Reklama:
LIMITOVANÁ EDICE v akci 1+1:
Perníčkový 100 % Whey Protein

Správná tréninková metodika
pro maximální objem

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Trénink

V poslední době mohou čtenáři nalézt na internetu mnoho nových tréninkových postupů zaručujících vytoužený nárůst paží či rychlý nárůst svalových objemů obecně. Přestože takových tréninků existuje celá nepřeberná řada, skutečně účinných jich je ze své podstaty pouze několik z nich, přičemž každý takový efektivní trénink musí splňovat několik základních podmínek objemového tréninku:

Frekvence procvičení každé partie musí být nejméně 2x, ale lépe i 3x týdně! Největší chybou a příčinou stagnace celé řady sportovců je nepochopení kulturistického splitového tréninku, kdy je používán drtivou většinou mladých závodníků splitový trénink rozdělující partie do 4 tréninků v týdnu s frekvencí procvičení partie pouze 1x týdně. Ve skutečnosti původně vznikl splitový trénink opravdu z toho důvodu, aby kulturisté mohli procvičit každou svalovou partii co nejlépe, ale současně také tito kulturisté trénovali obvykle dvoufázovým tréninkem 6 dní týdně, ve kterých všechny partie procvičili dvakrát až třikrát! Ale uveďme si důkaz místo zkušeností. Klinické studie v posledních letech skutečně prokázaly, že proteosyntéza (tedy růst svalové hmoty) je ve svalových buňkách zvýšena na dobu 24-36 hodin po posilovacím tréninku, rozhodně ne déle! Fakt, že máte danou tvrdě odcvičenou svalovou partii rozbolavělou ještě 5 dní po tréninku (typicky stehna či hrudník), neznamená staré přísloví „když to bolí, tak to roste“, ale je to pouze důsledek „popálení“ mikrostruktur svalových buněk poklesem pH, které vzniklo nahromaděním kyseliny mléčné! Rozhodně se nejedná o příznak růstu svalové hmoty. Proto je nutné tato fakta respektovat a všechny svalové partie za týden trénovat nejméně 2x týdně, protože při klasickém přístupu splitového nízkofrekvenčního tréninku váš sval ve skutečnosti rostl za celý týden pouze 24-36 hodin!

• Základním a nejvíce opomíjeným principem objemového tréninku je fakt, že pokud sportovec usiluje o zvýšení objemu svalové hmoty, musí trénovat s vysokým objemem pracovních sérií! Většina závodníků totiž volí klasický „pyramidový“ trénink - popišme si příklad tréninku prsou: sportovec provede 5 sérií bench-pressu s váhou 60 kg po 15 opakováních, 70 kg po 12 opakováních, 80 kg po 8 opakováních, 90 kg po 6 opakováních, 100 kg po 3 opakováních a jde na další cvik, kterým jsou obvykle tlaky jednoruček na nakloněné lavici, zde provede 4 série s opakováními a váhou např. 12x 30 kg, 10x 35 kg a na závěr 2x 6-8 opakování se 40 kg. Dále pokračuje na střihy protisměrnými kladkami či peck-deck, kde provede 4 série po 12-15 opakováních. Pokud je pro největší nárůst objemu svalové hmoty nutné provádět série v rozsahu 5-8 opakování, pak takovýto „typický“ trénink hrudníku obsahoval ve skutečnosti dohromady pouze 4 pracovní série s největší odezvou pro budování objemu svalové hmoty. Pokud navíc zmíněný sportovec cvičí nízkofrekvenčním splitovým tréninkem, jsou to jediné 4 pracovní série pro impuls k růstu svalové hmoty hrudníku za celý týden! Pokud se naopak rozhodne pro skutečně účinný silově-objemový trénink, např. již poměrně dobře známý trénink Korte (viz dále), ve kterém procvičí hrudník s různou absolutní intenzitou (zátěží) 3x týdně, ve skutečnosti svůj organismus tak k růstu svalů stimuluje 25 pracovními sériemi za týden!

V objemové přípravě je nutné sval k růstu stimulovat, ne jej tréninkem zdevastovat! Klíčem k budování mohutné svalové hmoty je stimulace přirozené hormonální odpovědi organismu na objemový trénink. Ve skutečnosti je produkce přirozených anabolických hormonů v našem těle (testosteron, růstový hormon atd.) v období regenerace po výkonu nesrovnatelně vyšší po tréninku stylem „full-body“ (celé tělo odcvičené v každé tréninkové jednotce), či obsahujícím základní vícekloubové cviky s volnými váhami. Naopak pokud sportovec přijde pouze na trénink prsa + biceps, je přirozená anabolická hormonální odpověď minimální. Pokud daný sportovec navíc okopíruje tréninkový styl profesionálů (nevezme v potaz jejich chemickou podporu) a každý takový trénink odtrénuje takzvaně do „zničení“, dosáhne naopak mnohem vyšší produkce katabolických hormonů a devastace svalové hmoty. Je důležité si uvědomit, že profesionální závodník má díky dokonale sestavenému a dodržovanému jídelníčku, suplementaci i chemické podpoře naprosto odlišné regenerační možnosti a není v žádném případě dobré tento styl tréninku kopírovat.

• V rámci progresivního přetížení svalů (postupného zvyšování zátěží) jako hlavního opakovaného stimulu k nárůstu další svalové hmoty a síly je efektivnější odcvičit v daný trénink počet předepsaných pracovních sérií (např. 5x 5, 3x 6, 4x 4 apod.) s konstantní zátěží ve všech sériích a přidávat (či strategicky ubírat v tréninku o nižší intenzitě) zátěž až pro všechny pracovní série následujícího tréninku, nikoliv v rámci daného počtu pracovních sérií jednoho tréninku zvyšovat v dalších sériích zátěž.

• Ideální trénink pro nárůst objemu svalové hmoty by měl spojovat jak stimulaci růstu kontraktilních bílkovin svalu, tak i nárůst objemu energetických zásob svalu. Udělejme si nyní krátkou odbočku na pole fyziologie. Lidský sval (podobně jako maso dalších savců) obsahuje (pouze) cca 25 % bílkovin - právě tyto bílkoviny jsou zodpovědné za vlastní svalovou kontrakci a jsou stimulovány těžšími váhami v nižším rozsahu opakování. Zbylý objem svalu je tvořen dalšími buněčnými organelami a zásobními látkami, z nichž je pro nás nejdůležitější nárůst zásob glykogenu, adenosintrifosfátu (ATP), počtu mitochondrií atd., tedy těch částí, které svalovou buňku energeticky zásobí a které reagují na trénink s vyšším počtem opakování či na vyšší celkový tréninkový objem. To je mimo jiné důvodem, proč jsou svaly silových trojbojařů často o mnoho méně objemnější než v případě kulturistů, ale přesto zvedají podstatně vyšší zátěže - jejich silová disciplína i trénink se odehrává nejčastěji v rozsahu 1-3 opakování a na tento počet nepotřebuje mít sval uskladněno tolik zásob glykogenu jako na „klasické“ kulturistické série s vyšším počtem opakování. Jednou možností objemového tréninku je tak využití tzv. kulturistického těžko-lehkého splitu (variace heavy-light tréninků, viz dále), kdy se v těžkých dnech používají těžší zátěže v nižším rozsahu opakování pro stimulaci nárůstu kontraktilních bílkovin svalu a série s vyšším počtem opakování i intenzivnějším tempem tréninku v lehkých dnech pro stimulaci akumulace energetických zásob ve svalech. Druhou možností je použití sice nižšího rozsahu opakování, ale provedení celkově vyššího počtu pracovních sérií za trénink, které rovněž nutí sval k nahromadění velkého množství energetických zásob. Právě z těchto důvodů jsou zdaleka nejúčinnějšími tréninky pro nárůst hrubé svalové hmoty tréninky „Korte“ a „Bear routine“, ve kterých se provádí za trénink celkově větší počet pracovních sérií s rozsahem pěti opakování v každé sérii. A proto ze stejného důvodu (samozřejmě spolu s horším jídelníčkem) není klasický nízkofrekvenční kulturistický trénink velké části závodníků mládežnických kategorií dostatečným stimulem k nárůstu objemu svalové hmoty, protože intenzivní trénink s převahou sérií o deseti a více opakováních je sice dobrý pro svalovou vytrvalost a vyrýsování, ale nikoliv pro stimulaci kontraktilních bílkovin a stimulaci produkce přirozených anabolických hormonů po tréninku.

Zaujal Vás tento článek? Najdete jej spolu s dalšími metodickými postupy k objemovému tréninku i rozpisy nejúčinějších objemových tréninků v nové knize Příprava na soutěž v kulturistice od A do Z!

Knihu Příprava na soutěž v kulturistice od A do Z (autor: Lukáš Roubík) si můžete
koupit za 199 Kč v internetovém obchodě Ronnie.cz.Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

18.05.11:45Radim P - Dobrý den chtěl bych se zeptat jestli je lepší zařadit kla..
09.02.22:20kiko99 - Zajimavý článek, by mě zajímalo jestli mám změnit můj dosa..
09.03.12:56saky89 - ***
04.01.07:42Likas7 - Knihu jsem koupil. Můžu říct že supr. Začal jsem Korteho, ..-1
28.11.13:55Conan - a proc by ne FB cely rok ? *36*
28.11.13:42Hazik - Ano jasný, nemusí být FB zrovna po pauze, to jsem dával ja..
28.11.10:31Conan - a proc FB zrovna po pauze, proc by ne hned po nejakym jiny..
28.11.07:34Hazik - Já si myslím dobrý článek, určitě dobrá změna. Každopádně ..
20.11.14:57Juryk - Co se týče knihy, myslím že není třeba se rozhodovat. Poku..+1
20.11.14:45Don99 - Před pár dny jsem se rozhodoval, jestli koupit nebo ne a t..
20.11.12:14Nasser - A co ocenit, ze se o sve zkusenosti a informace podeli, za..+3
20.11.10:47growler - clovek si precita tento clanok,web autora knihy a knihu si..
20.11.09:54Rostislaw - Chce to stridat, jet treba 14dni fulbody o mensim poctu op..
20.11.08:26Petey - plus,treba si zistit aku maju ti zavodnici a obzvlast Dori..+2
20.11.08:04cfm2 - Je to prostě individuální věc. Každý si musí najít metodu,..
20.11.00:53Maximus-22 - například jsem četl,že třeba Dorian Yates cvičil každou pa..-2
20.11.00:42Pucofálíš - .. z týždňa na týždeň ? A čo sypú ? Pangamín to určite neb..+1
20.11.00:31Hrnča - Tak si na těch fórech přečti, kdy se začaly cvičit splity ..
20.11.00:03g3rtrud - mám kamaráta ktorý išiel stále len klasický split a dostal..+1
19.11.23:40mrpsychic - dost mi přijde že tyhle fullbody a korte se vyzdvihují jen..
19.11.22:48Cornero - Superserie u me resi vetsinu problemu s casem. Driv sem za..
19.11.22:37Maximus-22 - Znám pár kluků závodníků a někteří mi právě ohledně splitu..
19.11.21:31furyglove - Upřímně řečeno, tenhle úryvek mě rozhoupal přihodit knihu ..+1
19.11.19:51Tom.K. - Při mé frekvenci tréninku 2 dny po sobě a pak 5-6 dní pauz..+3
19.11.17:29Osas - Mountain: Všechno jde stihnout i do 60ti minut tréninku, j..+1
19.11.16:35Ragu - Hezký článek. Zejména části o fullbody a nižším rozsahu op..
19.11.16:30Mountain - Z tohodle článku jsem si odnesl to, že je idealni cvicit c..
19.11.15:29jari - Jeden z nejlepších článků tady+1
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínTréninkový videolog: Pavel Beran (07/...
Mikuc (12:15) • Přistupuje k tomu pozitivně, tak to má přeci být!:) Budeme se těšit na další sezónu a s...
magazínTréninkový videolog: Pavel Beran (07/...
torturer (23:47) • “Sezóna asi nedopadla podle tvých představ…” “Jaktože ne?” Tak to jsem vyprsk pívo *2...
magazínKateřina Ottová a Daniel Božek - trén...
Marczus (15:29) • Ježíšmarjá, proč jim zisk profi karty trvá tak dlouho? Nechápu...
magazínBen Weider Natural Pro Qualifier 2023...
KKarmasin (13:36) • Profesionální liga a dopingové kontroly, nějak mi to nejde dohromady.
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
LeToucan (12:44) • Nebude spíš hrát roli to, že ty závody jsou strašně pozdě? Většina lidí jde na Čelákovi...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie