Reklama:
Jen na pár dní: Agrezz 1+1!
Stimulace, napumpování, maximální výkony. Nejprodávanější anabolizér v extrémní akci! Více zde.

Med (II.): Na co si dávat
pozor při nákupu

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Výživa

Minulý díl nám představil med z hlediska jeho složení, řekli jsme si,
jak med vzniká, a porovnali jsme jej s běžným rafinovaným cukrem.

Druhý díl našeho povídání o medu nakoukne zas o něco víc do praktického života. Jak se má člověk v tom nepřeberném množství sklenic a dóz s označením "med" vůbec orientovat? Na co si dát pozor, když si chceme tento zlatavě vyhlížející poklad koupit, abychom udělali maximum pro to, že si domů neodneseme pouze nějakou "náhražku".

Jaký je rozdíl mezi květovým a lesním medem?

Med květový - ten se získává z nektaru stromů a květin. Podle barvy jej většinou poznáme tak, že je světlejší, má jemnou chuť a oproti lesnímu medu má méně výrazné aroma. Dříve také krystalizují. Celá řada rostlin, z nichž lze nektar získat, může být zdrojem medu - lipového, javorového, akátového, slunečnicového, modřínového, řepkového atd. Bývá využíván v lidovém léčitelství právě pro své významné přírodní látky z léčivých rostlin.

  • Řepkový med - má jasně žlutou barvu, je více aromatický, snadno a brzy krystalizuje.
  • Akátový med - může být bezbarvý až jemně nažloutlý, vydrží déle v tekutém stavu.
  • Lipový med - je v barvě zelenožluté, má jemnou chuť a vůni, jemně krystalizuje.
  • Jetelový med - prozradí jej jasně žlutá barva, je aromatický, pomaleji krystalizuje jemnými zrnky.
  • Malinový med - je mu vlastní hnědožlutá barva, je také aromatický, krystalizuje hrubozrnně.
  • Vřesový med - poznáme ho podle červenohnědé barvy, má příjemnou, méně sladkou chuť, rychle krystalizuje.

Med lesní - jeho základní surovinou je medovice, která vzniká činností některých druhů hmyzu - mšic a červů - a vyskytuje se většinou na stromech v lese. Včely tak medovici získávají až jako druhotnou látku. Medovicové medy jsou tmavší barvy, protože obsahují rostlinná barviva spolu s větším množstvím železa, manganu a mědi. Med lesní obsahuje více fruktózy a dextrinů, větší podíl minerálů a stopových prvků.

  • Smrkový - jeho barva je tmavá, hnědočervená, výborně chutná, má však nevýraznou vůni.
  • Jedlový - typická jeho barva je tmavá hnědozelená, někdy přechází až do černé, je příjemné chuti a vydrží dlouho tekutý.
  • Dubový - je tmavě zelenohnědý, jemné chuti, při větším obsahu melecitózy jemně krystalický až gelovitý.
  • Modřínový - jeho barva je hnědá, je chutný, dříve krystalizuje.

Med smíšený

Obsahuje v sobě jak med květový, tak med medovicový a spojuje jejich účinky.

Který je lepší?

Oba druhy medu jsou rovnocenné a nelze říct, že by jeden z nich byl lepší než druhý. Každý má své výhody, "něco navíc". Záleží také na chuti každého z nás, kterému typu dá přednost. Květový med je jemnější chuti, naproti tomu med lesní má výraznější aroma, specifickou chuť a vůni.

Jak mám med skladovat, aby mi vydržel co nejdéle kvalitní?

Abychom zachovali medu co nejvíce cenných látek po co nejdelší dobu, je důležité vědět, jak a kde med skladovat. Med skladujeme v suchu při relativní vzdušné vlhkosti 70 % a nevystavujeme jej přímému slunci. Vhodná teplota pro skladování medu je do 25 stupňů Celsia, med takto vydrží průměrně 2 roky bez zhoršení kvality. Pokud teplota klesne pod 12 stupňů, kvalita medu vydrží několik let. Potřebujeme tedy nějakou nádobu, kterou lze těsně uzavřít, protože med rád přijímá vzdušnou vlhkost. Jako vhodný materiál můžeme použít sklo, kameninu, hliník, nádoby ze smaltu nebo potravinářské plasty. Máme-li medu velké množství, je lepší, když jej rozdělíme do menších nádobek. To má jeden prostý důvod - med dříve, či později zkrystalizuje a chceme-li jej ztekutit, zahřejeme ve vodní lázni o teplotě do 45 stupňů pouze část medu a ne celé velké balení. Než bychom jej zužitkovali, tak opět ztuhne a opakované zahřívání medu moc dobře nedělá. Teplota nad 50 stupňů již kvalitu medu zhoršuje a my tak přicházíme o cenné látky. Vhodně skladovaný med si zachová své cenné látky po dobu cca 2 let.

Med, který vydrží stále tekutý, je kvalitnější než ten, který zkrystalizuje?

Omyl. Každý med (kromě akátového) krystalizuje. Květové medy kvůli vyššímu obsahu glukózy zpravidla krystalizují dříve, medovicové (lesní) medy později. Je to jeho přirozená reakce, která dělá med medem a nemá na jeho kvalitu vliv, zachovává všechny cenné látky. Zakoupili jste si med v některém z obchodů a i po roce je stále krásně tekutý? Pak vězte, že v něm najdete ještě další látky, které by v medu neměly co dělat. Med, který byl přehřát na teplotu vyšší jak 50 stupňů, vydrží stále tekutý.

Jak by měla vypadat etiketa medu?

Výrobci medu se řídí (resp. měli by se řídit) vyhláškou Ministerstva zemědělství č. 76/2003 Sb, dále pak pro ně platí základní předpisy zákona o potravinách č. 110/1997 Sb. a vyhláška 113/2005 Sb., které poskytují informace o způsobu označování potravin. Tudíž bychom se jako zákazníci měli z etikety dozvědět, zda se jedná o med květový (nektarový), či medovicový. Není možné uvést např. pouze med jetelový, lipový atd. Výrobce musí také uvést způsob, jakým byl med získán (pokud se nejedná o med vytočený). Dále bychom na štítku měli najít obchodní jméno výrobce, jeho sídlo, množství medu, expiraci (zde lze uvést pouze měsíc/rok) a zemi původu.

Pokud je na etiketě kromě těchto informací doplněno ještě např. místní označení původu (med květový českolipský nebo med květový lipový), jedná se o nepovinné doplňkové údaje.

Med označujeme pojmem „med“, přívlastek „včelí“ je navíc, protože neexistuje žádný jiný produkt s označením „med“ než včelí med. Toto označení se považuje nikoli za chybné, ale za klamavé, protože může zákazníka uvést v omyl, že med je něco jiného než včelí med.

Podstatné je, že žádná informace uvedená na obale neuvádí spotřebitele v omyl (vyhl. 113/2005 Sb.).

Co nesmí být na etiketě uvedeno, jsou pojmy jako: pravý, čerstvý, čistý, domácí, kvalitní, přírodní, léčivý. Nesmí se zde objevit žádná pečeť kvality, pokud danému výrobci nebyla přidělena.

Med podle normy z roku 1999, kterou vydal Český svaz včelařů, může obsahovat maximálně 18 % vody, maximálně 20 mg HMF (hydroxymethylfurfuralu) na 1 kg medu a maximálně 5 % sacharózy. Normy EU povolují až 40 mg/kg HMF. Český med si však nadále zachovává svoji kvalitu.

Podle čeho se mohu řídit při výběru medu v obchodě?

Skandály okolo medu, který prodávají nejčastěji obchodní řetězce, zaplnil mnoho stránek nejen v tisku, ale i na internetu, což v nás vyvolává přesvědčení - raději žádný med než „jedovatý“ či doslazený. Je pravdou, že některé medy, zvláště ty pocházející z Číny, Ruska nebo ze subtropických oblastí, obsahují látky, které by obsahovat neměly. To ovšem ještě neznamená, že český med nebo med ze zemí EU je ten jediný nefalšovaný. Trh s potravinami je spletitá pavučina a i na „zdravých“ potravinách je snaha „ušetřit“. Některé medy jsou doslazované sirupy či cukry, některé obsahují látku zvanou amoniak-sulfitový karamel (druh barviva), jiné rozbory zas prokázaly přítomnost enzymu beta-fruktofuranozidázy, který není vlastní včelám a svědčí tak o přidání některé jiné látky, velký podíl je také medů, u nichž bylo zjištěno vyšší procento HMF (hydroxymethylfurfuralu). HMF není pro člověka sám o sobě přímo zdraví škodlivý, ale svědčí buď o nečerstvosti medu, nebo o jeho zahřátí.

Podle čeho se tedy my, zákazníci, máme řídit, chceme-li skutečný med bez přidaných látek? Nejlépe je najít si ve svém okolí svého včelaře a brát med přímo od něj. (Průvodce a pomocníka při hledání „svého“ včelaře najdete např. zde: český med.) Pokud jsme odkázáni pouze na nákup medu z prodejen, pak sledovat etikety jednotlivých výrobků a dávat přednost medům českým před dovozovými, případně zakoupit med v biokvalitě. Pozor ale! "Český výrobek" neznamená vždy, že země původu je ČR. Vyhýbat se tedy levným medům ze zahraničí, u nichž většinou na etiketě najdeme označení: směs medů ze zemí ES nebo směs medů mimo země ES (tedy z exotických zemí) - poměry medu (květový x medovicový) se nedočtete, a z které země med pochází, se také nedozvíte.

Medy, které byly označeny SZPI* jako nevyhovující:

ProduktDatum min. trvanlivostiVýrobceNevyhovuje
Včelí med květový smíšený11. 10. 2014 neuvedenospecifický marker rýžového sirupu (SM-R)
STILLA fiori-Honey floral-Med květový1. 4. 2013Prodávající: Kaufland Česká republika, v.o.s., Pod Višňovkou 25, CZ-140 00 Praha 4 hydroxymethylfurfural (HMF)
Clever Med květový luční12. 4. 2013MEDOKOMERC, s.r.o., CZ 3377ES hydroxymethylfurfural (HMF)
Včelí med květový nektarový26. 7. 2014 MORAVIAPRODUKT - Češka, Nejdecká 171, Lednice 691 44, CZchuť, vůně, enzym diastáza, hydroxymethylfurfural (HMF), enzym beta-fruktofuranozidáza, pylová zrna - geografický původ
Včelí med smíšený lesní8. 9. 2014 MORAVIAPRODUKT - Češka, Nejdecká 171, Lednice 691 44, CZ chuť, enzym diastáza, hydroxymethylfurfural (HMF), enzym beta-fruktofuranozidáza
Med včelí květový lesní4. 11. 2014 Product Bohemia s.r.o., Nová Ves u Chotěboře 187 PSČ 582 73chuť, enzym diastáza, pylová zrna - geografický původ
Med včelí květový lesní31. 12. 2012 Product Bohemia s.r.o., Nová Ves u Chotěboře 187 PSČ 582 73 chuť, enzym diastáza, enzym beta-fruktofuranozidáza, pylová zrna - geografický původ
Med včelí květový akátový30. 6. 2013 Product Bohemia s.r.o., Nová Ves u Chotěboře 187 PSČ 582 73enzym diastáza, pylová zrna - botanický původ, pylová zrna - geografický původ
SPAR, Blüten-Honig, Med květový24. 1. 2013 CZ 3377-EShydroxymethylfurfural (HMF)
Medokomerc, Český med květový10. 8. 2013 MEDOKOMERC s.r.o., ČESTÍN 20, 285 10, ČESKÁ REPUBLIKA, CZ 3377 ES pylová zrna - geografický původ
JSG med lesní - med s podílem medu květového a medu medovicového 17. 11. 2014JSG med a.s., Na Roudné 443/18, 323 00 Plzeň, CZamoniak - sulfitový karamel (E150d)
JSG med květový1. 10. 2013 JSG med a.s., Na Roudné 443/18, 323 00 Plzeň, CZ delta d13C (max.), hydroxymethylfurfural (HMF), enzym beta-fruktofuranozidáza, amoniak - sulfitový karamel(E150d)
Med lesní12. 12. 2014JSG med a.s., Na Roudné 443/18, 323 00 Plzeň, CZhydroxymethylfurfural (HMF)
Med luční10. 12. 2014JSG med a.s., Na Roudné 443/18, 323 00 Plzeň, CZ hydroxymethylfurfural (HMF)
Med luční, med květový13. 3. 2015 JSG med a.s., Na Roudné 443/18, 323 00 Plzeň, CZdelta d13C (max.)
Včelí med lipový, med květový25. 10. 2014 JSG med a.s., Na Roudné 443/18, 323 00 Plzeň, CZ delta d13C (max.)

*Státní zemědělská a potravinářská inspekce (http://www.szpi.gov.cz)


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2022 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2022 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie