Reklama:
Proteinová svačinka od Smartlabsu 3000 g + 908 g ZDARMA
Nesnídáte? Nesvačíte? Máme pro Vás skvělý tip, jak to napravit! Více zde.

Váš příběh: Nenapravitelný

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Ostatní

Jméno: Martin
Nick: hendzi
Věk: 21 let
Zaměstnání: student
Koníčky: sport, hudba, gastronomie
Říká o sobě: 1. krok - vize, 2. krok - disciplína, 3. krok - vytrvalost.

Bude to znít jako místní klišé, ale sport je pro mě životně důležitý, potřebuju stále dávat průchod emocím a energii a neznám lepší způsob. Dříve kolektivně v hokeji, nyní individuálně v posilovně, ale baví mě jakákoliv aktivita. Po skončení s hokejem jsem se hledal a našel jsem se ve cvičení. Bohužel pro většinu populace jde o bezhlavé zvedání železa vymaštěnými mozky. Bohužel nevidí, co je v pozadí, každý z nás se po lekci (ať už posilování, bojový sport, outdoorové aktivity, cokoliv) cítí jako vítěz, přemohl sám sebe a dokázal to, je o krok dál, zvítězil a zítra taky zvítězí a to všem dodává pozitivní energii a zdravé sebevědomí.

Chcete-li i Vy sdělit čtenářům nějaký zážitek, veškeré informace, jak se zúčastnit a získat za svůj text lákavou odměnu, načerpáte v počátečním článku cyklu s názvem Máte i Vy svůj příběh?

Získejte i Vy za svůj příběh doplňky dle vlastního výběru v hodnotě až 1200 Kč!

Na některé z dalších, již zveřejněných příběhů se můžete podívat po kliknutí na náhledy v souvisejících článcích pod příspěvkem či zadáním slov „váš příběh" do našeho vyhledávače.


DO FORMY 2012

Mým příběhem bych chtěl inspirovat čtenáře tohoto serveru. První fotky jsou foceny 28. 2. 2012 a finální 10. 6. 2012. Původní váha 95,5 kg, finální váha 80,5 kg. Původní a následné míry: pas 92 cm, 78cm; boky 100 cm, 85 cm; hrudník 102 cm, 97 cm.

A je to tady, den „D“ nastal a právě snídám rýži se skořicí a rozinkami v rámci cukrování a přemítám, co všechno se za tu poměrně dlouhou dobu odehrálo. Všechno to obětování, úsilí a vytrvalost jít si za svým snem se vyplatilo a můžu si říct: "Dokázal jsem to!"

Od malička jsem hrával hokej za Zlín, prošel jsem mládežnickými kategoriemi, ale neprošel jsem užším výběrem do dorostu. Byly to skvělé roky strávené s kolektivem a určitě bych neměnil, jediné co bych změnil, byl však můj přístup. Když to vidím zpětně, o tom být světovým hokejistou a hrát v NHL jsem sníval na hřišti u baráku, při hraní NHL a vlastně neustále. Ale od malička jsem byl limitován výškou, a tak jsem lehce sklouzl k výmluvám, které jsou největším zlem. Vymlouval jsem se sám před sebou a utěšoval se, že mám přece takovou smůlu a nevýhodu, když jsem menší, a že to je vlivný faktor na můj výkon. On opravdu je, ale tak z 5 %. Utápěl jsem se v méněcennosti.

To, co vytváří výkon, je chuť a síla opravdu být lepším a podstoupit pro to cokoliv. Nic není nemožné a tuto větu slýcháme ze všech motivačních filmů a písní a už nám může připadat jako klišé, ale ono to tak opravdu je a je to jen a jen o tom pochopit ji. Štěstí musí jít člověk naproti, nepřijde z ničeho nic. O štěstí musí bojovat, prát se jako lev, ale hlavně nesmí fňukat a sáhnout k výmluvám, či dokonce k závisti. A v tomto ohledu je opravdu výstižný citát "odvážnému štěstí přeje". A všechny ty překážky, jež se nám staví do cesty, je třeba překonat. Protože můžeme stokrát spadnout, ale důležité je, abychom se 101krát dokázali zvednout. To je gró úspěchu.

Po hokeji následovala etapa nočních tahů. Pak jsem po dvou letech jsem objevil posilování a opravdu mě okouzlilo, po několika měsících jsem pochopil, že nejde jen o cvičení, ale že zde jsou další faktory jako strava, regenerace, dlouhodobost, flexibilita aj. Tak jsem začal dodržovat některé ze zásad, o kterých jsem se dočetl buď v Muscle&Fitness, nebo na internetu. Progres byl znatelnější, ale v této etapě jsem vydržel několik měsíců, po kterých jsem opět sklouzl do té předchozí - noční tahy. Tento cyklus se opakoval ještě jeden rok. Pokaždé jsem tvrdě dřel několik měsíců s cílem být silný, v kondici, vzhledný a spokojený sám se sebou a pokaždé jsem sklouzl. Několik měsíců dřiny úplně smazal měsíc pravého opaku. Po těchto dvou letech jsem nastoupil na vysokou a opakoval se podobný scénář, tentokráte jsem dřel opravdu na krev v objemové fázi přípravy a byly to opět skvělé časy, po kterých jsem sklouzl zase dolů. Období cvičení se střídaly s obdobími necvičení a vše vyvrcholilo přelomem roků 2011 a 2012, kdy jsem přes zimu a jaro nabral svým nicneděláním a obrovskou chutí k jídlu (vybudovanou objemovou přípravou) 8 kg a dostal se tak na neudržitelných 95 kg. Tady přišel zlom, kdy jsem si řekl dost. Už nechci ztrácet čas, musím si vybrat, jakou cestou chci opravdu jít, a to dlouhodobě!

Přišla možnost účastnit se soutěže "Do formy". Tou největší motivací pro mě vždy byli "obyčejní lidé", kteří dokázali neobyčejné změny se svým tělem za tři měsíce. Zde by u každého měla vyvstat otázka - když to dokážou oni, proč bych nemohl já? A já už opravdu chtěl, chtěl jsem konečně dokončit to, po čem toužím. Nejde jen o fitness rovinu, ale i v jiných oblastech často započínám věci namotivován a časem zůstanou odloženy do zapomenutí. Ale takto to dál nejde, touhu v srdci a motivaci vždy máš, ale teď musíš zapracovat na disciplíně a vytrvalosti, bez této kombinace nikdy nic nedokážeš, řekl jsem si. A tak jsem s přítelkyní zakoupil "Maskláč" a pořídil úvodní foto. Tak započala tříměsíční cesta, jejíž první kapitola končí dnes a věřím, že další kapitoly ještě napíši nejen v bodybuildingu, ale kdekoliv kde si budu přát.

A všem čtenářům serveru Ronnie.cz bych vzkázal, že naděje umírá poslední, a vězte, že pokud víme, co chceme, víme, jak toho dosáhnout, tak už je to jen na nás. Hodně štěstí při Vaší cestě!


Základy posilování a výživy mám, a tak jsem se pustil do sestavení cvičebního plánu. První měsíc jsem začal třemi tréninky celého těla. Poté vzhledem k bolestem v bederní oblasti (usoudil jsem, že nejspíše půjde o bolesti způsobené oslabenou břišní stěnou) jsem začal navštěvovat hodiny pilates (kde jsem byl "kupodivu" jediný muž) a po pravidelném cvičení 1x - 2x týdně po dobu 4 týdnů nastalo opravdu báječné zlepšení a bolesti odezněly. Toto cvičení doporučuju všem ženám, ale i mužům. Dále jsem navštívil tři hodiny cvičení pro zdravá záda, dvě cvičení na fitballu, čtyřikrát indoor cycling a dvakrát indoor rowing. To vše rovnoměrně rozloženo v prvním měsíci a samozřejmě v kombinaci s kondičním posilováním - split trénink, 8 - 12 opakování. Pro přehled o intenzitě a objemu tréninků jsem si zavedl tréninkový deník, kde jsem si zapisoval i výživu. Dal jsem na doporučení zkušených kulturistů v článcích z Vašeho časopisu a deník poskytuje skvělou sebereflexi. Od půlky března jsem začal navštěvovat rehabilitaci vzhledem k nepříjemným komplikacím s ramenem. Myslím, že každý "doformista" se při začátku soutěže setká s nějakými komplikacemi.

Trpěl jsem hypermobilním levým ramenním kloubem a nedostatečně zafixovanou lopatkou. Paní doktorka mi striktně zakázala VEŠKERÉ tlaky, shyby, přítahy a nastolila režim rehabilitace. Jakmile vyřkla ortel, byla to pro mě silná demotivace už po třech týdnech od začátku. Zkoušel jsem tlakové cviky, ale po několika opakováních se rameno začalo bolestivě ozývat, a to i při shybech. A tak jsem tyto cviky na tři, čtyři týdny vynechal a uzpůsobil tak tréninkový split. Shyby jsem prováděl na stroji s dopomocí, kde bolest nebyla nijak výrazná. Celou dobu jsem se držel pravidla necvičit přes bolest. Problémy s ramenem přetrvávaly až do počátku třetího měsíce soutěže, čili prsa a ramena jsem mohl stoprocentně zatížit až v závěrečném měsíci, kdy se vzhledem k dietnímu programu nemohly výrazně rozvinout. V prvním měsíci jsem zařazoval kardio 2x - 3x týdně, vždy intervalově, zatím jen na kole vzhledem k váze a oslabené břišní stěně. V druhém měsíci jsem již nenavštěvoval doplňkové aktivity jako indoor rowing, indoor cycling, fitball, zdravá záda a pilates, jelikož skončil semestr a s ním i tato skupinová cvičení. Najel jsem na těžký tréninkový split a kardio 3x - 4x týdně, stále intervalově.

Finále začalo v květnu, kdy jsem nastolil režim sacharidových vln a poslední týden byl týdnem superkompenzace. Udělal jsem si rozpis sacharidů, který jsem si v průběhu stále aktualizoval podle toho, jak to tělo cítilo. Na tuto dietu byl napsán nespočet článků, a tak jsem se do ní vrhl a můžu ji všem doporučit. V posledním týdnu jsem se držel článku o superkompenzaci z květnového vydání "Maskláče" a vše držel podle plánu, avšak pro mě z nejasných důvodů jsem v druhý den vyprazdňování glykogenu dostal těžké křeče v žaludku, příkořím pro mě byla pouze chůze, takže trénink nepřipadal v úvahu. Navíc jsem porušil vyprazdňování glykogenu colou na zklidnění žaludku. Druhý den byly křeče slabší, ale žaludek byl stále ztvrdlý, ale tentokrát jsem nemohl trénink vynechat a šel si odpracovat navýšený objem sérií. Další den to stále nebylo v pořádku a přešlo to v jakousi zácpu, kterou jsem nakonec úspěšně doléčil až v poslední den focení. Čili na poslední chvíli se mi to neskutečně nafouklé břicho vrátilo do normálu a mohl jsem nafotit plnohodnotnou fotku.

Výživa si zaslouží kapitolu sama pro sebe. Základní stavební kámen úspěchu v této branži. Tak jsem ji vzal poctivě a od prvního do posledního dne se držel základních zásad - vyhýbat se rychlým cukrům, tukům, dodržovat pravidelný odstup mezi jídly a další… Jídelní plán jsem si sestavoval také sám, avšak po čase jsem se uchýlil k výpomoci u výživové poradkyně, která mi udělila cenné rady. Vzhledem k finanční situaci studenta jsem nemohl moc co vymýšlet co do pestrosti stravy, a tak jsem její nedostatky kompenzoval doplňky jako multivitamín a multiminerál, Omega 3 mastné kyseliny. Jinak se jednalo o těžkou rutinu kuřecích prsou a tvarohů, klíčové pro mě bylo zajistit dostatečný příjem bílkovin pro udržení svalové hmoty, další na řadě byly sacharidy a občas jsme si udělali radost zdravými tuky z ryb, olivového oleje či vlašských ořechů. Finančně jsem poměrně zápolil, ale nakonec se mi povedlo do nabytého tréninkového a školního plánu vměstnat i brigádu a mohl jsem si dopřát další proteinový koktejl, permanentku do posilovny a nic nebránilo dokončení mého cíle.

Rád bych poděkoval všem, kteří mi na cestě ke změně pomáhali nebo mne motivovali, a to mojí rodině, přítelkyni Kristýnce, hombremu a sváčovi. Velkým zdrojem motivace pro mě byla hudba, i těmto interpretům patří obrovský dík - hlavně Koko Šajs a cela H16, Moja Reč, Kali, Jay Diesel, David Steel a tvůrce motivačních videí Zhasni.


Máte i Vy svůj příběh? Umíte jej poutavě napsat a chcete se o něj podělit s ostatními čtenáři? Povzbudit je v jejich snažení a boji s nadváhou či nárůstem svalové hmoty, vylíčit překonání Vašich rekordních zvednutých vah, nebo jste vyhráli nad svými zdravotními problémy? Pošlete nám jej! Více informací naleznete zde.Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

17.09.07:19Cornero - Mi prijde ze ma nohy z jinyho cloveka. Vrsek prikladne vyr..
05.09.20:31Marr - Jeď i nohy, jinak ostatním bodybuilderům budeš pro smích ...+2
02.08.11:54JohnyBravo - Cau,muzes poslat trenink a jidelak co si mel,nebo nejaky t..
31.07.14:07bubu123 - Proc bys shazoval svalovinu na nohou? :-) Velky je nemas, ..
31.07.13:47hendzi - To ssteav - jo stavel Jinak kauza nohy, ty jsem měl vžd..-1
31.07.11:41moniiik - Vážně parádní přeměna. Za tři měsíce teda klobouk dolů! :)
31.07.11:12ssteav - Ja si řikal že jen tak někdo v přestavkach nejí ryži. Poma..
30.07.17:42keis09 - S nohama líp roste i vršek (testosteron)+5
30.07.13:04bubu123 - Ty s tím mas velkej problem co? :-D řeknu Ti dvě novinky -..+5
30.07.12:58TommyTee - a ano, už vidím těch -10 palcu dolů u mého příspěvku... ji..-4
30.07.12:56TommyTee - ***-6
30.07.12:14bubu123 - Dle neprimerenosti Tve reakce soudim, ze potrefena husa se..+4
30.07.11:54TommyTee - ***-6
30.07.06:40bubu123 - Super progress, jen mi přijde, ze se frajer úplně vykaslal..+5
29.07.15:21darKane - Moc moc gratuluju, toto je fakt paradni promena jaka se je..+1
29.07.10:01saradon - Klobouk dolů udělal kus dobré práce!!!!*79*
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínFit Parade Pro Grand Prix 2019: výsle...
Jay32 (22:39) • já to vidím možná trochu jinak. Za prvé nechápu, proč jsou záběry na fotkách a videí po...
magazínFit Parade Pro Grand Prix 2019: výsle...
eraZ (20:40) • Už pri prvotnom pohľade na fotky som mal ten pocit, že Lukáš mal najlepšiu formu. Teraz...
magazínFit Parade Pro Grand Prix 2019: výsle...
Patrick (12:31) • Ja som len preletel vysledky diky Miro
magazínFit Parade Pro Grand Prix 2019: výsle...
dzordn2 (06:54) • Je to v článku napsané. :-) `Celkem na pódiu pózovalo devět těžkotonážníků, mezi nim...
magazínFit Parade Pro Grand Prix 2019: výsle...
thaarm (23:49) • On proste pozuje ten zadok opacne ako ostatni. Ti panvu podsadzuju a on ju vykruti ako...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra