Reklama:

Jan Páleníček - mistr světa
v naturální kulturistice (II.)

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

V první části zajímavého povídání s Honzou Páleníčkem jste se dočetli o jeho sportovních začátcích, největších úspěších a mimosportovních zájmech. Ve druhé části prozrazuje nový člen Aminostar Profi Teamu, jak vypadá jeho trénink a proč se rozhodl pro naturální kulturistiku ve spojení s gymnastikou, která mu umožňuje startovat i v kategorii fitness mužů. „V posilovně zatěžuji svaly, aby rostly, gymnastika zaujímá široké spektrum odlišných aktivit: trénink techniky skoků, přemetů, odrazů, dopadů a podobně, variace a fázování prvků… Gymnastika je pro mě show!“ říká loňský vítěz nejprestižnější soutěže Natural Olympia.

Jaký je pro tebe hlavní rozdíl v soutěžích naturálních kulturistů a mužského fitness? V čem se liší tyto disciplíny?

Pan Šejba, který se mě ujal na začátku mé kariéry, mě vždy vedl k všestrannosti. Když jsem k němu poprvé přišel, neměl v úmyslu ze mě udělat pouze jednosměrně zaměřeného kulturistu, takže doporučoval propojit trénink v posilovně s gymnastickými základy. Gymnasté dokonale pohybově ovládají své tělo a kombinace s tvarováním postavy dává profil sportovního ideálu. Kulturistika je v tomhle hodně omezená, jde pouze o svaly. Gymnastika mě učí svaly používat a ovládat, jak já chci. Jednoduše řečeno: kulturistika hodnotí postavu a fitness hodnotí sestavu a postavu. Fitness je o pohybu těla a sestava je rozhodujícím prvkem konečného výsledku.

V jaké disciplíně jsi zatím dosáhl nejlepších výsledků?

Nejvíce si cením svého vydřeného snažení v naturální kulturistice, kde jsem získal mnoho prvenství. Fitness je pro mě zábavou a obohacením, o to ve sportu přece jde. (usmívá se)

Jak velký je rozdíl v tréninku? Praxi máš v obou disciplínách…

Pro mě to není velký rozdíl. Buď prostě uberu trénink ve fitku a přidám trénink v gymnastice, nebo naopak. V posilovně zatěžuji svaly, aby rostly. Gymnastika zaujímá široké spektrum odlišných aktivit. Trénink techniky skoků, přemetů, odrazů, dopadů a podobně, variace a fázování prvků… K tomu důkladný a celkový strečink, bez kterého se při trénování nových prvků neobejdete. K posilování je důležité zařadit různé cviky s vlastní váhou na různém nářadí jako kruhy, bradla, hrazdy a lavice. Není třeba se obávat, jen mít chuť to zkusit a těšit se z každého pokroku v tréninku se svým tělem, vědět, že je pořád kam postupovat. V posilovně se těšíte z nazvedané hmotnosti, což je omezující. Gymnastika je pro mě show, když nejsem zrovna šampión startující na letní olympiádě.

Jak konkrétně vypadá tvůj trénink?

Snažím se využívat základních tréninkových metod pro zatížení svalového aparátu, ovšem žádné tréninkové deníky si nevedu a také si nedávám dlouhodobější silové nebo nárůstové cíle. Trénuji, jak potřebuji, takže hlavně podle pocitu. Důležité je, jak se cítím fyzicky. Jiné je to samozřejmě tři měsíce před soutěží, kdy jsou tréninky komplexní a s vyšší frekvencí. Pak spojení „nechce se mi“ neznám.

Jak to vypadá s tvojí preferencí do budoucna? Chceš se soustředit spíše na fitness, nebo na kulturistiku?

Na tuhle otázku jsem už odpovídal mockrát. Vždy jsem trapně zdůraznil, že s kulturistikou končím, což pravda nebyla a zase jsem stál vyrýsovaný na prknech. (smích) Co se týče mých aktuálních plánů, tak bych se chtěl zúčastnit mistrovství republiky a mistrovství světa v červnu 2012 a představit se v kategorii fitness mužů classic. Proč to slovíčko „chtěl“? V nejbližší době by totiž mělo dojít ke změně pravidel ve fitness mužů, které by měly dovolit startovat bez váhového omezení, což znamená zrušení hmotnostního limitu pro fitness. Snad se co nejdříve dozvím, jestli to tak bude, nebo ne.

Letošní rok bude pro naturální kulturistiku zajímavý i tím, že mistrovství světa proběhne v České republice. Je to pro tebe velká výzva?

Ano, mistrovství světa bude pro mě a mnoho dalších závodníků velká událost, poprvé proběhne pod záštitou světové federace INBA. Vím, jak tyto soutěže probíhají v USA, a sám jsem zvědavý na jejich provedení v České republice. Z doslechu se dozvídám, že se mají účastnit i mimoevropští závodníci jako Australané nebo Američané. A snad dopadne i návštěva mého řecko-amerického hostitele ve Spojených státech, prezidenta INBA Dennyho Kakose.

V letošním roce se budeš moct spolehnout i na podporu sponzora - společnosti Aminostar. Co si od této spolupráce slibuješ?

Společnost Aminostar mi nabídla vhodné podmínky pro sportovní přípravu a také mediální spolupráci. Snad se mi konečně podařilo najít férového partnera pro mé sportovní aktivity a spolupráce bude úspěšně pokračovat. Slibuji si kvalitní sportovní výživu, kterou firma Aminostar nabízí. Je pro mne velkou ctí, že mohu konečně patřit mezi úspěšné závodníky z Aminostar Profi Teamu.

Návštěvníci webu Aminostar.cz si od tebe budou moct také přečíst články. Čemu se chceš věnovat a na co bys je nalákal?

Články, které budu publikovat na webu Aminostar.cz, budou zasahovat do oblasti výživy a sportu. Konkrétně se bude jednat o krátká seznamování s řadou metabolických poruch organismu, jako je například cukrovka. Dále to budou články ze sportovní přípravy zahrnující pestrou škálu sportů a případně i rozhovory s významnými sportovci.




Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

22.03.20:24barnes - *88* , aj meno ti presne sedi*88* , radsej byt vychrtlina,..-1
22.03.19:43tomi007 - Dejte mu nažrat nebo je po něm*32*
22.03.16:12HOVADKO - Vykroucená vychrtlina schovaná doma za počítačem a s absen..+4
22.03.15:05Smile04 - taky sem si všiml riflí a čekal kterej chytrolín zase něco..-1
22.03.14:21barnes - *36* , tvoje prsia maju ovela krajsi tvar, podobaju sa zen..-2
22.03.14:19barnes - *88* , jasne, nemoze mat kazdy teplaky, tak ako ty*88* -2
22.03.13:32HOVADKO - ale jooo, věřil..naopak mě to vůůůbec nepřekvapuje*79* -1
22.03.12:3788332 - Moc pěkná postava!
22.03.11:13fashion7 - Normálně bys nevěřil,ale já nemůžu najít kábl od nabíječky..-1
22.03.11:06Hazik - Hustý, tehle klučina má u mě RESPEKT !
22.03.10:38patRAW - Nádherná postava, krutá žilnatost! *79* +1
22.03.10:16Martinn24 - kluci už zas začínáte?*2* Ještě tady chybí rando, asi ješt..+1
22.03.10:16denny_rocx - Nez ho začnete bombardovat závistivejma kecama tak se napr..+1
22.03.10:11HOVADKO - Myslím že všechny mé komentáře jsou přijatelné, jinak by a..+1
22.03.10:10Martinn24 - Ten musí mít obdivovatelek*32*
22.03.10:07fashion7 - Ty vole,hovádko napsal první přijatelnej comment! =))+3
22.03.10:05HOVADKO - V těch Džínech se muselo cvičit výborně*79* Jinak postava ..+6
Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 111 sekundami?



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra