Reklama:

Zaměřeno na slabiny - cesta k symetrii

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Trénink
Tento článek je velmi starý, informace v něm tedy už nemusí být zdaleka aktuální.

Chtěl bych vám představit novou rubriku o tréninku, která by měla sloužit především k výměně zkušeností na určitý problém. Jeden z pohledů nabídnu vždy já a doufám, že další následně i vy. Cílem článků není nikoho poučovat, většina z vás přečetla již mnoho a mnoho podobně zaměřených řádků a většina z vás má na tuto problematiku i svůj vlastní názor, takže tak trochu doufám, že i většina z vás (a nebo alespoň někteří z vás) mi s tvorbou příštího pokračování pomůžete. O tom ale později.

První téma jsem nazval "Zaměřeno na slabiny - cesta k symetrii". Většina lidí nemá genetiku takovou jako třeba král symetrie Flex Wheeler, u kterého bychom jakékoliv slabiny hledali jen velmi těžko. My, běžní smrtelníci, máme svou postavu v určitém směru nesymetrickou. Někteří se se svými slabinami smíří, někteří se ale pustí s přírodou do boje a pro ty z vás je právě dnešní článek (i diskuse pod ním) určen.

Boj proti ne zrovna ideální genetice je hodně tvrdý a docílit zlepšení partie, na které příroda šetřila, je velice těžké, přesto si myslím, že vložená energie alespoň z určité míry zmírní rozdíly v rozvoji slabých a silných partií. Vyzkoušet lze plno způsobů, jak se s tímto problémem poprat, já vám zde nabízím jeden z nich.

Zvolme si hypotetický příklad člověka, jehož největší slabinou jsou bicepsy a lýtka. K jejich odstranění můžeme použít např. tréninkový systém, ve kterém procvičíme v několika úvodních dnech celé tělo a následně přidáme den další, ve kterém procvičíme znova své slabiny (zde tedy bicepsy a lýtka). Samozřejmě je zde nutné brát ohled na to, aby byl opakovaný trénink slabých partíí v dostatečném odsunu od jejich prvního tréninku v daném splitu.

Výše uvedený tréninkový systém můžeme rozšířit ještě dále a to přidáním důrazu na partie vámi peferované. Může jít o partie, které už nejsou vaší slabinou, ale které si větší stimul k růstu z toho či onoho důvodu prostě zaslouží. Zde v našem příkladu jimi určeme třeba prsní svaly, záda a přední strany stehen. K jednomu rozšiřujícímu dni tedy přidáme den další, ve kterém tyto partie znova procvičíme. Nikdy však mezi preferované partie neřaďte ty, které považujete za vaše silné stránky! V našem případě by tedy výsledný systém mohl vypadat takto:

 • První kolo (celé tělo)
  - 1.den – prsa, biceps
  - 2.den – záda
  - 3.den – ramena, triceps, břicho
  - 4.den – přední strana stehen, zadní strana stehen, lýtka

 • Druhé kolo (slabiny a preferované partie)
  - 5.den – prsa, záda
  - 6.den – biceps, přední strana stehen, lýtka

V případě, že máte základní split (zde nadepsaný jako první kolo) třeba jen třídenní, mělo by být druhé kolo pouze v jednom dni.

Dny volna volte dle pocitu únavy nebo dle svých dosavadních zkušeností (po prvním kole zvolte např. jeden den, po kole druhém třeba dny dva).

Zde uvedeným dávkováním tréninků se budete více přibližovat nejen k symetrické postavě, díky zlepšení slabých partií, ale i k postavě, která se právě vám líbí, neboť budete upřednostňovat své oblíbené partie. Proporce své postavy i nadále sledujte a flexibilně reagujte na její změny.

Vše výše uvedené byl však jen jeden pohled na řešení daného problému. Vás ale určitě napadá plno jiných, kterými jste se ho pokoušeli vyřešit třeba právě vy. Napište mi o tom na adresu jarda@ronnie.cz, rád bych vašimi příspěvky dnešní článek obohatil tak, aby zde každý nalezl k jednomu cíli mnohem více cest, než jen pouze jednu mnou nastíněnou.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

06.03.15:21freeman87 - a
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 113 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínFoto: neskutečná osmiměsíční proměna...
Arnold Strong (09:53) • Co mel za zraneni?jinak proměna klobouk dolů
magazínJaké byly kondiční soutěže 2019 očima...
jr.e (14:29) • V popisování pravá a levá strana asi velká chyba že.?..nemělo to být obráceně.?..:) Na...
magazínTereza Luchesi - jak na stojku
havlic (13:32) • jako klidně jsem pro, aby se na ronnie dělaly i tyhle navody, rozhodně to tu má vedle č...
magazínTipovací soutěž 2019 - konečné pořadí
Pekami (08:54) • No... co na to říct. Gratulace vítězům :) Parádní výhry.
magazínJaké byly kondiční soutěže 2019 očima...
plynar (02:49) • Na pravo krásna zdravo vyzerajúca slečna s príťažlivými ideálnymi ženskými krivkami.. n...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra