Reklama:

Bojové sporty jako kondiční
trénink? A proč ne?

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Motivace

Podívejte se na sebe do zrcadla. Kolik Vám je? Dvacet let? Třicet? Možná i víc? Přes pásek se Vám převaluje břicho, bledé a tlusté jako vánoční kapr. V obličeji máte červený ruměnec, který ale nesignalizuje stud, nýbrž těch pitomých deset schodů, které jste vylezli už před dobrou půlminutou. Nemáte svaly jako Mr. Olympia - a dost možná je ani nechcete - ale když se díváte na své pohublé ruce, říkáte si, že by možná spravit potřebovaly. Zkrátka, chybí Vám pohyb.

Ale co teď? Chodit běhat je pro spoustu lidí prostě nuda. Můžete si dát do uší sluchátka a poslouchat muziku, ale ani to kolikrát nestačí. Do posilovny se Vám taky moc nechce - kulturistické proporce se Vám v podstatě nelíbí a navíc Vám přijde, že tohle máchání činkami nemůže mít smysl, a když, tak maximálně jako doplněk jiného sportu.

Jaké jsou Vaše možnosti? Kdybyste chtěli pravidelně hrávat basketbal nebo fotbal, závodně už to nepůjde; vlak Vám ujel tak dávno, že už si ani nevzpomenete, jak hlasitě houkal. Kamarády donutíte tak maximálně jednou za měsíc a i tak musíte zařídit tělocvičnu a domluvit všechny hráče. Brzy dojdete k závěru, že poslechnout si desetkrát za sebou „nemám čas“ zvládne snad jen telefonní operátor. Zbývají jen různé aerobiky, jógy, trampolíny a další cvičení, která považujete za zženštilá nebo nechápete, k čemu vlastně vedou. Takže sportovat je pro Vás v podstatě nemožné, že?

Předchozí řádky uvádí sice extrémní situaci, ale nikdo mi nevymluví, že se v ní někteří z Vás poznají. A někteří také namítnou, že přece existuje řada sportovišť, kde stačí jen zaplatit a nikdo se Vás na věk ani talent ptát nebude. A budou mít pravdu. Kromě v poslední době populárního crossfitu, indoorových aktivit jako squash či horolezecká stěna a dalších sportů jsou jednou z možností bojové sporty. Proč právě ony?

Důvod č. 1: Jednoduchost

I když se to nezdá, není nic jednoduššího než jít si zatrénovat bojový sport. Prostě se podíváte na internet, vyhledáte klub, zjistíte, kdy mají otevřeno (případně zda vedou zvlášť lekce pro začátečníky), a můžete přijít. Obvykle se Vás trenér zeptá na Vaše zkušenosti a podle toho Vám přizpůsobí program. Pak prostě zaplatíte a cvičíte. Žádné registrace, žádné závazné termíny na objednávku, žádné dotazy. Je to snadnější než si koupit párek v rohlíku.

Důvod č. 2: Atraktivita

Proč si to nepřiznat. Tenisová raketa je fajn a jsem dalek toho znevažovat nějaký sport, ale bojové sporty jsou pro řadu zkrátka přitažlivější než ostatní. Nemusíme ani říkat proč. Miliardy vydělané filmovým průmyslem mluví za vše.

Důvod č. 3: Efekt

Bojové sporty jsou zatraceně rychlou cestou, jak si vybudovat působivou fyzickou kondici, shodit ze sebe nějaké sádlo a celkově přiblížit postavu ideálu, který Vám visí doma na plakátě. Zlepšená obratnost, reflexy a motorika jsou samozřejmostí. Pokud si zvolíte sport, ve kterém je potřeba silou pracovat s tělem protivníka - tedy zápas, brazilské jiu jitsu, judo, MMA a další - dost možná Vám časem přibude i nějaké to kilo svalů navíc.

Důvod č. 4: Praktické využití

Jsem ve své podstatě pacifista a násilí se mi hnusí. Ale to neznamená, že se nenajdou situace, kdy se hodí vědět, jak se ubránit před agresorem. Každý rozumný trenér Vám řekne, že nejdřív je potřeba se z problémů zkusit vymluvit a pak utéct, nebo naopak. Ze střetnutí na ulici nevyjde žádný vítěz; jen poražení, zranění lidé, kteří mají co vysvětlovat na policii. Ale nebudeme si lhát; může dojít na lámání chleba a, zákon nezákon, člověk je radši ten, kdo na konci stojí na nohách. Většinou ale stejně stačí tvrdým tréninkem nabytá sebejistota, kterou chytrý rváč vycítí a stáhne se. Hloupých rváčů jsou plné nemocnice a hřbitovy.

Vsadím se, že řadě z Vás vyvstanou při čtení těchto řádků v hlavě otázky. Pokusím se zahrát si na Vlastu Plamínka (s lepší úspěšností doufám), tyto dotazy vyvěštit a zodpovědět na ně. Takže:

Otázka č. 1: Neublížím si?

Všechny ty filmy v nás musí zákonitě vyvolat představu, že na konci tréninku bojového sportu se jde půlka cvičenců vyzvracet, zatímco druhá se nechává sešít a zastavuje krvácení z nosu. A světe div se - ono ne. Začal bych tím, že pokud přijdete na trénink poprvé, pravděpodobně se ke sparingu (tedy k tréninkovému souboji) vůbec nedostanete. Budete nacvičovat jak stát, jak se pohybovat, jak fungují techniky, ale na boj se obvykle musí počkat, až se zorientujete a osvojíte si základy. A pokud si nevěříte, není problém se domluvit se sparing partnerem na líném tempu a technickém boji, který spíše než rvačku připomíná šachy. Většinu těch obřích, potetovaných zvířat, která vidíte vstupovat do tělocvičny, stejně nezajímáte. Raději se popasují s někým na podobné úrovni.

A co se týká rizika zranění ze samotného sportu, jistě chápete, že to je obsaženo v každé pohybové aktivitě. I na procházce důchodovým tempem můžete špatně došlápnout a zlomit si nohu. Pokud se ale bojíte nebo máte pochybnosti o svém zdravotním stavu, konzultace s lékařem Vaše pochyby zaplaší. Je vždycky lepší být opatrný a znát své limity.

Otázka č. 2: Jsem sportovně nešikovný. Nebudu za pitomce?

Ne, nebojte se. Podobných nadšenců, kteří dostali do vínku spíše touhu než talent, už viděli v každém gymu stovky. Možná Vám to ze začátku nepůjde, možná potrvá měsíce, než se naučíte složitější finesu, kterou nadanější parťák zvládne za tři tréninky. Možná Vás to bude štvát. Ale pokud všechno zabalíte jen proto, že Vám to nejde, tak to moc daleko nedotáhnete v ničem, že? I z tlustého brýlatého Emila, kterému se holky ve třídě smějí, protože se potí jako hroch, může vyrůst sex symbol z první stránky fitness časopisu. Stačí jen nebát se a chtít.

Otázka č. 3: Nikdy jsem nechodil do posilovny, nedělal žádný bojový sport a nemám fyzičku. Nebude toho na mě příliš?

Pokud je bojový sport Vaše první setkání se sportem, ničemu to nevadí, jen bych zopakoval doporučení nejdřív zajít za lékařem. Tak jako tak je možné, že pro Vás bude první trénink poměrně namáhavý, tričko propotíte naskrz a občas Vám dojde dech i síly. Ale trenér ví, že se ve Vašich útrobách neskrývá natahovací strojek; když začátečník nestíhá a poleví, nebude to nijak komentovat. A koneckonců už tím, že jste na trénink došli, dáváte najevo, že se chcete snažit, jak jen to půjde. Odpočívat jste mohli i doma a zadarmo, ne?

Otázka č. 4: Nechci závodit. Chci si jen zacvičit. Nebudou mě trenéři nutit?

Ne, nebudou. Pokud projevíte takový talent a dřinu, že ve Vás trenér spatří naději, nepochybně Vám závodění nabídne. Pokud ne nebo odmítnete, maximálně pokrčí rameny. Moc dobře chápe, že nový Rocky nedřímá v každém z nás.

Otázka č. 5: Nedokážu nikoho udeřit. Co s tím?

Jasně, věřím Vám to. Stejně jako byste nedokázali lhát nebo seřvat svého syna. Přijde ten správný moment a prásk, zásady se zhroutí jako lyžař, kterému spravili zlomenou páteř ve Photoshopu. Pokud máte ale k dávání ran opravdový odpor (což chápu), ale přesto Vás na bojovém sportu něco láká, pak se na něj musíte naučit dívat jako na sport. Trefit soupeře dobrým technickým zásahem nemá pro bojovníka hlubší význam než vstřelení gólu nebo smeč ve volejbale. Lidé, kteří si léčí své duševní problémy a komplexy, na trénink nepatří - a obvykle si to sami rychle uvědomí. Pamatujte si - Vaším cílem není zbít protivníka a těšit se z jeho bolesti. Vaším cílem je být lepší a šikovnější než on. Stejně jako v kulečníku nebo v Counter-Strike.

Zkrátka a dobře, není třeba vytvářet kolem bojových sportů auru nedosažitelnosti. Zase tak moc se od nedělního bowlingu neliší - přijdete, zacvičíte si a uvidíte, zda jste zahráli na správnou strunu. Když ne, prostě příště půjdete zase na tenis. Jak říká lidová moudrost, když nejde o život, jde o …


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínLegion Sports Fest Pro 2021 - výsledk...
Mikuc (09:21) • No pane jo, to byla mixáž typů, proporcí a hlavně nefazón. Hodně lidí tam jela asi jako...
magazínLegion Sports Fest Pro 2021 - výsledk...
LOPO (08:08) • Toto Claridove víťazstvo má strašné potešilo 💣🎉🥇🏆. Sergia by som dal druhého . Patric a...
magazín8 let natvrdo za prodej a propagaci S...
WORM (01:11) • Ibutamoren, SR9009 tam vidím např, určitě budou i další. Peptidy kompletne nově.
magazín8 let natvrdo za prodej a propagaci S...
peter_m (19:16) • WORM, muzes teda rict, co konkretne se ohledne SARMs zmenilo v nove vyhlaske, krome toh...
magazín8 let natvrdo za prodej a propagaci S...
Milan A. (16:22) • Líbí se mi ten křik potrefených hus. Také na Facebooku to bylo příjemné čtení, ze které...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie