Reklama:

Profil legendy - Bill Pearl

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Jméno: Bill Pearl
Země: USA
Datum narození: 31. října 1930
Startů na Mr. Olympia: -
Vítězství na Mr. Olympia: -
Konec kariéry: 1971

Dosud třináct kulturistů dokázalo vybojovat titul Mr. Olympia. Tito borci mají díky prestiži, která se k nejvýznamnějšímu kulturistickému vítězství pojí, takřka automaticky zaručený status legendy. Existují však i další závodníci, kteří na titul z Mr. Olympia nikdy nedosáhli, ba ani na této soutěži nikdy nestartovali, a přesto jim v historii bodybuildingu po zásluze patří stejně výsostné postavení jako šampiónům Olympie od Larryho Scotta po Phila Heatha. Jedním z nich je i v současnosti třiaosmdesátiletý Bill Pearl, jemuž je věnován následující profil.

Bill Pearl se narodil 31. října 1930 v oregonském městě Prineville, které ani dnes nemá více než deset tisíc obyvatel. Později z větší části vyrůstal v podstatně lidnatější washingtonské Yakimě, kde jeho otec vlastnil několik malých podniků, mezi než patřila například i restaurace. U obou Pearlových rodičů převládal indiánský původ, což ani v první polovině minulého století neznamenalo příliš dobré vyhlídky. Třetina indiánů až do roku 1924 neměla americké občanství a poslední z nich na získání volebního práva čekali až do roku 1962. "Můj otec měl pěkně drsné dospívání, myslím kvůli tomu, že byl indián, a vůbec tomu všemu. Nikdy o tom moc nemluvil. Myslím, že se za to styděl. Bál se toho, že by to mohlo být tvrdé pro nás - pro mě a Harolda, mého staršího bratra," citoval Billa v roce 1983 v souvislosti s původem jeho rodičů magazín Sports Illustrated.

Bill Pearl při tréninku v 50. letech

Byl to právě bratr Harold, který v Billovi podpořil touhu po získání větší síly. Pozdější legendární kulturista v odpovědi na otázku, co jej přivedlo k tréninku, pro jeden zámořský deník kdysi vysvětloval: "Byla to pravděpodobně nejistota a touha po uznání. Začal jsem, když mi bylo jedenáct. Věděl jsem, že když začnu zvedat závaží a stanu se větším a silnějším, získám si větší pozornost. Měl jsem také staršího bratra, který mě neustále tloukl, takže to bylo hlavní motivací."

Pokud Pearl předměty, které chtěl v jedenácti letech pro vybudování větší síly a mohutnějších svalů používat, nazval jako závaží, bylo tomu tak záměrně, protože se prozatím v žádném případě nejednalo o činky. Ve své době Bill neměl příliš příležitostí, jak se dostat do posilovny, a tak se raději pouštěl do různých manuálních prací. V touze po tom, aby jeho svaly zesílily, vyhledával v sousedství ty nejtvrdší drobné práce, a tak jednou kopal studnu a podruhé zas skládal dřevo. Nastartoval v sobě však zároveň hnací motor pro to, aby hledal další způsoby, jak získat vynikající postavu, o které snil.

Jeden z dalších zlomových okamžiků, které se staly předpokladem pro jeho budoucí kulturistickou kariéru, přišel v Billových třinácti letech (zde se časové zakotvení v závislosti na různých zdrojích liší a některé naznačují, že tomu tak možná bylo o několik let později). Tehdy jeho kamarád přinesl k němu domů kopii magazínu Strength & Health a Pearla v něm upoutala reklama na sadu činek za necelých třiadvacet dolarů. Bill tehdy pracoval celé léto, aby si potřebnou sumu vydělal. Když však činky už měly dorazit, zjistil, že mu již nezbývají prostředky na dopravu. Kamaráda, který mu onehdy přinesl první kulturistický magazín, jímž si měl kdy možnost listovat, proto požádal, zda by mu na dopravu nepřispěl. On tak učinil a z obou mladíků se stali tréninkoví partneři, kteří cvičili v Pearlově sklepě. Bill od té doby již trénovat nepřestal.

Pearl vzpomíná, že zprvu vlastně ani vůbec nevěděl, co s činkami má dělat, ale ve chvílích volna, které měl mezi svými sportovními aktivitami na střední škole, s nimi trénoval, jak nejlépe uměl. V polovině čtyřicátých let se trénink s činkami jen obtížně setkával s pochopením. Otec mu řekl, že pokud by místo zvedaní činek dělal více práce kolem domu, dům by vypadal mnohem lépe. A když jeho středoškolský trenér atletiky zjistil, že Bill cvičí s činkami, vyrazil jej dokonce z týmu. Obecně se totiž věřilo, že svalnatost je něco, co zničí Vaše atletické schopnosti.

Leo Stern a Bill Pearl

Jak Pearl zjistil, byl to ale právě trénink s činkami, který mu po sportovní stránce pomáhal. Bill zápasil a hrál americký fotbal dost dobře na to, aby mu po maturitě několik vysokých škol nabídlo, že mu výměnou za jeho fotbalové služby umožní vystudovat. Pearla to ale táhlo za dobrodružstvím a místo dalšího studia se raději dal k námořnictvu, u kterého se dále věnoval zápasu. Bill sloužil čtyři roky na lodích a ponorkách operujících z námořních základen na západním pobřeží. Jedním z přístavů, v nichž jeho loď pravidelně kotvila, bylo i San Diego a právě zde Pearl v roce 1950 potkal muže, který měl změnit jeho život.

Byl jím Leo Stern, díky němuž a jeho posilovně bylo San Diego v té době považováno za ohnisko kulturistiky. Sternovi v roce 1950 bylo sice jen devětadvacet let, přesto měl za sebou již dekádu tréninkových zkušeností a mohl se chlubit absolutním vítězstvím z AAU Mr. California 1946 i třetí příčkou z AAU Mr. America ze stejné sezóny. Navíc trénoval Clancyho Rosse, kterého Bill vídal na stránkách kulturistických časopisů. Pearl jednoho dne zavítal do Sternovy posilovny, oba muži si padli do oka a začali celoživotní přátelství. Stern se Billovi stal skvělým učitelem a Bill se naopak projevil jako soustředěný a tvrdě pracující žák.

Leo vzpomíná: "Nikdy bych si nepomyslel, kým se může stát. Vypadal jako velký kluk z farmy. Měl taková ta silná zápěstí a předloktí a silné, podsadité nohy. To, co dělalo rozdíl mezi ním a ostatními, se ale skrývalo uvnitř. Ve své době jsem se pohyboval kolem mnoha oddaných lidí, ale nikdy jsem neviděl nikoho tak disciplinovaného, jako byl Bill. Zdál se být neuvěřitelně neegoistický. Mohl jsem kritizovat jakoukoliv jeho partii a on si to nikdy nevzal osobně. Jednoduše změnil svůj tréninkový program, aby danou partii vylepšil."

Spolupráci se Sternem si pochvaluje i Pearl: "Leo byl chytrý chlap. Když jsme se poprvé setkali, napsal pro mě několik tréninkových plánů. Byl jsem jen nějaký mladý kluk a on nevěděl, jaké byly mé úmysly. Byl jsem jedním ze tří nebo čtyř stovek členů jeho posilovny. Po nějaké době si začal uvědomovat, že mám určité vlastnosti, které mohou být dokonce lepší než jeho vlastní, když přišlo na silový trénink. Takže spíše, než aby mě trénoval, kritizoval mou postavu. Například mi mohl říci: 'Tvoje trapézy začínají být příliš velké, takže ať děláš pro své trapézy cokoliv, potřebuješ s tím přestat.' Nikdy mi neřekl, co bych měl dělat, ale vždycky mi pověděl, co bych dělat neměl. Zbytek byl na mně."

V roce 1952, pod bedlivým dohledem Lea Sterna, byl Pearl připraven k závodění. Jeho první soutěží bylo Mr. San Diego, na kterém skončil třetí. Jeho umístění v něm zažehlo oheň a Bill ve Sternově posilovně od té doby v podstatě žil každou volnou chvíli, kterou nemusel trávit na lodi.

V jedinou chvíli jsem se dostal od nováčka na úplný vrchol a neměl jsem ponětí, co si s tím počnu!
Bill Pearl

Sezóna 1953 Pearlovi pak přinesla fantastické úspěchy. V jediném roce zvítězil na AAU Mr. Oceanside, AAU Mr. Southern California, AAU Mr. California, AAU Mr. America a NABBA Mr. Universe. Pravděpodobně nejvíce detailů se zachovalo z Billova startu na AAU Mr. America. Zde Bill porazil například Zaba Koszewskiho nebo Mickeyho Hargitaye. Pearl později v souvislosti s touto soutěží vzpomínal: "Když jsem v roce 1953 zvítězil na Mr. America, byl jsem nejpřekvapenějším jedincem na pódiu. Neměl jsem ani ponětí o tom, že bych se mohl umístit v první pětce nebo desítce. V tu chvíli jsem to začal brát vážně, protože jsem si řekl: 'Můj bože, právě jsem se stal vítězem Mr. America a nevím nic o tomto sportu ani o čemkoliv, co dělám!' Začal jsem dostávat všechny ty telefonáty od lidí, kteří mi kladli otázky, a já neměl ani tušení, o čem vlastně mluvili. V jedinou chvíli jsem se dostal od nováčka na úplný vrchol a neměl jsem ponětí, co si s tím počnu!"

Že se Pearl stal rázem jedním z nejlepších kulturistů své doby, podtrhuje samozřejmě i jeho celkový triumf na NABBA Mr. Universe. Bill svým výsledkem navázal na osobnosti, jakými byli John Grimek, Steve Reeves a Reg Park, a již samotným startem na soutěži si také (tehdy nevědomě) zadělal na historku, kterou pak po desetiletí musel vyprávět zřejmě nesčetněkrát. Na Mr. Universe totiž tenkrát změřil síly i s neznámým mlékařem Seanem Connerym, jenž se později proslavil jako filmový James Bond.

Bill Pearl v třiadvaceti letech

Pokud by si někdo myslel, že Pearla nečekané úspěchy ze sezóny 1953 změnily, podle Lea Sterna by se mýlil: "Bill byl vždy tichý a upřímně skromný. A stále je, což je mezi kulturisty vzácné," mínil před lety. "Jeho matka si například nebyla vědoma jeho vítězství na AAU Mr. America, dokud se o tom nedočetla v místních novinách, načež mu napsala: 'Bille, schovávala jsem tvé oblečení, ale jestli je to opravdu tvoje fotografie, už ti nikdy nebude.'"

Pearl v té době již toužil po vlastní posilovně, takže si jednou za dva měsíce koupil tři válečné dluhopisy a v době, kdy se v roce 1954 dostal z námořnictva, měl našetřeno 2800 dolarů. Okamžitě začal pro svou posilovnu hledat místo. Miloval San Diego, ale nechtěl konkurovat Leovi Sternovi, který mu tolik pomohl. Nakonec tedy posilovnu otevřel v Sacramentu.

Od roku 1953 Bill soutěžil již sporadicky, když se soustředil na to, aby uživil rodinu a dařilo se jeho podnikání. Soutěžní plavky tak znovu navlékl až v roce 1956, kdy zvítězil na AAU Mr. USA a vybojoval také první místo v kategorii nad 173 cm na profesionálním NABBA Mr. Universe.

Ze zvučných jmen na AAU Mr. USA Pearlovi nestačili Clancy Ross, Zabo Koszewski ani Vince Gironda. Spolupracovník magazínu Ironman Peary Rader tehdy k Billovu vystoupení na soutěži napsal: "Bill se pro tuto soutěž výrazně zlepšil. Tvrdě trénoval dřepy, bench-press, přítahy a podobné cviky s poměrně nízkým počtem opakování a nafoukl se až ke 109 kg. Pak začal trénovat pro zkvalitnění formy. Denně cvičil s vysokým počtem sérií i opakování. V dietě příliš mnoho změn neudělal, ale zkrátka trénoval jako démon, aby se vyrýsoval. Vynořil se jako jeden z nejlépe stavěných mužů naší doby, s výjimečnými objemy, definicí a nepřekonatelnou symetrií."

V souvislosti s Pearlovým startem na profesionálním NABBA Mr. Universe v roce 1956 zmiňme podrobněji pouze to, že Bill zde v souboji o absolutní vítězství podlehl tvrději působícímu Jacku Delingerovi. Co se americkému závodníkovi tentokrát nepodařilo, dokázal po pětileté soutěžní přestávce v sezóně 1961. Na profesionálním NABBA Mr. Universe si poradil nejenom se soupeři v kategorii, ale i se šampiónem nižší kategorie Lenem Sellem a celkový triumf byl jeho.

Následovala další soutěžní odmlka, která tentokrát trvala šest let. Při pohledu na řadu nevydařených comebacků borců moderní doby je až neuvěřitelné, že Bill se dokázal pokaždé vrátit ve výborné formě a navíc držel krok s mladšími kulturisty. A platilo to i v případě jeho účasti na profesionálním NABBA Mr. Universe 1967, kterou redaktor magazínu Ironman George Greenwood popsal takto: "Všichni přítomní čekali, aby viděli ohromného Billa Pearla. Ten nezklamal, a když stál v řadě se závodníky z Německa, Anglie, Francie a Guadeloupe, působil mezi ostatními opravdu velkolepě. Nemohlo být sebemenších pohyb, že Pearl vyhraje. Nádhernou formou dokazoval, že je právem považován za jednoho z nejlepších kulturistů tohoto století. Stačí se podívat na jeho míry. Výška 180 cm, hmotnost 104 kg, krk 48 cm, pas 86 cm, stehna 72 cm, lýtka 48 cm, paže 50 cm a hrudník 137 cm. Billovi je šestatřicet, ale rozhodně je ve své nejlepší formě. Nadchnul sál vynikající prezentací a potěšil publikum svým přátelským úsměvem. Velký šampión, velký showman a profesionál v pravém smyslu slova."

Bill Pearl na NABBA Mr. Universe 1967

I když Pearlovo absolutní vítězství z profesionálního NABBA Mr. Universe v roce 1967 jistě nebylo snadné, o další čtyři roky později o stejný úspěch musel bojovat ještě tvrději. Do cesty se mu totiž postavili Reg Park, trojnásobný šampión Mr. Olympia Sergio Oliva i estetický Frank Zane. Nakonec se mu i tato soutěž vydařila a 107,5 kg vážící Bill se s fantastickou kariérou loučil dalším absolutním vítězstvím. Největším soupeřem Pearlovi byl Sergio. Bill své vítězství nad legendárním Kubáncem i celé účinkování na profesionálním NABBA Mr. Universe 1971 po letech shrnul: "I když byl Sergio dobře vyrýsovaný, nebyl dostatečně tvrdý. Nechci na něj házet špínu, ale v zákulisí pumpoval svaly pětačtyřicet minut. A jak pak stál na pódiu, začal se zmenšovat. Ztratil napumpování a začal vypadat ploše. Sergio i Frank Zane byli výsledkem rozhořčeni. Pouze Reg Park ke mně potom přišel, pogratuloval mi a řekl mi, že jsem si vítězství zasloužil. Nikdo další neřekl ani slovo. Reg byl gentleman. Teď neříkám, že Frank gentleman nebyl, ale myslím, že ti mladší kluci měli trochu víc co ztratit. Po těchto závodech jsem ze soutěžní kulturistiky odešel. Došel jsem tak daleko, jak jsem mohl. Nešlo se dostat dále než sem. Bylo to všechno, co v tomto starém těle zbývalo."

Ačkoliv po roce 1971 Pearl soutěžní plavky již nenavlékl, dlouhá léta si stále držel fantastické objemy. Kulturista, který se mohl chlubit dřepem s 274 kg nebo bench-pressem s 204 kg, například nechyběl v zákulisí Mr. Olympia 1980, a ačkoliv mu bylo již padesát let, podle pamětníků v obleku vypadal stejně mohutný jako účastníci klání. Byli zde dokonce takoví, kteří věřili, že pokud by Bill na soutěži závodil, možná by ji i vyhrál. Na závodech měl tenkrát dělat rozhodčího, ale této role se nakonec vzdal. V tu dobu totiž trénoval se svým dobrým kamarádem Chrisem Dickersonem, jenž na soutěži startoval, a necítil, že by bylo fér, aby jej na závodech posuzoval. Pearl se později také netajil, že by jména závodníků ve výsledkové listině poskládal jinak, než to nakonec dopadlo, a Arnolda Schwarzeneggera, který zvítězil, měl až na pátém místě.

Po ukončení kariéry se Bill nejenom dále v nejrůznějších rolích objevoval na soutěžích, ale také psal publikace a trénoval své klienty. Přitom si navykl na nezvyklý denní režim, když vstával ve tři hodiny ráno, aby ve čtyři byl již v posilovně a před prací s klienty stihl odcvičit vlastní trénink. Pearl s tréninkem nepřestal ani po osmdesátce a na přelomu roku 2010 a 2011 se v rozhovoru pro San Jose Mercury News svěřil, že každý den vstává ve dvě hodiny ráno, chvíli si čte, medituje a plánuje si den. Ve tři čtvrtě na čtyři je již ve velké stodole za svým domem, ve které se šest dnů v týdnu hodinu a půl věnuje tréninku s činkami.

O Billu Pearlovi by se toho jistě dalo napsat ještě mnohem více. Dalo by se psát o tom, že od svých sedmatřiceti let s manželkou vyznávají laktoovovegetariánskou stravu, nebo o tom, že se mu i po ukončení kariéry samozřejmě dostávalo nejrůznějších ocenění v podobě cen za celoživotní přínos nebo postupného uvádění do nejrůznějších síní slávy. O tom všem ale třeba zase někdy příště.soutěž umístění
Mr. San Diego 1952 3.
AAU Mr. Oceanside 1953 1.
AAU Mr. Southern California 1953 1.
AAU Mr. California 1953 1.
AAU Mr. America 1953 1.
NABBA Mr. Universe 1953 1.
Mr. USA 1956 1.
Pro NABBA Mr. Universe 1956 1.
Pro NABBA Mr. Universe 1961 1.
Pro NABBA Mr. Universe 1967 1.
Pro NABBA Mr. Universe 1971 1.


Použitá literatura:

 • Greenwood, G. Pearl and Schwarzenegger Win Mr. Universe Titles In: IronMan, 1968, vol. 27, no. 1, p. 15.
 • Rader, P. 1953 Mr America Contest In: IronMan, 1953, vol. 13, no. 2, p. 10.
 • Rader, P. Bill Pearl Wins Mr. U.S.A. In: IronMan, 1956, vol. 16, no. 1, p. 9.
 • Webster, D. Mr. Universe - London In: IronMan, 1956, vol. 16, no. 2, p. 26.
 • Todd, T. Pearl Is A Rare Old Gem In: Sports Illustrated, 1983, vol. 59, no. 3, p. 39 - 43.
 • Perine, S. Pearl's wisdom: Flex speaks to a legend of the iron game, Bill Pearl, as he looks back on bodybuilding's golden age. In: Flex, 2009.
 • Underwood, R. Bill Pearl, a 5-time Mr. Universe, will become Mr. Yakima next. In: Yakima Herald-Republic, 2007.

  Použité elektronické zdroje:

 • MuscleMemory - The Internet Bodybuilding Database. [online] [cit 2014-01-19]. Dostupné na http://www.musclememory.com.
 • Anderson, L. LJ Anderson: Legendary bodybuilder Bill Pearl lives a disciplined and consistent life [online] [cit 2014-01-19]. Dostupné na http://www.mercurynews.com/.
 • Vener, J. Bill Pearl (1930-) [online] [cit 2014-01-19]. Dostupné na http://www.oregonencyclopedia.org/.
 • Voters - Native Americans - Elections the American Way- Classroom Presentation [online] [cit 2014-01-19]. Dostupné na http://www.loc.gov/.
 • Bill Pearl’s Biography [online] [cit 2014-01-19]. Dostupné na http://www.shelterpub.com/.
 • Bill Pearl, A True Bodybuilding Legend [online] [cit 2014-01-19]. Dostupné na http://www.iron-age-classic-bodybuilding.com/.

 • Líbil se Vám článek?
  Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

  Související články:

  Diskuse k článku:
  Reklama:
  Uživatelské jméno:
  Heslo:
  Text:
  ...
  Upozornit na novou odpověď e-mailem.
  Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

  16.07.13:03Turakam - ale však mne to nemusíš hovoriť, mám ja v tejto tématike ú..
  16.07.11:32DAVID.LOPAN - Turakam: Neznám oblíbenější příběh než \\`já jsem sice bra..+1
  16.07.10:59Turakam - čo len potvrdzuje, akou výnimočnou genetikou bol obdarený
  16.07.08:22Carnivor - http://www.muscle-fitness.sk/index.php?option=com_content&..+1
  16.07.06:53DAVID.LOPAN - Prostě stará garda! Pecka! Všechno. Krásný tvary a objem s..
  16.07.02:58Turakam - skvelá postava, dokonalá kombinácia tvarov, objemu a sily!+2
  Zobrazit všechny příspěvky  Jméno: pamatovat
  Heslo:  Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
  Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
  Vyhledávání:
  RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra