Reklama:

Suplementy: kloubní výživa (IV.)

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Suplementace

V minulých dílech jsme poznávali kloubní aparát a šlachy, které jej obepínají. První, druhý i třetí díl nám přinesl základní charakteristiku dané problematiky. Nyní se pojďme podívat na konkrétní suplementy, které patří do skupiny kloubní výživy. Třeba i Vy si zde najdete právě ten, který potřebujete a který Vám pomůže.

Kloubní výživa - konkrétní doporučení

Je opravdu obtížné, zvláště pro laika, orientovat se ve velmi široké nabídce současného trhu se sportovní výživou a to se samozřejmě týká i kloubní výživy. Výhodou je, že pokud nebudete mít velkou smůlu, tak těžko „šlápnete vedle“. Naprostá většina výrobků je kvalitních, a tak Vaším hlavním kritériem musí být, za jakým účelem daný výrobek kupujete - zda se jedná čistě o prevenci, nebo již trpíte nějakými problémy a pochopitelně je třeba obezřetně posoudit poměr cena versus výkon. Tím mám na mysli, jaké množství účinné látky (či látek) kupuji za jednotku ceny (třeba za korunu). Rozhodně nestačí se orientovat jenom dle počtu tablet, kapslí či gramáže ve vztahu k ceně, ale je třeba posoudit množství a koncentraci těchto účinných látek v dané kapsli (tabletě, prášku). A jenom tímto způsobem si můžete zvolit cenově nejvýhodnější výrobek. Vzhledem k desítkám internetových obchodů to není jednoduchá práce, ale námaha s tím spojená se vyplatí. Třetím kritériem může být (ale nemusí) renomé daného výrobce - do jaké míry je důvěryhodný, jakou má tradici, jaká je spokojenost s ostatními výrobky této firmy a v neposlední řadě se snažte získat reference od ostatních cvičenců posilovny či zkušených trenérů.

Dle výše uvedeného textu - tedy obsahu účinných látek - je možné rozřadit doplňky kloubní výživy do zhruba tří skupin:

1) Kolagenní hydrolyzáty - výrobky, které obsahují pouze „rozštěpenou“ kolagenní bílkovinu (želatinu), popřípadě některé pomocné, podpůrné látky (vitamíny, minerálie či rostlinné extrakty). Z pohledu kloubní výživy se jedná v podstatě o jednosložkové preparáty. Jejich hlavní význam spočívá v prevenci - tedy výživě pojivových tkání, hlavně svalových úponů a vazů v době, kdy netrpíme žádnými problémy.

Příklady těchto doplňků:

2) Jednosložkové přípravky, které jsou určeny nejenom jako prevence, ale zároveň k potlačení již počínajících problémů s kloubními chrupavkami (artrózy, artritida), obsahují pouze jednu z hlavních účinných látek (glukosamin, chondroitin, methylsulfonylmethan). Mohou být doplněny kolagenním hydrolyzátem (není to hlavní účel tohoto přípravku) a řadou jiných podpůrných látek (minerálie, vitamíny, rostlinné extrakty, kyselina hyaluronová).

Příklady těchto doplňků:

3) Multikomponentní přípravky - ty v nabídce převažují, většinou obsahují všechny výše uvedené účinné složky, ale minimálně dvě hlavní (glukosamin, chondroitin), a to z toho důvodu, že je prokázán synergický (tedy v účinnosti se podporující) vzájemný efekt. Jedná se hlavně o společnou aplikaci glukosaminu a chondroitinu. U tohoto druhu přípravků je třeba při výběru také zohlednit doporučovaná dávkování, kdy má vždy převažovat koncentrace glukosaminu nad chondroitinem (zhruba se jedná o poměr tři ku dvěma). Pokud by zvažovaný přípravek byl v příkrém rozporu s udávaným poměrem, tak ho raději nekupujte. Máte přeci na výběr řadu dalších…

Příklady těchto doplňků:

 • Joint-X (Scitec)
 • Chondra Max (Carne Labs)
 • Artro Maxx Powder (MaxxWin)
 • Artro Maxx Tabs (MaxxWin)
 • Be Alive (ATP)
 • Artro Forte (ATP)
 • Joint Repair (Dymatize)
 • Animal Flex (Universal)
 • JSF - Joint Support Formula (Champion Nutrition)
 • Rozdělili jsme tedy doplňky kloubní výživy do tří skupin. A jak se ve výběru orientovat? Jak jsme si již řekli, první kritérium je účel použití. Pokud dosud netrpíme žádnými problémy, tak volíme přípravky první skupiny - tedy víceméně kolagenní hydrolyzáty. A to zvláště platí pro nejmladší generaci cvičenců zhruba dorosteneckého věku (15 - 18 let) a pro začátečníky bez ohledu na věk. Tedy kolagenní hydrolyzáty jsou přípravky první volby. Pokud si vyberete kapsle či tablety, tak se zaměřte na vysoký obsah v jedné kapsli - a to co nejblíže k jednomu gramu, abyste nemuseli konzumovat jejich velký počet (denní dávka se pohybuje většinou mezi 5 až 10 gramy).

  Po několika letech pravidelného tréninku, kdy jsou vlivem použití těžkých vah silně namáhány nejenom svalové úpony, ale i opotřebovávány kloubní chrupavky, se vyplatí použít jako prevenci i přípravky s obsahem chondroitinu a glukosaminu (plus další pomocné látky), tedy nejlépe volit přípravky ze třetí skupiny. Je možné použít dvakrát ročně kúru po dobu 2 až 3 měsíců a mezi nimi pauza, protože tyto přípravky fungují i řadu týdnů po ukončení jejich aplikace. Souběžně nadále používáme kolagenní hydrolyzát, který může být ovšem i součástí multikomponentního přípravku (to je samozřejmě výhoda). Pokud již máme problémy s klouby, tedy s opotřebováním chrupavek (bolestivost, omezení hybnosti apod.), tak je optimální brát přípravky třetí skupiny nepřetržitě. Žádné negativní vedlejší účinky dlouhodobého podávání nebyly prokázány. Samozřejmě použití těchto přípravků by mělo být doslova příkazem pro cvičence středního a staršího věku.

  A co forma přípravku - kapsle, tablety, prášek, či tekutá forma? V zásadě je efekt srovnatelný, spíše záleží na každém z nás, co komu lépe vyhovuje. Kapsle a tablety se dají přesněji dávkovat a zároveň je jejich použití praktičtější. Prášek si musíme navážit, nebo použít odměrku, ale hlavně je třeba si uvědomit, že je ochucený, a tak obsahuje většinou ne nevýznamné množství sacharidů a často umělá sladidla, tedy nejsou příliš vhodné při redukčních dietách a pochopitelně i pro ty, co odmítají umělá sladidla. To se týká do značné míry i tekutých forem, které se sice rychleji vstřebávají, ale u kloubní výživy to nepředstavuje nějaký bonus. Já bych tedy považoval za optimální formu kapslí.

  Cena by zdaleka neměla být hlavním kritériem při výběru přípravku a již vůbec ne rozhodujícím. Cena rozhodně nemusí být měřítkem kvality, respektive v přímé úměře. Cena jednoho a téhož přípravku navíc je u různých prodejců, hlavně internetových, velmi rozdílná a často „srážena“ různými akčními slevami. Jinak doporučuji posuzovat cenu tak, jak je uvedeno na začátku tohoto textu.

  Veškerá doporučení a informace zde uvedené, Vám mají pomoci orientovat se v opravdu nelehké, komplikované a nepřehledné problematice sportovní výživy - v tomto případě kloubní. Tou nejlepší pomůckou je ovšem Váš vlastní rozum a znalosti, které získáte studiem dané problematiky. K tomu Vám má dopomoci i tento text. S růstem a hloubkou Vašich znalostí klesá Vaše závislost na více, nebo méně kvalitních radách (mohou být i nesmyslné) a doporučeních Vašeho okolí a Vy dokážete rozeznat dobré rady od těch špatných a o to lépe si vyberete doplněk, který bude představovat pro Vás optimální řešení!

  Ještě poznámka na závěr: nesnažte se o samoléčitelství, protože kloubní výživa má svoje limity působnosti a rozhodně nemůže sama o sobě řešit akutní nebo naopak dlouhodobé problémy patologického charakteru. V těchto případech je vždy nutné navštívit odborníka ortopeda, který stanoví diagnózu a léčebný postup. A v tom nalezne jistě svoje důležité místo i kloubní výživa.  Související články:

  Diskuse k článku:
  Reklama:
  Uživatelské jméno:
  Heslo:
  Text:
  ...
  Upozornit na novou odpověď e-mailem.
  Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

  15.08.10:55Karesjan - komentar jsem chtel imistit pod clanek o tribulusu,ale nes..
  14.08.23:30maxpoint97 - S kreatinem monohydrát souhlasim... po jeho `aplikování` j..
  14.08.22:59jari - Vidíš to a já si tohle přesně myslim o kreatinu, NO a amin..-2
  14.08.21:56c87 - Nieje ! vedecky dokazane ze tieto dva prvky su v zajomnej ..
  14.08.21:13TIGR - Sedí. Všecky ty tribulusy jsou k ničemu. Doplňky které fun..-1
  14.08.19:50Karesjan - Zdravim,poprve jsem se rozhodl napsat prispevek i sem.Dost..
  14.08.19:31MikeJ Mezomorf - Velmi pekne spracovany clanok. Pre zaciatocnikov alebo pok..
  14.08.14:40Tomas91 - My se na vysoké učíme, že nejlepší a vlastně jediný, který..
  14.08.13:39growler - alebo si clovek kupi samotny Kolagén hydrolyzovaný 1kg/15€..
  Zobrazit všechny příspěvky  Jméno: pamatovat
  Heslo:
  NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínKateřina Ottová a Daniel Božek - trén...
  Marczus (15:29) • Ježíšmarjá, proč jim zisk profi karty trvá tak dlouho? Nechápu...
  magazínBen Weider Natural Pro Qualifier 2023...
  KKarmasin (13:36) • Profesionální liga a dopingové kontroly, nějak mi to nejde dohromady.
  magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
  LeToucan (12:44) • Nebude spíš hrát roli to, že ty závody jsou strašně pozdě? Většina lidí jde na Čelákovi...
  magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
  Valasekjakub123 (12:20) • 13 elite pro karet. Ty nemají žádnou váhu jen další amatérská liga. Škoda bývalý to pěk...
  magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
  Bažant (11:08) • Se leda přešaltovat k Maniona federaci.  Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
  Copyright © 2010-2023 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
  MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
  Vyhledávání:
  RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie