Reklama:
CFM protein Extrifit v akci 2270 g + 1000 g!
Nejprodávanější protein v ČR nyní v extrémní akci! Vybírejte z 12 skvělých příchutí! Více zde.

Martin Mester:
"Jsem takový, jaký jsem."

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti


S přítelkyní, která je jeho největší oporou.
Je to člověk mimořádný, pokaždé, když startoval na závodech v USA, vyhrál. Je to šťastný muž žijící v krásném a teplém městě Španělska, v Madridu, pracuje jako televizní moderátor a aktér. Mimo jiné je vzácným držitelem neobvyklého pohledu na život. Pokud by to bylo naše první setkání a konverzace, pochybuji, že bych myslel, že to je vítěz několika kulturistických šampionátů - pravděpodobně bych si o něm myslel, že to je doktor filosofie s perfektní sportovní postavou. Filosofický pohled na život, schopnost koukat dopředu, uspořádat a plánovat hodně předem a své plány přeměňovat ve skutečnost - to je jen málo z vlastností tohoto sportovce. Ale nemyslete si, že to je nudný či ukecaný šprt! Martin Mester, ke kterému jsem přijel na návštěvu do Madridu, je velmi příjemný muž s neuvěřitelným smyslem pro humor, je otevřený, dobrosrdečný a schopný Vám říct pravdu do očí a své myšlenky nahlas.

Martine, na začátek prosím prozraď, co všechno jsi vyhrál, kde a kdy?

Začal jsem závodit před rokem. Moje první závody byly v Los Angeles - West Coast Classic, kde jsem vyhrál v kategorii Men's Physique nad 190 cm, další závody byly tento rok v lednu na Fit Expo Los Angeles, kde jsem závodil v kategoriích Men's Physique nad 190 cm a Men's Physique Master 35+ a vyhrál jsem obě dvě kategorie. No a moje poslední závody byly teď v červnu v San Diegu, kde jsem závodil také v kategorii Men's Physique nad 190 cm a také jsem vyhrál. Takže samozřejmě obrovská radost.

Jaké byly pocity z vítězství za oceánem? A jaké jsou plány do budoucna?

Myslím, že vyhrát kdekoliv, nejen za oceánem, je opravdu skvělý pocit. Jen Vám chybí všichni ti, kteří Vám fandí a s kterými byste ten okamžik chtěli prožít. Své plány do budoucna zatím vlastně ani nevím, protože začínám být na svoji kategorii trochu "velký", protože na svých posledních závodech jsem měl při 190 cm 102 kg na pódiu a to je už docela moc, no ale i tak uvažuji, že se připravím tento rok v říjnu na Arnold Classic Europe v Madridu, protože kategorie Men's Physique už je i tam.

Proč jsi vůbec začal závodit? Kdo všechno ti pomáhá v přípravě?

No, já vlastně začal závodit úplně náhodou. Minulý rok, když jsem byl v Kalifornii v Gold's Gymu na focení nějakých titulních stránek pro fitness časopisy, tak mi říkal můj kamarád Chris Cormier, že bych měl v sobotu závodit, a já mu říkal, že se asi zbláznil. Nakonec mě ukecal, já tedy šel a vyhrál. No a tak to vlastně začalo. S přípravou mi na celé čáře pomáhá Slávek Vinogradov a vše s ním probírám. On mě zná velmi dobře a ví, co na mě funguje, a když mám někdy trochu "krizi", ví přesně, co říct, aby mě zase "nakopnul".

Martine, co dle tvého názoru musí hodnotit rozhodčí jako první během rozhodovaní: symetrie, hmota, nebo připravenost (vyrýsovanost)?

Tohle je docela těžká otázka, ale podle mého názoru v této kategorii je to celkový dojem. Když se nastoupí na pódium, měl by člověk zaujmout nejen svaly nebo připraveností, ale vším dohromady. Myslím, že pokud není vše, jak má být (svalnatost, symetrie, připravenost), neměla by být šance na úspěch, ale vše záleží, jak se na to dívají rozhodčí. Já se snažím přijít připraven na 100 %, ale rozhodčí řeknou co a jak.

Řekni nám něco o svém tréninku. Jsi silový typ, nebo raději preferuješ "pumping"?

Já mam strašně rád trénink a je mi jedno jestli silový, nebo kruhový. Čím více se potím, tím víc se mi to libí.

Jaké jsou tvoje nejlepší výkony? Dřep, mrtvý tah atd.

Já nemám moc velkou sílu a nebo ji mám tam, kde ji vlastně nepotřebuji. Například klopení zápěstí můžu odcvičit s 90 kg, zadky ramen na stroji v klidu odjedu se vším, co tam je, plus dva 20kg kotouče navrch. Moc to nechápu, ale je to tak. Protože třeba bench-press (cvik, který nejezdím a nemám ho rád) dám tak 110 kg a jsem rád, že jsem rád. Dřep 220 kg a mrtvý tah taky tak, ale na dobrém legpressu 650 v sérii odjedu s úsměvem. Ale podle mě to o váhách není, je to o tom, jak by chtěl člověk vypadat a jak vlastně vypadá. Když například přijdete v létě k vodě s velkým břichem, nikoho nezajímá, kolik zvedáte nebo jakou máte sílu.

Jak dlouho před závody začínáš s dietou?

Já se snažím celý rok více méně vypadat "dobře", ale i tak začínám tři měsíce před závody s vetší dietou a nic nenechávám náhodě.

Aerobka? Kolik?

Aerobka mě baví, tedy převážně kolo a stepper, běh nemusím. Vždycky chci začít před snídaní po půl hodině a postupně přidávat, ale já říkám, že nemá cenu se potit kvůli půl hodině, takže jezdím tak 4x - 5x týdně hoďku.

Martine, jakou máš dle tebe nejlepší svalovou partii?

No, myslím, že na tělo by se mělo koukat jako na celek, vše by mělo vypadat, jak má. Těžké je říct moji nejlepší partii, ale myslím, že to jsou asi prsa.

Pokud máš nějaké tajemství, jak získat svaly, prozradíš nám ho?

No, tak tady asi čtenáře zklamu, protože není žádné tajemství. Je to jen o důslednosti, dietě a cvičení. Kdyby to bylo jednoduché, všichni by vypadali skvěle, ale není tomu tak. Takže jestli člověk chce vypadat jinak než ostatní, musí dělat víc než ostatní, tzn. dieta, trénink a odpočinek. Není to žádná věda, důležité je vydržet a výsledky se dostaví na 100 %.

Co trénuješ nejraději? Jaký je tvůj oblíbený cvik? A co naopak nerad trénuješ?

Mě baví cvičit opravdu vše, ale nejvíc asi záda. Můj nejoblíbenější cvik je na předloktí s velkou činkou nadhmatem a co fakt nemusím, je bench-press.

Ten, kdo se alespoň jednou připravoval na závody, ví, jak je těžké po všech stránkách těsně před závody se udržet a nevzdat se. Jak ty se cítíš v tomto těžkém období?

Příprava na závody je psychologicky dost těžká a ti, kdo ji prožili, ví, o čem je řeč, a ti, co ji neprožili a třeba jen o tom mluví atd., nemají ani tušení, co to je. Já přípravu i dietu snáším docela dobře, i když někdy na mě přijde "krize", ale jak jsem říkal, je tady Slávek Vinogradov a ten přesně ví, co mi má říct, aby mě nakopnul, a já zase dřu jak utržený ze řetězu.

Jaké používáš doplňky?

Používám proteiny, BCAA, glutamin, karnitin a spalovače. S doplňky mi strašně moc pomáhá firma Scipharm, Beverly Nutricion a Molecular Muscle.

Popiš nám v krátkosti svou superkompenzaci.

Jestli jsou závody v sobotu, začínám superkompenzaci v pondělí a to pro mě znamená 11 litrů vody a 250 g bílkovin a takhle až do středy. Čtvrtek uberu vodu tak na 2 - 3 litry a sním tak 1000 g sacharidů, převážně rýže, vločky a rýžové chlebíčky, v pátek je trochu změna. Vodu už piju, jen když potřebuji, ale je to tak 1,5 - 2 litry, sacharidy tak 600 g a jím taky hovězí maso a lososa. No a v sobotu dám jen malé kafe, sezobnu muffin a jdu závodit. Těsně před závody trochu marmelády a pak už jen doufat, že vše dopadne, jak má.

Martine, proč vlastně závodíš? Tolik dřiny a odříkání, investice...

Já vlastně začal závodit náhodou, jak jsem říkal, a je to fajn. Poznal jsem spousty lidí, jak amatérů, tak profíků, a cvičení je můj životní styl, takže pro mě to zase není nějaká extra dřina, protože mě to baví, takže ať závodím, nebo ne, cvičit budu a budu se snažit vypadat k světu.

Co tě nejvíce baví na závodech?

Když mi dají na krk zlatou medaili. (smích) Na závodech je skvělá atmosféra v zákulisí a na pódiu je skvělý pocit, když Vám fandí lidé, které neznáte, a pak za Vámi přijdou a gratulují Vám, to je opravdu pěkný pocit.

Čeho bys chtěl dosáhnout v tomto sportu? Myslím to, co tě napadne jen ve snu.

Vlastně ani nevím, čeho bych chtěl dosáhnout, ale určitě bych chtěl zanechat nějakou stopu v tomto sportu a motivovat lidi k tomu, že se chtějí změnit a dokážou to.

Martine, děkujeme za rozhovor, a pokud bys chtěl někomu poděkovat, máš teď možnost.

Je to více lidí a začnu u své přítelkyně, která je pro mě obrovskou podporou v celé přípravě i mimo ni. Chtěl bych strašně moc poděkovat Slávkovi Vinogradovi, který mě strašně moc podporoval a pomáhal mi a na všechny závody do USA mě doprovázel. Bez něj by ani nebylo možné vše vyhrát, má na tom velikou zásluhu a tímto bych mu chtěl od srdce poděkovat. Mému brachovi, který mi moc fandí a podporuje mě, a já se snažím ho nezklamat. Mojí rodině samozřejmě také a všem kamarádům, kteří to prožívají vše se mnou, takže vlastně všechny ty trofeje patří nám všem, protože bez těchto lidí by to nebylo ono, byla by to nuda a nemělo by to smysl. Takže opravdu ještě jednou moc děkuji a taky děkuji za další rozhovor, to opravdu potěší, že jste si na mě zase vzpomněli.


Martin Mester - fotogalerie


Martin Mester - videaLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

20.07.09:53Gerallt - nevim co proti kategorii physique někteří máte..mě osobně ..+2
20.07.00:59Magumi - Nevím, jestli má smysl na ty výkřiky nějak reagovat. Každo..+1
19.07.23:02guruhonza - tenhle masér má odpověď prostě na všechno...
19.07.22:32RANDO - ad 1. .... `smiešny progres` - na to, že ho pozná celý sve..
19.07.22:30RANDO - Keď toto je Reeves v 15-tich rokoch, tak môžem zodpovedne ..-1
19.07.19:25Francoa - Takže i Gironda si sypnul jo? *2* a určitě i Marvin Edr co..
19.07.12:25Jirka Paštika - Tobě by někdo mohl přidat IQ...+3
19.07.11:31RANDO - v 15-tich ? No to určite.... *22* ... tak, ako hercom prid..
19.07.11:27Magumi - Našel jsem obrázek Reevese v 15 letech, tzn. v roce 1941. ..
19.07.11:00Magumi - Dianobol se začal prodávat v roce 1956, před rokem 1950 je..+2
19.07.09:51Petey - ty si sice natural,ale cisty nie si...+3
19.07.08:34RANDO - Mne to bolo hneď jasné, že Scott a aj Reeves neboli `čistý..
19.07.08:22Jirka Paštika - ... a sotva vyšli ze dveří, Scott to zvednul na 8, a Reeve..+1
19.07.07:35greenmanDave - Někde jsem narazil na to, že v době Reevese, Scotta, Grime..+5
19.07.07:03Petey - z doby pred anabolikami? sypalo sa ovela menej,to ano *1* ..-1
19.07.00:53Magumi - Mimochodem, dobrým orientačním ukazatelem, zdali kulturist..
19.07.00:43Johncreasy - Velmi, velmi přesně napsané a mluvíš z duše spoustě lidí. ..
19.07.00:42Magumi - Jediný způsob je podívat se na kulturisty z doby před anab..
18.07.23:27johny c - fak mi přijde trapný, že když někdo říká, že se mu nelíbí ..+3
18.07.23:27Patokras - To by ale museli bohužel celej život žít ale bigbrother.+1
18.07.23:13ghf - Chtěl bych vidět opravdové závody, kde bdou startovat závo..+11
18.07.23:09ghf - Co je na tom nejsmutnější, je fakt, že tento fitnesák má d..+2
18.07.21:40greenmanDave - Žádný útok v tom nehledej, prostě jsi jenom srovnal nesrov..
18.07.21:29guruhonza - aha, příště budu muset napsat jako letošní :D +1
18.07.21:21greenmanDave - No protože jsi říkal: `vždyt maj víc svalů, než mistr r..+1
18.07.20:53guruhonza - a s minulostí ho srovnáváme proč? =)
18.07.20:36greenmanDave - Narychlo jsem našel tohle: http://www.youtube.com/watch?v..
18.07.20:32Jirka Paštika - Napsal, že nemá rád bench, ale dřepuje 220 kg a krom toho ..
18.07.20:12Vlastik - Nemyslím si vůbec, že jde o závist, a nevidím na něm nic e..+1
18.07.19:08toker - vypadá perfektně! měl sem možnost ho vidět v goldsgymu a m..+2
18.07.18:02manko - Mam radost, že máme i svého českého Grega Plitta :) Vypadá..
18.07.17:56Nikolai - Hned v úvodu příspěvku jsem jsem napsal větu`Patokras a je..
18.07.17:53Patokras - 1)nektizoval jsem jeho ale směr 2)kritioval jsem benč a l..+6
18.07.17:31Nikolai - Patokras a jemu podobní...jen můj skromný subjektivní názo..+3
18.07.16:54guruhonza - no dívám se na ně teď... +3
18.07.16:51greenmanDave - Podívej se na mistry republiky před 10-15 lety.+3
18.07.16:10RANDO - Ale majstri republiky nie sú profesionáli (ako títo), a ne..+2
18.07.15:53guruhonza - vždyt maj víc svalů, než mistr republiky unás, tak na co m..+6
18.07.15:52Patokras - Jj docela souhlsím, miss ano kulturistika spíš ne a nejvíc..-1
18.07.15:46Patokras - Jj krom těch pravopisnejch překlepů ano. Už jsi to tady ře..
18.07.15:43Hrubian - Tahle kategorie je naprosto otřesná, nevím co to má za smy..
18.07.15:29RANDO - To myslíš vážne, alebo si skôr žartoval ? Myslím posledné ..
18.07.15:28Reiben - postavu má parádní *79* +1
18.07.14:40Patokras - Tak nemá rád benchpress a nejsilnější stránka je legpress...+3
18.07.14:15Boris Tiger - Pěkný, ale ukazuje jen břicho a prsa...-1
18.07.12:44fashion7 - Závidím výšku!
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 117 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínRoelly Winklaar: exhibice 2 týdny pře...
Paulie02 (02:19) • Tak to jsem zvědav co z toho cemru za 2 týdny ubude. Měl jsem ho za favorita, ale to by...
magazínRoelly Winklaar: exhibice 2 týdny pře...
Zodiak411 (23:40) • Taky máš to neblahé tušení? Nemůžu si pomoc, ale přijde mi, že vypadá jako v roce 2014...
magazínRoelly Winklaar: exhibice 2 týdny pře...
th.0th (20:34) • Za dva týdny?? No to bude průser...
magazínKalendář soutěží strongman pro rok 20...
Majka (09:57) • Díky za upozornění, v textu jsem to jedno uteklé číslo opravila na 9. I Aš :)
magazínKalendář soutěží strongman pro rok 20...
rosyrosy (18:45) • Úryvek z článku: Níže najdete aktualizovaný kalendář soutěží strongmanů pro rok 2018. A...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra