Reklama:
CFM Protein Smartlabs 1+1 za 777 Kč!
Velmi omezený počet kusů. Akce jen na pár dní! Více zde.

Střípky ze světa... výživy:
Aspartam - je nebezpečný?

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Výživa

Lidé se trvale zajímají o všechny novinky ve výživě a zprávy o potravinách. Internet po svém zavedení umožňuje během velice krátké doby rozšířit tyto zprávy prakticky po celém světě. Představuje vynikající zdroj informací, je ovšem nutné s ním zacházet šetrně a především odpovědně.

Nedávno byla na webových stránkách vedena kampaň o aspartamu, ve které bylo vysloveno mnoho nepodložených obvinění tohoto výrobku, že je příčinou celé řady vážných onemocnění od roztroušené sklerózy až po Alzheimerovu chorobu. Cílem EUFIC je poskytovat čtenářům seriózní informace založené na vědeckých poznatcích a vzhledem k tomu, že se do středu pozornosti dostal aspartam, bude věnována pozornost právě tomuto výrobku.

Co je aspartam?

Aspartam je nízkoenergetické, intenzivní sladidlo přibližně 200x sladší než sacharóza. Užívá se pro slazení různých potravin a nápojů i jako stolní sladidlo.

Jak se aspartam vyrábí?

Aspartam se připravuje spojením dvou aminokyselin (složek bílkovin), kyseliny asparagové a fenylalaninu a malého množství metanolu. Obě tyto aminokyseliny jsou přirozenou součástí potravin obsahujících bílkoviny, např. masa, cereálních a mléčných výrobků. Metanol se vyskytuje v malém množství v organismu a rovněž v mnoha potravinářských výrobcích, např. v ovocných a zeleninových šťávách. Aspartam je v organismu metabolizován stejně jako všechny jiné aminokyseliny.

Proč se aspartam používá?

Má sladkou chuť a umožňuje uživatelům kontrolovat příjem energie potravinou.

Jak lze zjistit, že používání aspartamu je bezpečné?

V rámci Evropské potravinářské legislativy byl aspartam zařazen mezi potravinářské aditivní látky a před jeho schválením v roce 1981 byl podroben rozsáhlým a přísným testům Vědeckým výborem pro potraviny (SCF - Scientific Committee for Foods) z hlediska bezpečnosti jeho používání v potravinách. Jestliže byla aditivní látka schválena jako bezpečná v rámci Evropské unie, je jí přiděleno určité číslo; aspartam je označován číslem E 951.

Hodnocení bezpečnosti zahrnuje studie, které sledují, co se s aditivem děje v organismu při předpokládaném používání a v jakém množství může být konzumováno.

Aspartam byl na základě všech zkoušek schválen řídicími orgány (FAO/WHO, Výbor pro potravinářská aditiva - JEFCA a FDA) jako bezpečné sladidlo pro všeobecné použití, včetně diabetiků, těhotných a kojících žen i dětí, ve více než 90 zemích po celém světě.

Může aspartam konzumovat každý?

Osoby, které trpí poměrně vzácnou dědičnou poruchou - fenylketonurií (PKU), musí kontrolovat příjem aminokyseliny fenylalaninu ze všech zdrojů potravy včetně aspartamu. Na základě vyhlášky EU musí být výrobky slazené aspartamem označeny na etiketě, že obsahují aspartam, který je zdrojem fenylalaninu, a tak mají spotřebitelé možnost se rozhodnout, jaké sladidlo nebo výrobek si zvolí.

Existuje nějaká závislost mezi aspartamem a roztroušenou sklerózou?

Nepodložená kampaň vedená na webu se pokoušela potvrdit vztah mezi aspartamem a roztroušenou sklerózou. Mnoho zdravotnických profesionálních společností však tento argument odmítlo, neboť z vědeckého hlediska nebyly potvrzeny žádné poznatky o tom, že by aspartam mohl nějakým způsobem vyvolat nebo zhoršit průběh roztroušené sklerózy.


Další informace:

Multiple Sclerosis Foundation - http://www.msfacts.org/aspart.htm
Q&A Aspartam - http://www.eufic.org/article/en/rid/questions-answers-aspartame


Převzatý článek
Původní název: Mnoho povyku pro nic - Aspartam?
Zdroj: The European Food Information Council (EUFIC)
Použito se svolením vydavatele.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 54 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínStrongman´s Games Aš 2021 - video a r...
CIZO (20:36) • Protože je autor guma, psal ten report přerušovaně asi v deseti časových úsecích a posl...
magazínDennis Wolf a jeho trénink zad
PrivateBlueVenusTV (16:20) • A kto je zvedavý na to, ako si vrabec alebo holub zobe, lieta, čviriká, hrkúta. Skoro n...
magazínStrongman´s Games Aš 2021 - video a r...
Ailton32 (15:34) • Nechci být držkatý :D ale chybí vám tam zercher dřep pro profi 220kg :D
magazínDennis Wolf a jeho trénink zad
LaFontaine (14:57) • Aniž bych to nějak hodnotil, tak je na tohle někdo v diskuzi o tréninku Dennise Wolfa z...
magazínDennis Wolf a jeho trénink zad
PrivateBlueVenusTV (13:35) • No tak mi odpusť, že nie som `biorobot`, a dovolím si byť originálny vo väčšej miere, n...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie