Reklama:

Suplementy: kloubní výživa (I.)

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Suplementace

Vše probíhá podle plánu Vašeho silově-objemového tréninku a Vy s uspokojením sledujete své výsledky v zrcadle a tělesná váha rovněž utěšeně narůstá. Trénink přináší požadované ovoce, neustále zvyšujete váhy používaných činek a krejčovský metr ukazuje stále více centimetrů na svalových objemech. Co si přát víc? Ale ouha, najednou cítíte, že Vás nějak pobolívá rameno a při tricepsovém stahování kladky pociťujete nepříjemné pálení v lokti… "No nic," uklidňujete se, "to brzy přejde, přeci nebudu kvůli takové prkotině měnit moje oblíbené cviky, nebo dokonce přerušovat trénink. To snadno rozcvičím." Ovšem bolest se stále stupňuje, tak zatnete zuby a říkáte si: "Přeci jsem chlap a nějakou tu bolest překousnu." Ovšem jednoho dne při bench-pressu pocítíte opravdu silné píchnutí v rameni a Vy jen tak tak stačíte ještě činku odložit do stojanů. Další série je nemožná a Vy nezvednete ani prázdnou osu.

"Parciální ruptura úponové šlachy podlopatkového svalu," vyslechnete si ortel ortopeda po vyšetření ultrazvukem. A Vy se jenom sami sebe ptáte, co to je "parciální ruptura", co to je vlastně ten "podlopatkový sval", nikdy jsem takový ani neprocvičoval… Další slova ortopeda Vás rozhodně neuklidňují: "Bude to trvat řadu měsíců, než se šlacha takzvaně zapouzdří, ale nikdy již plnohodnotně nesroste." No, a máte "vymalováno", Vaše tréninkové úsilí vyšlo naprázdno a nadějné vyhlídky na obdiv budící letní plážovou fazónu se definitivně hroutí… Ta nejhorší noční můra každého pravidelně a usilovně trénujícího kulturisty se stala realitou.

Je to jistě katastrofický scénář, který se ovšem může odehrávat v tisíci možných obdobách a s menšími, nebo i horšími důsledky. Ale muselo to tak být? Copak nejde takovýmto problémům předejít? Ale ano, jde, ale dříve než si řekneme, jaká opatření je třeba udělat, tak se musíme seznámit s tím, jaké místo mají svalové úpony, vazy a samozřejmě i klouby v našem pohybovém systému.

Snad každý ví, že pohybový systém představuje jeden celek a sval je pouze jedním z na sebe navazujících článků řetězu, který je ovšem tak silný, jak je silný je jeho nejslabší článek. Tedy svaly, šlachy, kosti, klouby a jejich vazy - všechny tyto struktury vytvářejí články tohoto pohybového řetězce. A síla všech těchto článků musí být vyvážená. Sval při posilování hypertrofuje, ale pokud není tento růst svalů doprovázen i současným sílením ostatních struktur, tak je jenom otázkou času, kdy ten nejslabší článek řetězu nevydrží tento nápor a "praskne". A co je tedy vlastně ten nejslabší článek, ptáte se? Svaly to nejsou, ty většinou vydrží téměř vše, jsou to právě ty šlachy, kterými se upínají svaly na kost. Sebevětší svaly Vám nejsou nic platné, pokud nebudete mít v pořádku a v dobrém stavu svalové úpony. S jejich záněty se opravdu špatně cvičí.

Problémů se šlachami, které nás mohou postihnout, je celá řada a snad každý, kdo pravidelně a delší dobu cvičí, se bohužel s nimi seznámí, a to nejenom z doslechu.

Tato skutečnost silně kontrastuje s chováním naprosté většiny cvičenců, kteří v podstatě ignorují péči o svůj pomocný pohybový aparát, ale pouze do té doby, než je začne pobolívat tu rameno, tu koleno, popřípadě loket. Poté již místo obligátní otázky "co byste mi doporučil, aby mi narostly svaly", se začnou ptát "co mám dělat, abych se této bolesti zbavil". Ale to je již poměrně pozdě a je mnohem lépe, a to znovu musím zopakovat, těmto problémům předcházet.

Dříve než si řekneme, co tedy dělat, abychom takovouto situaci vůbec nemuseli řešit, je na místě si definovat, jaké problémy mohou při posilování či kulturistice nastat. Musíme dokázat sami řadu problémů pojmenovat a naučit se je rozeznávat od běžných reakcí na posilovací trénink, jako je svalová horečka, bolest vyvolaná miktrotraumaty a nahromaděním kyseliny mléčné. Jaká nebezpečí tedy na nás v této souvislosti v posilovně "číhají"?

Přesto, že je třeba vždy při přetrvávající bolesti svalů, respektive svalových úponů či kloubů se obrátit nejlépe na specialistu ortopeda, tak se alespoň v krátkosti seznámíme s těmi nejčastějšími problémy, které nás mohou v této souvislosti postihnout.

Šlachy

Entezopatie

Jak jsme si již řekli, tak úpon šlachy je ze zřejmých důvodů tím nejslabším článkem pohybového řetězce, a proto je také nejčastěji postižen nadměrnou zátěží. Entezopatie (záněty úponů šlach kosterních svalů na kost) se rozhodně nevyhýbají nikomu, ať již se jedná o začátečníky, nebo vrcholové kulturisty, a často postihují i jedince, kteří nepodceňují význam důkladného rozcvičení a rozehřátí dané svalové partie před samotnými pracovními sériemi. Nejčastějšími lokalitami takto postiženými při kulturistickém tréninku jsou:

1) Úpon šlachy tricepsů na okovec (olecranon) kosti loketní

Problém s tímto úponem se může vystupňovat do té míry, že přejde do chronického stádia a při neustálé traumatizaci dojde až k utržení úponové šlachy od kosti. Problémy s těmito úpony se staly i jednou z příčin ukončení kariéry nejednoho slibného kulturisty (například Štefana Orosze či Luboše Černého). Většina cvičenců bolest lokte zpočátku přehlíží, protože se dá ještě rozcvičit, ale v momentě, kdy bolest překročí hranici snesitelnosti a stává se permanentní, tak je již pozdě a výpadek z tréninku představuje nejenom několik týdnů, ale často se počítá na měsíce. Přitom již není znemožněno jenom procvičování tricepsů, ale v podstatě i prsních svalů, kdy triceps je důležitým spolupracujícím svalem. Velmi rizikovými cviky z tohoto pohledu jsou tricepsové extenze v sedě za hlavou či vestoje. U těchto cviků se práce tricepsů začíná v maximálním protažení, a pokud není triceps již rozehřátý a na tuto zátěž připravený, tak tyto cviky vedou velmi rychle k jeho zanícení, tedy nikdy je nezařazujte jako první v tricepsovém tréninku.

2) Úpon kvadricepsů na horní pól čéšky

Rovněž je to velmi často postižený úpon, který je nejvíc traumatizován při hlubokých dřepech, hacken dřepech a předkopávání při příliš velké flexi kolenních kloubů. Opět je nejlepší prevencí řádné rozcvičení a použití přiměřených vah a správné techniky (pomalý pokles do dřepu bez zhoupnutí v dolní poloze). Bolestivé místo se velmi dobře nahmátne podobně jako na úponu tricepsu a často má člověk tendenci si takto postižené místo mačkat a tím ho neustále traumatizovat. Bolest se zvláště stupňuje a stává se nesnesitelnou v případě stabilně pokrčené končetiny, a to zvláště v ostrém úhlu, kdy si ji člověk nemůže natáhnout (například při jízdě v autobuse).

3) Úpony svalů na kost pažní v oblasti ramene

Těsně pod hlavicí kosti pažní se na ni upíná velký počet svalů, které často zároveň fixují rameno v mělké kloubní jamce (ta umožňuje právě velký rozsah pohyblivosti ramene do všech světových stran). Většinou bolest ramene neznamená přímo zanícení úponů deltového svalu, tedy vlastního ramene (i když to je také možné), ale problémy s úpony jiných svalů zde lokalizovaných, Jedná se často o zánět šlachy dlouhé hlavy bicepsu, která probíhá žlábkem v hlavici kosti pažní a často se zde projevuje bolestivost při přetížení. V okolí ramene se upínají i další významné svaly, a to velký sval prsní, s jehož úponem bývají problémy velmi časté, protože je silně přetěžován při bench-pressu, a úpony širokého svalu zádového a velkého svalu oblého, které ovšem nebývají zánětlivými procesy postihované. Velmi frekventovaným a téměř módním pojmem jsou svaly takzvané rotátorové manžety. Jedná se o uskupení malých a zdánlivě méně významných svalů, které se všechny upínají pod hlavici kosti pažní a jejich společnou funkcí je rotace, a to vnější (sval nadhřebenový - zajišťuje i počátek upažení, sval podhřebenový, malý sval oblý) a vnitřní (sval podlopatkový). Tyto svaly mají svůj význam i pro fixaci ramenního kloubu v mělké kloubní jamce a tím zabraňují vykloubení a zároveň tedy umožňují opravdu velký rozsah pohybu v rameni. Většina z nás o těchto svalech ani neví, dokud nemají problémy s bolestivostí ramene. A právě úpony svalů rotátorové manžety jsou velmi často postižené zánětlivými procesy, ale i částečnými rupturami. Proč? Nevěnujeme jim totiž v tréninku cílenou pozornost a tím dochází k svalovým dysbalancím s neblahými následky. Proti těmto svalům stojí silné a mohutné prsní svaly a latissimus, které úspěšně "přetahují" výše zmíněné slabší svaly rotátorové manžety a vychylují ramenní kloub ze své pozice a problém je na světě. Navíc všechny tyto svaly jsou relativně slabé, mají tedy úměrně slabé svalové úpony, a tak se snadno přetíží a jsou postižené záněty. Proto je prevence na místě, a to v prvé řadě speciálními cviky, jejichž obsahem jsou vnější rotace. Určitou záludností problémů s těmito svaly je jejich těžká identifikace, kdy ani zkušený ortoped není schopen bez ultrazvukového vyšetření rozeznat příčinu bolestivosti a těžkostí.

4) Celá řada méně významných úponových problémů

Ovšem nejsou nijak výjimečné: úpon bicepsu na kost vřetenní, úpony předloketních svalů na vnější hrbol kosti pažní (tenisový loket) a na vnitřní hrbol (oštěpařský, dnes více nazývaný příznačně golfový loket) - oba zánětlivé procesy se nazývají souhrnně epikondylitidy. Jsou snadno hmatatelné a bývají i snadno léčitelné.

Pokud ignorujeme počáteční bolestivé příznaky zánětlivých procesů postižených úponů a stále je zatěžujeme, tak může dojít k ještě horší situaci, a to ruptuře.

V druhém dílu této série nahlédneme zběžně do problematiky ruptury šlachy (utržení) a také se podíváme
na postavení a význam kolagenní bílkoviny v proteinových suplementech a v dalších doplňcích výživy.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

22.07.08:57downunderer - diky panove.Google je vsemocna zbran.
21.07.13:14Francoa - http://www.youtube.com/watch?v=QerMf-pwLdw&feature=player_..
21.07.12:58Francoa - http://thefitnessnut.blogspot.cz/2011/09/seated-external-r..
21.07.10:36eSko - Google: Posílení svalstva rotátorové manžety Jinak z mé..+3
21.07.03:55downunderer - By me zajimalo jake cviky delat na tyto svaly,abe se clove..
20.07.19:04petr616 - Je jasny, ze problemum s kloubama a slachama by se melo pr..
20.07.16:49greenmanDave - Xaphan69: a ještě před tím protáhnutím a lehkýma sériema a..
20.07.14:08Xaphan69 - Vzdy minimalne hrube protahnuti a jedna serie s nizkou vah..+2
20.07.12:36growler - vacsinou tieto clanky necitam,ale pri tomto mam pocit ako ..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 35 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie