Reklama:
BRZY KONČÍ:
Protein Smart Whey v akci 1+1
Ještě 8 příchutí na výběr! Více zde.

Střípky ze světa... výživy:
Konzervační látky jako aditiva

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Výživa

Konzervační prostředky jsou předmětem stálých diskusí, neboť mnoho spotřebitelů si je stále spojuje se škodlivými chemikáliemi přítomnými v potravinách. Konzervace potravin se však používá již po mnoho staletí, kdy lidé počali maso solit a udit, aby zabránili jeho zkáze. Přes mnoho pochybností se konzervační prostředky v současné době staly nepostradatelnou součástí našich potravin. Jedním z důvodů jsou zvyšující se požadavky spotřebitelů na široký výběr potravin a snadnou přípravu pokrmů a zároveň na jejich vysokou bezpečnost a nezávadnost.

Proč se potraviny konzervují?

Konzervace je obvykle definována jako metoda pro zachování současného stavu potraviny, nebo jako zabránění jejímu poškození vlivy chemickými (oxidace), fyzikálními (teplota, světlo) nebo biologickými (mikroorganismy). Konzervace umožňuje, aby potraviny byly dostupné po celou dobu od jedné sklizně až do následující. Hlavní funkcí konzervace je tedy oddálení zkázy potravin a zabránění všem negativním změnám chuti, vůně a v některých případech i vzhledu. Může být zajištěna různými postupy při zpracování (konzervaci), dehydratací (sušením), uzením a zmrazením, vhodným balením a užíváním vhodných aditiv, jako jsou antioxidanty nebo jiné konzervační prostředky. Tento článek je zaměřen na konzervační prostředky.

Primárním důvodem pro užívání konzervačních prostředků je eliminace vlivu biologických faktorů a zvýšení bezpečnosti potravin. Spotřebitelům hrozí největší nebezpečí ze zkažených potravin, které mohou být vlivem mikroorganismů (bakterií, kvasinek a plísní) jedovaté. Některé z těchto organismů mohou vylučovat jedovaté látky (toxiny), které mohou ohrožovat lidské zdraví nebo být i smrtelné.

Jak se potraviny konzervují a jaké látky se používají?

Ke zpomalení kažení potravin mikroorganismy se používají antimikrobiální látky, které inhibují, zpomalují nebo zabraňují růstu a rozmnožování bakterií, kvasinek a plísní.

Příklady běžně užívaných konzervačních prostředků v EU:

E 200 - 203 - kyselina sorbová: sýry, vína, sušené ovoce, ovocné šťávy a její sloučeniny, polevy
E 210 - 213 - kyselina benzoová: nakládaná zelenina, džemy a rosoly a její sloučeniny s nízkým obsahem cukru, kandované ovoce, ovocné konzervy, omáčky
E 220 - 228 - oxid siřičitý a sirné: sušené ovoce, ovocné konzervy, sloučeniny, výrobky z brambor, víno
E 235 - natamycin: ošetření povrchu sýrů
E 249 - 252 - dusitanové a dusičnanové: párky, slanina, šunka, sýry, sloučeniny nakládané sledě

Sloučeniny síry, především siřičitany (E 221 - 228), se užívají k inhibici růstu bakterií například ve víně, sušeném ovoci, zelenině naložené v octu nebo ve slaném nálevu. Kyselina sorbová (E 200) může být použita k mnoha různým účelům, včetně konzervace výrobků z brambor, sýrů a džemů.

Další důležitou skupinu představují dusitanové a dusičnanové sloučeniny (E 249 - 252), které se používají jako aditiva v masných výrobcích jako párky a šunky k zabránění růstu bakterií, které jsou příčinou botulismu (Clostridium botulinum), a tak podstatně zvyšují bezpečnost těchto potravin.

Kyselina benzoová a její vápenaté, sodné nebo draselné soli (E 210 - 213) se užívají jako antibakteriální a protiplísňová činidla v různých potravinách, jako jsou nakládané okurky, džemy a rosoly s nízkým obsahem cukru, nálevy a koření.

Nezbytnost kontroly a značení

Pro zajištění toho, aby konzervační prostředky skutečně zvyšovaly bezpečnost potravin, jejich použití podléhá přísným pravidlům stanovení bezpečnosti a schvalování.

Na evropské úrovni je hlavním orgánem pro stanovení nezávadnosti, schvalování, kontrolu a značení všech aditivních látek Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA - European Food Safety Authority), dále pak Evropská komise, Parlament a Rada. Na mezinárodní úrovni to je Společný výbor expertů pro potravinářská aditiva (JECFA) v rámci FAO a WHO.

Stanovení bezpečnosti a nezávadnosti konzervačních prostředků a ostatních potravinářských aditiv je založeno na zpracování všech dostupných toxikologických údajů včetně pozorování na lidských a zvířecích modelech. Z těchto všech údajů je stanoveno maximální množství aditivní látky, které nemá prokazatelný toxický účinek. Toto množství je označováno jako "množství, které nemá pozorovatelný negativní účinek" (NOAEL - no-observed-adverse-effect level) a je používáno pro stanovení "přípustného denního množství" (ADI - Acceptable Daily Intake) pro každou aditivní látku. Hodnota ADI zajišťuje vysokou bezpečnost a udává množství aditiva, které může člověk v potravě spotřebovat každý den po celý život, aniž by bylo negativně ovlivňováno jeho zdraví.

Schvalování a podmínky používání všech konzervačních prostředků jsou uvedeny ve směrnici 95/2/EC Evropského Parlamentu a Rady z 20. února 1995 o potravinářských aditivech jiných než barviva a sladidla.

Mezi spotřebiteli dosud existují obavy, že některá potravinářská aditiva vyvolávají nepříznivé reakce, ačkoliv pečlivě prováděná ověřování prokázala, že tyto obavy nejsou skutečně podložené. Konzervační prostředky mohou jen velmi zřídka vyvolávat alergické (imunologické) reakce. Mezi potravinářská aditiva, u kterých byly popsány negativní reakce, patří některé konzervační prostředky ze skupiny siřičitanových činidel, především některá anorganická siřičitanová aditiva (E 221 - 228), dále kyselina benzoová a její deriváty (E 210 - 213). U citlivých osob mohou vyvolávat astma se všemi průvodními dýchacími potížemi.

Evropský parlament spolu s Evropskou radou rovněž schválil podrobný systém označování pro potravinářská aditiva, který umožňuje spotřebitelům výběr potravin na základě informací o použitých konzervačních prostředcích.

Legislativa EU rovněž nařizuje, aby na obalech potravinářských výrobků byla uvedena všechna použitá aditiva podle kategorií (konzervační prostředky, barviva, antioxidanty atd.), a to buď názvem, nebo číslem E.

Souhrn

Konzervační prostředky jsou nezbytné pro zajištění bezpečnosti různých potravin. Zpomalují jejich kažení a brání změnám chuti nebo vzhledu. Jejich použití a množství je řízeno a kontrolováno na evropské i mezinárodní úrovni.


Převzatý článek
Původní název: Konzervační prostředky zajišťují vyšší trvanlivost a bezpečnost potravin
Zdroj: The European Food Information Council (EUFIC)
Použito se svolením vydavatele.Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínIFBB Mr. Universe Prague 2024 - kompl...
moab (19:19) • Bejt jedním ze třiceti vítězů víceméně lokální soutěže... To má váhu.
magazínDominik Vrátný - trénink ramen a tric...
moab (19:16) • Je fakt, že je to humus tohle mít dobrovolně na zádech.
magazínDominik Vrátný - trénink ramen a tric...
Sidic (17:38) • Představ si, že lidi maj takový akné i bez věcí, protože je to vcelku přirozený mít akn...
magazínDominik Vrátný - trénink ramen a tric...
Deny01 (16:08) • Mít vlivem věcí na zádech takový akné, tak se to aspoň snažím nějak zakrejt..
magazínIFBB Mr. Universe Prague 2024 - kompl...
Valasekjakub123 (14:49) • Jak je možné že na takové soutěži je mnohem méně závodníků než na Moravě? Tím počtem zá...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie