Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

Vzpomínání na Mr. Olympia 1981 (III.)

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

První díl pojednával o okolnostech, které byly úzce spjaty s počátkem prestižní Mr. Olympia
v roce 1981, druhý díl nám představil to nejlepší ze světových závodníků. Jejich formy
vyvolávaly řadu otázek, nejistotu o budoucím vítězi, ale především pak také mnoho
obdivných ovací. Třetí, závěrečný díl tohoto seriálu se vztahuje k samotnému vyhlašování vítězů,
při němž se ze strany diváků zvedla obrovská vlna nevole. Další zklamání po Olympii
z roku 1980 následovalo tedy i letos. Byly výsledky zmanipulované?

[Text: John Hansen] Soutěž Mr. International následovala. Ralph Piers z Jižní Afriky vyhrál lehkou váhovou kategorii. Středně těžká kategorie se stala kořistí impresivního Shigerua Sugity z Japonska. Ali Mala vyhrál lehko-těžkou kategorii a Scott Wilson z Kalifornie se postaral o těžkou kategorii a i o absolutní titul.

Před tím, než závodníci Olympie mohli předvést své volné sestavy, promítla se publiku ukázka nového Arnoldova filmu s názvem "Barbar Conan". Po ukázce přišel k mikrofonu sám Arnold a publikum explodovalo nadšením pro svého krále a volali: "Arnold, Arnold, Arnold!" Na moment se vytratily špatné vzpomínky na Olympii z roku 1980. Arnold se ukázal jako pravý diplomat a budoucí politik, když svojí řečí otočil všechny v publiku na svou stranu.

"Slyším nějaké bučení," začal Arnold. Poté mluvil o svých zkušenostech z natáčení filmu Conan, na který se netrpělivě čekalo již čtyři roky. Podtext Arnoldovy řeči byl takový: "Víte vůbec, jak tohle bude velké?" Arnold také poděkoval svému partnerovi Jimovi Lorimerovi a také zmínil Joea Weidera a publicitu, kterou od něj dostal v jeho časopisech. Poté poděkoval publiku za jejich podporu kulturistiky. "Díky vám jsme zachránili kulturistiku z komiksových knih a dali ji do televize a filmu. Máme ještě dlouhou cestu před sebou, než se dostaneme na úroveň sportů jako baseball nebo box, ale jdeme po dobré cestě." Touto větou si získal publikum nadobro a to mu to dávalo hlasitě najevo. Olympia 1980 byla zapomenuta.

Jak závodníci začali předvádět svoje volné sestavy, bylo publiku jasné, na koho se těšit, jelikož již viděli semifinále. První na scéně byl Danny Padilla. Danny šokoval publikum neskutečnou formou a úžasnou definicí. I když byl ale ve skvělé formě, tak svojí sestavou publikum ze sedaček nezvedl. Možná se tak zničil v dietě, že mu na pódium nezbyla už žádná energie.

Kulturista, který si vybral pro sebe skvělou hudbu, byl Samir Bannout. I když byl z formy, tak předvedl všem školu toho, jak se má dělat volná sestava, a vysloužil si od publika jednu z nejbouřlivějších ovací.

Roy Callendar nepotřeboval žádnou extra hudbu, aby dostal publikum do varu. Během jeho volné sestavy se jeho kazeta zasekla a místo toho, aby Roy opustil scénu, tak pokračoval v sestavě bez hudby, což fanoušci kvitovali a s jeho most muscular začali řvát naplno. Až na o něco slabší lýtka měl Roy vše. Byl vedle Platze ten největší a nejvysekanější na pódiu, tak měl plné právo být sebevědomý.

Po Callendarovi nastoupil na volnou sestavu pět let po svém Olympia triumfu Franco Columbu. To, že vůbec mohl chodit, je zázrak po tom, co si přetrhal naprosto všechny vazy v koleni. Už to, že soutěžil, bylo jako vítězství. Imigrant ze Sardinie si vybral italskou operetu a ta nevzbudila takovou reakci publika, kterou chtěl. Místo toho, aby se soustředil na svoje nejsilnější pózy jako most muscular a široký zádový sval, snažil se v jednu chvíli imitovat pózování Franka Zanea, což nepůsobilo nejimpresivněji. I přes svoji skvělou formu neměl spodní polovinu těla takovou, aby se mohl rovnat Callendarovi, Padillovi, Dickersonovi či Platzovi. To byste ovšem nikdy nevyčetli z výrazu jeho tváře. Byl sebevědomý a jistý si, že je vítěz.

Publikum netrpělivě čekalo na to, co předvede nový a lepší Tom Platz. Když "Zlatý Orel" doplachtil na scénu, propuklo hlediště v řev. Platz pro tuto soutěž trénoval, jako by na tom záležel jeho život, a bylo to vidět. Tom měl publikum stále více nakloněno, jak sebevědomě přecházel z jedné pózy do další. Dílo dokonal flexováním svých pověstných stehen za ohlušujícího povzbuzování všech v hledišti. V očích každého, kdo měl to štěstí tam v ten den být, byl Tom Platz Mr. Olympia.

Poslední na scéně byl Chris Dickerson. Fanoušek baletu a opery zakomponoval tyto prvky do svojí sestavy s mnoha různými pózami, které nikdo jiný nedělal. Byl pro tuto soutěž ve skvělé formě. Na to, že přijde Chris ve formě, jste si skoro mohli vsadit. Jeho nohy patřily k nejlepším v kulturistice, a i když neměl tu samou hustotu vršku jako před rokem v Sydney, tak byl skvělý. Tajně doufal, že po druhém místě v roce 1980 to bude on, koho rozhodčí zvolí vítězem.

Konečně tu byl čas finále. Nejlepší šestka byla vyvolána na pódium pro závěrečné porovnání! Padilla, Callendar, Columbu, Wilkosz, Platz a Dickerson. V závěrečném posedownu se závodníci přetahovali o to, kdo ukáže rozhodčím to nejlepší. Zatímco se sčítaly výsledky, tak finalisté pózovali lačnému publiku.

Moderátor Len Bosland poté ohlásil na šestém místě Jusupa Wilkosze. Pro letošního mistra světa to byla první Olympie a byl ve skvělé formě. Všichni víceméně čekali toto umístění, a tak byl vyprovozen pouze malým potleskem.

Dalším oznámením ale otevřel Bosland Pandořinu skříňku a v sálu propukla obrovská vlna nevole, která se měla ještě stupňovat.

"Na pátém místě... Danny Padilla!" NE! NE! Oni to udělali zase. Publikum řvalo nevolí a začalo bučet. Jak můžou být rozhodčí tak slepí? Neměl být náhodou na pátém místě Franco? Co se sakra děje? Jak může být perfektně proporčně stavěný závodník umístěn za někoho s naprosto nulovou definicí v nohách?

Padillova tvář mluvila za všechny. Jen zakroutil hlavou, usmál se, vzal si trofej a šek za páté místo během bučení publika na adresu rozhodčích.

Nakonec se publikum uklidnilo a Len Bosland mohl konečně ohlásit: "Na čtvrtém místě... Roy Callendar!" Callendar jen zaklonil hlavu a podíval se do stropu, zatímco publikum začalo řvát na rozhodčí. Ještě hlasitější bučení se mísilo s nadávkami. Jak se toto mohlo stát? IFBB nás opět podtrhla? Roy nebyl tak umírněný v přebíraní trofeje a šeku jako Padilla. Pro tuto soutěž toho obětoval hodně. Odstěhoval se do Kalifornie z Kanady, kde nechal ženu a dítě, aby se mohl připravovat v nejlepších podmínkách, a nakonec čtvrté místo s takovouhle formou?

Bučení opět ustalo a všichni s obavami čekali na další umístění. Ve středu pódia stáli už jen Platz, Columbu a Dickerson a netrpělivě čekali na další jméno. Každý v publiku měl na mysli jedinou myšlenku. "Dobře, neskutečně jste zařízli Padillu a Callendara, ale ještě to můžete zachránit. Dejte titul Platzovi a stále se můžete vykoupit. Hlavně ať to není další šaškárna jako loni!"

Publikum ani nedýchalo, když začal Bosland opět mluvit do mikrofonu. "Na třetím místě... Tom Platz!" Chaos! Naprostá většina publika vyskočila ze svých sedadel, řvali a bučeli na plné kolo. To je neskutečné. Jak můžou být rozhodčí tak slepí?! Stalo se to, ale nikdo tomu nemohl uvěřit, ne dva roky v kuse!

A tentokrát se publikum neuklidnilo. Bučelo hlasitěji a hlasitěji, řvalo na rozhodčí. Já sám jsem seděl mezi těmi v prvních pěti řadách a nikdy jsem osobně nezažil tak nenávistnou reakci na umístění závodníka na kulturistické soutěži. Lidi byli naštvaní. Muselo to mít důvod, ale nedávalo to smysl.

Tom Platz se zachoval jako pravý gentleman a při přebírání trofeje za třetí místo akorát rozpřáhl paže jako by chtěl říct "Tak nic, no..." Publikum stále bučelo na rozhodčí, ale aplaudovalo závodníkovi, který měl podle nich jistě odejít s titulem Mr. Olympia. V tento moment začali lidé opouštět sál. V tento moment už stáli na pódiu pouze dva kulturisté. Některým fanouškům už bylo jedno, kdo vyhraje, ale všem bylo jasné, že to nemůže být Franco. Jak by někdo mohl vyhrát Olympii bez nohou? Pokud by Franco vyhrál, tak publikum bylo přesvědčené, že výsledky byly zmanipulované!

Ne zrovna ochotně oznámil Bosland to, co všichni už čekali. "Na druhém místě... Chris Dickerson!" A to bylo akorát dost! Publikum znova vyskočilo ze sedadel a bučení a řev pokračovaly. Dickerson ne zrovna ochotně akceptoval svoji trofej za druhé místo. Nestalo se mu náhodou to samé již před rokem?

Velmi málo diváků mohlo slyšet Lena Boslanda, jak představuje Mr. Olympia 1981 naštvanému davu. Tak silné byly nadávky a bučení. V ten moment začaly na pódium létat různé předměty, které rozzuřený dav házel směrem, kde Ben Weider zrovna zvedal Francovu paži na znamení vítězství. Arnold ani Joe Weider před běsnící publikum radši na pódium ani nevstoupili. To by bylo jako sypat sůl do rány.

Fotky vítěze s trofejí a šekem na dvacet pět tisíc dolarů byly všechny pořízeny mimo pódium. Arnold gratuloval svému nejlepšímu příteli a Franco políbil svoji ženu Anitu. Podle svého názoru si titul zasloužil a nic moc si nedělal z rozpoložení všech okolo.

Takže jak se tohle mohlo stát? Byla soutěž zmanipulována, či to bylo dílo nekompetentní skupiny lidí, co neměli v pozici rozhodčích co pohledávat? Pokud se podíváme na výsledkové listiny, tak část problému je sám bodovací systém. Jak v roce 1980, tak 1981 se rozhodovalo podle bodového systému. Nejvyšší známka byla 20 bodů v každém kole, a protože toto jsou nejlepší závodníci světa, nikdo neměl dostat méně než 16 bodů.

Po skončení všech tří kol rozhodování jsou výsledky sečteny a první šestka závodníků jde do posedownu. Během toho jsou rozhodčí instruováni dát jeden bod tomu, kdo by měl podle nich vyhrát. Tyto body jsou poté přičteny k těm ze semifinále.

V roce 1979, kdy se Olympia rozhodovala ve dvou kategoriích (nad a pod 200 liber), měl Mike Mentzer nejvyšší skóre po výhře svojí kategorie, ale když šel do posedownu proti Zaneovi, tak Frank získal více bodů a byl schopen Mikea těsně porazit. V roce 1980 se mezi závodníky hlasovalo pro pouze jednu kategorii, aby nebyly rozhozeni a mohli být porovnáni každý s každým. Tak tomu bylo i v následujících letech. Podívejme se, jak rozhodčí hodnotili Olympii 1981. Po třech kolech semifinále jsou toto výsledky top šestky závodníků u každého rozhodčího.

Jacques Blommart z Belgie

  • 1 - Roy Callendar (59 bodů)
  • 2 - Tom Platz (58 bodů)
  • 3 - Danny Padilla a Jusup Wilkosz (56 bodů)
  • 5 - Chris Dickerson (55 bodů)
  • 6 - Franco Columbu (54 bodů)

Jim Manion z USA

  • 1 - Franco Columbu (59 bodů)
  • 2 - Tom Platz (58 bodů)
  • 3 - Roy Callendar (57 bodů)
  • 4 - Chris Dickerson (56 bodů)
  • 5 - Dennis Tinerino (54 bodů)
  • 6 - Danny Padilla a Jusup Wilkosz (53 bodů)

Winston Roberts z Kanady

  • 1 - Chris Dickerson (60 bodů - perfektní skóre)
  • 2 - Roy Callendar (58 bodů)
  • 3 - Franco Columbu (57 bodů)
  • 4 - Tom Platz (56 bodů)
  • 5 - 8 - (všichni stejné skóre) - Danny Padilla, Jusup Wilkosz, Dennis Tinerino, Johnny Fuller (54 bodů)

Sven-Ole Thorson z Dánska

  • 1 - Chris Dickerson (60 bodů - další perfektní skóre)
  • 2 - Franco Columbu (59 bodů)
  • 3 - Tom Platz (58 bodů)
  • 4 - Roy Callendar (56 bodů)
  • 5 - Danny Padilla a Jusup Wilkosz (54 bodů)

Franco Fassi z Itálie

  • 1 - Franco Columbu (60 bodů - perfektní skóre)
  • 2 - Chris Dickerson a Roy Callendar (57 bodů)
  • 3 - Tom Platz (56 bodů)
  • 4 - Samir Bannout (55 bodů)
  • 5 - Danny Padilla, Jusup Wilkosz a Dennis Tinerino (54 bodů)

Dominic Certo z USA

  • 1 - Tom Platz (60 bodů - perfektní skóre)
  • 2 - Franco Columbu a Roy Callendar (59 bodů)
  • 4 - Chris Dickerson (57 bodů)
  • 5 - Danny Padilla a Jusup Wilkosz (56 bodů)

Doug Evans z Walesu

  • 1 - Franco Columbu (60 bodů - perfektní skóre)
  • 2 - Chris Dickerson (59 bodů)
  • 3 - Tom Platz (58 bodů)
  • 4 - Roy Callendar (56 bodů)
  • 5 - Dennis Tinerino a Johnny Fuller (54 bodů)
  • 6 - Danny Padilla a Jusup Wilkosz (51 bodů)

Toto byly součty po prvních třech kolech. Po jejich sečtení a eliminaci jednoho nejvyššího a jednoho nejnižšího skóre takto vypadaly výsledky před posedownem:

  • 1 - Franco Columbu - 294 bodů
  • 2 - Chris Dickerson - 289 bodů
  • 3 - Tom Platz - 288 bodů
  • 4 - Roy Callendar - 286 bodů
  • 5 - Danny Padilla - 281 bodů
  • 6 - Jusup Wilkosz - 270 bodů

Při posedownu měli rozhodčí dát jeden bod tomu, kdo měl podle nich vyhrát.

  • Jacques Blommart dal bod Tomu Platzovi (po semifinále měl nejvýš Callendara).

  • Jim Manion dal bod Padillovi (po semifinále měl nejvýše Franca a Padillu až na šestém místě).

  • Winston Roberts dal bod Dickersonovi (měl předtím Dickersona také na prvním).

  • Sven-Ole Thorsen dal bod Dickersonovi (měl Dickersona na prvním místě).

  • Franco Fassi dal bod Columbovi (po semifinále měl Franca na prvním místě).

  • Dominic Certo dal bod Platzovi (měl Toma po semifinále prvního).

  • Doug Evans dal bod Columbovi (měl po semifinále na prvním místě Franca).

    Při použití tohoto systému dostali Franco, Dickerson a Platz dva body v posedownu. Danny Padilla dostal jeden a Roy Callendar nedostal žádný. Výsledky se rozcházely, nebyl žádný jistý vítěz.

    Systém měl chyby, ale rozhodčí byli zvoleni také špatně. Franco Fassi z Itálie je blízký přítel Franca Columba, a tudíž neměl rozhodovat. Doug Evans neměl dost zkušeností na rozhodování Olympie. Sven-Ole Thorsen je také blízký přítel Arnolda a Franca, takže ani on neměl rozhodovat (i když on dal Franca až druhého za Dickersona).

    Jak mohl Doug Evans dát perfektní skóre Francovi s jeho slabýma nohama, ale dát pouze 51 bodů bezchybně vypadajícímu Dannymu Padillovi? Franco Fassi nejenže dal Francovi perfektní skóre, ale dal Padillu až za Samira Bannouta. Julian Blommart je asi jediný, kdo dal Francovi body podle jeho dysbalance. Dal mu 54 bodů a Plazte, Callendara a Padillu nad něj. Také ale dal Wilkosze před Dickersona a Columba.

    Ještě více překvapující je Jim Manion a jeho bod Padillovi v posedownu poté, co mu dal v semifinále jen 53 bodů. Vypadal Padilla tak rozdílně večer a během dne?

    Výsledkové listiny ukazují, že soutěž nemusela být zmanipulována, aby Franco mohl vyhrát. Pouze dva ze sedmi rozhodčích ho měli na prvním místě, ale byl to celkový bodový zisk od všech rozhodčích (dvakrát 60, třikrát 59, jednou 57 a jednou 54), co mu pomohlo vyhrát titul. Platz, i když měl vysoká skóre, tak měl více nižších než Dickerson a Columbu. Možná si rozhodčí mysleli, že je až moc svalově rozvinutý v nohou, tak to radši dali někomu se slabýma nohama. Chudák Danny Padilla, kterého zařízli asi nejvíce.

    Abych to ukončil, kulturistika jako sport dostala v letech 1980 a 1981 největší rány. Rok 1981 byl ještě více kontroverzní, než když vyhrál Arnold, jelikož měl šampión tak očividnou dysbalanci. Když porovnáme stehna Dickersona, Padilly, Callendara a Platze s Francem, tak Columbu se prostě nechytá.


    Původní článek: 1981 Mr. Olympia Part 2
    Autor: John Hansen
    Zdroj: RX Muscle.com
    Překlad: Daniel Minarský
    Přeloženo se svolením vydavatele.


  • Související články:

    Diskuse k článku:
    Reklama:
    Uživatelské jméno:
    Heslo:
    Text:
    ...
    Upozornit na novou odpověď e-mailem.
    Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

    30.11.00:32pnosek - Nevíte kde by se dal sehnat videozáznam této kontroverzní ..
    22.03.13:48patrikdundych - Proč prokouřil?*5*
    22.03.11:56Arnold Strong - bude ještě další pokračování těhle starých olympii?+2
    22.03.10:01mehel22 - mr. olympia 1981 aneb kterak si franta columbu cestu k vít..+2
    Zobrazit všechny příspěvky







    Jméno: pamatovat
    Heslo:
    Víte, že...
    ...poslední objednávka v obchodě
    Ronnie.cz byla před 76 sekundami?
    NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
    Mikuc (19:55) • Všechno špatný k něčemu dobrý! Poskočí nohy, vršek do roka dožene a bude zas jinde! A k...
    magazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
    havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
    magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
    mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
    magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
    Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
    magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
    Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...



    Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
    Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
    Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
    MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
    Vyhledávání:
    RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie