Reklama:
BRZY KONČÍ:
Protein Smart Whey v akci 1+1
Ještě 8 příchutí na výběr! Více zde.

Střípky ze světa... výživy:
Jaké nutriční požadavky mají sportující děti?

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Výživa

Tělesná aktivita dětí je ze zdravotního hlediska velice prospěšná. Rychlý růst v dětství a dospívání však klade na jejich výživu jiné požadavky než u dospělých.

Tělesná aktivita: doporučení a výhody

WHO doporučuje, aby děti a dospívající mládež ve věku 5 - 17 roků se věnovaly alespoň jednu hodinu denně tělesným aktivitám. Tyto činnosti pomáhají rozvíjet pohybovou koordinaci, posilují svaly a kosti a mohou i pozitivně ovlivňovat krevní tlak. Fyzická aktivita také přispívá k lepšímu tělesnému pocitu.

Aktivní děti mají specifické požadavky

Výživa hraje základní úlohu při zajišťování optimálního růstu a vývoje, při prevenci poranění a zlepšování celkové výkonnosti. Požadavky na výživu organismu dětí a dospívající mládeže se zvyšují úměrně intenzitě, jakou věnují svým fyzickým aktivitám.

Celkový příjem energie

Příjem energie pro tuto populační skupinu musí zajišťovat všechny požadavky růstu, dospívání i všech tělesných aktivit. Bez dostatečného podílu dodané energie by se děti nemohly správně vyvíjet po stránce fyzické i mentální. V případě nižšího příjmu energie organismus využívá jako zdroj energie bílkoviny svaloviny. Problémy spojené s růstem a zdravým vývojem kostí mohou být spojovány s dlouhodobým nedostatečným příjmem energie a živin.

Sacharidy, tuky a bílkoviny

Sacharidy představují zdroj energie preferovaný organismem při výraznějších tělesných aktivitách; to však nelze přímo aplikovat u dětí. Je známo, že děti - v porovnání s dospělými - mohou jako zdroj energie využívat při tělesných aktivitách také tuky. Sacharidy však z dětské stravy nelze vyloučit, neboť zvláště celozrnné potraviny představují dobrý zdroj vlákniny a dalších živin. Mládež a děti, stejně jako dospělí, využívají sacharidy při dlouhodobé tělesné zátěži.

Příjem tuků je důležitý pro aktivní děti. Tuk může být využit jako zdroj energie a také jako zdroj esenciálních mastných kyselin, proto má tvořit součást denní stravy. Potraviny s vysokým obsahem tuku, jako jsou tučné ryby, maso a mléčné výrobky, obsahují také vitaminy a minerální látky důležité pro růst a vývoj organismu; např. vitamín B12, vitamíny rozpustné v tuku (vitamíny A a D), z minerálních látek pak železo, zinek, chrom, hořčík a vápník.

Bílkoviny v potravě jsou zdrojem esenciálních aminokyselin a hrají tak rozhodující úlohu při růstu tkání, včetně svalů. Aktivní jedinci, zvyšující svůj celkový příjem energie, přirozeně zvyšují také příjem bílkovin. Fyzicky aktivní děti, které se živí pouze vegetariánskou nebo veganskou potravou, potřebují odpovědnou pomoc při volbě jídelníčku tak, aby byl zajištěn dostatečný příjem bílkovin.

Příjem tekutin

Děti a mládež nemají ve srovnání s dospělými stejnou schopnost regulace tělesné teploty. Děti akumulují více tepla z prostředí, neboť mají vyšší poměr svého povrchu ke své hmotnosti, což může přinášet problémy zejména při pobytu v horkém prostředí. Pocení je u dětí nižší, s dospíváním se zvyšuje. Z těchto důvodů je třeba pečovat o to, aby děti během dne vypily dostatek tekutin, aby se předešlo dehydrataci a tepelnému stresu.

Důsledky nečinnosti

Nadváha a obezita převládá u neaktivních dětí, které nevynaloží dostatek tělesné námahy k využití energie ze zvýšeného příjmu potravin. Tento přebytek je pak v dětském organismu ukládán ve formě tělesného tuku. Velké procento dětí se běžně neúčastní žádných tělesných aktivit. V rámci evropského projektu HELENA bylo zjištěno, že pouze 57 % chlapců ve stáří 12 až 19 let a 28 % děvčat věnovalo denně alespoň hodinu nějaké tělesné činnosti. Jiná studie, která zahrnovala 34 zemí z celého světa, uvádí, že 76 % chlapců 13 - 15letých a 83 % stejně starých dívek nedosahovalo doporučené úrovně tělesné aktivity.

Závěr

Tělesná aktivita dětí je pro ně velmi pozitivní. V období rychlého růstu a vývoje je důležité, aby děti přijímaly prostřednictvím potravy dostatek energie a živin. Požadované množství sacharidů konzumované dětmi při tělesné námaze se liší od potřeb dospělých, při aktivitách dětí jsou jejich organismem více využívány tuky. Fyzicky aktivní děti by měly vypít přiměřené množství tekutin, neboť jsou - ve srovnání s dospělými osobami - více ohroženy dehydratací a tepelným stresem.


Převzatý článek
Původní název: Zvláštní nutriční požadavky pro dětské sportovce
Zdroj: www.vupp.cz
Použito se svolením vydavatele.Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

02.08.15:04lukin.kratas - No mně třeba připadá dost divné, žes napsal hodnoty bze oh..
02.08.10:17eSko - Já že žiju v nějakém bludu, to je zase nějaká tvá neopodst..
01.08.23:03RANDO - ..niekto tu žije v ilúzii, že keď čerpá info z WHO, tak má..
01.08.22:43eSko - V zájmu zachování zdraví tu už prosím osmiletým dcerám nic..+2
01.08.21:07RANDO - Tak s*r na to že si tu nič nenašiel... lebo ti poradím ja...-1
01.08.20:46lukin.kratas - Vzhledem k tomu, že mám osmliletou sestru, která má po rod..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínIFBB Mr. Universe Prague 2024 - kompl...
moab (19:19) • Bejt jedním ze třiceti vítězů víceméně lokální soutěže... To má váhu.
magazínDominik Vrátný - trénink ramen a tric...
moab (19:16) • Je fakt, že je to humus tohle mít dobrovolně na zádech.
magazínDominik Vrátný - trénink ramen a tric...
Sidic (17:38) • Představ si, že lidi maj takový akné i bez věcí, protože je to vcelku přirozený mít akn...
magazínDominik Vrátný - trénink ramen a tric...
Deny01 (16:08) • Mít vlivem věcí na zádech takový akné, tak se to aspoň snažím nějak zakrejt..
magazínIFBB Mr. Universe Prague 2024 - kompl...
Valasekjakub123 (14:49) • Jak je možné že na takové soutěži je mnohem méně závodníků než na Moravě? Tím počtem zá...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie