Reklama:
BRZY KONČÍ:
Protein Smart Whey v akci 1+1
Ještě 8 příchutí na výběr! Více zde.

Střípky ze světa... výživy:
Antioxidanty jako aditiva

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Výživa

Antioxidanty jsou přítomny v mnoha potravinách a každý o nich již slyšel nebo četl jejich názvy v seznamu aditiv na potravinových obalech. Jaká je však jejich role v potravinách a proč jsou tak důležité v mnoha výrobcích?

V posledním vydání byly představeny konzervační látky, které se užívají jako ochrana proti biologické a mikrobiální zkáze potravin. Tento článek je zaměřen na potravinářská aditiva, která chrání potraviny proti oxidaci. Oxidace je chemický pochod, který v mnoha případech probíhá v potravinách, pokud jsou vystaveny účinkům vzduchu (kyslíku) a tepla nebo světla.

Antioxidanty hrají důležitou úlohu při zajišťování, aby si naše potraviny zachovaly svoji chuť a barvu a byly poživatelné po delší dobu. Zvláště důležitá je jejich funkce při zabránění oxidaci tuků a výrobků obsahujících tuk. Jestliže jsou antioxidanty důkladně smíchány s tukem nebo olejem, dojde k zpomalení nástupu konečné fáze autooxidace za vzniku nepříjemné příchutě a zápachu. Jiným důležitým důvodem je ochrana některých vitamínů a aminokyselin před oxidací. Rovněž zpomalují ztrátu barvy ovoce a zeleniny.

Přírodní antioxidanty

Jednoduchý způsob, jak zabránit hnědnutí jablek, je přídavek malého množství citronové šťávy. Kyselina askorbová (vitamín C) obsažená v mnoha citrusových plodech je přírodní antioxidant a je proto často užívána v mnoha potravinářských výrobcích (E 300 - E 302). Vitamín C a jeho různé soli se přidávají jako ochrana nealkoholických nápojů, džemů, kondenzovaného mléka a párků.

Jiným druhem přírodních antioxidantů jsou tokoferoly (E 306 - E 309), které patří do skupiny vitamínů E. Tokoferoly se vyskytují především v ořeších, slunečnicových semenech, sójových a kukuřičných výhoncích a většinou se používají ke konzervaci rostlinných olejů, margarínů a výrobků z kakaa a čokolády.

Obě tyto látky patří mezi velmi populární antioxidanty a potřebné množství nelze získat z přírodních zdrojů, proto se v současné době vyrábějí průmyslově. Molekulární strukturu lze zcela přesně napodobit, takže neexistují žádné rozdíly ve struktuře ani v účincích. Znamená to, že tyto sloučeniny jsou "přírodně identické" a zcela se shodují s přírodními originály.

Syntetické antioxidanty

Použití syntetických antioxidantů je stejné jako přírodních. Nejdůležitější syntetické antioxidanty patří do skupiny galátů (E 310 - E 312). Přidávají se do rostlinných olejů a margarínů k inhibici žluknutí a zachování jejich chuti.

Další dvě sloučeniny, které nepatří do zmíněných skupin, jsou BHA (butylhydroxyanizol E 320) a BHT (butylhydroxytoluen E 321).

Legislativa

Ačkoliv vitamíny C a E mají příznivý účinek na lidský organismus, úřední limity pro jejich použití v potravinách jsou stanoveny na základě antioxidačních vlastnosti. Antioxidanty podléhají, stejně jako jiná potravinářská aditiva, přísné legislativě EU, která zahrnuje schvalování, užití a značení podle Směrnice 95/2/EC Evropského Parlamentu a Rady z 20. února 1995 O potravinářských aditivních látkách jiných než barviva a sladidla. Tyto legislativní předpisy vyžadují, aby všechny antioxidanty, stejně jako všechna potravinářská aditiva, byly deklarovány na obalech výrobků podle skupin (antioxidanty, konzervační látky, barviva atd.), a to buď názvem, nebo E-číslem.

Hledání nových látek

Pro rozšíření výběru přírodních antioxidantů se pátrá po nových rostlinných látkách vhodných pro tyto účely, což je relativně obtížné, neboť tyto přírodní látky mají často nežádoucí vedlejší účinky. Vědci zjistili, že celá řada rostlinných látek obsažených například v šalvěji a rozmarýnu je účinnými antioxidanty. Existují však dva důležité aspekty, které je nutné brát v úvahu při výrobě potravin. Jedním je skutečnost, že přírodní látky nemusí být vždy neškodné pro lidské zdraví, a druhý důvod spočívá v tom, že tyto přírodní rostlinné složky často mají silnou a výraznou vůni a chuť. To jsou důvody, proč nově objevené látky nelze vždy přímo použít v potravinářských výrobách a v každém případě se musí podrobit rozsáhlému hodnocení jejich bezpečnosti, než by bylo možné je zařadit mezi aditiva v souladu s potravinářskou legislativou.

Příklady antioxidantů používaných v EU:

E 300 - kyselina askorbová: nealko nápoje, džemy, kondenzované mléko
E 301 - askorbát sodný: párky
E 302 - askorbát vápenatý
E 304 - askorbylpalmitát: párky, kuřecí vývary
E 306 - 309 - tokoferoly: rostlinné oleje
E 310 - 312 - galáty: tuky a oleje pro profesionální výroby, oleje a tuky pro smažení, kořenící přípravky, dehydrované polévky, žvýkací guma
E 320 - BHA - butylhydroxyanizol: cukrovinky, rozinky, tavené sýry,
E 321 - BHT - butylhydroxytoluen: arašídové pomazánky, instantní polévky


Převzatý článek
Původní název: Potraviny mají rovněž dobře vypadat - proč jsou tak důležité antioxidanty?
Zdroj: The European Food Information Council (EUFIC)
Použito se svolením vydavatele.Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínIFBB Mr. Universe Prague 2024 - kompl...
moab (19:19) • Bejt jedním ze třiceti vítězů víceméně lokální soutěže... To má váhu.
magazínDominik Vrátný - trénink ramen a tric...
moab (19:16) • Je fakt, že je to humus tohle mít dobrovolně na zádech.
magazínDominik Vrátný - trénink ramen a tric...
Sidic (17:38) • Představ si, že lidi maj takový akné i bez věcí, protože je to vcelku přirozený mít akn...
magazínDominik Vrátný - trénink ramen a tric...
Deny01 (16:08) • Mít vlivem věcí na zádech takový akné, tak se to aspoň snažím nějak zakrejt..
magazínIFBB Mr. Universe Prague 2024 - kompl...
Valasekjakub123 (14:49) • Jak je možné že na takové soutěži je mnohem méně závodníků než na Moravě? Tím počtem zá...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie