Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

Petr Weinlich: "Všichni cvičí jako profíci, ale nikdo tak nejí." (II.)

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

V prvním díle rozhovoru s Petrem Weinlichem jste se dozvěděli, které chyby Petr nejčastěji shledává v jídelníčkách kulturistů a cvičící populace vůbec. Dále jsme rozebrali, jaké jsou dietní možnosti při shazování přebytečných tukových zásob a naopak jaké jsou osvědčené postupy v objemové fázi. Dnes se podíváme, co Petr říká na omezování vlákniny v objemovém období, rozebereme otázku kvantity bílkovin v jídelníčku kulturistů, dále odkud vzešlo počítání plnohodnotných a neplnohodnotných bílkovin a mnoho dalšího. Začtěte se do pokračování rozhovoru.


Diskutovaným tématem v objemovém období je také vláknina. Je známo, že snižuje a zpomaluje vstřebávání živin, proto někteří v tomto období striktně omezují celozrnné výrobky, zeleninu, ovoce a tak dále. Dělají v takovém případě dobře, nebo tento postoj nadělá více škody než užitku?

Tohle je podle mého názoru neuvěřitelná kravina, která nerespektuje přirozenou funkčnost organismu. Fakt je blbost omezovat vlákninu, o jejíž prospěšnosti snad nikdo nebude pochybovat. A zvlášť při zvýšeném příjmu bílkovin ve snaze přibrat! Přetížená játra, ledviny, CNS... A co vitamíny, minerály a další nenutritivní složky v potravě, když vyloučíme jejich přirozené zdroje? Jak na to asi náš organismus bude reagovat? Tohle zkrátka "nechroupu".

Určitě mi dáš za pravdu, když řeknu, že bílkoviny a otázka jejich kvantity v jídelníčku kulturisty jsou jedním z nejožehavějších témat. Jaké množství si myslíš, že je pro naturálního jedince již zbytečné, a naopak pod jakou hodnotu bys nedoporučoval jít?

Dnes se setkáš se studiemi, že stačí pro optimální fungování běžného člověka 0,6 až 0,7 g bílkovin na 1 kg tělesné váhy. Obecné doporučení pro běžnou populaci je okolo 1 g/kg. Doporučení pro silové sportovce je pak uváděno někde od 1,5 - 2,5 g/kg hmotnosti, ale měli bychom zase respektovat přirozené možnosti organismu. Vždycky bychom měli brát v potaz individualitu jedince a cíl, který si stanoví. Doporučoval bych tedy tu obvyklou dávku, tzn. 1 - 1,5 g/kg, přijmout v běžném jídle a rozdělit ji do minimálně třech jídel (raději čtyři menší) - nabízí se snídaně, oběd a večeře. A ostatní zvýšený příjem bílkovin, tzn. dalších 0,5 - 1 g/kg, přijmout ve formě suplementů (proteinový koktejl, aminokyseliny) ve 2 - 3 svačinách.

Tato forma jednak alespoň trochu šetří trávicí trakt a také je vítaným zpestřením v případě dlouhodobého zvýšeného příjmu bílkovin. Ale zase - měli bychom respektovat situaci, že zvýšeným příjmem bílkovin přetěžujeme organismus. A jaká tedy přijmeme opatření, abychom toto eliminovali? Ke zvážení je například cyklování příjmu bílkovin s ohledem na konkrétní fázi přípravy. Nicméně troufám si tvrdit, že normální cvičenec už příjem bílkovin ke dvěma gramům a více prostě nevstřebá. Ale tohle mi přijde, že je vždycky v rozhovorech s klukama tabu - na bílkoviny nesahat, bez nich to nejde! A když jim řeknu, že když jsem se chystal na závody, tak jsem v dietě po dobu čtyř měsíců při hmotnosti přes 120 kg nepřekračoval dávku 1,5 g/kg a nějak dramaticky jsem neztrácel svalovou hmotu, tak mi přesto nevěří, že to nejde… Budování hmoty není o tom se "vyžrat", ale postupně přidávat kvalitní svalovou hmotu.

Když se bavíme o množství, jak je to s tím počítáním plnohodnotných a neplnohodnotných bílkovin? Odkud vlastně vzešlo to, že kulturisté neplnohodnotné bílkoviny často nepočítají?

Z pohodlnosti a snahy o zjednodušení? Organismus potřebuje plnohodnotné bílkoviny - nejdostupnější zdroje jsou maso, vejce, mléčné výrobky. Alternace rostlinnými plnohodnotnými zdroji je spíš okrajová. Stravu ale nemůžeme složit pouze z plnohodnotných bílkovin, vždycky tam budu mít i ty neplnohodnotné (zelenina apod.), a jestli tam mám i ty neplnohodnotné, musím zase počítat s tím, že se mi účastní trávicího procesu - neměl bych je tudíž ignorovat. To, že počítáme "pouze" plnohodnotné, vzniklo snahou zjednodušit počítání "božských" bílkovin. (úsměv) Ale zase je to o tom, co opakuju pořád a pořád - nedokážu se nastavit na trávení jen bílkovin, vždycky jsou tam i ostatní složky. Naše těla to jinak neumí. A jsme zase na začátku - využitelnost, vstřebatelnost, fungování organismu a zdravý selský rozum.

Petře, říká se, že snídaně a potréninkové jídlo mají být nejkvalitnější jídla dne. V případě nabírání nové svalové hmoty toto pravidlo platí dvojnásob. Jaká by měla být skladba těchto dvou jídel?

Troufl bych si polemizovat o tom, že nejsou dvě nejdůležitější jídla (ráno a po tréninku), u mě je to šest nejdůležitějších jídel. Není to o snídani nebo o potréninkovém koktejlu, ale o důrazu na stravování v průběhu celého dne. Jedna šestina nebo dvě šestiny příjmu živin nejsou rozhodující, důležitých je šest šestin - celek, tedy dodávat živiny v optimálním množství v průběhu celého dne. Je to jednoduché. Tohle je rozdíl, který dělá lomítko mezi úspěchem a neúspěchem.

Ale obecně jsem zastáncem důrazu na snídaně. Mnoho lidí snídani podceňuje, nebo nesnídá vůbec, přitom je to ale jídlo, které můžeš zcela ovlivnit, protože si ho připravuješ doma, na rozdíl třeba od svačiny, při které už dopoledne někde "lítáš", nebo obědu v restauraci atd. Takže ano, určitě klást důraz na snídani, ale stejně tak na svačinu, oběd, další svačinu, jídlo před a po tréninku a třeba koktejl na noc. Nic víc, nic míň. Jak říkám, je to hrozně jednoduché. Všichni víme, co máme dělat, jenom to nikdo nedělá.

Mám pocit, že všichni kladou přehnaný důraz na před nebo potréninkový koktejl. Nebo tři tablety BCAA před a po tréninku. Troufnu si tvrdit, že spousta kluků, kteří cvičí klasický kulturistický trénink, během cvičení nevyčerpá své glykogenové zásoby a nedostanou se do takové fáze, že by je museli ihned dramaticky doplňovat. Stejně tak "pumpovací" nápoje před tréninkem nebo "nakopávače". Sakra, vždyť mě přece trénink baví, ne? Já přece nepotřebuju nakopávat! Kam se to dostalo? Zeptám se tě, když si vezmeš, že tělo je během tréninku v režimu "boj" a že se mi tudíž snižuje vstřebatelnost přibližně o nějakých 80 %, jak dlouho tomu tělu trvá, než se "uklidní"? Za tři minuty, nebo za pět minut po tréninku? To asi úplně ne. První jídlo po tréninku se doporučuje, s ohledem na intenzitu, cca 60 - 90 minut po tréninku. Co tedy potréninkový nápoj bezprostředně po skončení tréninku? Tělo to prostě není schopné vstřebat. Dříve se mluvilo o "oknech" (pozn. red.: inzulínové neboli anabolické okno), a tak se doporučovalo třeba 40 g bílkovin + 100 g sacharidů (obsahy tehdejších potréninkových koktejlů v doporučené dávce). Jenže když se podíváš na nejmodernější potréninkové suplementy, které vítězí v testech a získávají různá ocenění (například Cellmass od BSN, nebo War od MRI), tak se můžeš podívat, že v nich jsou max. tři gramy bílkovin ve formě aminokyselin a třeba tři gramy sacharidů, ale ve formě, kterou je tělo schopné téměř okamžitě vstřebat.

Jak už jsem řekl, v okamžiku, kdy je to tělo tréninkem "přepnuto" na režim "boj", nejsou podmínky pro efektivní vstřebávání větší dávky podané v potréninkovém nápoji, takže než se mi nápoj dostane přes žaludek dál do organismu, tak už je to "okno" dávno pryč. Takže z tohoto hlediska - co je důležitější? Potréninkový nápoj, nebo jídlo dvě hodiny před tréninkem, čtyři hodiny před tréninkem, šest hodin před tréninkem? Není spíš tedy než to, co potřebuješ po tréninku, důležitější to, co jsi snědl před tréninkem? Proto má pro mě ten kladený důraz na potréninkový nápoj nepřiměřený významu. Ale neříkám, že je to úplně špatně. Po tréninku určitě v jisté míře doplnit živiny, ale v přiměřené míře. Proto jsou potréninková doporučení 20 - 30 min po tréninku třeba 10 - 15 g bílkovin ve formě WPI, WPC nebo aminokyselin a k tomu 10 - 20 g sacharidů v nějaké patentované směsi, která zajišťuje optimální dostupnost, protože vyšší dávky, jako jsou například 40 g bílkovin a 50 g sacharidů, jsou zas přetěžování organismu a to tělo je prostě po tréninku nedokáže strávit. To vše zase s ohledem na individualitu jedince, jeho cíle, množství aktivní svalové hmoty, pohlaví, věk atd. Takže jak jsem už zmínil, neklást důraz jen na dvě šestiny jídel (ráno a po tréninku), ale na všech šest jídel během dne. Pokud se někdo vymlouvá, že na svačinu nemá čas a podobně, tak jednoduše říkám: „Kámo, sorry, mě to nezajímá, tvoje tělo to potřebuje.“

Když už jsi tedy načal ty suplementy, myslíš si tedy, že to "honění" těch potréninkových sacharidů je už spíše přežitek?

Já si myslím, že to je hlavně byznys. Určitě ti to neuškodí, ale myslím si, že v porovnání s celodenním pravidelným jídlem to má zlomkový vliv. Jak už jsem říkal, spíš je důležitý to, co jsi snědl ty dvě, čtyři, šest, osm hodin před tréninkem a zase dvě, čtyři, šest hodin po tréninku. Vždycky se musím smát, když slyším takové ty "guru", kteří říkají: „Pět gramů tohohle před tréninkem, tři gramy před tímhle jídlem, šest gramů tamtoho a dvě, tři, čtyři tablety tamtoho… Pak dej před tréninkem BCAA, po tréninku BCAA, glutamin…“ A pak mám vždycky hroznou chuť se zeptat: „A co se v tom těle jako děje? Kolik máš těch BCAA v té dávce? Gram? A myslíš si, že to tělo o tom ví?“ Odpověď pak zní: „No, já jak jsem to začal brát, tak mám plno energie…“ „Jo? No tak to jo…“ Jasně, placebo funguje, baví mě to. Najednou prostě "jedu". Ale vezmi si, že máš 80 nebo 100 kilogramů, tak co se tam v tom těle stane, když si dáš jeden gram něčeho a nebudeš uvažovat, na co to vlastně tělo použije a kolik se toho znehodnotí, než ti to projde trávicím traktem? A tohle spoustě lidí zkrátka nedochází.

Pamatuji si nějaký rozhovor s Yatesem, který říkal, že než začal cvičit, tak si nejdříve prostudoval fyziologii těla, aby věděl, jak funguje. Jestli to tak fakt bylo, tak si pak říkáš: „Hele, tak tohle má hlavu a patu.“ Pak se ale zeptáš kluka ve fitku: „Hele, jedl jsi?“ „No, jako před tréninkem jsem si dal…“ „No a kdy?“ „V deset.“ „A kolik je?“ „Pět.“ (smích) Takže to není jenom o té posilovně, že budeš cvičit, cvičit a cvičit, ale taky o tom jídle. Vždycky mi přijde, že všichni cvičí jako profíci, ale nikdo tak nejí. Týden má 168 hodin, ale v posilovně strávíme 4 - 6 z nich. Zbytek rostu.

V posledním pokračování se detailně podíváme na suplementy, konkrétně na samotné tréninkové koktejly, multivitamín-minerálové doplňky a v neposlední řadě na to, jak je to s kloubní výživou u mladistvých sportovců.



Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

06.06.20:20Jenda26 - to že někdo maso tráví těžko to je prostě fakt jako krevní..+2
06.06.19:56greenmanDave - Já osobně pokud budu chtít doplnit minerály nebo kreatin, ..
06.06.19:53greenmanDave - RANDO: Nejlepší maso z hlediska nutričních hodnot, minerál..
06.06.14:20RANDO - Jedno je isté. Čím viac sacharidov človek prijíma, tým pot..-2
06.06.14:18RANDO - S reninom v suplementácii som sa ešte nestretol... A... e..
06.06.14:04Bodza - no jasný o tom, že kravský mlíko obecně není pro náš trávi..-1
06.06.13:49RANDO - purínové bielkoviny sa nachádzajú aj vo väčšine diviny (v ..
06.06.13:48RANDO - Bodza : Kazeín je tá najhoršia bielkovina pre človeka ... ..+1
06.06.12:02Bodza - Když tu byla nakousnuta stravitelnost bílkovin a tvaroh. Č..
06.06.09:38ZdenekRazic - všechno to je o kvalitním jídelníčku, ale také samozřejmě ..
06.06.09:33Mikuc - Zmínil tady někdo na pomoc trávicí enzymy? Za nás to byl n..+2
06.06.09:22Karelma - Nemyslel jsem to vážně, spíš jako příklad toho obrovského ..
06.06.08:43CIZOPASNIK - Hovězí maso leží v žaludku nestrávené několik dní? Co by t..+1
06.06.06:41greenmanDave - RANDO: ale zapomínáš, jak dlouho se ta bílkovina tráví. Ho..
05.06.22:13RANDO - guruhonza : *2* Karelma : v 6-tich vajciach máš nejakých..
05.06.21:47fobo - Myslím, že právě aminy a kvalitní protein mají velký význa..
05.06.18:20guruhonza - 10g bílkovin na kg :D:D:D:D +3
05.06.18:01Karelma - Profi kulturista má řekněme 120kg. To znamená na každý den..+2
05.06.13:13Pažout - Ty opravdu věříš, že daj denně 10g bílkovin? Jsou to pořád..+1
05.06.00:39Horyn - No já to zkoušel konkrétně s hovězím masem a neskutečná zm..+4
04.06.22:14eSko - Na tohle nepotřebuješ článek od Havlíčka. V mase je kreati..+1
04.06.22:06Marcus81 - Je fakt, že jsem se teď asi 3x setkal s tím, že lidi začín..+2
04.06.21:32Č174 - Já začal výrazně nabírat po vyřazení proteinového nápoje z..+1
04.06.21:03ALKAPONE - 1,5 g/kg uplne staci na nabirani hmoty.. a komu ne tak asi..+5
04.06.20:08Jenda26 - nijak moc mi nezakolísá hmotnost jak říkám uberu i na inte..+2
04.06.20:03Marcus81 - M.Holuba znám osobně a o bílkovinách to jen rozhodně není...+2
04.06.19:55Carnivor - s profíky jako Greene, Cutler kteří berou až 10g bílkovin ..-4
04.06.19:08satyrfrost - doplnky vyzivy su blbost,jedine co dokazu je vytiahnut pra..-4
04.06.18:05EddieCz - ***-9
04.06.17:52Jenda26 - no proč ne 1.5 gramu nepíše tam o tom že to je trvalé max ..+3
04.06.17:42aptor - Článek slušnej, akorát mi vždy vadí, když někdo káže vodu ..+6
04.06.17:12EddieCz - pridavam tak dlouho, dokavad mi to travi, jak to zacne luf..+1
04.06.16:30eSko - Jestli víš stoprocentně, že je vše stejné, tak není o čem ..
04.06.16:01PavelV - Přesně tohle jsem čekal a proto jsem zdůraznil, že vše je ..+2
04.06.15:51eSko - Hrubian: Petr se ale nikde nezmiňuje o tom, že 1,5 g/kg st..+5
04.06.15:47Pepa - Kdyby těch 120Kg bylo jen o jídle a protejňáku... Mě na t..+2
04.06.15:09Hrubian - Souhlasím téměř ze vším, ale at mi nikdo neříká, že mi sta..-1
04.06.14:59PavelV - Dovolím si oponovat s těmi doplňky. A použiju k tomu ukázk..-1
04.06.14:50_Dino_ - Opět nic víc než pravda :-) Otázka je, kdo si to veme k sr..+4
04.06.14:33CZEBLADE - Jn driv cvicenci byli podivini a dneska je to extra byznys+1
04.06.14:15fibi87 - Děkuji redakci za výborný II.díl Petra Weinlicha..s těma s..
04.06.13:25Magumi - tak důkladně: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC..+1
Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...
magazínLuis Rodriguez po Arnold Classic vymě...
maxpoint97 (23:38) • Za mě rozhodně Justin neměl špatnou formu, ten zakopanej pes je jinde *1* Buď se na...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie