Reklama:
PROTEINOVÉ HODY - klikněte zde!
Akční slevy na proteinové suplementy a proteinové tyčinky! Více zde.

Zakladatelé Barstarzz
Czech Republic: "Chceme
motivovat lidi ke cvičení."

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Fascinující kousky Hannibala, černošského krále street fitness, viděly na YouTube milióny diváků a pravděpodobně každý z nich ohodnotil jeho umění minimálně obdivným „wau“, pusou dokořán a uznalým pokýváním hlavy. Když ale video skončí, diváci usadí čelist na původní místo, zavřou pusu, polknou a tím to obvykle končí. Ale ne vždy. Některým totiž nestačí jen vidět, čeho je lidské tělo schopné, někteří to chtějí sami umět. A mezi takové nadšence patří i dva čeští kluci, Martin Hofman a Kuba Musil, kteří nelenili a do street workoutu se vrhli po hlavě. Od amerického týmu Barstarzz si objednali tréninkové DVD a zároveň je požádali, zda by mohli v Čechách založit tréninkovou skupinu stejného jména. Barstarzz souhlasili, a tak se zrodili Barstarzz Czech Republic.

Se zakladateli české verze Barstarzz jsme se setkali ve vinohradské tělocvičně, kde mají sídlo Hardcore tréninky.

Jak dlouho funguje česká podoba Barstarzz - Barstarzz Czech Republic?

Martin: Zhruba od června.

No vida, tak to je pořád ještě docela novinka. Co vás vedlo k tomu, že jste něco takového založili?

Kuba: Jednoduše to, že se nám street workout líbil. Mě sport vždycky bavil, hrál jsem americký fotbal a v rámci přípravy chodil i do posilovny, jenže když jsem fotbalu nechal, posilování samotné mě už tolik neuspokojovalo.

Takže jste se s Martinem vrhli na street workout. Jak dlouho jste cvičili, než jste se rozhodli založit Barstarzz tým?

Martin: Ten jsme založili skoro ještě dřív, než jsme začali pořádně cvičit. (smích)

Takže jste se do toho vrhli po hlavě.

Martin: My jsme šli do toho cvičení hned s tím, že chceme založit tréninkovou skupinu, protože se nám líbila myšlenka Barstarzz motivovat lidi ke cvičení a to jsem chtěli i my tady v Čechách.

Proč? Mohli jste být sami ti cool kluci, co umějí neuvěřitelné kousky na hrazdě.

Kuba: To jo, ale zase by to nebyla taková sranda.

Barstarzz ve své originální verzi i Barstarzz Czech Republic se věnují street workoutu a kalistenice. Můžete oba tyto termíny vysvětlit?

Kuba: Kalistenika je forma cvičení s vahou vlastního těla. Jejími základními kameny jsou shyby, kliky, dřepy, sedy lehy a jumping jacky a dál tam patří celá řada pokročilejších cviků. Street workout zahrnuje prvky kalisteniky a dá se definovat hlavně tím, že jde o cvičení na venkovních hřištích, jak už napovídá sám název.

Cvičení s vlastní vahou se stává poslední dobou čím dál populárnější. V čem je dle vašeho názoru lepší než cvičení se závažím?

Martin: Když budu mluvit ze své vlastní zkušenosti, tak já cvičil ve fitku asi 5 let, cvičil jsem správně, všechno bylo v pořádku, ale nikdy jsem nedosáhl postavy, kterou jsem chtěl. První zjištění, co přišlo, když jsem začal dělat kalisteniku, bylo, že posilovna mi pro kalisteniku nedala nic. Zvedal jsem tam sice docela velké váhy, ale nebyl jsem schopný udělat ani klik ve stojce, ani pořádný shyb tak, jak se opravdu má. Asi po měsíci cvičení s vlastní vahou jsem zjistil, že mám mnohem větší sílu a také se mi měnila postava. Svaly byly pevné, vyrýsované a přitom na váze jsem nic neztratil. Všechno se to zpracovalo do kompaktní silné hmoty.

Kuba: Řekl bych, že tak to je díky tomu, že street workout nebo kalistenika je vlastně posilování i kardio v jednom.

Zajímavé, měla jsem představu, že jde stále primárně o silovou záležitost.

Kuba: To ne, silový je klasický trénink v posilovně. Jdu tam, dám si x kilo na bench, odjedu jednu sérii po třech opakováních, dám si minutu pauzu, odjedu ji znovu a čau, jdu domů, zkráceně řečeno. Ale tady člověk jede jednotlivé routines bez přestávky několikrát dokola, takže si hodně zlepší fyzičku.

Jakým prvním cvikům jste se ve svých street workoutových začátcích věnovali?

Martin: Ze začátku jsme dělali hlavně shyby, což je ta nejzákladnější věc. Shybují všichni, ale když jsme poprvé viděli, jak se shyby správně dělají, a zkoušeli jsme to, nedostali jsme se ani do poloviny pohybu. Při pořádném shybu se nejde jen bradou nad tyč, jak je to u nás zvykem, ale pořádně až po prsa, bez kopání a mrskání tělem.

Jak časté a dlouhé tréninky jste si dávali?

Kuba: O prázdninách jsme si dávali pauzu jeden den v týdnu, ostatní jsme cvičili a naše tréninky trvaly dvě i dvě a půl hodiny.

To jste se do toho opravdu obuli. Neměli jste při takové intenzitě třeba problémy s bolestí ramen?

Martin: Tak mě ze začátku jedno rameno po úraze z fotbalu při shybech bolelo, ale to po zhruba měsíci odeznělo a teď už nebolí vůbec.

Kuba: Já měl zase, než jsem začal takhle cvičit, vykloubený loket a v posilovně jsem s ním nebyl schopný udělat skoro nic. Ale od doby, co cvičím kalisteniku, je to úplně v pohodě.

Martin: Jediné, s čím jsme se na začátku trochu potýkali, byly bolesti úponů u loktů kvůli nezvyklé námaze. Teď už je to ale dobré.

Kuba: Teď už bolí jen puchýře na rukou. (smích)

Tak to už k tomu patří. Kalisteniku děláte od léta, což není zas tak dlouhá doba. Zaznamenali jste už nějaký výraznější progres?

Martin: Od doby, kdy jsme začínali, si naše tréninky píšeme, tak víme docela přesně, jak se zlepšujeme. Při našich prvních trénincích jsme měli pocit, jak strašně dřeme a jak máme těžké tréninky, a teď, po nějakých 5 měsících, jsou naše tehdejší tréninky pro nás jen rozcvička. Dřív jsme byli schopni za trénink udělat třeba 5 cviků, zatímco později už jsme si sestavili routine, která obsahovala všechny cviky, které jsme dělali, a to jsme zopakovali třeba 4 - 5x za sebou.

Ze začátku jste měli ještě poměrně omezený repertoár cviků, takže jak jste si své tréninky sestavovali, aby nebyly stále stejné?

Martin: Zkoušeli jsme to tak, že jeden týden jsme cvičili explozivně, dělali výbušné shyby, ve kterých jsme se snažili dostávat co nejvýš, další týden jsme se zas zaměřili na kvalitu, šli jsme pomalu nahoru, pomalu dolů, prociťovali to.

S tím, jak jste zdatnější, se Vám nejspíš asi rozšiřuje i repertoár cviků. Zvládáte už něco, co jste dřív nedali ani omylem?

Kuba: Třeba back lever. Ten jsme dřív nedali vůbec, teď už ano.

Martin: Dál už umíme muscle-upy, což jsou absolutní shyby až do vzporu na rukou, nebo handstandy (stojky). Rozpracovaný teď máme front lever, human flag a planche, což je stoj na rukou jako v kliku, ale bez opory nohou. A speciálně nácviku těchto věcí se teď přes zimu věnujeme.

Váš zimní trénink tedy vypadá jinak než váš letní?

Kuba: Určitě. V létě měl náš trénink spíš kondiční charakter, protože jsme dělali tréninky pro lidi.

Martin: My sami jsme hodně shybovali a dělali třeba 500 - 600 shybů za trénink. Teď jich děláme tak 50 a zaměřujeme se na nácvik dalších cviků.

Vy jste dělali tréninky pro lidi?

Martin: Ano, v létě každý den u nás na hřišti. Vždy jsme dali hlášku na facebook a přišel ten, kdo chtěl.

A chodili lidi?

Kuba: Chodili. Jednou jich přišlo dokonce 12, a to už jsme skoro nevěděli, co s nimi, protože na hřišti máme jen 3 hrazdy. Nakonec jsme se ale rozdělili na polovinu a zacvičili si všichni. Těm, kteří dorazí, pomáháme se správnou technikou cviků, kdo některý z cviků nezvládne, najdeme mu náhradní alternativu, takže si dá do těla opravdu každý.

Plánujete podobné veřejné tréninky i na příští léto?

Martin: Ano, veřejné tréninky budou, ale my tentokrát pojedeme současně i náš speciální trénink, bez kterého bychom se dál nedostali.

Zdá se, že ve street workoutu se cvičí hlavně na hrazdě a že se tedy zatěžuje hlavně vrchní část těla. Nepřicházejí nohy při tomto typu tréninku zkrátka?

Kuba: To si myslí hodně lidí, ale nemusí to tak být.

Jaké cviky, kromě dřepů, tedy používáte k posilování nohou?

Kuba: Dřepy. (smích) A z nich jde dělat spousta modifikací - dřepy na jedné noze, dřepy na jedné noze s výskokem... Prostě je na každém, jaký si vytvoří systém.

Martin: Ovšem je fakt, že člověk, který se zaměřuje hlavně na hrazdu, nohy nepojede, protože je nepotřebuje. Naopak pro něj bude výhodnější, když je bude mít hubené a tím pádem lehké. My s Kubou to ale máme jinak. My nohy cvičíme, protože já je potřebuji k fotbalu a Kuba zas nechce mít holčičí nohy. (smích)

Navíc symetricky vypracovaná figura je také o něčem jiném. Street workout, jak už jsme si řekli, je cvičení venku. Má tohle pro vás nějaký význam?

OČIMA AUTORKY

Martin a Kuba jsou chytří kluci, co mají rádi sport a mají nadšení pro svou věc. Jejich zápal pro street workout a kalisteniku byl už od začátku takový, že jim nedovolil na nic čekat a oni založili tým Barstarzz Czech Republic skoro ještě dřív, než začali pořádně cvičit. Ale udělali dobře, protože nač čekat? Až budu velký? Až udělám planche? Až zahřmí? Většina lidí čeká příliš moc a příliš dlouho a někteří stráví většinu života čekáním, takže je dobře, že se kluci do toho vrhli po hlavě, přesně jak jim to velí jejich věk. Mně se to líbí. I to jejich nadšení. Je nakažlivé. Nakažlivé tak, že se už sama rozhlížím po hrazdách, kde by se dalo zhoupnout, zkusit shyb nebo jen výmyk, jako když jsem byla malá...

Ovšem co mě na klucích zaujalo nejvíc, bylo to, že nemyslí jen na sebe. Že místo toho, aby se věnovali jen sobě a vlastním tréninkům, pořádali celé léto veřejné tréninky pro lidi. Bezplatně. Vysvětlovali, učili, pomáhali a nemuseli by. Ale oni nejedou jen na sebe a to se mi na nich líbí mega moc. :)

Martin: Je to osvobozující.

Ale když prší, tak i limitující...

Kuba: Ale když je hezky, je to strašně příjemné si zacvičit venku, člověk si psychicky mnohem víc odpočine.

A cvičíte do půl těla?

Martin: Jo. (smích) A to se možná některým lidem nelíbí. Ani mně se dvakrát nezdá, když někde machruje do půl těla svlečený kluk, co má 30 kg i s postelí, a myslí si, jak není namakaný, když je mu vidět sixpack. Naším cílem jsou vypracované svaly.

A jak jste na tom teď? Co vám street workout dal za toho zhruba půl roku, co se mu věnujete?

Martin: Já jsem od té doby, co takhle cvičím a k tomu běhám, daleko výbušnější a rychlejší, také součinnost svalů s nervovým systémem je lepší a to se mi líbí.

A co ty, Kubo? Máš podobný prožitek, pocit ze sebe?

Kuba: Já mám ze sebe super pocit. (smích) Já sám pro sebe se teď cítím mnohem lépe a to je pro mě nejdůležitější.


Barstarzz Czech Republic


První "free style" trénink
Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

10.02.15:18Fill1998 - Dobrý den, je mi 17 let a vážím 63,5 kg. Kalistenice se z..
04.04.20:19Pete_GSG - Je to pouze můj pohled na věc, nikomu ho nenutím. Mě zase..
04.04.20:09DiamonD123 - To je teda pěkně hloupý příspěvek *24*
04.04.19:19Pete_GSG - V poslední době jsme shlédl hodně videí s tímto typem trén..
11.02.13:56Don Kufkino - Neni to zrovna muj salek kavy, spise me zajimaji postavy b..
11.02.10:29Lucie - Naprosto souhlasím s Fit-Radkem. Pro každého je motivací v..+1
10.02.09:11cored - Asi je to jen muj osobní názor rozhodne respect co umí, al..
09.02.20:40TommyTee - Něco jako Revolta. Ale REVOLTA má větší smysl, než jen cvi..
09.02.18:09PavelV - Co si tak vzpomínám, tak vesměs celou moji generaci (30-40..+2
09.02.15:42Fit-Radek - Člověk jako uspokujující formu nemusí brát maximální objem..+3
09.02.15:05humrak - Borec v článku říká, že za 5 let v posilovně nebyl schopen..+9
09.02.14:17Sidic - Tak mě se to ve svý podstatě docela líbí :) ale přijde mi ..+1
09.02.14:02Gerallt - on každej sport má něco,člověk by si měl najít to,co mu ne..+2
09.02.13:58CZEBLADE - No taky urcite trpi lokty a zapesti... kdyz vidim ty nekte..+1
09.02.13:49Gerallt - co se mě týká,tak mám dojem,že některý cviky nebudou úplně..+1
09.02.12:52Rostislaw - Já teda dost pochybuju, že někdo kdo má problémy v dnešní ..+6
09.02.11:31JoeC - My nemáme problém s nohama,já je mám například 70cm:) , al..+5
09.02.11:22CZEBLADE - Je to dobre a urcite ucinne cviceni, jen to chce asi vic c..+2
09.02.11:01madmatt37 - To že vám tam chyběj nohy bude asi tim, že nohy se cvičej ..
09.02.10:34Rostislaw - Hezky se nato dívá, ale na takové cvičení, aby měl člověk ..+1
09.02.09:35JoeC - proč ne, lepší než válet šunky doma na gauči a kynout, ale..+2
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 0 sekundami?Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie