Reklama:

Recenze: Metoda Ludmily Mojžíšové - praktická cvičení

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Ostatní

Informace nakladatelství:

Rehabilitační sestra Ludmila Mojžíšová objevila a velmi úspěšně vyzkoušela revoluční cvičební metodu, která pomohla tisícům pacientů s chorobami pohybového aparátu i s nemocemi, jež s pohybovým aparátem zdánlivě nesouvisejí. Díky této příručce, doplněné velkými barevnými fotografiemi, se tyto cviky můžete naučit i Vy.

„Nejdřív se začtěte sem,“ nabádá autorka čtenáře a zájemce o cvičení podle metody Ludmily Mojžíšové. A protože tato „zázračná“ metoda může pomoci skoro od všech tělesných a možná i duševních trablů, tak mi zvědavost nedala a nakousla jsem první věty textu. Čekala jsem snad, že bude následovat stručný úvod do cvičení podle Ludmily Mojžíšové, že zde naleznu přehledně vyjmenované indikace a kontraindikace (pokud nějaké jsou), tedy pro koho je toto cvičení vhodné či naopak kdo by se měl kterým cvikům vyvarovat. Čekala jsem, že zde naleznu srozumitelně popsané principy, na nichž metoda funguje, kolikrát denně a jak dlouho má cvičení probíhat a tak dále a tak dále. Místo toho na mě čekal text popisující autorku metody a situaci v Tyršově domě v Praze, kde paní Mojžíšová dlouhá léta působila a kde předávala své poznatky dále. Dozvídám se, že to byla vcelku svérázná žena, která si nebrala, jak se říká, „servítky“.

Nu, vzpomínání paní Jarmily Novotné, autorky knihy a spolupracovnice paní Mojžíšové, ve mně přílišný zájem nevzbudilo. Názory, že se z nás stává sedící populace se svalovými dysbalancemi a že je téměř normální, že už dospívající jedince běžně bolí záda, kolena atd., jsou sice pravdivé, ovšem nevím, nakolik je nutné nad touto problematikou „plakat“ donekonečna. Po několika stránkách s úlevou narazíte na to, na co celou dobu čekáte, a to „nedokonalý přehled zdravotních problémů, které metoda Mojžíšové definitivně odstraní“, jak píše sama autorka. Následuje tedy celkem 19 bodů, na které cviky můžete aplikovat. Patří mezi ně svalová dysbalance z inaktivity, vyhřezlá meziobratlová ploténka, zácpa, skolióza, inkontinence, bolesti hlavy, některé další vady páteře, ale na čem si paní Ludmila zakládala, je to, že její metoda pomohla a pomáhá ve spolupráci s gynekologem a fyzioterapeutem i mnohým ženám při potížích s otěhotněním.Musím říci, že ač tuto cvičební metodu uznávají i současní lékaři a fyzioterapeuti, tak opěvování paní Ludmily Mojžíšové mě po několika dalších stránkách přestávalo bavit. Tedy, nemít silnou vůli a odhodlání, text do konce nedočtu.

To ale nic neubírá na tom, že bychom se někdy měli na tu podložku položit a vyzkoušet sérii těchto cviků. Výhodou bezesporu zůstává, že k tomuto cvičení si nemusíte pořizovat žádnou drahou permanentku, je zdarma, nepotřebujete k němu žádné speciální vybavení, jen své tělo, žádné dlouhé hodiny strávené na cestách, cvičit můžete doma a stačí Vám k tomu jen trocha prostoru, teplá místnost a podložka na zemi. No a abych nezapomněla - tahle útlá knížka s popisem cviků. :) Nevýhodou tohoto cvičení je, že není žádnou zátěží na kardiopulmonální systém, tudíž autorka publikace doporučuje obohatit svůj týdenní program o běh, plavání, cyklistiku či jiné aerobní cvičení.

Knížka s názvem Metoda Ludmily Mojžíšové - praktická cvičení je rozdělena do celkem tří částí. V základních cvicích naleznete 10 cviků pro fyzické i duševní zdraví, další část je věnována řadě doplňujících cviků a poslední oblast se zaměřuje na cvičení s dětmi. Každý cvik je zobrazen na fotografii v jednotlivých fázích pohybu. Pod obrázkem nebo vedle něho pak najdete světle modrý rámeček, kde je cvik popsán. U prvních deseti cviků nalezneme popis základní polohy a provedení pohybu včetně správného dýchání. Doplňující cviky se už o průběhu dýchání ale nezmiňují, tedy u některých cviků by někteří jen mohli odhadovat, v které fázi se mají nadechnout a kdy vdechnout. Popsat cvik pouhým „protažení flexorů kolene pomocí ručníku“ mi nepřijde příliš podrobné a názorné. To, že si zaháknu ručník za chodidlo a nějak se pokusím nohu natáhnout, to vidím taky. Ale jak mám správně při tomto cviku postupovat, jak mám mít na podložce posazená bedra, mám při pohybu hmitat, nebo táhnout, kdy mám vydechovat… To už se z popisu ani z obrázku nedozvím.Pod fotografiemi je umístěn text řazený ve dvou krátkých sloupcích. Osobně bych předpokládala, že se bude vztahovat k danému cviku, kterému se právě na té které stránce věnují. Ovšem tento text je pouhým pokračováním úvodního povídání „Nejdřív se začtěte sem.“ U druhé části je pak prostor věnován dopisům od pacientů, kterým toto cvičení pomohlo a kteří se chtěli podělit o své úspěchy. Následuje také svědectví několika slavných osobností, kteří prošli rukama Ludmily Mojžíšové. Najdeme mezi nimi řadu sportovců, jako jsou například Jarmila Kratochvílová (první mistryně světa v běhu na 400 a 800 m), Blanka Paulů (reprezentantka v běhu na lyžích), Jan Kodeš (vítěz Wimbledonu), Helena Fibingerová (mistryně světa ve vrhu koulí z r. 1983), Imrich Bugár, ale také sám přednosta rehabilitační kliniky v Motole Doc. Dr. Pavel Kolář a mnoho dalších.

Oddělení kapitol je přehledné, jsou odlišeny barevným pruhem v horní části knihy. Publikace je šitá, což by mělo zabránit neoblíbenému vypadávání stránek, jako tomu často bývá u knížek lepených. Titulní stránka je zpevněná.

I když by se to možná z mého předchozího textu nemuselo zdát, tak knížku hodnotím kladně. A to nejen proto, že je zaměřená na cvičení a pohyb, ale především proto, že se snaží apelovat na nás všechny, abychom se konečně nad svým tělem, pohybovým stereotypem zamysleli a udělali první krok. A cviky Ludmily Mojžíšové patří mezi ty nejvhodnější prvotní krůčky.


Základní údaje o knize:

  • úplný název: Metoda Ludmily Mojžíšové - praktická cvičení. 10 cviků pro fyzické i duševní zdraví
  • autor: Jarmila Novotná a Jan Dobiáš
  • nakladatelství: XYZ
  • rok vydání: 2012
  • počet stran: 144
  • rozměr: 165 x 220 mm
  • typ: vázaná s laminovaným potahemLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

08.04.08:29Radulinkka - U této metody se doporučuje současně navštěvovat rehabilit..
01.03.13:42JoeC - Výborná věc, sám s klienty cvičím některé části této metod..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 6 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie