Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

Velký přehled: čeští a českoslovenští profesionálové IFBB (I.)

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

S tím, jak v posledních letech narůstá počet českých profesionálních závodníků, jsme si v redakci Ronnie.cz začali čím dál častěji klást dvě otázky. První, kolik má Česká republika v současnosti aktivních profesionálů, a druhou, kolik jich v historii celkem již vůbec bylo?

Na obě překvapivě nelze najít úplně jednoznačnou odpověď. Již samotné vymezení pojmu český profesionál je totiž poněkud problematické. Kdo jím je? Závodník, který se narodil v České republice, má české občanství nebo v Česku během své profesionální kariéry prostě jenom pobýval? A jak si poradit se závodníky, kteří profesionální kariéru začali již v době Československa? Rozhodli jsme se proto všechny české, československé a v České republice žijící profesionální závodníky chápat jako jednu velkou skupinu a v několikadílném článku Vám je postupně představit. U každého zmíníme jeho amatérské i profesionální úspěchy, uvedeme země, které v profesionální divizi IFBB reprezentoval nebo které se k jeho kariéře pojí, a u některých z dosud aktivních závodníků Vám přineseme i aktuální informace o jejich nejbližších soutěžních plánech!

JEDNOTLIVÉ DÍLY SÉRIE



Tomáš Bureš se na narodil 11. února 1975. Ačkoliv s tréninkem v posilovně začal již v roce 1989, kdy mu bylo 14 let, se startem na první soutěži čekal až do sezóny 2001. Tehdy s cílem vyzkoušet si pouze jedny závody nastoupil na pódium Promil Cupu v Hradci Králové a v obrovské konkurenci překvapivě vyhrál nejen svou kategorii, ale připsal si i absolutní vítězství. Nečekaný úspěch začínajícímu závodníkovi přinesl novou motivaci a v roce 2003 se zúčastnil mistrovství České republiky. Přestože jej v přípravě na závody limitovaly problémy se spodní částí zad, Tomáš nakonec vybojoval titul absolutního mistra republiky a nominoval se na mistrovství Evropy. Zde na první pokus dosáhl na bronz.

V dalších dvou letech sbíral úspěchy na zahraničních pohárových soutěžích. Připsal si celkové vítězství na Weider Amateur International Grand Prix of Canada 2004 nebo triumf na Grand Prix Belgie 2005. Start na mistrovství světa federace IFBB mu v obou letech neumožnila zranění.

Na podzim roku 2006 se český reprezentant rozhodl zkusit štěstí ve federaci NABBA, a to hned na prestižním Mr. Universe. Tomáš na soutěži závodil několik týdnů po nešťastném zranění šlachy bicepsu, jež si přivodil při obraně bytu svých rodičů před neodbytným opilcem. Ačkoliv měl 178 cm vysoký kulturista v důsledku úrazu jeden biceps viditelně kratší, na NABBA Mr. Universe předvedl takovou formu, že vybojoval absolutní vítězství a zařadil se tak po bok přecházejících šampiónů, jimiž jsou takové legendy jako Steve Reeves, Reg Park, Bill Pearl nebo Arnold Schwarzenegger. Po závodech si zranění nechal od lékařů spravit a o sezónu později na NABBA Mr. Universe vítězství ve své kategorii obhájil. V souboji o titul absolutního vítěze tentokrát nicméně našel přemožitele v osobě Orazia Salvatoriho z Itálie.

V roce 2008 Bureš na přecházející úspěchy navázal absolutním vítězstvím z mistrovství světa NABBA, v sezóně 2009 se mu stejně dařilo i na evropském šampionátu organizace WABBA.

Začátkem roku 2011 se Tomáš startem na Arnold Classic Amateur vrátil na pódia IFBB. Na soutěži tehdy v kategorii do 100 kg svedl vyrovnaný souboj o vítězství s masivnějším, ale hůře připraveným Alexeyem Lesukovem. Rozhodčí tehdy upřednostnili Lesukovovu hmotu a český kulturista si na své další vítězství musel počkat až do následného prvního ročníku Amateur Mr. Olympia, kde již startoval v supertěžké váze. V souboji o titul celkového šampióna podlehl Samimu al Haddadovi, kterému jako králi amatérské obdoby Mr. Olympia měla připadnout profesionální karta. Bahrajnský estét však možnost zamířit mezi elitu odmítl s tím, že před začátkem profesionální kariéry chce ještě dosáhnout na absolutní vítězství z mistrovství světa, a možnost zamířit do profesionální divize IFBB se nečekaně otevřela před českým závodníkem.

Tomáš, který něco podobného vůbec neočekával a několik hodin po Amateur Mr. Olympia navštívil McDonald´s a dal si i několik piv, od prezidenta světové federace IFBB Rafaela Santonjy náhle dostal nabídku, aby ještě týž večer startoval na připojené profesionální British Grand Prix. Ačkoliv již neměl k dispozici další plavky ani barvu a musel řešit přeložení letu zpět do České republiky, nakonec na soutěži startoval a po boku Branche Warrena, Johnnieho Jacksona či Toneyho Freeman začal svou profesionální kariéru. V roce 2012 pak přidal další tři profesionální starty a pokaždé se umístil v první desítce. Na New York Pro vybojoval dokonce sedmou příčku.

Kromě závodění se Tomáš věnuje také vlastní posilovně T&M Olympia Fitness, kterou si na podzim roku 2011 otevřel s dalším reprezentantem v kulturistice Markem Vomáčkou. Vloni na jaře pak Tomáš Bureš nahradil Olega Zhura na pozici státního trenéra reprezentace mužů Svazu kulturistiky a fitness České republiky.

O plánech pro letošní sezónu:

Tomáše jsme se v pondělí 11. února zeptali na jeho plány pro letošní sezónu.

Na jakých soutěžích a v jaké kategorii plánuješ letos závodit?

Chtěl bych začít v květnu na New York Pro, potom hned zkusit Toronto Pro Supershow a pak bude záležet na tom, jak se mi povede forma, ale ještě bych se chtěl zúčastnit minimálně dvou závodů, a pokud to bude možné, určitě bych chtěl závodit v říjnu v Praze.

S jakými ambicemi na soutěže pojedeš?

Tak, ambice... Minulý rok jsem měl takovou, nechci říct zkušební, ale první opravdovou sezónu, takže letos bych chtěl určitě přijít o nějaké to kilo těžší a i v lepší formě, což je pro mě taková nejbližší ambice, protože o umístění ani nějak nepřemýšlím.

V jaké fázi přípravy se v současnosti nacházíš a jak jsi s ní dosud spokojen?

Teď jsem zhruba na konci objemu. Měl jsem do objemové fáze takový trošku horší start, kdy jsem dokonce nějaká kila shodil. Teď už je to lepší a myslím, že jsem spokojený, mám v současnosti asi 119 kg v docela přijatelné kvalitě.

Čím to bylo, že jsi na začátku objemové přípravy takhle shodil? Potýkal ses s nějakou nemocí?

S nemocí ne, já vůbec nevím, ale trochu jsem změnil trénink, až moc jsem trénoval a prostě jsem to jenom nějakým způsobem nevychytal.

Za poskytnutý krátký rozhovor Tomášovi ještě jednou i touto cestou děkujeme a držíme palce!

Vybrané úspěchy:

AMATÉRSKÉ SOUTĚŽE:
Soutěž um.*
Promil Cup 2001 1. + abs.
Mistrovství Evropy mužů 2003 3.
Mistrovství Evropy párů 2003 2.
Weider Am. International GP of Canada 2004 1. + abs.
GP Belgie 2004 3.
Tatranský pohár 2004 2.
GP Slovakia 2004 2.
GP Belgie 2005 1.
IFBB International BELGIAN FED CUP 2005 2.
NABBA Mr. Universe 2006 1. + abs.
NABBA Pro Mr. Universe 2006 2.
NABBA European Championships 2006 1. + abs.
NABBA Mr. Universe 2007 1.
NABBA Mistrovství České republiky 2008 1. + abs.
NABBA World Championships 2008 1. + abs.
Czech Arnold BAI Open Cup 2009 1.
WABBA European Championships 2009 1. + abs.
Arnold Classic Amateur 2011 2.
Amateur Mr. Olympia 2011 1.
SOUTĚŽE V PROFESIONÁLNÍ DIVIZI IFBB:
Soutěž um.*
British Grand Prix 2011 10.
FIBO Power Pro Championships 2012 8.
Mr. Europe Pro 2012 9.
New York Pro 2012 7.


Jozef Grolmus se narodil 25. února 1961. Jeho soutěžní začátky se datují do druhé poloviny sedmdesátých let, kdy začal sbírat úspěchy na dorosteneckých soutěžích. S jeho vůbec prvním soutěžním startem je nejčastěji spojováno mistrovství Slovenska dorostu 1977, kde v kategorii do 170 cm vybojoval třetí místo. O rok později na stejné soutěži dokázal již zvítězit a stejný úspěch o několik týdnů později zopakoval i na mistrovství Československa dorostu. V sezóně 1979 obě vítězství obhájil, v roce 1980 se pak přesunul mezi juniory. V nové kategorii si vedl minimálně stejně dobře jako v dorostu, když Československo výborně reprezentoval i na mistrovství Evropy, kde v kategorii juniorů do 75 kg vybojoval stříbro.

Přibližně 168 cm vysoký kulturista fantasticky zvládl také přesun do kategorie mužů. V roce 1982 jako jednadvacetiletý vybojoval titul mistra Československa, když si ve své kategorii poradil se zkušeným Robertem Dantlingerem i starším bratrem Peterem. Po triumfu na národním šampionátu Jozef s cílem vidět svět emigroval do Německa, za jehož barvy v dalších letech úspěšně závodil. V roce 1984 se stal mistrem Evropy v kategorii do 90 kg a o sezónu později dosáhl i na titul mistra světa, když v devadesátce porazil pozdější profíky Phila Williamse a Patricka Nichollse i československého reprezentanta Libora Minaříka. O rok později sám zamířil do profesionálního tábora a profesionální debut si odbyl přímo na Olympii. Na soutěži nakonec obsadil desátou příčku a dosud se jedná o umístění, které na Mr. Olympia žádný český nebo slovenský profesionál nedokázal překonat. Někteří rozhodčí navíc Grolmuse viděli i podstatně výše. V roce 1987 na World Pro Championships vybojoval sedmé místo a při svém druhém a zároveň posledním startu na Mr. Olympia skončil patnáctý. Profesionální kariéru uzavřel starty na Grand Prix Francie a Grand Prix Švédska v roce 1989.

Úspěšný závodník, který za svou profesionální kariéru dokázal porazit Toma Platze, Jusupa Wilkosze, Edouarda Kawaka nebo Tonyho Pearsona, dnes stále žije v Německu, kde v Graben-Neudorfu provozuje vlastní fitness centrum.

Vybrané úspěchy:

AMATÉRSKÉ SOUTĚŽE:
Soutěž um.*
Mistrovství Slovenska dorostu 1977 3.
Mistrovství Slovenska dorostu 1978 1.
Mistrovství Československa dorostu 1978 1.
Mistrovství Slovenska dorostu 1979 1.
Mistrovství Československa dorostu 1979 1.
Mistrovství Slovenska juniorů 1980 1.
Mistrovství Československa juniorů 1980 1.
Mistrovství Evropy juniorů 1980 2.
Mistrovství Slovenska juniorů 1981 1.
Mistrovství Československa juniorů 1981 1.
Mistrovství Slovenska juniorů 1982 1.
Mistrovství Slovenska mužů 1982 1.
Mistrovství Československa juniorů 1982 1.
Mistrovství Československa mužů 1982 1.
Mistrovství Evropy mužů 1984 1.
Mistrovství světa mužů 1984 2.
Mistrovství světa mužů 1985 1.
SOUTĚŽE V PROFESIONÁLNÍ DIVIZI IFBB:
Soutěž um.*
Mr. Olympia 1986 10.
World Pro Championships 1987 7.
Mr. Olympia 1987 15.
Grand Prix Francie 1989 15.
Grand Prix Švédska 1989 13.


Pavol Grolmus se narodil 2. května 1959, a jak pamětníci vědí, tak i když neměl z mezinárodních soutěží tak fantastickou bilanci jako jeho mladší bratr Jozef, na pódium Mr. Olympia se nakonec také podíval. Po několika účastech na domácích soutěžích Pavol v roce 1990 vycestoval do Sovětského svazu, aby zde Československo reprezentoval na mistrovství Evropy v kategorii do 65 kg. Grolmusovi se na závodech dařilo skvěle a domů odjížděl se zlatou medailí v kapse. Dále se soustředil zejména na účasti na mistrovství světa. První přišla ještě v devadesátém roce, kdy v pětašedesátce skončil sedmý. V sezóně 1991 se posunul do vyšší hmotností kategorie, kde se mu však dařilo ještě hůře. Přibližně 163 cm vysoký Pavol se musel spokojit se třináctým místem, a to mu ještě pomohla diskvalifikace mladičkého Leea Priesta. Chuť si československý kulturista spravil v roce 1992. Pro světový šampionát se tehdy vrátil do pětašedesátky a vybojoval titul mistra světa. Následně zamířil mezi profesionály a připsal si start na Mr. Olympia 1993, kde však v konkurenci výrazně masivnějších borců dosáhl pouze na dělené osmnácté místo. Na oficiálních webových stránkách profesionální divize IFBB ve výsledkové listině Olympie jako země, jíž Pavol na soutěži reprezentoval, figuruje Česká republika. Je téměř stoprocentně jisté, že se jedná o historickou chybu způsobenou neznalostí rozdělení Československa a Grolmus na závodech ve skutečnosti startoval v barvách Slovenska.

Poté se z kulturistiky na čas vytratil, aby si v roce 1996 znovu zažádal o profesionální kartu a bez ambicí startovat na Mr. Olympia, kde neměl šanci se monstrům své doby rovnat, závodil na pohárových soutěžích. Bohužel k Pavolovu návratu na pódium již nedošlo. Spolu se třetím z bratrů Grolmusových, Peterem, 22. května beze stopy zmizel. Brzy nebylo pochyb, že se oba stali oběťmi násilného trestného činu. O deset let později byla nalezena jejich těla pohřbená v lesíku v lokalitě Predná Chamarová nad Breznom.

Vybrané úspěchy:

AMATÉRSKÉ SOUTĚŽE:
Soutěž um.*
Mistrovství Slovenska mužů 1988 3.
Mistrovství Československa mužů 1988 5.
Mistrovství Evropy mužů 1990 1.
Mistrovství světa mužů 1990 7.
Mistrovství světa mužů 1991 13.
Mistrovství světa mužů 1992 1.
SOUTĚŽE V PROFESIONÁLNÍ DIVIZI IFBB:
Soutěž um.*
Mr. Olympia 1993 18.


Vlasta Gruberová (za svobodna Kacafírková) svou kariéru v SKFČR a IFBB začínala jako kulturistka. V roce 1996 vybojovala čtvrté místo v kategorii do 52 kg na mistrovství České republiky juniorek a o dvě sezóny později na stejné soutěži již brala vítězství. To si odnášela i z MČR v kulturistice žen 1999, kde opět triumfovala v nejlehčí váze. Ve stejné sezóně Českou republiku úspěšně reprezentovala na mistrovství Evropy (v kulturistice žen do 52 kg obsadila třetí místo) i na mistrovství světa (vybojovala zde šestou příčku). V sezóně 2000 pak začala zkoušet štěstí ve fitness a na mistrovství České republiky v něm vybojovala čtvrté místo.

Hvězda Vlasty Gruberové naplno vyrostla v roce 2001, kdy tato závodnice vybojovala druhé místo na Mistrovství Evropy ve fitness žen a následně ve stejné kategorii získala také titul mistryně světa. Vlasta byla za oba úspěchy oceněna i na tiskové konferenci SKFČR, na které byli vyhlášeni Sportovci roku 2001. Fitnesska nastupující v kategorii do 160 cm tehdy získala nejvyšší ocenění, když předstihla i úřadující absolutní mistryni světa v kulturistice žen Barboru Mrázkovou nebo stříbrného medailistu z mistrovství Evropy v kulturistice mužů Ladislava Kurčíka.

S profesionálním debutem a dalším startem vůbec Vlasta čekala až do roku 2005, kdy na přelomu září a října nastoupila na pódium Charlotte Pro. Štěstí se na soutěži rozhodla zkusit v kategorii figure, kde v obrovské konkurenci, k níž přispívala i úřadující šampiónka Figure Olympia Davana Medina, nakonec obsadila dělené osmnácté místo. V sezóně 2006 Gruberová mezi profesionálkami závodila již opět v kategorii fitness, v níž na prestižním New York Pro vybojovala třináctou příčku. O rok později startovala na profesionální show v Santa Susanně. Vybojovala výborné čtvrté místo a nejtěsnějším možným způsobem jí unikla kvalifikace na Fitness Olympia.

Vybrané úspěchy:

AMATÉRSKÉ SOUTĚŽE:
Soutěž um.*
MČR v kulturistice juniorek 1996 4.
MČR v kulturistice juniorek 1998 1.
MČR v kulturistice žen 1999 1.
Mistrovství Evropy v kulturistice žen 1999 3.
Mistrovství světa v kulturistice žen 1999 6.
MČR ve fitness žen 2000 1.
Mistrovství Evropy ve fitness žen 2001 2.
Mistrovství světa ve fitness žen 2001 1.
SOUTĚŽE V PROFESIONÁLNÍ DIVIZI IFBB:
Soutěž um.*
Charlotte Pro 2005 18.
New York Pro 2006 13.
Santa Susanna Pro Fitness Grand Prix 2007 4.


Dalibor Hájek se narodil 29. listopadu 1972 v Třebíči. Před kulturistikou se věnoval veslování, v němž sbíral jeden úspěch za druhým, a dokonce se nominoval i na olympijské hry v Barceloně. V tu dobu již u 188 cm vysokého sportovce ale převládala láska k železu a do Španělska tak nakonec nejel. S prvními závody v kulturistice vyčkával až do roku 2003, kdy startoval nejprve na mistrovství mužů jižní Moravy. Dalibor na soutěži zazářil a zvítězil nejenom v hmotnostní kategorii nad 90 kg, ale uspěl také v souboji o absolutního vítěze. Ve své váze dokázal zvítězit i na následném mistrovství Moravy a Slezska a bez problémů se tak nominoval na mistrovství České republiky. Zde se však již sešla silnější konkurence a Hájek se musel spokojit s čtvrtým místem. Z vítězství se radoval Tomáš Bureš.

V roce 2004 si Dalibor na mistrovství České republiky o jednu příčku polepšil a poprvé v kariéře odcestoval naši zemi reprezentovat do zahraničí. Na mistrovství Evropy v Maďarsku tehdy v kategorii nad 95 kg obsadil osmé místo, když těsně porazil pozdějšího litevského profesionála Daniuse Barzinskase. V sezóně 2005 robustní kulturista na třetí pokus dosáhl na titul mistra republiky, když v kategorii nad 90 kg porazil Milana Suchého či Martina Drába. V souboji o celkové vítězství byl nad Daliborovy síly Lukáš Osladil.

O rok později si Hájek nenechal ujít start na mistrovství světa, které se konalo v Ostravě. V kategorii nad 100 kg vybojoval bronz a následně se svou formu rozhodl zužitkovat ještě na soutěžích seriálu Euro Elite Tour. V Moskvě skončil šestý, o několik dnů později na klání v Praze vybojoval páté místo.

V roce 2007 odcestoval špičkově připraven na mistrovství světa v Jižní Koreji, start mu však nakonec nebyl povolen, a tak na světovém šampionátu znovu závodil až v sezóně 2008. Ačkoliv pro něj soutěž měla být satisfakcí za předcházející sezónu, forma mu nakonec vůbec nevyšla a Dalibor se tak musel spokojit s osmou příčkou.

V sezóně 2010 český reprezentant na mistrovství světa startoval znovu a po dodatečné diskvalifikaci Ahmeda Hamoudy získal titul mistra světa! Obrovského úspěchu Hájek dosáhl také na Arnold Classic Amateur 2012, kde zvítězil v kategorii nad 100 kg. Jednalo se o jeho poslední amatérskou soutěž. O několik měsíců později bylo totiž rozhodnuto o jeho přestupu k profesionálům.

O plánech pro letošní sezónu:

Dalibora jsme, stejně jako většinu ostatních našich aktivních profesionálních závodníků, oslovili s prosbou o odpověď na trojici otázek týkajících se nadcházející sezóny.

Na jakých soutěžích a v jaké kategorii plánujete letos závodit?
S jakými ambicemi na soutěž nebo soutěže pocestujete?
V jaké fázi přípravy se v současnosti nacházíte a jak jste s ní dosud spokojen?

Začínající český profík nám na ně 24. ledna odpověděl:

Letos plánuji svou první profesionální soutěž, a to New York Pro v květnu. Jaké mám ambice? Budu na soutěži úplný nováček, tak snad nebudu poslední. Jsem ve fázi, kdy bych hrozně chtěl začít, ale zatím nejsou příznivé podmínky. Ale trénuji... :)

Za zaslané odpovědi Daliborovi ještě jednou i touto cestou děkujeme a přejeme co největší úspěchy v profi!

Vybrané úspěchy:

AMATÉRSKÉ SOUTĚŽE:
Soutěž um.*
Mistrovství jižní Moravy mužů 2003 1. + abs.
Mistrovství Moravy a Slezska mužů 2003 1.
Mistrovství České republiky mužů 2003 4.
Mistrovství Moravy a Slezska mužů 2004 1.
Mistrovství České republiky mužů 2004 3.
Mistrovství Evropy mužů 2004 8.
Mistrovství Moravy a Slezska mužů 2005 1. + abs.
Mistrovství České republiky mužů 2005 1.
Mistrovství světa mužů 2006 3.
Euro Elite Tour Moskva 2006 6.
Euro Elite Tour Praha 2006 5.
Euro Elite Tour Tallin 2006 7.
Euro Elite Tour Portsmouth 2006 8.
Mistrovství světa mužů 2008 8.
Mistrovství světa mužů 2010 1.
Arnold Classic Amateur 2012 1.
SOUTĚŽE V PROFESIONÁLNÍ DIVIZI IFBB:
Soutěž um.*
- -




Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

11.08.17:35dzordn2 - Podle mě se to nikde vyhledat nedá a ani by to nemuselo jí..
11.08.16:1070mMyW!53 - Kdo vse je z ceskych kulturistu profesional k dnesnimu dat..
15.02.14:50amoresPE - Jozef Gromus, neskutočný hrudník z boku, proste profík `pa..
14.02.15:43anr - vypadá jak z photoshopu
Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
Mikuc (19:55) • Všechno špatný k něčemu dobrý! Poskočí nohy, vršek do roka dožene a bude zas jinde! A k...
magazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie