Reklama:

Zdravotní aspekty posilování:
Křivky páteře (I.) - úvod

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Trénink

Křivky páteře (I.)
- úvod
Křivky páteře (II.)
- dolní zkřížený syndrom
Křivky páteře (III.)
- horní zkřížený syndrom
Křivky páteře (IV.)
- skolióza (I.)
Křivky páteře (V.)
- skolióza (II.)

Dnešní díl zdravotních aspektů bude opět trochu jiný. Nebudu po Vás chtít žádnou anketu, ale také Vám nebudu vytýkat žádné chyby. No, možná si nějakou poznámku neodpustím.

Hlavní náplní tohoto článku bude popsat si z obecného hlediska prostorové uspořádání naší páteře - proč je tak stavěná, jaké jsou odchylky od normálu - a zároveň si také uděláme úvod pro díly příští, kde se budeme věnovat konkrétním nežádoucím stavům, kdy je naše páteř zakřivená jinak, než je ze zdravotního hlediska pro tělo nejlepší.

Lidská páteř

Naše páteř, v latině nazývaná columna vertebralis, plní v těle několik základních funkcí:

 • Je osou těla.
 • Jedná se o nosný (podpůrný) a pasivní pohybový aparát.
 • Má ochrannou funkci - mícha.
 • Napojuje na sebe další tělesné segmenty.
 • Tlumí vertikální nárazy a působení sil.

Dále je potřeba si povědět, z jakých prvků je páteř tvořena. Věřím, že pro většinu z Vás to bude opakování, ale toho, jak sami víte, není nikdy dost a později v článku, či dalších dílech na věci zde napsané budu odkazovat.

Páteř se skládá z jednotlivých obratlů, které můžeme rozlišit díky vzhledu a umístění do několika celků:

 • Obratle krční (vertebrae cervicales) - C1-C7 - obratle s nižším tělem, výjimečného vzhledu jsou první dva, odpovědné za pohyby hlavy - C1 atlas (nosič), C2 axis (čepovec).
 • Obratle hrudní (vertebrae thoracicae) - Th1-TH12 - k těmto obratlům jsou připevněna žebra.
 • Obratle bederní (vertebrae lumbales) - L1-L5 - část páteře, kde vzniká nejvíce úrazů spojovaných se zvedáním břemen.
 • Obratle křížové (vertebrae sacrales) - S1-S5 - těla těchto obratlů srůstají v kost křížovou (os sacrum).
 • Obratle kostrční (vertebrae coccygeae) - Co1-Co5 - srůstají v kost kostrční (os coccygis).

Musíme si uvědomit, že díky tomu, že páteř je složená z těchto jednotlivých celků, které jsou vzájemně pospojovány pohyblivými klouby, se jedná o velmi variabilně pohyblivý útvar. Většinou se jedná o pohyb velice drobný, ale ve výsledku, když se sečtou dohromady, vytvoří pohyb mnohem větší, ať už jde o předklon, úklon, záklon, či rotaci trupu.

Samostatné obratle drží pohromadě jednak klouby a jejich spoji s ostatními nad a pod, dále je zde velká síť dlouhých a krátkých vazů, které společně s podobně uspořádanými svaly okolo tvoří korzet, který celou páteř zpevňuje.

Prostorové uspořádání páteře

Páteř je sice osa těla, ale na rozdíl od většiny os, jaké si můžete představit, není páteř „rovná tyč“.

V praxi si to hodně lidí hlavně v posilovně neuvědomuje a dopadá to tak, že při snaze cvičit správnou technikou tlačí bedra k podložce, podsazují pánev a podobně. Rozhodně je to hloupost z obecného hlediska, výjimku tvoří případy, kdy se již jedná o nějakou korekci vadných stereotypů.

Naše páteř je tzv. dvojesovitě zakřivená. Nalezneme na ní dva oblouky vystupující směrem vpřed (ventrálně) a dva směrem vzad (dorzálně).

Vyklenutí směrem vpřed se nazývá lordóza a opačný příklad je kyfóza. Každá z nich je na naší páteři dvakrát:

 • Krční a bederní lordóza
 • Hrudní a křížovokostrční kyfóza

Tyto křivky musí být v přesném rozsahu, aby páteř fungovala, jak má. Odchylku zaoblení změříme například pomocí olovnice, kterou spustíme u stojícího člověka z temene hlavy až mezi hýždě. Provázek, který probíhá přesně po páteři, by měl v lordotických křivkách odstupovat v těchto rozmezích: u krční lordózy by mezera měla být 2 - 3 cm a u bederní 3 - 4 cm.

Pokud tyto mezery budou větší, je páteř celkově více klenutá, pokud budou menší, jedná se spíše o plochou křivku.

Ať už je křivka jakkoliv pozměněná oproti ideálu, je páteř náchylnější k úrazům z přetížení.

Nyní si vzpomeňte na mé dřívější články, kde jsem nespočetněkrát říkal, jak je důležité správné držení těla a hlavně negativní postavení páteře a pánve.

Příklad: Pokud u dřepu více zakulatíte záda, riskujete více zranění tím, že páteř nerozloží váhu zátěže, jak má, a může se někde vlivem přetížení něco posunout, prasknout a podobně. Tím nechci tvrdit, že správná technika je stoprocentní ochrana - musíme si především uvědomit, že lidské tělo není normálně stavěno na pohyb s 200 kg na zádech či zdvihání ještě větší zátěže na mrtvém tahu.

Pružina

Ano, k ní si můžeme lidskou páteř připodobnit. Při ideálních zakřiveních tato pružina velice dobře zvládá absorbovat a rozložit všechny síly, které na ni působí.

Jestliže má tato „pružina“ více ohnutý tvar, jenž charakterizujeme názvy, které uvádím níže, nefunguje správně a je náchylnější.

Nejčastější úrazy v tomto případě jsou výhřezy meziobratlových plotének, posuny obratlů nebo jenom drobná poranění.

Změněné, vadné zakřivení páteře

Původně jsem chtěl napsat „nenormální“, ale potom jsem se zamyslel a vyslovil si otázku - co je dnes normální? Dnes jsou bohužel normální ty odchylky od ideálu a rozhodně bychom jich u celosvětové, hlavně moderní civilizace nalezli více než těch křivek v ideálním rozsahu.

Možností, jak se nám může držení páteře pokazit, je více - nadměrná lordóza, nadměrná kyfóza, opakem jsou plochá záda a poslední extrém, kterým je vybočení páteře do strany, někdy i rotace, skolióza.

Nejčastějším problémem, který je viditelný v podstatě u každého člověka v určité míře je hrudní hyperkyfóza a bederní hyperlordóza.

Hrudní kyfóza se významnou měrou podílí na charakteristickém držení horní části hrudníku, ramen a krku zvaném horní zkřížený syndrom. Naopak dolní zkřížený syndrom je vadné držení charakteristické špatným postavením pánve, kyčlí a bederního úseku páteře.

Faktory ovlivňující postavení páteře

Samozřejmě jsou nejdůležitější pohybové stereotypy. Pokud člověk neprošel nějakým zraněním, tělesnou degenerací či postižením, ovlivňují křivku páteře hlavně ony pohybové stereotypy.

Takže se opět dostáváme k tomu, že není jedno, jak člověk stojí, sedí, jak vykonává veškeré každodenní činnosti. O to více není jedno, jakým stylem je postavené Vaše tělo při posilování, kde na něj působí mimo jiné často i extrémní zátěž.

Ovlivnění těchto křivek je způsobené napětím svalů. Toho se účastní skupiny svalů s tendencí k ochabnutí a s tendencí ke zkrácení, přetížení. Konkrétně si zmíníme v dalších dílech.

Když to beru zpětně, tak tento článek by se měl objevit již v začátcích zdravotních aspektů, jelikož je to určitě základ.

Často mi píšete ohledně hyperlordózy, bolestí zad. I mnoho mých klientů právě tento problém postihuje, proto se této problematice budeme věnovat hlouběji v příštím díle.

Na co se konkrétně můžete těšit? Abychom navázali na díly ohledně „perfektního břicha“, tak se příště zaměříme na dolní zkřížený syndrom a tím pádem i bederní hyperlordózu. Popíšeme si, co se v daném případě na vadném držení účastní, co jsou vhodné a nevhodné cviky a jak celkově s daným stereotypem bojovat.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

27.02.10:28duliz - ..žiadne cviky zaťažujúce chrbticu vo zvislom smere...takž..
25.02.23:34destructo - zdravím, před nedávnem jsem začal posilovat, zatím se jen ..
12.02.15:06duliz - aj ja sa teším na ďalšie pokračovanie, môj problém je skol..
11.02.18:51Mravenec1 - těšim se na další článek, tohle mě dost zajímá..pěkně naps..
11.02.13:48Arnold Strong - Super Vítku co nejvíc takovýhle článku ,mám radost na ty k..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínLegion Sports Fest Pro 2021 - výsledk...
Mikuc (09:21) • No pane jo, to byla mixáž typů, proporcí a hlavně nefazón. Hodně lidí tam jela asi jako...
magazínLegion Sports Fest Pro 2021 - výsledk...
LOPO (08:08) • Toto Claridove víťazstvo má strašné potešilo 💣🎉🥇🏆. Sergia by som dal druhého . Patric a...
magazín8 let natvrdo za prodej a propagaci S...
WORM (01:11) • Ibutamoren, SR9009 tam vidím např, určitě budou i další. Peptidy kompletne nově.
magazín8 let natvrdo za prodej a propagaci S...
peter_m (19:16) • WORM, muzes teda rict, co konkretne se ohledne SARMs zmenilo v nove vyhlaske, krome toh...
magazín8 let natvrdo za prodej a propagaci S...
Milan A. (16:22) • Líbí se mi ten křik potrefených hus. Také na Facebooku to bylo příjemné čtení, ze které...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie