Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

Vzpomínání na Mr. Olympia 1981 (I.)

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

Aféra v Sydney. Tak takové pojmenování dostala nejprestižnější soutěž Mr. Olympia v roce 1980. Rok následující tedy vzbudil o to více pozornosti a v kulturistickém světě začalo vyvstávat stále více vyřčených i nevyřčených otázek. Mezi závodníky kolovaly i návrhy o bojkotu Mr. Olympia 1981. Jak se k dané situaci postavily ikony tehdejší kulturistiky? Následující třídílná série článků Vás provede soutěží Mr. Olympia 1981 od začátku až do konce.


[Text: John Hansen] Po Olympii 1980, která byla kulturistickou komunitou nazývána „Aféra v Sydney“, se všechny oči upřely v říjnu 1981 do Columbusu v Ohiu. Následující měsíce po soutěži v Austrálii byly naplněny spekulacemi o zmanipulované soutěži. „Arnold měl mezi rozhodčími přátele,“ řekl jeden z nespokojených závodníků. „Arnold neměl být lepší než pátý, ale vyhrál svým jménem,“ přidal další. Mike Mentzer prohlásil, že byla soutěž jasně zmanipulována a z ostatních soutěžících udělali hlupáky.

Ještě větší překvapení než řeči závodníků po soutěži byl oznámený bojkot následujícího ročníku mnohými z nich. Mike Mentzer, Boyer Coe a Frank Zane (3 z nejlepších kulturistů na světě) se všichni rozhodli, že se Olympie v roce 1981 nezúčastní a silně doporučovali všem ostatním to samé.

Tradovalo se, že na pódium soutěže Mr. Olympia 1981 nastoupí Franco Columbu, nejlepší přítel Arnolda, který znovu soutěž Olympia pořádal. Ostatním bylo jasné, že vítěz je určen předem. Zane, Coe i Mentzer varovali všechny, že nemá cenu závodit. Proč se vůbec ukazovat na pódiu, když má Franco garantovaný titul dávno předem?

Franco se zmínil Arnoldovi, že přemýšlí o svém vlastním návratu, když se Arnold rozhodl pro svůj v Austrálii. Po těžkém zranění kolene v roce 1977 na soutěži o nejsilnějšího muže světa by to byl zázrak, pokud by se vůbec postavil na pódium Mr. Olympia. A kdyby vyhrál? Nepředstavitelné! Když tehdy v rámci soutěže běžel Franco s ledničkou na zádech, zakopl a poranil si veškeré vazy ve svém levém koleni. Doktoři mu řekli, že jeho kariéra kulturisty je ta tam a možná, když bude mít štěstí, bude moct normálně chodit až po letech intenzivní terapie. Těžký trénink nohou a cviky, jako jsou dřepy, byly pro Franca minulostí a nějaké závodění se stalo pouze snem. Franco se jim ale vysmál a začal s vlastní intenzivní terapií, která zahrnovala chození do schodů klasicky, po straně i pozadu. Na začátku roku 1981 při natáčení filmu Barbar Conan si ve Španělsku Franco koleno znovu zranil, když skákal z velkého kamene. I když ho to posunulo kus zpět, svěřil se Arnoldovi, že plánuje udělat to samé jako on a znovu vyhrát titul Mr. Olympia jako on o rok dříve.

Když to Arnold slyšel, tak byl plný očekávání. Zdálo se mu, že ho lidi viní z kontroverzní výhry v Sydney a že mu dávají za vinu i další problémy v kulturistice. Věděl, že bude riskovat svoji reputaci jednoho z největších pořadatelů soutěží v kulturistice (spolu s Jimem Lorimerem), pokud Franco do Olympie v roce 1981 nastoupí. Franco celý rok záměrně trénoval svůj hrudník a záda méně a zaměřil svoji veškerou energii na paže, lýtka a stehna. Jeho trénink latissimů byl zaměněn za hodiny tréninků břicha a předloktí a snahu opět vybudovat muskulaturu své zraněné levé nohy.

Během léta 1981 byl Franco hluboko v přípravě a vypadal daleko lépe než v předešlých měsících. Trénoval pouze v šortkách a často i venku, aby zároveň pracoval na barvě své pokožky.

Franco se velmi zajímal o svoji konkurenci v boji o titul Mr. Olympia 1981, speciálně o Chrise Dickersona, který bral o rok dříve stříbro. Chris trénoval ve stejné posilovně jako Franco, ale byl daleko více konzervativní, tudíž byl stále oblečen v dlouhých teplácích a mikině.

Jedině ve sprše se odhalil, a protože Franco trénoval v jinou denní dobu, zaúkoloval svého přítele Eddieho Giullianiho, aby mu zavolal, jakmile Chris ukončí trénink. Franco chtěl pak skočit do auta, aby se co nejrychleji dostal do posilovny včas a mohl se podívat, jak vlastně Chris vypadá.

Dickerson nejdřív souhlasil s bojkotem soutěže v roce 1981, ale nakonec názor změnil, jak se postupně soutěž blížila. Bývalý závodník organizace AAU a NABBA byl známý šampión celá sedmdesátá léta a byl první Afroameričan, který vyhrál titul AAU Mr. America (1970). Do IFBB přešel až roku 1979, kdy se umístil v první šestce na Olympii.

Netrvalo dlouho a Chris se stal nejúspěšnějším profi kulturistou na konaných Grand Prix. S jeho úžasnou symetrií a svalnatostí dohromady se skvělým pózováním vyhrál Chris celkové Grand Prix tituly jak v roce 1980, tak i v roce 1981. V Sydney byl jedním z favoritů fanoušků a podle mnohých to měl být on, kdo měl být vyhlášen Mr. Olympia 1980.

Nechtěl vynechat možnost poprat se o titul znova, obzvlášť když si tolik lidí myslelo, že měl o rok dříve vyhrát. I když závodil celý rok a téměř všechny soutěže vyhrál, rozhodl se pokračovat až do Olympie, aby se potřetí pokusil titul získat.

Závodník, který ani na moment neuvažoval o bojkotu, byl Tom Platz. Pro Toma byli Arnold a Franco kulturistika sama a měl respekt k těmto dvěma, kteří de facto vybudovali profesionální kulturistiku. Stál plně za Arnoldovou výhrou v Sydney a velmi rád se zúčastnil soutěže profesionální Mr. Universe pořádané právě Arnoldem měsíc po Olympii.

Tom, známý jako kulturista mající nejtvrdší tréninky na světě, byl vyhlášený rozvojem svých dolních končetin. I když závodil a prohrával na úrovni soutěží Mr. America, v polovině sedmdesátých let byl již díky svým nohám slavný.

Po výhře střední kategorie na Mr. Universe 1978 v Acapulcu Platz přijal status profesionála. Po celých Spojených státech i celém světě si domluvil exhibice a semináře. Dokonce vydal tréninkový manuál pro nohy ve snaze vydělat na své nejslavnější tělesné partii. Během svých exhibic záměrně nezatínal svoje stehna, dokud nebyl konec. Před odchodem z pódia se Tom vždy zastavil a podíval se do publika, které fanaticky řvalo: „Nohy, nohy, nohy!!!“ S úsměvem si dal Tom ruce za záda, a BUM! Zaťal svoje enormní stehna, která explodovala v hromadu napruhovaných svalů.

I když byl Tom spokojený se svým označením kulturista s nejlepšíma nohama planety, tak chtěl respekt od rozhodčích a posunutí v žebříčku na soutěžích Mr. Olympia. V roce 1979 se neumístil a na soutěž v Sydney dřel, aby ale opět skončil mimo první šestku. Hned další ráno byl Tom v posilovně, aby se mohl zlepšit na soutěž v roce 1981. Měsíc po Sydney byl Tom blízko výhře na Pro Mr. Universe, ale skončil nakonec druhý za Jusupem Wilcoszem z Německa, což byl také velký přítel a tréninkový partner Arnolda.

Rok 1981 byl pro Toma Platze zlomovým rokem. Po jeho porážce od Wilcosze se rozhodl kompletně změnit svoji postavu a šokovat svět na dalším ročníku Olympie. V Gold’s Gymu dřepoval s 280 kilogramy na zádech, konzumoval šest tisíc kalorií denně a spát chodil denně již v devět večer, aby mohl vstávat v 5:30. Používal hypnózu, aby se kompletně koncentroval na trénink a nic ho nemohlo vyrušit.

Jeho bývalá přítelkyně trénovala ve stejné posilovně jako on. I když přicházela se svým novým přítelem, tak to nemohlo Toma zviklat. Použil to jako palivo pro své tréninky. Před tréninkem se hodinu a půl protahoval a obracel svoje tělo jako preclík. Lidé, co ho viděli v tu dobu trénovat, jen kroutili hlavou, jaká muka to byla. Na Olympii 1980 Tom závodil s hmotností 88 kg. O rok později to bylo o 20 kilogramů více!

Roy Callendar byl dalším kulturistou čekajícím na svoje místo na výsluní a stejně jako Chris Dickerson měl za sebou již dlouhou kariéru. Byl na pódiu již v době, když Arnold závodil poprvé v IFBB na Mr. Universe 1968 v Miami. Ovšem většího úspěchu se mu dostalo až v roce 1977, kdy vyhrál kanadský národní šampionát a těžkou váhu na Mr. International v tu samou noc, kdy byla Mr. Olympia 1977. O měsíc později Roy vyhrál titul Mr. Universe.

V roce 1978 porazil Roy všechny kromě Robbyho Robinsona na Noci šampiónů a Světovém poháru. Na Olympii ten rok skončil třetí. Velmi málo kulturistů se mohlo chlubit takovou hustotou vrchní poloviny těla. Šampióni jako Boyer Coe, Danny Padilla a Ed Corney byli těmi, které pravidelně nechával na soutěžích za sebou.

Po zranění v roce 1979, kdy se doslova odbelhal z pódia, se vrátil na soutěž v Sydney. Ve své možná nejlepší formě se umístil na děleném šestém místě s australským Rogerem Walkerem, ale Roger vyhrál šanci jít do posedownu pro nejlepší šestku. Roy se nyní díval na Olympii 1981 jako na příležitost dokázat, že patří do TOP 6.

Ačkoli byl Kanaďan, Roy nechal svoji ženu a dítě na severu a přestěhoval se do jižní Kalifornie, aby se mohl pořádně připravit na soutěž Mr. Olympia. Trénoval šest dní v týdnu, dvakrát denně, celkem šest hodin každý den. Nic ho nemohlo zastavit v jeho snaze jít za titulem.

Danny Padilla zvaný „Giant Killer“ byl často rychle odepisován jako sice talentovaný kulturista, ale nemající srdce a chuť dát sportu vše. Již při svém debutu v IFBB v roce 1975 vešel 153 cm vysoký Padilla ve veřejnou známost jako kulturista, který má vše. Danny měl tvary, velikost a proporce, o kterých se ostatním mohlo jen zdát.

V roce 1976 byl ale měkký Padilla vyškolen na prach vyrýsovaným Mohamedem Makkawym na soutěži Mr. Universe v Montrealu. Z lekce se poučil a vrátil se lepší než kdy předtím a snadno vyhrál titul Mr. America a Makkawyho porazil na soutěži Mr. Universe.

V profesionální divizi ovšem nikdy nenaplnil očekávání. Na Mr. Olympia 1978 skončil šestý, protože opět postrádal tvrdost Franka Zanea nebo Robbyho Robinsona. Následující rok skončil za Robbym druhý na Noci šampiónů. Zklamaný Padilla se utvrdil v myšlence, že ho rozhodčí nikdy nenechají vyhrát profesionální soutěž, protože není dostatečně vysoký.

Na Olympii v Sydney vypadal Padilla fantasticky, ale byl přehlížen a nakonec odsouzen k desátému místu. Padilla měl stejně plné a kulaté svaly jako Schwarzenegger. I když nebyl tak vyrýsovaný jako Zane, měl dar, že vypadal na pódiu obludně. Jen pokud by přišel v lepší formě.

Díky své genetice trénoval Danny často jen tři měsíce v roce - před soutěží. Zbytek roku se věnoval firmě svého otce v New Yorku.

I když už chtěl pověsit kulturistiku na hřebík, rozhodl se, že to zkusí ještě jednou, naposledy. Poprvé dal na radu svých kritiků a před soutěží 1981 měl dietu jako nikdy předtím. Známý tím, že před soutěží často porušil dietu (Danny jednou snědl dva tucty koblih večer před soutěží), se teď Danny zapřel a z diety neuhnul. Dostal se až na 68 kilogramů. Jeho tvář se propadla a byla k nepoznání. Mohl by to být konečně jeho rok?

Vše bylo připraveno opět na jednu z velkých a kontroverzních Olympií. Bude kontroverze ze Sydney pokračovat i o rok později v Columbusu? Díky bojkotu třech nejlepších hvězd zde bylo místo pro novou hvězdu, aby se prodrala na výsluní. Mohl Franco Columbu zopakovat svoje vítězství z roku 1976 a získat sošku Sandowa? Nebo to bude konečně Chris Dickerson, nebo Tom Platz, či Padilla?

Příští díl Vám přinese pohled do zákulisí Mr. Olympia 1981 a představí
Vám řadu profesionálů, kteří toho roku nastoupili na pódium v Columbusu.


Původní článek: John Hansen´s Memory of the 1981 Mr Olympia Contest!
Autor: John Hansen
Zdroj: RX Muscle.com
Překlad: Daniel Minarský
Přeloženo se svolením vydavatele.



Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

19.01.07:24blacky - Díky za článek, těším se na pokračování. *79*
14.01.17:13kepasa - super čítanie
Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...
magazínLuis Rodriguez po Arnold Classic vymě...
maxpoint97 (23:38) • Za mě rozhodně Justin neměl špatnou formu, ten zakopanej pes je jinde *1* Buď se na...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie