Reklama:
100% Whey Protein od Extrifitu v akci 2000 g + 2000 g!
Nejprodávanější v ČR. 4 kila špičkového proteinu za skvělou cenu! Nové příchutě! Více zde.

Minimalismus
- část třetí: výživa

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Výživa

V první části tohoto seriálu byla řeč o tom, které vybavení k tréninku opravdu nezbytně potřebujete a bez kterého se naopak můžete obejít. Pokračovali jsme výběrem cviků (první a druhá část) a dnes se podíváme
na to, jak omezit zbytečné věci ve stravě a vrátit se ke kvalitním základům.

[Text: Jason Ferruggia] Posledních pět měsíců jsem si nepřál nic jiného než volný páteční večer se sledováním další epizody mého velmi oblíbeného seriálu The Wire. Má přítelkyně Jen a já jsme ho začali sledovat v červnu a stal se naší společnou vášní. Protože jsme shlédli poslední díl v úterý, byl jsem v pátek večer svým způsobem nesvůj. Nenapadlo mě nic lepšího, než že jsem začal ze svého života zase odstraňovat všechen zbytečný odpad a chaos. I přesto, že už mnoho nezbývalo, musel jsem učinit ještě pár kroků. Když jsem se vším skončil, vrhnul jsem se na novou knihu Lea Babauty. Leo se velkou měrou podepsal na změně mého života, díky němu jsem objevil filosofii Zen a jeho blog zenhabits.net je něco, co by si měl každý přečíst. V sobotu měl narozeniny můj dobrý kamarád Sean Hyson (autor článků v časopisu Men’s fitness), takže jsme Jen, John Alvino a já zamířili do New York City za smíchem, trochou pití a debatou o budoucnosti fitnessového průmyslu.

Neděle začala naším tradičním výletem na farmářský trh, kde jsme nakoupili vše na následující týden. Tohle děláme každou neděli od září do ledna. Tím jsem ještě více rozšířil svůj minimalistický přístup k výživě. Nakupování jednou týdně je jednoduché, ušetří peníze a navíc ušetří i čas a pomůže nám zůstat ve formě.

Jak si zvyknout na minimalistický přístup k výživě

První věcí, kterou musíte udělat, je najít si nejbližší farmářský trh. Nejenže je jejich zboží levnější než v obchodech, ale je i zdravější. A navíc prodávají jen zboží, které má smysl jíst, žádné hlouposti. Věřím, že budete schopni někde poblíž najít řeznický stánek, kde budou prodávat všechny druhy masa, které si přejete. Nejlepší je takové, které pochází od zvířat krmených trávou, volně ustájených, takových, která nedostávají žádné léky, hormony a netrpí nemocemi - jednoduše maso nejvyšší kvality. Každé levné maso, které koupíte v supermarketu, je napumpované léky, od zvířat krmených zrním, je to maso s mizerným složeným z hlediska aminokyselin a navíc od nemocných zvířat. Řešením je zásobit se kvalitním organickým masem a vejci a s touto zásobou vydržet až do dalšího trhu. Další věcí, která se rozhodně vyplatí, je čerstvé, organické ovoce a zelenina. Protože ale tyto potraviny nevydrží moc dlouho čerstvé, je nejlepší nakoupit zásobu jen na pár dní a pak navštívit nějakou kvalitní prodejnu v půli týdne.

Většina trhů má i pár stánků, kde je možné koupit ořechy a různá semena. Tyto přírodní produkty tvoří světlou část zdravého jídelníčku a jsou snadno dosažitelným zdrojem velmi kvalitních kalorií, proto Vám doporučuji nakoupit každý týden pár pytlíků. Ačkoli je můžete mít uloženy ve spíži několik měsíců, naším cílem je omezit jakýkoliv nadbytek. Vaše spíž nebo komora by tomu měly odpovídat. Nepotřebujete pokaždé zdolávat horu věcí, když něco potřebujete. Mějte jen tolik, kolik Vám vystačí na jeden týden.

Všechno, co potřebujete do zdravého jídelníčku

Jedním krátkým výletem na farmářský trh získáte všechno, co potřebujete jíst po celý týden. Maso, vejce, ryby, zeleninu, ovoce, ořechy a semena. Pokud navíc žijete ve státě, kde je to povoleno, můžete si nakoupit i čerstvé mléko. Pokud nejste na nějaké šílené nabírací dietě, je to všechno, co můžete potřebovat, a je to ve skutečnosti všechno, co byste měli jíst. V případě, že by každý jedl jen to, co sežene na kvalitním trhu, většina doktorů a nemocnic by přišla o práci a ploché břicho bez tuku by bylo mezi lidmi stejně běžné jako listí na stromech.

Chcete-li nabrat svaly, jediný druh sacharidů, který budete potřebovat, jsou brambory. Červené, bílé a sladké. I toto všechno seženete na dobrém farmářském trhu. Bílé a červené brambory jsou výborné jako součást jídla po tréninku a sladké brambory jsou zdrojem sacharidů s nízkým glykemickým indexem obzvláště vhodným pro ektomorfy, kteří potřebují přijímat větší množství sacharidů v pravidelných intervalech. Jedinou věcí, kterou bych přidal hard gainerům trpícím touhou přibrat, by byly organické ovesné vločky a hnědá rýže. Nejsem sice velkým fanouškem cereálií, ale tyto potraviny Vám pomohou přibrat, když se Vám brambory zprotiví.

Co když chcete trochu zhřešit?

Zaprvé - měli byste si takové zhřešení naplánovat. Když s tím počítáte, můžete na něm vydělat. A navíc máte něco, na co se můžete těšit. Klíčem k tomu, aby toto vybočení z pravidel trvalo jen jeden den, je nakoupit jídlo právě jen na jeden konkrétní den. Minulý víkend jsme na trhu koupili organický dýňový koláč. Jen snědla dva kousky a já zbytek. Zmizel za necelý den. Včerejší vybočení z pravidel se skládalo z čerstvých, organických hranolků, obrovského talíře těstovin a borůvkového koláče se zmrzlinou z kokosového mléka jako dezert. Pozvali jsme pár přátel, se kterými jsme se o tuto hostinu podělili. Nenechávejte žádné nezdravé jídlo v domě. Zbavte se ho. Dejte ho někomu. Pokud si ho necháte, bude vás pokoušet pokaždé, když otevřete lednici nebo spíž, a dříve nebo později podlehnete pokušení.

Věci, které by měla obsahovat Vaše spíž:

 • ořechy
 • burákové máslo
 • semena
 • koření
 • olivový olej
 • ocet
 • kokosový olej
 • zelený čaj
 • brambory
 • luštěniny (pokud je dokážete strávit a můžete si dovolit jíst více sacharidů)
 • ovesné vločky (pouze ve fázi budování svalů)
 • hnědá rýže (taktéž pouze ve fázi budování svalů)
  Všechno ostatní by bylo nadbytečné a je to navíc nezdravé.

  Věci, které by měla obsahovat Vaše lednice:

 • ovoce
 • zeleninu
 • hovězí maso ze zvířat krmených trávou
 • kuřecí maso volně chovaných kuřat
 • ryby
 • organická vejce od slepic z volného chovu

  Slibuji Vám, že tento minimalistický přístup k jídlu, podobný, jako měli naši prarodiče nebo praprarodiče, bude lepší jak pro Vaši peněženku, tak pro mysl i tělo.
  Hodně štěstí.


  Původní článek: Minimalism: Part 3
  Autor: Jason Ferruggia
  Zdroj: jasonferruggia.com
  Překlad: Petr Dvořák
  Přeloženo se svolením autora.

 • Líbil se Vám článek?
  Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

  Související články:

  Diskuse k článku:
  Reklama:
  Uživatelské jméno:
  Heslo:
  Text:
  ...
  Upozornit na novou odpověď e-mailem.
  Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

  17.03.00:25RANDO - BIO OVOCIE A ZELENINA V HYPERMARKETOCH ? ... Bio ovocie je..
  17.03.00:18RANDO - ...kto chce kvalitné potraviny (nikomu neodporúčam kupovať..
  17.03.00:12RANDO - čo k tomu povedať... Asi tak to, že do BIO ovocia a zelen..
  16.03.23:29Posilovac4000 - Zní to hodně dobře, ale pro naše podmínky asi těžko teda. ..
  15.03.17:02marcos23 - to víme, že to je z USA, ale tak když se to nevstahuje k Č..+3
  15.03.16:10Jirka Kalous - Zdá se mi, že někteří nechápou kdo napsal článek. Je psaný..
  15.03.13:10Posilovac4000 - On tam ale píše, že je to levnější než v obchodech. -1
  15.03.07:54owar - nemaluj certa na zed!
  15.03.07:35TRICEPS 3M - a ako to že sa k tomu nevyjadril ešte rando? asi ked sa tu..
  15.03.06:10daymoon - Autor chtel rict, ze nemate zrat hovadiny z krabice, vybir..+3
  14.03.20:30RavenStalker - To slovo tam je zmíněno snad v každém řádku. Já myslel že ..+4
  14.03.19:40myom - a kdyz nemate to vorganicky vejce, tak tam dejte obycejny ..+2
  14.03.19:27Martinn24 - ...v řeznickém stánku je určitě maso bez chemie. To je fór..+1
  14.03.19:25Martinn24 - dobrá pohádka:) Když mě bude někdo sponzorovat tak proč ne..+1
  14.03.17:53JoeC - jo to jo ale to chce mít 10 litru měsíčně jen na jídlo.+2
  Zobrazit všechny příspěvky  Jméno: pamatovat
  Heslo:
  Víte, že...
  ...poslední objednávka v obchodě
  Ronnie.cz byla před 22 sekundami?
  NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínŠokující zpráva: Zemřel profesionální...
  dzordn2 (04:54) • Tipl bych kolem třiceti nebo něco málo přes třicet. Ale přesně jsem to z nějakého důvěr...
  magazínŠokující zpráva: Zemřel profesionální...
  vlkodav (23:29) • To nejdulezitejsí, věk????
  magazínNominace závodníků na mistrovství svě...
  LeToucan (21:05) • Počty jsou neuvěřitelný a složení hodně zajímavé (v tom horším slova smyslu) :)
  magazínNominace závodníků na mistrovství svě...
  Hockey1000 (18:58) • Ty počty lidí jsou až neuvěřitelný*79* (v tom nejlepším slova smyslu)
  magazínŠokující zpráva: Zemřel profesionální...
  Zodiak411 (14:09) • Chudák. Jen doufám, že se toho nechytne jistý osvícenec a nebude zase psát, jak s ním m...  Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
  Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
  Vyhledávání:
  RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra