Reklama:
BRZY KONČÍ:
Protein Smart Whey v akci 1+1
Ještě 8 příchutí na výběr! Více zde.

Střípky ze světa... výživy:
Stevia - povolené přírodní sladidlo

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Výživa

V minulých letech byla věnována velká pozornost rostlině stevia, kterou obyvatelé Jižní Ameriky používají po celá staletí. Stevia obsahuje přírodní sladidla nazývaná steviové glykosidy, které jsou až třistakrát sladší než cukr, aniž zvyšují energetickou hodnotu takto slazeného produktu. Rozšiřují tak soubor sladidel, která mohou pomoci při snižování tělesné hmotnosti. Spotřebitelé v Evropě však musí počkat na jeho schválení.

Sladká chuť

Každé narozené dítě má rádo sladkou chuť bez ohledu na charakter potravy matky v průběhu těhotenství. Další preference sladké chuti a sladidel se vyvíjejí u dětí i dospělých na základě vlastních zkušeností, a proto se u jednotlivých osob značně liší.

V současné době existuje na trhu značný počet sladidel, která mohou zajistit sladkou chuť, na rozdíl od cukru bez zvyšování energetické hodnoty. Do této velké skupiny sloučenin patří i intenzivní sladidla jako je aspartam, acesulfam-K, sacharin, sukralóza a steviové glykosidy, které jsou asi třistakrát sladší než cukr. K vyvolání požadované sladké chuti je zapotřebí jen nepatrné množství těchto sladidel, a proto jejich vliv na zvýšení energetické hodnoty je zanedbatelný. Na rozdíl od jiných intenzivních sladidel mají steviové glykosidy další výhodu, jsou totiž, podobně jako cukr, výhradně rostlinného původu.

Původ stevie

Jako první popsal tuto rostlinu švýcarský botanik Moisés Santiago Bertoni, který ji nazval Stevia rebaudiana Bertoni, běžně je označována jako stevia. Původem ze Střední a Jižní Ameriky patří do stejné skupiny rostlin jako slunečnice a endivie. Pro její sladké listy byla po staletí pěstována a užívána v Jižní Americe jako tradiční sladidlo; přidávala se do bylinných čajů a různých nápojů. V listech jsou přítomny dvě hlavní sladce chutnající glykosidické sloučeniny: steviosid a rebaudiosid A, které jsou 200 - 300krát sladší než cukr, takže k dosažení požadované sladké chuti stačí jen velmi malé množství. Tyto glykosidy byly nedávno podrobeny důkladným bezpečnostním studiím za účelem jejich schválení.

Potenciální zdravotní příznivé účinky

Stejně jako další intenzivní sladidla steviové glykosidy umožňují získat sladkou chuť výrobků, aniž by zvyšovaly denní dávky energie, neboť mají zanedbatelnou energetickou hodnotu. Taková intenzivní sladidla mohou být účinným prostředkem pro ovlivňování tělesné hmotnosti, jestliže se používají v každodenní potravě jako náhrada cukru. Osoby trpící vzácnou genetickou poruchou - fenylketonurií (PKU) musí sledovat příjem fenylalaninu ze všech zdrojů potravy, včetně aspartamu; pro ně představují steviové glykosidy výhodné sladidlo, které neobsahuje fenylalanin.

Stevia ve světě

Stevia se dosud pěstuje v Latinské Americe, její produkce se nyní přesunula i do asijských zemí. Největším světovým producentem jsou Čína, Japonsko a Korea, které v současné době představují největší trh se steviovými extrakty. Před nedávnem byly některé produkty na bázi stevie schváleny v USA, Austrálii a na Novém Zélandu pro použití v potravinách a nápojích, ale jen pro místní trhy.

Jaký je vývoj v Evropě?

V roce 1999 odmítla Evropská komise schválení stevie a sušených listů z ní jako potraviny nebo potravní složky pro nedostatečné ověření jejich bezpečnosti. Potraviny a nápoje obsahující stevii nebo extrakty z ní nebyly pro trh EU schváleny. Od té doby byla provedena celá řada studií. V roce 2008 byl vydán názor Odborného výboru FAO/WHO pro potravinová aditiva (JE CFA) a Amerického výboru pro potraviny a léčiva (FDA), ve kterém je uvedeno, že čisté steviové glykosidy (min. 95 % čistoty) jsou pro užití v potravinách bezpečné. JECFA stanovil denní příjem 0 - 4 mg na kg tělesné hmotnosti, což představuje maximum 240 mg pro ženu o hmotnosti 60 kg a 280 mg pro muže o hmotnosti 70 kg.

V březnu 2010 měl Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) vydat potvrzení o bezpečnosti steviových glykosidů. Vzhledem k příznivému názoru EFSA byla Směrnice EU o sladidlech novelizována se zahrnutím těchto glykosidů mezi povolená sladidla. Členské státy mohly při využití přechodného zákona povolit steviová sladidla na svém území. Ve Francii bylo povoleno používání rebaudiosidu A s čistotou 97 % do potravin a nápojů po dobu dvou let. Dalo se očekávat, že na evropských trzích se brzy objeví výrobky slazené steviovými glykosidy.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) vyhodnotil steviové glykosidy jako bezpečné

Evropský úřad pro bezpečnost potravin vyhodnotil steviové glykosidy - přírodní sladidla získaná z listů rostlin stevie - jako bezpečné a ustanovil doporučenou denní dávku pro jejich bezpečné použití. Ustanovení bylo předáno Evropské komisi, která rozhodne, zda bude, či nebude povoleno použití této látky ve výrobcích s omezeným obsahem či bez obsahu cukru.

Testy prokázaly, že tato látka není ani genotoxická, ani karcinogenní, ani nemá nepříznivý vliv na reprodukční systém nebo vývoj dětí. Výzkumná skupina určila doporučenou maximální denní dávku steviových glykosidů, ta odpovídá 4 mg na 1 kg tělesné hmotnosti, což je doporučení shodné s tím, které již bylo vydáno FAO/WHO Expert Committee on Food Additives (JE CFA).

Steviové glykosidy jsou silná sladidla získaná z listů rostliny Stévie sladké (Stevia rebaudiana Bertoni). Tyto látky mají 40 - 300x vyšší sladivost než cukr.


Reference:

1. EUFIC podcast “Managing sweetness”. Presentation of France Bellisle.
2. EUFIC Food Today n° 49 (2005) Low-calorie sweeteners, more than just a sweet taste.
3. Phelan S, Lang W, Jordan D and Wing RR (2009) Use of artificial sweeteners and fat-modified foods in weight loss maintainers and always-normal weight individuals. International Journal of Obesity advance online publication 28 July 2009; doi: 10.1038/ijo.2009.147.
4. Joint FAO/WHO Expert Committee on Food Additives (JECFA). Evaluation of certain food additives. WHO Technical Report Series 952, 2009.
5. FDA response letter GRAS Notice No. GRN 000253, 17 December 2008.
6. French Ministry of Economy, Finance, and Employment. Arrêté du 26 août 2009 relatif à l’emploi du rébaudioside A (extrait de Stevia rebaudiana) comme additif alimentaire. Le Journal officiel de la République française, Edition n° 0206, 6 September 2009.
7. http://www.efsa.europa.eu/en/scdocs/scdoc/1537.htm


Převzatý článek
Původní název: Stevia - přírodní sladidlo s velkými možnostmi
Zdroj: The European Food Information Council (EUFIC)
Použito se svolením vydavatele.Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

08.08.14:50xylitol - Dobrý den, dalším světově známým přírodním sladidlem je..
12.01.20:37TheNaturalWay - Su dva druhy stevie je biela a zelena. Zelena ma velice si..
12.01.10:40Ohman - Článek mě zaujal a tak jsem pátral. http://www.stevis.cz/p..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínIFBB Mr. Universe Prague 2024 - kompl...
moab (19:19) • Bejt jedním ze třiceti vítězů víceméně lokální soutěže... To má váhu.
magazínDominik Vrátný - trénink ramen a tric...
moab (19:16) • Je fakt, že je to humus tohle mít dobrovolně na zádech.
magazínDominik Vrátný - trénink ramen a tric...
Sidic (17:38) • Představ si, že lidi maj takový akné i bez věcí, protože je to vcelku přirozený mít akn...
magazínDominik Vrátný - trénink ramen a tric...
Deny01 (16:08) • Mít vlivem věcí na zádech takový akné, tak se to aspoň snažím nějak zakrejt..
magazínIFBB Mr. Universe Prague 2024 - kompl...
Valasekjakub123 (14:49) • Jak je možné že na takové soutěži je mnohem méně závodníků než na Moravě? Tím počtem zá...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie