakoval i v roce 2001, bylo jasné, že je jen otázkou času, kdy i on zvítězí a získá profesionální kartu.

Podle některých ten okamžik měl přijít již v sezóně 2002. Mat se na NPC Nationals tehdy připravoval pod dohledem specialisty na předsoutěžní přípravu Chada Nichollse a na závodech nastoupil v životní formě. Když se před něj ve výsledkové listině nakonec vtěsnali Toney Freeman i Dave Palumbo, Duvallovi příznivci to nenesli lehce. Výhrady se objevovaly zejména k vítězství Toneyho Freemana, který byl podle kritiků v dané sezóně až příliš štíhlý a navíc mu škodily i viditelné následky zranění prsního svalu.

V neděli 4. května pak přišel den, který pro nadějného závodníka málem znamenal konec kariéry. Mat prodělal vážnou autonehodu, při níž si poškodil dvě tepny v paži a praskla mu také žíla v lokti. Jak DuVall později přiznal, krátce po úrazu si myslel, že je s kulturistikou amen. Nesměl trénovat téměř tři měsíce, a když se vrátil do posilovny, nemohl zdaleka cvičit tak silově jako dříve. Přesto však našel cestu. Uvědomil si, že i když třeba na své příští soutěži nebude moci být tak mohutný, jak u něj bylo zvykem, může se zaměřit na to, aby jeho postava byla komplexnější a vyrýsovanější. Jak se ukázalo, právě to pro něj nakonec byla vítězná formule. Sedm měsíců po vážné autonehodě znovu startoval na NPC Nationals. Ve své kategorii si poradil s Billem Wilmorem, Omarem Deckardem i estetickým Rustym Jeffersem a zvítězil. Profesionální karta byla jeho. O několik desítek minut později pak uspěl i v souboji o celkového šampióna a mnozí již s očekáváním začali vyhlížet jeho profesionální debut.

Při něm však přišlo obrovské zklamání. Mat při své premiéře mezi profíky na GNC Show of Strength 2004 obsadil až dělené devatenácté místo a neúspěch nenesl lehce. Pro nejbližší měsíce se rozhodl raději soutěžní plavky pověsit na hřebík a věnovat se wrestlingu, který pro něj měl být jednak únikem od kulturistiky a jednak prostě jen zdrojem potěšení ze zápasu a k němu se pojícímu odvětví.

V září roku 2005 si DuVall utrhl prsní sval. Po zranění následovaly dvě operace a pětiměsíční rekonvalescence. Mat měl během té doby dostatek času, aby si uvědomil, že kulturistiku miluje a má rád výzvy, které s sebou přináší to, že je profesionálním kulturistou. Začal se proto připravovat k účasti na Atlantic City Pro 2006. Dva týdny před soutěží mu ručička váhy ukazovala 125 kg a Matt věřil, že je v nejlepší formě svého života, která mu na závodech pomůže ke splnění jeho snu, a to postupu na Mr. Olympia. Na Atlantic City Pro nakonec skončil až třináctý, a když si na stejné soutěži o rok později ještě pohoršil, s bodybuildingem skončil na dobro.

Zprávu o jeho předčasné smrti přinesli v pátek 22. února 2013 zámořští sportovní redaktoři Aaron Singerman a Shawn Ray. Podrobnosti o příčině odchodu bývalého profesionálního závodníka v tuto chvíli ještě nejsou k dispozici.


Mat DuVall při zisku profesionální karty na NPC Nationals 2003


Mat DuVall při své poslední soutěži
na Atlantic City Pro 2007 (obsadil dělené 16. místo)


Mat DuVall mimo kulturistické pódium


Použitá literatura:

 • Merritt, G. And away we go: Mat DuVall snatches victory from enthusiastic Frank Roberson to win the overall at the 2003 NPC Nationals In: Flex, 2004.

  Použité elektronické zdroje:

 • MuscleMemory - The Internet Bodybuilding Database. [cit 2013-02-23]. Dostupné na http://www.musclememory.com
 • Singerman, A. Muscle News #69: RIP Mat DuVall [cit 2013-02-23]. Dostupné na http://www.rxmuscle.com
 • IFBB Pro Undercover #10 [cit 2013-02-23]. Dostupné na http://www.bodybuilding.com

  Foto:
  www.ironmanmagazine.com / Bill Comstock
  www.musculardevelopment.com / Bill Comstock


 • Líbil se Vám článek?
  Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

  Související články:

  Diskuse k článku:
  Reklama:
  Uživatelské jméno:
  Heslo:
  Text:
  ...
  Upozornit na novou odpověď e-mailem.
  Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

  27.02.23:18Smile04 - no napred sem si rikal co u tohodle članku delaj fotky osl..-1
  24.02.16:04Č174 - .. To je tak, když tomu obětuje všechno a žádný větší úspě..+1
  24.02.16:04Revin - Hned na té první vypadá hodně dobře.
  24.02.07:5670mMyW!53 - na tech cernobilych nahore mne pripomina Burese+2
  Zobrazit všechny příspěvky  Jméno: pamatovat
  Heslo:
  Víte, že...
  ...poslední objednávka v obchodě
  Ronnie.cz byla před 56 sekundami?
  NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJim Manion vyvrací spekulace o tom, ž...
  Zodiak411 (17:51) • Rando sděl nám prosím tu pravdu a řekni, kde je konec světa? Přece jenom, pokud je země...
  magazínJim Manion vyvrací spekulace o tom, ž...
  LeToucan (16:12) • Lepsi forma neznamena ze nabral od minula vice hmoty, ale tobe je to proste zbytecne vy...
  magazínJim Manion vyvrací spekulace o tom, ž...
  Blaster (16:00) • LeToucan : To, že si to myslel ironicky, to nemohlo byť 100% jasné, keďže sú tu individ...
  magazínJim Manion vyvrací spekulace o tom, ž...
  Blaster (15:56) • LeToucan : Dôkaz, že Zem je guľatá, a že Mesiac je guľa a nie disk ? Prosím .... nedočk...
  magazínJim Manion vyvrací spekulace o tom, ž...
  LeToucan (15:14) • Tak tak, jsem rad ze nekdo pochopil moji pointu. To ze jsou na Olympii/IFBB PRO atd nas...  Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
  Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
  Vyhledávání:
  RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra