Reklama:
Prémiový CFM protein Extrifit v akci 2+1!
Vyberte si tři z 12 příchutí! Perfektní stravitelnost, špičkové složení. Více zde.

Příběh Toma Prince po osmi
letech se šťastným koncem?

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Pamatujete si na Toma Prince? Dnes dvaačtyřicetiletý Američan v roce 1997 vybojoval celkové vítězství na NPC Nationals, čímž se stal nejen nejlepším domácím amatérským kulturistou probíhající sezóny, ale navíc si zajistil i možnost přestupu k profesionálům. Zde v letech 1999 až 2002 nastoupil k osmi soutěžím, z nichž se mu nejlépe dařilo na Night of Champions 2001, kde vybojoval třetí místo a bez problémů se kvalifikoval na Mr. Olympia.


Na Night of Champions se chystal i v roce 2003. Soutěž se měla uskutečnit 19. května, ale již od počátku předsoutěžní přípravy se u Toma kromě obvyklé nespavosti objevovaly i další problémy. Ať už se jednalo o svědění kůže, sucho v ústech, oteklé kotníky nebo obtíže s dýcháním, Prince se veškeré varovné signály, které mu jeho tělo dávalo, snažil ignorovat a jednoduše doufal, že se jednoho rána probudí a budou pryč. V polovině diety si byl Tom jistý, že jej již nic nemůže zastavit a on se na květnové soutěži představí v životní formě a dosáhne na své první profesionální vítězství. Zároveň se ale cítil čím dál unavenější a v některých dnech byl dokonce tak malátný, že jej jeho tréninkový partner Bob Cicherillo musel z auta vysadit přímo před dveřmi posilovny, protože Tom by tam přes celé parkoviště jednoduše nedošel. V samotné posilovně vždy z posledních sil odpracoval svou sérii a nebyl přitom o příliš slabší než obvykle, ale ve chvílích odpočinku mezi sériemi vypadal, že má problémy, aby vůbec zůstal vzhůru.

V té době se také začalo dostavovat krvácení z nosu, které mnohdy trvalo hodiny, a Tomova krev přitom byla hustá jako sirup. 10. dubna, přibližně sedm týdnů před Night of Champions, jej manželka doslova dotáhla do ordinace místního lékaře. Po rychlém rozboru náběrů byl Prince ihned odeslán na pohotovost s tím, že enormně zvýšená hladina kreatininu ukazuje na selhání ledvin. Zde se ukázalo, že stav amerického kulturisty je ještě mnohem horší, než si myslel, když mu kromě ledvin službu vypovídalo i srdce.

Tom zůstal po dlouhé dny upoután na nemocničním lůžku. Připojen na dialýzu přemýšlel o své manželce, dvou dětech z prvního manželství, přátelích, kulturistické kariéře a nejisté budoucnosti. Díky léčbě se rychle zotavoval a po třech dnech v nemocnici mu ledviny fungovaly již na padesát procent místo původních patnácti. Přesto byl později z nemocnice propuštěn s tím, že bude muset na dialýzu docházet nadále a v budoucnu se pravděpodobně nevyhne transplantaci.

Pro přiblížení příčiny Princových problémů s ledvinami poslouží pravděpodobně nejlépe historka z pohotovosti. Zde se jej po přijetí lékař zeptal, jestli bere nějaké rekreační drogy. Tom odpověděl, že nekouří, nepije, ale že bere nějaké steroidy a další látky. Když jej pak lékař požádal, aby mu řekl o každém ze steroidů, jaký kdy vzal, a chopil se pera, aby si to zapsal, Prince jen odvětil: "O každém? Budete potřebovat další pero..." Když Prince nakonec uviděl, jak dlouhý seznam látek vznikl, byl přes svůj předchozí bonmot o peru šokován. Lékaře však mnohem více polekalo množství léků proti bolesti, které s extrémními váhami trénující Prince léta polykal doslova po hrstech. Tom si záhy uvědomil, že za selháním jeho ledvin nebyla jedna věc. Byla to kombinace všeho, od užívání steroidů po bezhlavý přísun analgetik a enormní příjem bílkovin.

Po týdnu v domácím ošetřování Prince zjistil, že nevydrží jen tak sedět na místě, a opět se vydal do posilovny. Jeho stav se opět o něco zlepšil a lékaři mu dovolili zvýšit příjem bílkovin. V srpnu téhož roku bez zneužívání jakýchkoliv látek vážil při výšce 173 cm přes 129 kg a měl stejně svalů jako vždy. Byl pod pravidelnou lékařskou kontrolou, stav ledvin jej neohrožoval na životě a Tom si začal pohrávat s myšlenkou své účasti na Night of Champions 2004. Později však své rozhodnutí přehodnotil a začal se připravovat již na Ironman Pro, které se mělo odehrát o nějaké tři měsíce dříve. Důvodem byl zaprvé fakt, že se soutěž konala nedaleko jeho bydliště, a pokud by se mu něco třeba přímo na pódiu mělo stát, jeho lékař by byl blízko. Zadruhé se obával, že nevydrží bez léků proti bolesti, které nyní jednoduše užívat nesměl, trénovat dalších několik týdnů. Při každém opakování v posilovně totiž kvůli po léta neléčeným zraněním trpěl jako zvíře.

Na soutěž se připravoval s tím, že se bude snažit užívat minium dopingových látek a na pódium nastoupí s hmotností mezi 108 až 113 kg, místo obvyklých 117 kg. I přesto, že během celé diety užíval údajně jen pětinové množství steroidů a dalších látek než v přípravě na Night of Champions 2001, však dva dny před soutěží nakonec svých 117 kg měl. S ohledem na stav svých ledvin se neodvážil k odvodnění užívat jakákoliv diuretika a vody se chtěl zbavit postaru - omezením příjmu vody a sodíku. To mu však začalo způsobovat závratě a den před soutěží, když odcházel z tiskové konference se mu z plic začalo ozývat bublání, které neznamenalo nic jiného, než že se Tomovi plní plíce vodou a ledviny nejsou schopny již dále regulovat množství vody v těle. Téměř celou noc proklečel na podlaze vedle postele. Jenom tak mohl poměrně dobře dýchat. Přesto to nechtěl vzdát. Nyní již definitivně věděl, že je to jeho poslední příležitost, jak se s kariérou rozloučit na pódiu. Již se nestaral o umístění. Prostě chtěl jen naposledy závodit.

Vůle jej neopustila ani patnáct minut před soutěží, kdy už si s Bobem Cicherillem navzájem mazali záda olejem. S tím jak Prince pumpoval svaly, se mu ale zrychloval dech. Ačkoliv se zoufale snažil držet na nohou, nešlo to. Nemohl stát rovně. Z plic se mu ozývalo jen hrozivé chrčení a on zůstal sedět v předklonu na židli v prázdné rozcvičovně, zatímco ostatní již pózovali na pódiu.

Tom si původně myslel, že bude ihned potřebovat dialýzu, ale zpátky v hotelovém pokoji se jeho dech zklidnil a následující ráno se cítil mnohem lépe. Bylo mu však jasné, že i tak bude muset co nejdříve vyhledat lékaře.

Nakonec neuskutečněný start na Ironman Pro Invitational 2004 byl tak pro Toma Prince definitivním loučením s kulturistickou kariérou. V uplynulých osmi letech třikrát týdně docházel do nemocnice na dialýzu, která jej držela na živu. Nyní se však bývalému kulturistovi snad začíná blýskat na lepší časy. Podle spolupracovníka magazínu Muscular Development Dava Bourleta Tom 17. června podstoupil transplantaci ledviny a dialýzu již nepotřebuje. Po několika měsících sledování, zda tělo nový orgán neodmítlo, se poprvé od jara roku 2003 bude moci vrátit k normálnímu životu. Prince se z nově nabyté svobody, kterou mu transplantace a nezávislost na přístroji, který mu po léta filtroval krev, pochopitelně nesmírně těší. Největší radost mu však prý dělá to, že po letech, kdy mu manželka byla oporou, on konečně bude moci být opět oporu jí a bude jí moci s jejím podnikáním pomáhat ještě více než dosud.

Nejlepší vystoupení Toma Prince mezi profesionály, které se odehrálo na Night of Champions 2001, si můžete připomenout prostřednictvím přiložených fotografií.


Tom Prince na Night of Champions 2001


Použité elektronické zdroje:

 • Merritt, G. To hell and back … now what? In 2003, Tom Prince's life nearly ended. This is his story [cit 2012-07-15]. Dostupné na http://findarticles.com
 • Erritt, G. When the posing stops: Tom Prince's kidneys failed him—his heart didn't [2012-07-15]. Dostupné na http://www.bodybuilding.com
 • Bourlet, D. TOM PRINCE UPDATE Alive & Well! MadMax6 gets the insde scoop! [2012-07-15]. Dostupné na http://www.musculardevelopment.com

  Foto:
  www.muscletime.com


 • Líbil se Vám článek?
  Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

  Související články:

  Diskuse k článku:
  Reklama:
  Uživatelské jméno:
  Heslo:
  Text:
  ...
  Upozornit na novou odpověď e-mailem.
  Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

  19.07.01:31Tomáš Exner - Tom..to byl dobry chemik, snad kazdy zna jeho denicky :D
  17.07.20:28RANDO - Jednoducho povedané - nemal sa rád. Ale som pripravený aj ..+3
  17.07.20:09Boris Tiger - Výborný článek. Já jen prostě takového člověka napochopím...+5
  17.07.16:47cfm2 - To Arnold Strong Mimo sezónu ve věku od 22-28 let denně..+1
  17.07.14:45Arnold Strong - zajímalo by mě kolik těch bílkovin fakt bral a jaké množst..
  17.07.06:52cfm2 - Tom je borec, který si prošel peklem. Opravdový kulturista..-2
  16.07.21:22TIGR - Bezvadný článek. Člověk si uvědomí, jak ti lidi včetně nás..
  16.07.20:58Malinus32 - Pokud by to bylo v rubrice Váš příběh, tak by si těch 1200..+2
  16.07.20:04Turakam - veľmi dobrý článok, a tá postova na vrchole formy, brutál,..
  16.07.18:48Hrubian - Nevím jak ty, nebo kdokoliv jinej, ale tenhle člověk prost..
  16.07.18:31guruhonza - Ten pas a ty brutální končetiny k tomu. WoW. -3
  16.07.18:10seeya - Ma cenu sa hnat za takou strasnou kopou nefunkcnych svalov..+17
  16.07.17:42grznar.filip - Byl to jeden z nejlepších závdníků své doby!!-2
  16.07.16:37EddieCz - s jakou je to napsano, ci prelozeno.+8
  Zobrazit všechny příspěvky  Jméno: pamatovat
  Heslo:
  NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínSedm profesionálů v přípravě na květn...
  Neutralni typ (18:51) • Mostafa ma totane predimenzovane nohy
  magazínTréninkový videolog: Jan Turek (04/20...
  ironfighter (23:34) • 2x covid, pekne, hlavne ze s normalnim prubehem. Honzovi drzim palce a at se dari nejen...
  magazínMonika Špačková - trénink nohou 6 týd...
  eSko (12:52) • Nízký počet spálených kalorií při silovém tréninku je zcela správně. Odborné studie s k...
  magazín"Big Ramy" vystoupil na slavnostním o...
  md (13:42) • No cvičení mu jde evidentně lépe jak zpěv, ale i tak 💪😁👍
  magazínŠest profesionálů v přípravě na květn...
  MartinG (21:41) • Sú to obyčajné kŕčové žily, niekto na to má predispozíciu, jasné že sypka tomu asi troc...  Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
  Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
  Vyhledávání:
  RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra