Reklama:
Nejprodávanější protein je zpět!
100 % Whey protein 1+1 za 777 Kč
Skladem všech 8 variant! Více zde.

Český crossfiter Martin Štěpánek
trénoval ve Stockholmu

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Dalo by se říct, že Martin Štěpánek je hvězdou českého CrossFitu. Loňské vítězství v Crossfit Czech Beast Challenge a Reebok Crossfit Championship je toho důkazem. Jeho potenciálu si všimla i společnost Reebok, která se ho rozhodla v jeho soutěžních ambicích podporovat.

Ty máš za sebou, Martine, zajímavý tréninkový kemp ve Stockholmu zaměřený na CrossFit. Jak ses na něj dostal?

Vyslala mě tam firma Reebok, která je nyní mým sponzorem. Týdenní tréninkový kemp mi měl pomoci v přípravě na crossfitové závody, které se budou konat v únoru ve Spojených státech.

Kolik lidí se tréninkového kempu zúčastnilo?

Na kempu se mnou měli být dva Poláci - holka, která vyhrála Reebok CrossFit Fitness Championship, a kluk, který byl na stejné soutěži bod za mnou. Nevím proč, ale nepřijeli, takže jsem tam byl nakonec jen já a trenér.

Taky dobré, měl jsi alespoň individuální přístup. Nechyběli ti ale ostatní v tom smyslu, že ses neměl s kým hecovat?

Já myslím, že ani ne, protože tam nešlo ani tak o to, co nejvíc honit kondici, ale spíš o to, aby se na mě trenér podíval, opravil moji techniku cvičení a poradil mi taktiku a jak postupovat během závodu. Vlastní metabolické tréninky byly jen částí toho všeho.

Byl jsi tam týden, kolik tréninků jsi za tu dobu měl a kdo tě vlastně trénoval?

Byl jsem tam od neděle do neděle, v sobotu jsem měl jen jeden trénink, od pondělí do pátku jsem trénoval dvoufázově. Co se týče trenéra, byl jím Numi Snaer Katrinarson. Kdo trochu sleduje CrossFit, ví, že Numi je v Evropě top atlet, který byl minimálně v posledních dvou letech ve finále Reebok CrossFit Games.

Jak je starý?

Je mu asi 33, takže je mladší než já, ale samozřejmě velice zkušený. Seveřané jsou v CrossFitu výborní, sice ještě kousek za Amerikou, ale pořád strašné kilometry před námi, protože CrossFit má u nich mnohem delší tradici. My máme ještě hodně co dohánět, ztrácíme hlavně ve vzpírání a v souvisejících disciplínách.

Train hard, but smart.

Je vzpírání i tvoje slabina?

Nikdy jsem ho za slabinu nepovažoval, nicméně jsem věděl, že moje technika není bůh ví jaká, už i proto, že solidní vybavení ke vzpírání mám k dispozici de facto až poslední dva měsíce a zhruba stejnou dobu mám také kontakt na někoho, kdo vzpírání opravdu rozumí a občas mě opraví. Větší oříšek je pro mě gymnastika, a tedy cviky s vlastní vahou. Nejsem totiž nejmenší a není sranda dělat se 100 kg stojkové kliky nebo dělat nějaké cviky na kruzích. Takže gymnastika je slabina, na které potřebuji zapracovat.

A našli jste způsob jak na to? Menší už totiž asi nebudeš. (smích)

To ne, ale pomůže mi, když budu mít silnější střed těla. Značná část mojí váhy totiž spočívá v nohách a zadku, a když je táhnu vzduchem, střed těla nezvládá. Musím tedy posílit core a zároveň vypilovat jednotlivé gymnastické techniky.

V čem byl pro tebe stockholmský tréninkový kemp největším přínosem? Přinesl ti něco nového, neřkuli objevného?

Byl pro mě v podstatě objevný celý, protože tam jsem vlastně poprvé trénoval v opravdové crossfitové tělocvičně. CrossFit Nordic Gym, kde jsem cvičil, je navíc jeden z nejúspěšnějších evropských klubů, cvičí tam mnoho lidí, kteří se účastnili regionálního finále Reebok CrossFit Fitness Games, a viděl jsem tam i mnoho žen, které předváděly fantastické výkony. Kromě toho skvěle fungují jako společenství, což je také radost vidět. Myslím, že i my se ubíráme podobným směrem, ale jsme teprve na začátku. Co se týče tréninku samotného, i v něm mě kemp posunul trochu jinam. Tréninky Švédů jsou totiž mnohem propracovanější a sofistikovanější...

Můžeš upřesnit?

Jejich tréninky vypadají na první pohled pohodovější, méně zabíjející, ale když se to nakonec sečte, člověk kolikrát zjistí, že mu tenhle typ tréninku dá zabrat možná i víc než tréninky, na které je zvyklý. Největším přínosem ale pro mě byl fakt, že jsme se s Numim domluvili, že bude vést moji kompletní přípravu na únorové závody v USA.

Jak bude vaše spolupráce vypadat? Numi ti napíše tréninkový plán a další věci budete konzultovat po netu, nebo plánujete i setkání?

Bude to tak, že mi vždy týden dopředu pošle rozepsané tréninky. Výhodou je, že jsem s ním už týden strávil, takže mě do určité míry zná a ví, co přesně potřebuji. Další konzultace budou probíhat po netu, protože Švédsko přece jen není zrovna za rohem.

Ty už jsi s Numiho tréninkem začal. Jak ti sedí?

Sedí mi, a to už i z toho jednoduchého důvodu, že si ho nemusím vymýšlet sám. Mám rozpis na týden dopředu a nemusím nad ničím bádat. Navíc, když se člověk připravuje sám, má stále tendenci si naložit trochu víc, než by bylo potřeba, hlavně u věcí, které potřebuje dohnat. Tím se často spíš oddělá a pokrok pak není takový, jako by mohl být. Takže Numiho tréninkům naprosto důvěřuji a navíc se na ně těším.

Je to tajné, nebo můžeš trošku naťuknout, jak tvoje tréninky budou teď vypadat?

Tak já mám dokonce svůj tréninkový blog, kam něco píšu, i když ne vždy úplně dopodrobna. V zásadě ale kladu důraz na intenzitu cvičení. V silových částech tréninku nechodíte úplně na 100 % do vyšťavení, ale pohybujete se v rozmezí mezi 80 - 90 % maxima. Jedete třeba i s vyšší váhou, ale ne se do úplného vyčerpání. Když jsem nad tímhle přístupem přemýšlel, došlo mi, že o tom je CrossFit. Když se člověk bude snažit jet v jednotlivých workoutech na 100 %, nevydrží, protože nejde jet něco 15 minut na 100 %. Člověk musí nasadit intenzitu kolem 80 - 90 % a udržet tempo. Takže můj nový trénink je stavěný přesně na to, aby si tělo co nejvíce zvyklo na intenzitu 80 - 90 %, ve které je schopno dlouhodoběji pracovat.

Tréninky budou jednofázové, či dvoufázové? A budeš mít nějaké volné dny?

Trénovat budu zatím jednofázově, protože závody jsou ještě daleko, ale dvoufázovky určitě také přijdou na řadu, až ubude silového cvičení a půjde se víc metabolismu. A volné dny mám stoprocentně. Jak Numi říká: „Train hard, but smart.“ Nejde dřít pořád a volno je potřeba. Tělo si musí odpočinout, protože dříve, či později se nedostatek odpočinku sečte a je z toho třeba zbytečné zranění. Takže i když se člověk cítí super, tak jeden den v týdnu by si měl dát klid.

Tak jsem zvědavá, jak se na tobě tvůj nový trénink odrazí. Můžeš na závěr ještě říct, co to bude v USA za závody, na které se nyní pod Numiho vedením připravuješ?

No, abych řekl pravdu, mám jen tu informaci, že závod bude v únoru v USA, a to je všechno. Domnívám se ale, že to mohlo souviset se soutěží Reebok CrossFit Fitness Championship. Ta probíhala v rámci regionů v Evropě, předpokládám ale, že něco takového mohlo probíhat i na dalších kontinentech a tohle by mohlo být velké finále. Ale je to jen domněnka.

Zajímavé, takže to bude takové překvápko...

Na druhou stranu, to je jedna z filozofií CrossFitu: „Trénuj na nečekané.“ Takže já vím, že závody budou v únoru a že budou v Americe, a co se týče zbytku, člověk musí být připravený kdykoliv na cokoliv.

Ok. Tak buď připraven!Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

04.01.21:58Frozz. - Dobrý rozhovor, držím palce *79*
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie